Πρώτη επαφή με το γυμνό κορμί

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ποιό ήταν το πρώτο γυμνό κορμί που είδατε πέρα από το δικό σας?
Γονέας, Φίλος, Δεσμός?
Πως αντιμετωπίζεται το γυμνό κορμί στο οικογενειακό περιβάλλον?
Πρέπει τα παιδιά να βλέπουν τους γονείς τους γυμνούς?
(Από ψυχολόγο έχω ακούσει πως σε κάποια ηλικία τα αγόρια που βλέπουν γυμνούς τους πατεράδες τους, μπορεί να αισθανθούν μειωνεκτικά λόγο μεγέθους. Ποια είναι η γνώμη σας?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Την μαμά μου την έβλεπα πάντα γυμνή κι ακόμα την βλέπω αν τύχει (σπάνιο πια). Το ίδιο ισχύει και για εκείνη με μένα. Και προφανώς ήταν το πρώτο άτομο που είδα γυμνό (αφού γυμνή με γέννησε! :P). Τον πατέρα μου θυμάμαι πως τον είχα δει κάνα δυο φορές πιο μικρή (αλλά δεν είμαι και σίγουρη, δεν εχω ξεκάθαρη εικόνα). Η εικόνα της γυμνής μητέρας μου δεν μου προκάλεσε ποτέ κανένα αρνητικό συναίσθημα, μου φαινόταν απολύτως φυσιολογική.

Σοκ έπαθα όταν μια φίλη του πατέρα μου (την οποία αργότερα παντρεύτηκε, αλλά τότε ειχαν απλά σχέση) που την είχα δει ελάχιστες φορές τότε και ήμουν κάπου 15, αποφάσισε πως ήθελε να κάνουμε μπάνιο μαζί :blink: Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ο πατέρας μου το επέτρεψε, γιατί εγώ δεν αρνήθηκα (είχα κοκκαλώσει βασικά) και γιατί εκείνη ήθελε καν να κανουμε μπάνιο μαζί..

Εξίσου σοκαριστικό ήταν το να βλέπω τον πατριό μου γυμνό, ο οποίος από την αρχή της συμβίωσης με την μητέρα μου, δεν ήταν καθόλου προσεκτικός με αυτό κι επιπλέον δεν σεβόταν ούτε την δική μου γυμνια (ήταν αρκετές οι φορές που είχε μπουκάρει μες στο μπάνιο ενώ πλενόμουν!). Μου πήρε χρόνια να τον βάλω στην θέση του και στην ουσία την υγεία μου την βρήκα φευγοντας από εκεί..

Τωρα ποιο είναι το σωστό.. δεν ξέρω, δεν έχω καταλάβει τι είναι καλύτερο τελικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κανέναν συγκενη δεν έχω δεί γυμνο, δεν έτοιχε ποτέ, δεν ξέρω πώς θα ένοιωθα άν έβλεπα συγκενή μου, ιδικά τώρα που είμαι και ποιο μεγάλη δεν θέλω να δώ κανενώς:D

Για τα παιδιά που λές πράγματι λένε ότι κάνει άλλα για μένα δεν είναι και το τέλειο, δεν ξέρω θεωρώ ότι οι συγκενείς δεν είναι για να τους βλέπουμε γυμνύς:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
την μάνα μου έχω δει πιο μικρή κατά λάθος στο μπάνιο και μου έχει μάθει ότι τα προσωπικά είναι και πρέπει να παραμένουν προσωπικά. έτσι λοιπόν φρόντιζε να μην δούμε τους γονείς μας(αδερφια μας) γυμνούς...για άλλους δεν το συζητάω..οσο ημουν μικρη δεν είδα και δεν με είδαν...


...στην Πάρο είδα μια φορά ένας τύπος με το τσουτουνι να κρέμεται και ήταν αηδία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι το γυμνό σώμα δεν είναι ούτε ταμπού, ούτε ντροπή, αρκεί ο καθένας να νιώθει άνετα. Στο παράδειγμα της Καγίρας παραπάνω πχ, ο τρόπος του πατριού της είναι καταδικαστέος, θα ήταν όμως εντελώς διαφορετικά αν (υποθετικά πάντα) με τον πατριό της είχαν μια σχέση οικιότητας που του επέτρεπε να λειτουργεί έτσι.
Δεν θυμάμαι πότε είδα για πρώτη φορά γυμνό σώμα, όμως με τους φίλους και τις φίλες μου έχουμε πολύ οικιότητα και δεν με ξενίζει. Πολλές φορές τυχαίνει να βγαίνουν από το μπάνιο με μια πετσέτα και να ντύνονται μπροστά μου, κι εγώ το ίδιο. Το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό, είναι κάτι που γίνεται πλέον εντελώς μηχανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Α πλέον κι εγώ μπορώ να ντυθώ μπροστά σε οποιαδήποτε κοπέλα, όχι άντρα χωρίς να με νοιάξει. Και γενικά δεν έχω πρόβλημα όταν πρέπει να γδυθώ πχ στον γυναικολόγο ή στην αποτρίχωση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Μιλαμε για καποιον ολοτσιτσιδο ετσι? Την ξαδερφη μου οταν ημασταν στην εφηβεια η οποια ηταν πολυ ανετη με το σωμα της και καμια φορα πηγαινε για μπανιο και επειδη βαριοταν μονη της, πηγαινα κι εγω και μιλουσαμε. Και την αδερφη μου στην κατασκηνωση, ημασταν μικρα και επειδη ειχε πυρετο την εκανα μπανιο για να πεσει η θερμοκρασια της. Τους γονεις μου μονο μ'εσωρουχα τους εβλεπα. Ε και μετα το πρωτο αγορι μου στα 16μισο.

Α πλέον κι εγώ μπορώ να ντυθώ μπροστά σε οποιαδήποτε κοπέλα, όχι άντρα χωρίς να με νοιάξει. Και γενικά δεν έχω πρόβλημα όταν πρέπει να γδυθώ πχ στον γυναικολόγο ή στην αποτρίχωση..
Καλα ναι κι εγω πλεον ανετα σε αποδυτηρια, γιατρους, αισθητικους. Θυμαμαι μικρη πιστευα οτι ποτε δεν θα κανω παιδια γιατι ντρεπομουνα και ελεγα οτι δεν θα αφηνα κανεναν να με δει γυμνη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Όταν ήμουν πολύ μικρούλης, είχα δει τον πατέρα μου να βγαίνει απ' την μπανιέρα. Είχα πάθει σοκ για πολύ καίρο, συγκρίνοντας το σώμα μου με το δικό του :lol: καταλάβατε πιστεύω :lol:
Ήμουν δεν ήμουν 11 χρονών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Βλέπω κάθε τόσο τους γονείς μου γυμνούς, το ίδιο και τον αδερφό μου. Και αυτοί εμένα. Οπότε, πρώτη επαφή δεν θυμάμαι, πρέπει να ήταν προφανώς πολύ πολύ παλιά. :P Νομίζω πως δεν με επηρέασε ιδιαίτερα ποτέ αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Εγω δεν θυμαμαι. Υποθετω οτι θα ειδα την μαμα μου ομως. Η τις αδερφες μου. Κανενα προβλημα παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
και εμείς κυκλοφορούμε γυμνοί στο σπίτι μετά από μπάνια και ιστορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η μαμά μου δεν είχε ποτέ πρόβλημα να τη δω γυμνή (εγώ είχα λίγο να με δει εκείνη :redface: ) Τον πατέρα μου τον είδα γυμνό γύρω στα 5 που κρυφοκοίταζα απο την κλειδαρότρυπα του μπάνιου να δω πως είναι αυτό το τσουτσούνι που άκουγα οτι έχουν οι άντρες :P :lol:
Επίσης είχα δει μια θεία μου κάπου στα 9-10 που γύριζε γυμνή μέσα στο σπίτι της χωρίς πρόβλημα και την έβλεπε και ο γιός της και η κόρη της και εμείς (οι επισκέπτες).
Εγώ πάντως για κάποιο μυστήριο λόγο μεγάλωσα όχι και τόσο άνετη με αυτό. Δηλαδή πολλές φορές όταν έτυχε να αλλάξω ρούχα μαζί με φίλες μου ένιωθα αρκετά άβολα και απορούσα με τη δική τους άνεση (παρ'ότι με είχε δει αγόρι γυμνή τότε - γκόμενος - και δεν ένιωθα άβολα με αυτόν παρ'οτι δεν είχαμε και καμια σχέση της προκοπής). Πάντως μετά το συνήθισα. Με γιατρό ή αισθητικό ουδέποτε είχα πρόβλημα. Γενικά είμαι λίγο ιδιόρρυθμη με αυτό, μπορεί να έχω πρόβλημα εκεί που άλλες δεν έχουν και να μην έχω σε περιπτώσεις που άλλες ντρέπονται :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Τον πατέρα μου τον είδα γυμνό γύρω στα 5 που κρυφοκοίταζα απο την κλειδαρότρυπα του μπάνιου να δω πως είναι αυτό το τσουτσούνι που άκουγα οτι έχουν οι άντρες
:hehe: :rofl:Κι εγώ το έκανα αυτό θυμάμαι μια φορά, ενώ κοιμόταν και έβλεπα δίπλα του τηλ, ΄μπήκα κάτω από τα σκεπάσματα, αλλά δεν είδα τίποτα!!Εκέινος βέβαια ξύπνησε με είδε και γύρισε πλευρό!! Ντράπηκα πολύ!!
Πάντως δεν πιστεύω ότι είναι θέμα γύμνιας αλλά σεβασμού προς τον άλλο. Όταν πρέπει να μπεις σε έναν χώρο που πιθανόν να δεις τον άλλο γυμνό, π.χ. μπάνιο ή υπνοδωμάτιο πρέπει να χτυπήσεις πρώτα την πόρτα και να πάρεις άδεια. Αυτό πρέπει να το μάθουν τα παιδιά. Τώρα το να κάνει μια οικογένεια γυμνή μπάνιο δεν το θεωρώ κακό.(με τα παιδιά σε μικρη ηλικία βέβαια!)Ίσα ισα που το θεωρώ καλό. Άπλώς δεν θεωρώ σωστό το να μπουκάρει ένα παιδί στο δωμάτιο και να βλέπει τη μητέρα γυμνη κι εκείνη να κάνει σα να μη συμβαίνει τίποτα.Πρέπι να σεβεσαι τον αλλο στον προσωπικό του χώρο και στις προσωπικές του στιγμές.
Εγώ έμπαινα στο δωμάτιό τους χωρίς να χτυπώ και πέτυχαινα τη μάμά μου να ντύνεται αλλά δεν πολυαντιδρούσε .Απλώς μετά χρειάστηκε να κόψω μια πολυ κακή συνήθεια, να μπουκάρω στα δωμάτια, για ευνοητούς λόγους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μέχρι τα 3-4 μου έβλεπα τους γονείς μου γυμνούυ που και πού, αλλά εννοείται τον μπαμπά πολύ λιγότερο. Ίσως και τη μαμά να την έβλεπα πολύ λιγότερο, αν δεν ήταν και η μικρή μου αδερφή, που "έπρεπε να μυηθεί" κι εκείνη στο γυμνό σώμα και πώς δείχνει!

Βέβαια πού και πού τύχαινε και πιο μετά να αλλάζει η μαμά μπροστά μας, αλλά ολόγυμνη δεν ήταν.


Γενικά δεν έτυχε ποτέ να με σοκάρει κάποια γύμνια, και με τη μαμά κάναμε μαζί γυμνές σάουνε όταν ήμουν 12, και με τους φίλους μου δεν είχα κόλλημα να γδυθώ... και ενώ παλιά στο γυμναστήριο ντρεπόμουν, πλέον δε με νοιάζει να τριγυρνάω γυμνή... ίσως γιατί είναι κι αλλιώς εδώ.

Αλλά αυτό που λέει η Μισέλ, πχ, για τη θεία της, με ενοχλεί. Δε θα θελα να βλέπω τη μαμά μου ΚΑΙ να βλέπουν άλλοι τη μαμά μου γυμνοί μέχρι και πιο προχωρημένη ηλικία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Πάντως με το αγορίστικο σώμα την πρώτη οπτική επαφή την είχα με τον αδερφό μου που κάναμε μαζί μπάνιο μέχρι τα 11 μας.Έβλεπα πόσο διαφορετικά μας έπλενε η μαμά μας. Ε μμεγαλώνοντας το κόψαμε πια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
εγώ με το αντρικό σώμα... άσε... οκ, είχα δει το μπαπά μου... αλλά στα 16 πια, που προχωρήσαμε με τον τότε, είδα και κατάλαβα.
Ειδικά τα @@, νόμιζα ότι είναι μέρος του ποπού!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Ειδικά τα @@, νόμιζα ότι είναι μέρος του ποπού!!!
:D χεχεχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Α στο θέμα περιλαμβάνονται και οι ταινίες ή μόνο όσους είδαμε γυμνούς εκ του φυσικού; Γιατί σε ταινίες έχω δει μποοολικους και μποοολικες κάπου στα 8...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μόνο φυσικό γυμνό. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top