Αγανακτισμένοι στις πλατείες της Ελλάδας

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,905 μηνύματα.
:redface::redface::redface:: Όλα καλά κι ωραία, αλλά την ...μπανανόφλουδα τι τη χρειαζόμαστε;:hmm::hmm::hmm:

Άλλοι τους μισούν, άλλοι τους ζηλεύουν. Άλλοι λένε πάμε με Ρωσία, άλλοι με ΗΠΑ. Άλλοι λένε βγάλτε τα πετρέλαια με τους Σκανδιναβούς κι άλλοι με τους ΗΠΑ-Ισραηλίτες. Απόψεις είναι αυτές...

Το σίγουρο είναι ότι μετά την έξοδο από την Ευρωπαϊκή Ένωση θα χρειαστείς συμμαχίες εκτός αυτής. Ο Καζάκης είχε προτείνει μια ωραία ιδέα...Έλεγε ότι οι Ρώσοι θέλουν πάτημα με τις φρεγάτες τους στο Αιγαίο για να ελέγχουν τα στενά στο Μπλακ Σι. Παρέχουμε αυτή τη "διευκόλυνση" με αντάλλαγμα φτηνό αέριο! ;)

Λύσεις υπάρχουν, χρειάζεται γενναιότητα και επανάσταση για να βγεις απ' τη σκλαβιά. Ακόμα περιμένω όμως να διαβάσω τις "άλλες" προτάσεις. Ίσως ο κύριος Δοξιάδης δώσει καινούργια διάλεξη στο TED με συγκεκριμένες προτάσεις εκτός από αόριστα 'πρέπει'.

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangeLove:
έχετε παλαβώσει τελείως

Η πλειοψηφία όμως έχει τη δική σου νοοτροπία που κάθε άλλο ριζοσπαστική είναι. Πως είναι δυνατόν αυτή η νοοτροπία να αλλάξει τις άλλες; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,905 μηνύματα.
Οι αγανακτισμένοι εκ γενετής θέλουν αποτέλεσμα! Γράφει η Ανώνυμη...

Ιστορία μιας ξεχασμένης αγανακτισμένης γενιάς των 15 χιλιάδων δραχμών το μήνα που περπατάει αγανακτισμένα δίπλα στην γενιά των 500 ευρώ της πλατείας Συντάγματος, και σε όλους τους εξεγερμένους, ενάντια στην πιο παράλογη οικονομική χούντα που αντιμετώπισε ποτέ λαός!

«Κανένας δεν μπορεί να είναι τελείως ελεύθερος, αν όλοι δεν είναι ελεύθεροι. Κανένας δεν μπορεί να θεωρηθεί απολύτως ηθικά τίμιος, αν όλοι γύρω του δεν είναι ευτυχισμένοι» Χ. Σπένσερ

Όταν το 1982 (ένδοξες σοσιαλιστικές εποχές) τελείωνα το σχολείο και ήδη εργαζόμουν (υποαπασχολούμενη από τα 12 για την ακρίβεια) γιατί η μάνα μου είχε πάθει καρκίνο και δεν ξέραμε αν θα ζήσει και ο πατέρας μου είχε πεθάνει αφήνοντάς την χωρίς δουλειά και χωρίς δικό της σπίτι και τότε εκείνη ζήτησε εργασία από το κράτος της Χούντας και εκείνο ως απάντηση της έχωσε στη μούρη ένα χαρτί ορφανοτροφείου για τα τρία της παιδιά, τότε λοιπόν, ο μισθός του κάθε εργαζόμενου ανήλικου ήταν 15 χιλιάδες δραχμές το μήνα με 6ήμερη εργασία κάθε εβδομάδα.

Δούλευα στον Πειραιά σε επισκευές πλοίων στο λογιστήριο, στο βάθος ενός εργοταξίου, μόνη γυναίκα, φορώντας επί 8 ώρες τουλάχιστον μπουφάν με κουκούλα (τύπου lupus) για να αντιμετωπίσω κρύο και υγρασία, όπως τα ποντίκια και τη βρωμιά, και μετά έτρεχα με δύο συγκοινωνίες, λεωφορείο πρώτα και κατόπιν τραίνο, όρθια φυσικά (σαν σε γερμανικό καμιόνι πήχτρα στοιβαγμένους εβραίους που οδεύουν για τα κρεματόρια) και επειδή είχα και ορθοστατική υπόταση κατά καιρούς λιποθυμούσα, και όλα αυτά για να προφτάσω το φροντιστήριο, να δώσω ξανά εξετάσεις στα ΑΕΙ, γιατί τις δύο προηγούμενες χρονιές των εξετάσεων (τότε δίνανε επί 2 συνεχόμενες χρονιές Πανελλήνιες εξετάσεις) η κατάσταση της υγείας της μαμάς μου αλλά και της γιαγιάς μου -που την είχαμε αναγκαστικά για κάποια χρόνια στο σπίτι μετά το εγκεφαλικό, στο σπίτι που ήταν πλέον και επαγγελματική στέγη, όλα αυτά δεν με βοήθησαν καθόλου για να περάσω αφού έπαθα και υπερκόπωση και έπεσα μια μέρα ξερή, στην κυριολεξία κοκαλωμένη, με τα μάτια γυρισμένα, ούρλιαξαν όσοι με είδαν και έτρεχαν τρομαγμένοι εκείνο το βράδυ στην Ομόνοια και φυσικά οι εξετάσεις αναβλήθηκαν για άλλη μια χρονιά, και για άλλη μία… κι ας έλεγαν όλοι οι καθηγητές ότι θα πρεπε νά χα ήδη πετύχει.

Οι γιατροί που από το δημοτικό πάντα όταν χρειαζόταν επισκεπτόμουν μόνη μου, έγραψαν –αυτό μπορούσαν- κάτι χάπια που φυσικά τα πέταξα από το μπαλκόνι, συμβολικά και αμέσως. Χάπια υπερβολικής ψυχοσωματικής κούρασης, κάτι σαν κατάθλιψης, κάτι σαν… απελπισίας τελικά τόσων χρόνων οικογενειακού αγώνα επιβίωσης.

Ένα ταξίδι χιλίων χιλιομέτρων αρχίζει με ένα βήμα. Λάο Τσε
Λες και υπάρχουν χάπια για να γιατρευτείς από την κατάπτωση του… υπερβάλλοντα αγώνα. Ναι, ήμασταν ορφανά, όχι μόνο από τον θάνατο ενός πατέρα που πέθανε από λάθος των γιατρών στα 37του αλλά και από… ψυχικό θάνατο, ουσιαστικής απουσίας, μιας μητέρας που από υπερεργασία και εκείνη σε δύο και τρεις δουλειές έφτανε το βράδυ κατάκοπη ή και καθόλου γιατί δούλευε και εκτός Αθηνών σε επιδείξεις τάπεργουέαρ (το πρώτο πλυντήριο ρούχων το πήρε δώρο ως η καλύτερη πωλήτρια της χρονιάς κάπου το 1975 και η πρώτη τηλεόραση έφτασε στο σπίτι μας μεταχειρισμένη κάπου το 1980) και το μόνο που υποχρεούμαστε όταν την βλέπαμε, εμείς τα τρία -μόνα στο σπίτι!- … αυτοποτιζόμενα ανήλικα (από 4χρονών έως 10) ήταν να τηρούμε κυρίως ησυχία εντατικής μονάδας.

Με λίγα λόγια, όταν η όποια κοινωνία αναγκάζει έναν γονιό να γίνει… ήρωας, αναγκάζει διπλά τα παιδιά του να γίνουν και εκείνα ήρωες!

Μία είναι η απόδειξη του «μπορώ»: το «κάνω». Marie Eschenbach
Τα βγαλα πάλι πέρα μόνη μου. Πήρα την απόφαση ότι ή θα πέσω από το μπαλκόνι, ή θα βρω τη… λύση στο αδιέξοδο, αναγκάστηκα με το ζόρι να πάω σε ειδικό να μου δώσει τα «εργαλεία» του γι αυτή την επίπονη «δουλειά» και με την σωστή αξιοποίηση και μεγάλη προσπάθεια που χρειάζεται η αυτογνωσία, έψαξα και την βρήκα: Λύση, για το ότι δεν υπάρχει κανείς να βοηθήσει ούτε να κατανοήσει. Λύση για το «ο σώζων εαυτόν σωθήτω». Λύση για το «ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος». Γιατί αν δεν έχεις έναν τουλάχιστον γονιό να σου δώσει έστω κάποια βασικά εφόδια ζωής, πρέπει να σηκώσεις τα μανίκια, να κόψεις το λαιμό σου και να τα καταφέρεις μόνος σου αλλιώς σκάσε από τώρα να τελειώνουμε.

Κανείς δεν αξίζει να επαινεθεί για την καλοσύνη του αν δεν έχει τη δύναμη να είναι κακός. Κάθε άλλη καλοσύνη είναι συνήθως οκνηρία και αδύναμη θέληση. Λα Ροσφουκώ
Κι έτσι, όταν αργότερα έμαθα ότι το κράτος είχε βγάλει έναν νόμο (τον περιβόητο του Πεπονή) με τον οποίο και ένα παιδί από κάθε μονογονεϊκή πολύτεκνη οικογένεια διοριζόταν στο δημόσιο και η μάνα μου παρακαλούσε να πάω να καταθέσω τα χαρτιά, εγώ τα πήρα και τα έκανα κομματάκια. Μονιμότητα μόνο στους τάφους, είπα!

Το μόνο που ήθελα στη ζωή μου, ήταν τουλάχιστον να κάνω μια δουλειά δημιουργική. Δεν με ενδιέφερε να βρω κάποιον να με πάρει στις πλάτες του, δεν με ενδιέφερε να βολευτώ, παρόλο που ήμουν ένας από εκείνους που δια νόμου, μου δινόταν το δικαίωμα. Όμως, ήδη το αίμα μου στράγγιζε για να περπατάω με ψηλά το κεφάλι και δεν θα πήγαινα σε μια… υπηρεσία να το βάλω στο ντορβά, να το θυσιάσω στο βωμό της οικονομικής… ασφάλειας.

Αντ’ αυτού άλλαξα παραπάνω από 50 δουλειές μέχρι να βρω εκείνην που τελικά διάλεξα να με χαρακτηρίζει να λέω ΕΙΜΑΙ αυτό…, και όχι ΚΑΝΩ αυτό… και συγχρόνως σπούδαζα, διάβαζα, αναρωτιόμουν, έστυβα το κεφάλι μου, αγωνιούσα κυρίως για όσους αναγκάζονται να υποφέρουν ενώ δεν φταίνε σε τίποτα!

Γι αυτούς ΑΚΡΙΒΩΣ διάλεξα να ζω, γι' αυτούς εργάζομαι, διότι η ζωή δεν αξίζει αν δεν είσαι άνθρωπος με ελεύθερη (όπου ελευθερία βλ. ευθύνη επιλογών!) ψυχή, πνεύμα και σώμα, αν δηλαδή δεν μπορείς να ονειρεύεσαι... και να βλέπεις κάποια από τα βασικά τουλάχιστον όνειρά σου, να γίνονται πραγματικότητα, αν δεν μπορείς να παίρνεις θέση σε κάθε τι που σε αφορά και να αγωνίζεσαι γι αυτό μέχρι να το καταφέρεις.

Η εξουσία έχει την τάση να διαφθείρει και η απόλυτη εξουσία διαφθείρει απόλυτα. Λόρδος Acton,1834-1902, Άγγλος ιστορικός
Έζησα όπως αρκετοί σε αυτόν τον τόπο (και ας μην είναι από τους χειρότερους του πλανήτη) με εκατοντάδες ανισότητες και αδικίες, τον παραλογισμό του σοσιαλιστικού παντοφλοΠασόκ που έσυρε τους Έλληνες στους καναπέδες με το τηλεκοντρόλ στο χέρι να χουχουλιάζουν με ξένα λεφτά, να βυζαίνουν το αίμα του μόχθου της μειοψηφίας του λαού (βλ. τα λεφτά του κράτους) και τις επιδοτήσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ξεκάνοντας απ’ άκρη σε άκρη όλο τον ελληνικό αγροτικό πλούτο, όλη την ψυχή της Ελλάδας, σε μίζες και σε πακετάκια, ξεκληρίζοντας συγχρόνως και τον όποιο συνδικαλισμό (Η ελληνική κοινωνία έχει 600 δις ευρώ στις τράπεζες της Ελβετίας, το διπλάσιο σήμερα από το ποσόν του αίσχιστου χρέους που μας φόρτωσαν!).

Φυσικά πολύ πιο πριν είχα ζήσει κάποια χρόνια αρκετά για να καταλάβω και τον εγκληματικό παραλογισμό της χούντας που βίαζε με φασιστική εξουσία τους έλληνες να ζουν στην πιο εφιαλτική σκηνή… μπιγκ μπράδερ που μπορεί να βιώσει λαός, φυλακισμένοι, κακοποιημένοι και ει δυνατόν πεταμένοι σαν κούκλες που τέλειωσαν οι μπαταρίες τους.

Έζησα και τη μεταπολιτευτική Δεξιά αμέσως μετά ή αρκετά μετά, να χαϊδεύει ξεδιάντροπα τα πλούσια παιδιά της και να… φτύνει τα όποια φτωχούλια τής… απέναντι γειτονιάς, ενώ απομυζούσε επίσης αλά πασόκ, τα χρήματα του κράτους έως την τελευταία ρανίδα! Περιμένουν… πολλοί ελβετικοί λογαριασμοί που υπάρχει δυνατότητα να αποδειχτεί εάν το αποφασίσουμε τώρα στο Σύνταγμα…!

Ας μην αναφερθούμε και στα απομεινάρια της χουντικής νοοτροπίας… της βίας (η μεγαλύτερη εξάρτηση στον πλανήτη) σε όλες της τις μορφές. Γιατί οικονομική χούντα και βία είναι αυτό που ζούμε! Πόλεμος είναι. Ή με τους… αγανακτισμένους του συντάγματος, ή με τους… Γερμανούς. Διαλέγουμε!

«Σε μια ιεραρχία, κάθε μέλος τείνει να ανέλθει μέχρι το επίπεδο της ανικανότητάς του» Laurence J Peter
Έζησα επίσης και την βουλιμία του λάιφστάιλ, τον παραλογισμό της δηθενιάς, την κατ’ επίφασιν «θετική ενέργεια», της επιφανειακίλας, της «ωραίας ατμόσφαιρας» που με τίποτα δεν τους την χαλούσες γιατί όλοι ζούσαν τον χαζομύθο τους, αλλά και της μοστρίλας, της διαφημισίλας, της επιτυχιίλας και της γκαμουρίλας.

Ξεφτύλισαν τη λέξη εργασία με τα μαφιοζιλίκια των φαμελιών τους, τη λέξη ανθρωπιά με την υποκρισία του ιξ… (προσθέστε γαλλοβλαχέ προφορά) «ευ ζην», τη λέξη οικογένεια με την ασχετοσύνη και την απαξίωση για το τι σημαίνουν οι όποιες σχέσεις με τους άλλους και κυρίως με τον εαυτό τους, τη λέξη αγάπη με την ψυχική αναπηρία τους να αισθανθούν.

Οι ακαταλαβίστικες τέχνες του…. κουκουλώματος άνθισαν, οι νταβατζιδοτέχνες της νομιμοποίησης της κλεψιάς κορυφώθηκαν, οι καραμελοτέχνες της απληστίας και του κέρδους δοξάστηκαν! Τα δύο φύλλα εκφυλίστηκαν εξ ορισμού: Ειδικά η θηλυκότητα πουλήθηκε όσο δεν έχει πουληθεί ακόμη και στα πιο υπανάπτυκτα κράτη και η αρρενωπότητα έχασε την όποια υπόστασή της με τεχνικές απερίγραπτης κεκαλυμμένης αρσενικής πορνείας. Όλα για ξεπούλημα! Περιττές οι λεπτομέρειες…

Η ζωή είναι κωμωδία γι’ αυτούς που σκέφτονται και τραγωδία γι’ αυτούς που αισθάνονται. Horace Walpole
Και πάμε τώρα στον περίφημο ιδιωτικό τομέα εργασίας: Με την αγωνία της απόλυσης καθημερινά, οι περισσότεροι εργαζόμενοι, ξέχασαν τι θα πει οκτάωρο για να επιβιώσουν, ξέχασαν τι θα πει διακοπές, ξέχασαν τι θα πει προσωπική ζωή, ξέχασαν τι θα πει δικαιώματα, διεκδίκηση.

Επί 30 χρόνια κατέθεσα τα πάντα στο βωμό της δουλείας, εφόσον για να μπορείς να συντηρείς ένα σπίτι μόνος σου, σήμαινε από τότε!.. να «εργάζεσαι» σαν είλωτας σε πάνω από μία δουλειές, πολλές φορές και σε τρεις! Και να τρέχεις μόνος σου στις όποιες διαδηλώσεις αγανάκτησης, αλλά και γενικά σε ότι υπήρχε νόημα…! 30 χρόνια πολιτικής και πολιτιστικής μοναξιάς της όποιας ουσίας!

Η γενιά των 700 και των 500 ευρω δεν φύτρωσε ξαφνικά! Υπάρχει εδώ και δεκαετίες! Θυσία τα πάντα για την επιβίωση! Το μόνο που κατάφερα ήταν να κάνω τη δουλειά που είχα διαλέξει. Το πλήρωσα ακριβά, γιατί κι αυτή την εργασία για να την εξασκήσω έδωσα όλο τον ελεύθερο προσωπικό χρόνο μου και πλήρωσα ακόμη κι από την τσέπη μου για να την κάνω με ψυχή και καρδιά, αφού ποτέ δεν με ενδιέφερε το χρήμα και οι καρέκλες και το συμφεροντολογίκι. Το μοναδικό που προσπαθούσα ήταν να νιώθω ότι κάνω κάτι για την κοινωνία και για μένα και να βλέπω τον εαυτό μου κάθε πρωί στον καθρέφτη και να τον αναγνωρίζω!

Ευτυχία δεν είναι να κάνεις πάντα αυτό που θέλεις, αλλά να θέλεις πάντα αυτό που κάνεις. Λέων Τολστόι
Δεν συμβιβάστηκα ποτέ με το αίσχιστο σύστημα, δεν ψήφισα ποτέ κανέναν από εκείνους που φιγουράρουν ακόμη και τώρα στα έδρανα της κομματοκρατορίας της βουλής (ενώ και ένα πεντάχρονο ξέρει τι ευθύνες τους βαραίνουν) δεν πίστεψα ούτε για ένα λεπτό, όχι έναν, αλλά ούτε μισό από τους 300 που μας κατρακύλησαν στο μνημόνιο, στο δουνουτού, την τρόικα, το μη αναστρέψιμο ξεπάστρεμα της χώρας!

Πάντα διαμαρτυρόμουν με κάθε ευκαιρία, παντού, χωρίς να σκέφτομαι τις συνέπειες. Κι όταν έσκασε η φούσκα του αίσχους (που το γνωρίζαν κιόλας από το 2002, αλλά κοίταγαν πρώτα να… τιγκάρουνε κοιλιές από το «μεγάλο φαγοπότι» του 2004!) όταν το χαμόγελο έφυγε από τα χείλια των περισσότερων, τότε αγωνιούσα επιτέλους να ανακαλύψω κάποιες έστω κοινές κραυγές αγανάκτησης!

Μετά από 30 χρόνια πανηγυριού, πλιάτσικου ζωής και ψυχής, υποτίμησης πολιτισμού και πνεύματος, στο βωμό της καλοπέρασης των περισσότερων εξυπνοπονηρούληδων ανεγκέφαλων, περίμενα –με το χειρότερο σενάριο- να βγουν κάποιοι άνθρωποι της διανόησης ή της τέχνης… να μιλήσουν. Αδίκως! Ελάχιστοι οι μη βολεμένοι! Ας είναι καλά και αυτοί. Μύγες στο γάλα.

Και βέβαια, να μην ξεχάσουμε και την αριστερά που σε όλο αυτό το μακελειό δεν έκανε τίποτε αξιοσημείωτο! Ο κόσμος περίμενε, ήλπιζε κάτι τουλάχιστον από εκείνους που τους βαραίνει η… πολύτιμη κληρονομιά… Που έχουν να δώσουν λόγο σε κάποιους που σάπισαν στις φυλακές και στις εξορίες. Αλλά τίποτε. Γι αυτό έχουν ίσως την μεγαλύτερη ευθύνη για όλη την απάθεια τους σε αυτό το αίσχος! Γιατί έσβησαν και το τελευταίο φως στο τούνελ με την απραγία τους! Και μείναμε όλοι στο σκοτάδι με μόνα τα κεριά της όποιας ψυχής τους περίσσεψε!

Είμαι ένας από εκείνους που βιώνουν την κρίση… από τότε που γεννήθηκαν! Κι αυτό το δικό μου τρεμάμενο κεράκι το κρατάω άσβηστο από τότε… φυλαγμένο στα μάτια μου από παιδί.

Γιατί όσο δύσκολα κι αν έζησα δεν έγινα μεταμφιεσμένος… δράκουλας να πίνω τη ζωή άλλων συνανθρώπων μου για να επιβιώσω.

Δεν ξεπούλησα αυτό το παιδί που ήθελε μια καλύτερη ζωή.

Και γι αυτό το παιδί και για όλα τα παιδιά είμαι έτοιμη πλέον να φτάσω μέχρις εσχάτων! Και δεν είμαι μόνο εγώ. Είναι όλοι εκείνοι που… φύλαγα κάθε λεπτό μέσα στο βλέμμα του τόσα χρόνια! Εκατοντάδες χιλιάδες. Εύχομαι εκατομμύρια.

Η πράξη είναι ατομική, η ευθύνη συλλογική. Σιμόν Βίζενταλ
«Οι άνθρωποι από τότε που άρχισαν να κάνουν πραγματικότητα τις φαντασιώσεις τους, σκότωσαν τα όνειρά τους!»… επαναλαμβάνει αυτό το παιδί κάθε παιδί! και αγανακτεί εκτός ορίων πλέον!

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του. Λέων Τολστόι
Δεν φάγαμε, δεν κλέψαμε, δεν βγήκαμε στο σφυρί, δεν διαλαλήσαμε έκπτωση σε καμία αξία μας, ούτε ψυχική, ούτε ανθρώπινη, ούτε πολιτιστική, ούτε κοινωνική! Κυρίως; Δεν χρωστάμε σε κανέναν, ούτε χρέος ούτε απαντήσεις για το που ήμασταν ως αγανακτισμένοι τόσα χρόνια!

Ζούσαμε δίπλα τους, και κανείς δεν έπαιρνε χαμπάρι, στα «ουρλιαχτά» της αηδίας μας για το φεστιβάλ μάσας που είχε στηθεί στις πλάτες μας, στην αγωνία όσων υπέφεραν ή αγωνιζόταν να επιβιώσουν χωρίς να πάρουν ούτε ένα φράγκο από την τσέπη κανενός κι έδιναν από πάνω! Γιατί οι έλληνες που είναι αυτή τη στιγμή αγανακτισμένοι, είναι κυρίως εκείνοι που έδιναν στην εφορία από τον λιγοστό μισθό τους, που έδιναν στα ασφαλιστικά ταμεία από το υστέρημά τους, που έδιναν, έδιναν, έδιναν, και ποτέ δεν πήραν ούτε και προβλέπεται… ούτε για τους ίδιους ούτε για τα παιδιά τους ούτε για τα εγγόνια τους που δεν έχουν που την κεφαλή κλίναι!

Μην αναρωτιέστε, λοιπόν, που ήμασταν όλοι εμείς οι αγανακτισμένοι τόσα χρόνια! Αναρωτηθείτε που ήσασταν ΕΣΕΙΣ τόσο καιρό και δεν… ξεστραβωνόσασταν για να μας δείτε!

Εύχομαι να σας δώσουμε να καταλάβετε με αποτέλεσμα! τι σημαίνει να είσαι εκ γενετής αγανακτισμένος και τι συμβαίνει όταν η αγανάκτηση μεταμορφώνεται σε δημιουργική δράση με άμεση δημοκρατία, με… λογισμό και μ’ όνειρο!

Αν κάποιοι δεν το έχετε καταλάβει, στις 15 του μήνα ερχόμαστε στη Βουλή να απαιτήσουμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ των πολιτών!

Και δεν υπάρχει τίποτε άλλο να κάνουμε πιο σοβαρό! Και δεν είμαι ένας από αυτούς που το βλέπουν ρομαντικά! Έχουμε ζήσει πάρα πολλοί από εμάς Πολυτεχνεία, πορείες, πολιτικούς αγώνες, ακτιβιστικές δράσεις, κοινόβια, ερασιτεχνικές καλλιτεχνικές ομάδες, περιβαλλοντολογικές, τα παντα! Δεν έχουμε ανάγκη να λέμε αύριο ιστοριούλες στους νέους, για έναν ξεσηκωμό που δεν έγινε τίποτα στο τέλος! Αλλά να καταλάβουμε την ευθύνη που έχουμε αυτή τη στιγμή για να μην πάει χαμένος όλος αυτός ο αγώνας των ελλήνων, γιατί έρχονται χειρότερες μέρες, άνθρωποι ήδη υποφέρουν, παιδιά μένουν ορφανά από πατεράδες που αυτοκτονούν καθημερινά κι ας μην τους βγάζουν τα κανάλια στο φως! Και πάμε ολοταχώς και για στάση πληρώμών!

Γι αυτό πρέπει να προσέξουμε ώστε ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ! Μη λένε όλοι από την μεριά τους: «Εγώ έγραψα αυτά τα βιβλία, εγώ δημιούργησα αυτά τα τραγούδια, εγώ αγωνίστηκα εκεί, τα έχω πει όλα, τι άλλο να κάνω; Έκανα τόσα… ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ; Ας κοιμηθώ ήσυχος!»

Ότι κι αν έκανε ο καθένας, μέχρι στιγμής, καλό είναι και μπράβο, αλλά αυτή την Κυριακή, στις 14 και στις 15 που θα πάμε στη Βουλή να απαιτήσουμε Δημοκρατία πολιτών, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ εκεί. ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ για μένα, θα πρέπει να είναι μαζί και όλοι οι επώνυμοι, όλες οι αναγνωρίσιμες προσωπικότητες, άνθρωποι της διανόησης, των επιστημών, των γραμμάτων και των τεχνών, αλλά και από όλους τους χώρους, άνθρωποι που δεν είναι εξαρτημένοι από το υπάρχον σύστημα και μπορούν ακόμη να αγωνίζονται, να μιλάνε και να λέγονται ΠΟΛΙΤΕΣ της χώρας!

Τίποτε δεν μπορεί να αντισταθεί σε μια ιδέα που έχει έρθει η ώρα της. Βίκτωρ Ουγκώ
Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τριάντα τρεις προτάσεις για την έξοδο από έναν επώνυμο

Θεσμικά μέτρα

ΣΤΟΧΟΣ: Να εμπεδωθεί η ανεξαρτησία των θεσμών ώστε να υπάρχει επιτέλους έλεγχος και αξιοκρατία, να καταργηθεί η παντοκρατορία του πρωθυπουργού και να δημιουργηθούν και άλλοι πόλοι εξουσίας και να εμπεδωθεί η ισονομία, η λαϊκή κυριαρχία και η δικαιοσύνη.

1. Αναθεώρηση του Συντάγματος με σταθερό εκλογικό νόμο, πλήρη διάκριση των εξουσιών, διαφάνεια στα οικονομικά των κομμάτων με υποχρεωτικές ονομαστικές εισφορές και δημοσίευση ισολογισμών θεωρημένους από ορκωτό λογιστή, εκλογή του Προέδρου της Δημοκρατίας από το λαό και ενίσχυση των εξουσιών του, ανεξαρτησία της Βουλής από την κυβέρνηση, ασυλία βουλευτών μόνο για δηλώσεις και πολιτικές πράξεις και τίποτα άλλο.
2. Μείωση των βουλευτών σε 200, περιορισμός των αμοιβών τους και όλων των επιδομάτων τους κατά 50%.
3. Κατάργηση όλων των επικαλύψεων αρμοδιοτήτων και των παραθύρων των νόμων που οδηγούν στην ατιμωρησία. Για κάθε πράξη της διοίκησης, η ευθύνη θα έχει ονοματεπώνυμο.
4. Κωδικοποίηση της νομοθεσίας και κατάργηση του μεγάλου αριθμού νόμων που οδηγούν στην ανομία.
5. Πόθεν έσχες για όλα τα περιουσιακά στοιχεία πολιτικών, δημοσιογράφων, δικαστικών, εφοριακών, υπαλλήλων πολεοδομιών, αστυνομικών, στρατιωτικών των τελευταίων 30 χρόνων και επακόλουθη δήμευση, όπου οι περιουσίες δεν δικαιολογούνται.
6. Πλήρης ανεξαρτησία της δικαιοσύνης με εκλογή των λειτουργών της χωρίς ανάμειξη του υπουργού.
7. Σύσταση ειδικών δικαστηρίων για ταχεία απονομή δικαιοσύνης για φορολογικά θέματα, υποθέσεις διαφθοράς και θέματα κρατικής περιουσίας (γη, ακίνητα κλπ). Μέγιστος χρόνος απόφασης 6 μήνες.
8. Ισολογισμοί σε όλες τις δημόσιες επιχειρήσεις, οργανισμούς και τοπική αυτοδιοίκηση (ορατοί από το ίντερνετ), με άμεση απόλυση του διοικητικού συμβουλίου αν αυτό δεν συμμορφώνεται.
9. Πλήρης διαφάνεια στα οικονομικά του Τύπου και απογαλακτισμός του από την κρατική εξουσία.
10. Μόνιμο συμβούλιο σοφών (think tank) στο οποίο θα μετέχουν διακεκριμένοι Έλληνες της Ελλάδας και του εξωτερικού, που θα προτείνει πολιτικές σε βάθος 30 χρόνων.
11. Χωρισμός Εκκλησίας και Κράτους, με αμοιβαίο σεβασμό και διακριτούς ρόλους.
12. Σκληρή διαπραγμάτευση για αλλαγή της συνθήκης του Δουβλίνου για τους μετανάστες ώστε να μην παραμένουν εγκλωβισμένοι στην Ελλάδα. Η Ευρώπη πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες της.

Περιβάλλον

ΣΤΟΧΟΣ: Να σταματήσει η υποβάθμιση του φυσικού περιβάλλοντος που αποτελεί τη μεγαλύτερη περιουσία της χώρας, να καθοριστεί η κρατική περιουσία και να μην υπάρχουν παράθυρα για καταπάτησή της, και να αναδειχθεί ο δασικός πλούτος και οι φυσικές ομορφιές της χώρας.

13. Να ολοκληρωθεί άμεσα το κτηματολόγιο, για να σταματήσει η διαφθορά και η συναλλαγή.
14. Ανακύκλωση παντού (σκουπίδια, συσκευές, αδρανή υλικά) και προώθηση της κομποστοποίησης.
15. Γκρέμισμα των αυθαιρέτων σε δάση, αιγιαλό, αρχαιολογικούς χώρους, αρχίζοντας από αυτά των επωνύμων.
16. Κατάρτιση δασικών χαρτών, καθορισμός χρήσεων γης σε όλη τη χώρα μέσα σε 2 χρόνια.
17. Κατάργηση της δασοκτόνας διάταξης της χρησικτησίας και της δυνατότητας απόκτησης περιουσίας μετά από δασικές πυρκαγιές μέσω φύτευσης ελιών.
18. Ολοκληρωμένη πολιτική διαχείρησης υδάτων.


Οικονομία-Δημόσια Διοίκηση

ΣΤΟΧΟΣ: Να ξεθεμελιωθεί το κομματικό κράτος που σπαταλά πόρους και καταδυναστεύει τον πολίτη και να στηθεί μια μικρή και ευέλικτη Δημόσια Διοίκηση που σέβεται και αξιοποιεί και το τελευταίο ευρώ προς όφελος του Έλληνα φορολογούμενου.

19. Οι δημόσιοι υπάλληλοι θα έχουν ένα βασικό μισθό και σημαντικό πριμ που θα σχετίζεται με μετρήσιμους στόχους ανά διεύθυνση, οι οποίοι όταν επιτυγχάνονται θα αυξάνουν πολύ το μισθό τους.
20. Κλείσιμο των φορέων του δημοσίου εκτός από τα υπουργεία και λίγους ακόμα που προβλέπονται από την Ε.Ε. μέσα σε 4 χρόνια. Αποκρατικοποίηση όλων των δημόσιων οργανισμών εκτός της ΕΥΔΑΠ. Όσοι χάσουν τη δουλειά τους θα έχουν καθαρό μισθό 1.200 ευρώ για τρία χρόνια (ακόμα κι να βρουν δουλειά), πλήρη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για αυτούς και την οικογένειά τους, τα χρόνια θα μετρούν ως συντάξιμα και όποιος τους προσλάβει θα πληρώνει για 4 χρόνια μειωμένες ασφαλιστικές εισφορές, υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχει προηγηθεί απόλυση άλλων εργαζομένων για να προσληφθούν αυτοί.
21. Κεντρικό ηλεκτρονικό σύστημα προμηθειών για όλο το δημόσιο για να εκλείψουν οι μίζες. Κανένας κατακερματισμός προμηθειών που γίνεται με απώτερο σκοπό να μην υπάρχει έλεγχος.
22. Το κράτος πληρώνει όλες τις οφειλές του μέσα σε 30 ημέρες. Κεντρικό ενιαίο ηλεκτρονικό σύστημα για όλες τις οφειλές του κράτους προς τον πολίτη και αντίστροφα. Υποχρεωτικός συμψηφισμός οφειλών.

23. Ηλεκτρονική κάρτα πολίτη για όλα: Εκπαίδευση, Υγεία, Εφορία, Δίπλωμα οδήγησης κλπ.
24. Πλήρης μηχανοργάνωση του δημοσίου και καθιέρωση των ηλεκτρονικών συναλλαγών με το κράτος σε ποσοστό 90% σε 4 χρόνια.
25. Φορολογικός νόμος απλός που να ισχύει για μια πενταετία χωρίς διευκρινιστικές εγκυκλίους και υπουργικές αποφάσεις που τον ακυρώνουν στην πράξη.

Ανάπτυξη

ΣΤΟΧΟΣ: Να σταματήσει η αφαίμαξη πόρων από τον ιδιωτικό τομέα και η εχθρική στάση του κράτους απέναντι στις επιχειρήσεις. Να δοθούν πραγματικά αναπτυξιακά κίνητρα ώστε να έρθουν επενδύσεις υψηλής προστιθέμενης αξίας στη χώρα, για να καταπολεμηθεί ουσιαστικά η μάστιγα της ανεργίας.


26. Μείωση της φορολογίας των επιχειρήσεων έως και μηδενισμός της, εάν παρέχεται στους εργαζόμενους πολύ καλός μισθός, σέβονται το περιβάλλον, πληρώνουν έγκαιρα τις ασφαλιστικές εισφορές και δεν παραβιάζουν τους νόμους.
27. Αποφασιστική στήριξη της βιολογικής γεωργίας, του τουρισμού, της ναυτιλίας, της βιομηχανίας λογισμικού, του πολιτισμού, της πράσινης βιομηχανίας (φωτοβολταϊκά, ανεμογεννήτριες, γεωθερμία) και της καινοτομίας.
28. Προώθηση της Ελλάδας ως τόπος για εγκατάσταση συνταξιούχων από τη Βόρεια Ευρώπη με σχέδιο και ήπια ανάπτυξη για τόνωση της επαρχίας και για μόνιμα φορολογικά έσοδα.
29. Σύγχρονες συγκοινωνίες για όλους με κεντρικό σχεδιασμό. Προώθηση του σιδηροδρόμου υψηλών ταχυτήτων σε όλη τη χώρα. Ολοκλήρωση οδικών υποδομών.

Κοινωνική πρόνοια-Ασφάλεια

ΣΤΟΧΟΣ: Να δημιουργηθεί δίκτυ ασφάλειας για τους αδύναμους, να σταματήσει η επιδοματική τους αντιμετώπιση, αλλά να τους δοθεί η ευκαιρία να σταθούν και πάλι στα πόδια τους με αξιοπρέπεια και αισιοδοξία για το μέλλον.

30. Δωρεάν υγεία για όλους με αξιοπρεπείς μισθούς για τους γιατρούς και αφαίρεση άδειας εργασίας για φακελάκια.
31. Παιδεία με κατεύθυνση τη διάπλαση ολοκληρωμένων προσωπικοτήτων με άριστη γνώση της ιστορίας μας, σεβασμό στο δημοκρατικό πολίτευμα, κριτικό πνεύμα, άριστη γνώση νέων τεχνολογιών και πάνω από όλα ομαδικό πνεύμα και αγάπη στην πατρίδα.
32. Σε όλες τις επιχειρήσεις να υπάρχει υποχρεωτικά σύλλογος εργαζομένων, αλλά η εκλογή να γίνεται με ενιαίο ψηφοδέλτιο κι όχι κομματικά ψηφοδέλτια όπως είναι τώρα. Έτσι θα εκλέγονται οι καλύτεροι, ανεξάρτητα από κόμματα.
33. Απόσυρση της αστυνομίας από γήπεδα και φύλαξη πολιτικών, επιχειρηματιών, δημοσιογράφων. Η αστυνομία είναι για τον πολίτη και όχι για το σύστημα.

Δεν τους χαρίζουμε την πατρίδα που μας ανήκει. Ούτε μια σπιθαμή. Δεν αποδεχόμαστε το μέλλον που μας προδιέγραψαν, να γυρίσουμε στη δραχμή για να μην θιχτούν τα συμφέροντα του κομματικού κράτους, για να πεινάσει ο λαός και να του τα πάρουν όλα με τα κλεμμένα που έχουν στην Ελβετία. Στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα. Αδιέξοδη είναι η πολιτική τους και το κομματικό κράτος που συντηρούν. Δεν πέφτουμε στην παγίδα της αδιαφορίας και της αποστασιοποίησης, που τους δίνει το άλλοθι να μιλάνε και να αποφασίζουν χωρίς εμάς, για μας.

Συμμετέχουμε, ενημερώνουμε και απαιτούμε να αλλάξουν όλα τώρα. Όλοι μαζί, ενωμένοι μπορούμε με απλές κινήσεις να αλλάξουμε την κατάσταση:

1. Αγοράζουμε ελληνικά ποιοτικά προϊόντα για να στηρίξουμε τις θέσεις εργασίας.
2. Ζητάμε παντού απόδειξη.
3. Δηλώνουμε τα εισοδήματά μας και δεν ανεχόμαστε τη φοροδιαφυγή από κανέναν.
4. Είμαστε όλοι ενωμένοι και βάζουμε το συμφέρον της πατρίδας πάνω από όλα. Ο στενόφθαλμος ατομικισμός οδηγεί στην καταστροφή όλων μας.
5. Συμμετέχουμε στις εκλογές και δεν επιλέγουμε αποχή. Δεν ψηφίζουμε ποτέ ξανά τα κόμματα που μας οδηγούν στην καταστροφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η πλειοψηφία όμως έχει τη δική σου νοοτροπία που κάθε άλλο ριζοσπαστική είναι. Πως είναι δυνατόν αυτή η νοοτροπία να αλλάξει τις άλλες; :hmm:

ακριβώς το αντίθετο, η πλειοψηφία δεν έχει τη δική μου νοοτροπία. Αν την είχε δεν θα θεωρούσε ότι το χρέος της είναι στις πλατείες, αλλά στην κάλπη. Εύχομαι να γίνουν εκλογές και να σχηματιστεί μια υπερκομματική κυβέρνηση που με τη συνεργασία τεχνοκρατών θα μας σώσει από την ολική καταστροφλη. Τί θεωρείς ριζοσπαστισμό ; οι θέσεις μου είναι πολύ συγκεκριμένες και δεν τις έκρυψα ποτέ. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος άλλος τόσο φανατικός κατά του δικοματισμού στο στέκι όσο είμαι εγώ, απλά δεν θεωρώ την αριστερά ριζοσπαστική όπως εσύ. Για να ακριβολογούμε την θεωρώ φαρισαική και επικίνδυνη. Ταυτίζομαι σε μεγάλο βαθμό με τις απόψεις του Johny. 'Ο,τι είχα να πω το είπα. Δεν θα επανέλθω. Ο λαός δεν μπορεί να κυβερνήσει γιατί του λείπουν οι γνώσεις και η τεχνική ειδίκευση σε οικονομικά ζητήματα. Η πλατεία δεν μπορεί να κυβερνήσει. 'Αρα το μόνο που μας απομένει είναι να κάνουμε σοβαρή έρευνα για να δούμε ποιοί θα μας εκπροσωπήσουν καλύτερα στις επόμενες εκλογές. Επίσης το "ολοι το ίδιο είστε", 'όλοι είστε κλέφτες" και οι μούτζες δεν με αφορούν από τη στιγμή που ακόμα και στελέχη του ΠΑΣΟΚ έχουν αποστασιοποιηθεί από τον ΓΑΠ και είναι σε σύγκρουση αυτή τη στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ότι το χρέος της είναι στις πλατείες, αλλά στην κάλπη.
η καλπη ομως νοθευεται απο το συστημα

με την καλπη δεν μπορεις να απορριψεις το πολιτικο κομματικο συστημα,,απλα αδιαφορει για σενα..
ενω με τις πλατειες μπροστα στη βουλη,,σε καταλαβαινει μια χαρα,,και ηδη λενε οτι θα μαλακωσουν τα μετρα,,
μυρισε μέντες η βουλη..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,905 μηνύματα.

33 σαν τα Χρόνια του Ιησού. Ξέρεις προπαγάνδα χωρίς συμβολισμούς είναι σαν μηχανή χωρίς λάδι. Ένα μέτρο όμως από αυτά τα 33 που κάνει το δημόσιο χρέος βιώσιμο, δεν είδα. Οι μισθωμένοι κονδυλοφόροι του συστήματος έχουν πάθει παράκρουση, είναι τρομοκρατημένοι. Στήσανε τρελή μπίσνα δισεκατομμυρίων με το ευρώ και τώρα λένε "το κομματικό κράτος θέλει να μας γυρίσει στη δραχμή". Ποιοι ρε; Αυτοί που βγάλανε εκατομμύρια μαζί με σας, τα παπαγαλάκια της Σοφοκλέως; :mad:

Είναι φανερό το τι παίζεται. Αλλά ας μείνουμε στην πολιτική κουβέντα. Στο πνεύμα των προτάσεων θα συμφωνούσα, ακόμα και με το 20 που θα μας στοίχιζε 3 φόρες παραπάνω απ' όσο να εξορθολογίζαμε τις λειτουργίες του κράτους. Δεν θέλουν κράτος ρε παιδί μου, Φρήντμαν ολέ, είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν όσο όσο για να το διαλύσουν.

Τα μέτρα για την Ανάπτυξη μου θύμισαν παιδάκια που παίζουν με τρενάκια. :P Ειδικά αυτό το 26, είναι ο Ύμνος στην Εταιριοκρατία! Να τρελαίνεσαι όμως...

Κατ' άλλα ναι. Αν αφήσουμε την ουσία στην άκρη κι εγώ με τον "επώνυμο" μαζί!

Επίσης το "ολοι το ίδιο είστε", 'όλοι είστε κλέφτες" και οι μούτζες δεν με αφορούν από τη στιγμή που ακόμα και στελέχη του ΠΑΣΟΚ έχουν αποστασιοποιηθεί από τον ΓΑΠ και είναι σε σύγκρουση αυτή τη στιγμή.

Δεν θα απαντούσα, αλλά αυτό το τελευταίο θέλω να μείνει κιοταρισμένο, έτσι να το θυμόμαστε όταν οι "τίγρεις" γίνουν γατάκια και ψηφίσουν το μεσοπρόθεσμο χέρι-χέρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Επίσης το "ολοι το ίδιο είστε", 'όλοι είστε κλέφτες" και οι μούτζες δεν με αφορούν από τη στιγμή που ακόμα και στελέχη του ΠΑΣΟΚ έχουν αποστασιοποιηθεί από τον ΓΑΠ και είναι σε σύγκρουση αυτή τη στιγμή.
να καταψηφισουν το μνημονιο 2 και ναι,,τοτε θα ξεχωρισουν απο τους υπολοιπους,,
αλλιως ειναι πορνες που γκρινιαζουν την ωρα της πραξης,,αλλα τα λεφτα τα παιρνουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.



H πλατεία Αριστοτέλους ανήκει στον Γιάννη Μπουτάρη


Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες, η Θεσσαλονίκη στους Θεσσαλονικείς και η πλατεία Αριστοτέλους στο Γιάννη Μπουτάρη.
Αυτή είναι η μία εκδοχή, κατά την οποία εξηγείται το γιατί ο κυρ-Γιάννης απαγόρευσε να πραγματοποιηθεί στην κεντρική πλατεία η εκδήλωση, στην οποία θα μιλούσε ο Μίκης Θεοδωράκης. Η άλλη εκδοχή είναι ότι ο Δήμαρχος είναι εκνευρισμένος με τους «αγανακτισμένους», επειδή τον «στόλισαν» και από γινάτι δεν θέλει να τους παραχωρήσει την Αριστοτέλους.

Ο πάντα δημοκράτης (και σοσιαλιστής και φιλελεύθερος και νεοφιλελεύθερος και αριστερός) Γιάννης Μπουτάρης αποφάσισε (και διέταξε) την απαγόρευση αδειοδότησης πολιτικών εκδηλώσεων στην πλατεία. Ουσιαστικά δηλαδή αποφάσισε ότι εάν, για παράδειγμα, ο πρωθυπουργός ή ένας πολιτικός αρχηγός θελήσει να απευθυνθεί στον ελληνικό λαό από την Αριστοτέλους δε θα του επιτραπεί ούτε καν να το σκεφτεί, πόσο μάλλον να διανοηθεί να το τολμήσει.

Τώρα, βέβαια, που το σκέφτομαι νομίζω ότι ανακαλύπτω και μια τρίτη εκδοχή πίσω από την άρνηση του Δημάρχου. Ίσως το τουριστικό «Μουσουλμανικό Μονοπάτι» που προετοιμάζει ο Μπουτάρης για τους Τούρκους επισκέπτες της Θεσσαλονίκης να περνάει από την Αριστοτέλους. Ως εκ τούτου, η συγκέντρωση πολλών ανθρώπων στην πλατεία δυσκολεύει το πέρασμα και πλήττει το τουριστικό κύμα από τη γείτονα χώρα.

Δε μπορεί. Κάποια εξήγηση θα υπάρχει για την απόφαση και διαταγή του Δημάρχου. Και φυσικά, αυτή η εξήγηση δε μπορεί να είναι ότι μάλωσαν για τη μικροφωνική, ένα σενάριο που σήμερα ξεκίνησε να κυκλοφορεί. Εάν ο δήμαρχος δέχτηκε πιέσεις πρέπει να βγει και να το πει. Και να πει και ονόματα. Ποιοι τον πίεσαν να πάρει πίσω την αρχική του απόφαση να παραχωρήσει την Αριστοτέλους. Εάν πάλι το αποφάσισε μόνος του, τότε οφείλει να δώσει εξηγήσεις. Πώς γίνεται ένας Δήμαρχος (που στα λόγια) θέλει να καταστήσει τη Θεσσαλονίκη πόλη «ανοιχτή» και «ευρωπαϊκή», να μην επιτρέπει κινηματικού χαρακτήρα δράσεις και πρωτοβουλίες, όπως συμβαίνει σε άλλες πόλεις της Ευρώπης, στη Μαδρίτη, στη Βαρκελώνη, στο Παρίσι και αλλού.

Και στο κάτω-κάτω, η πλατεία Αριστοτέλους δεν ανήκει στην εκάστοτε δημοτική αρχή, αλλά στους πολίτες της Θεσσαλονίκης. Εκτός και εάν ο κυρ-Γιάννης διέπεται από τη λογική του ΓΑΠ και της τρόικας, τη λογική της ιδιοποίησης της δημόσιας περιουσίας, που όμως ανήκει σε ολόκληρο τον ελληνικό λαό.

Όταν προεκλογικά ο Μπουτάρης είπε την περίφημη φράση «για να πάρουμε το Δήμο Θεσσαλονίκης, πρέπει να συσπειρωθούμε γύρω από τον καλύτερο και ο καλύτερος είμαι εγώ», τότε πολλοί από εμάς δε δώσαμε σημασία. Σήμερα, η ατομική νοοτροπία του Μπουτάρη, ξεκίνησε να μετουσιώνεται σε συλλογική νοοτροπία διοίκησης, γεγονός, που μας προϊδεάζει για δυσάρεστες εκπλήξεις και εξελίξεις.

Με αυτά τα δεδομένα, το μόνο που πραγματικά θα στείλει μήνυμα, προσωπικά στον Μπουτάρη και στην κλίκα του στο Δήμο, είναι να καταστήσουμε την Αριστοτέλους το σημείο συγκέντρωσης των αγανακτισμένων. Τότε μόνο θα δούμε πώς θα αντιδράσει ο κυρ-Γιάννης…
Casper

μου αρεσει που πλασαραν τον Μπουταρη ως επαναστατη και αριστερο,,και γενικα αντισυστημικο..επειδη φορουσε σκουλαρικι..

η αντισταση τελικα δεν φαινεται στο σκουλαρικι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

:hmm::hmm::hmm:: Μπα...νομίζω πως ανήκει βασικά στα περιστέρια, που την κουτσουλάνε όποτε θέλουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
33 σαν τα Χρόνια του Ιησού.
Parafernalia, παραφέρεσαι :P

Είμαι σίγουρος ότι θα σου άρεσε μια ένωση στις προδιαγραφές της ΕΕ αλλά οι κύριοι συμμετέχοντες να είναι Μεξικό, Αργεντινή, Ρωσία, Άραβες, Ισπανία και Έλληνες. Μετά μόνο και μόνο για το στρατιωτικό να κάνουμε την χάρη να εντάξουμε και χώρες όπως Iraq ή τα Βαλκάνια. Εκτός ότι σε μια τέτοια ένωση το εμπόριο κόκας θα ζούσε στιγμές δόξας, με απασχολεί κάτι άλλο. Στην ΕΕ κάνει κουμάντο και η USA. Στην ένωση που οραματίζεσαι, ποίοι θα είχαν το ρόλο της USA; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,905 μηνύματα.
Parafernalia, παραφέρεσαι :P

Γιατί parafέρομαι; :look: Μετά τα 33 μέτρα-capital, θα έρθει ο Γολγοθάς ή πάμε κατευθείαν στη Σταύρωση; :P

Είμαι σίγουρος ότι θα σου άρεσε μια ένωση στις προδιαγραφές της ΕΕ αλλά οι κύριοι συμμετέχοντες να είναι Μεξικό, Αργεντινή, Ρωσία, Άραβες, Ισπανία και Έλληνες. Μετά μόνο και μόνο για το στρατιωτικό να κάνουμε την χάρη να εντάξουμε και χώρες όπως Iraq ή τα Βαλκάνια. Εκτός ότι σε μια τέτοια ένωση το εμπόριο κόκας θα ζούσε στιγμές δόξας, με απασχολεί κάτι άλλο. Στην ΕΕ κάνει κουμάντο και η USA. Στην ένωση που οραματίζεσαι, ποίοι θα είχαν το ρόλο της USA; :)

Τι λες καλέ; Εμένα μου αρέσει η Ευρώπη έτσι όπως είναι. Να έχω στο πορτοφόλι μου το σταθερό ευρώ, να κάνω ταξιδάκι στη Γερμανία, να κάνω τα ψώνια μου, να γυρίζω πίσω και πάλι κερδισμένος να' μαι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
να καταψηφισουν το μνημονιο 2 και ναι,,τοτε θα ξεχωρισουν απο τους υπολοιπους,,
αλλιως ειναι πορνες που γκρινιαζουν την ωρα της πραξης,,αλλα τα λεφτα τα παιρνουν..

Eτσι για!!:D

Μονο που δεν ειναι πορνες....ειναι κοτες που απλα κακαριζουν!

Σιγα μην καταψηφισουν το μνημονιο.

Θελει μεγαλο προσωπικο / πολιτικο αναστημα κατι τετοιο και δε νομιζω να το διαθετει ουτε ενας εξ αυτων...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι λες καλέ; Εμένα μου αρέσει η Ευρώπη έτσι όπως είναι. Να έχω στο πορτοφόλι μου το σταθερό ευρώ, να κάνω ταξιδάκι στη Γερμανία, να κάνω τα ψώνια μου, να γυρίζω πίσω και πάλι κερδισμένος να' μαι! :D
Είδες ρε που παραπονιέσαι; Λοιπόν, άσε τις πλατείες και βγάλε εισιτήρια για διακοπές στην Ευρώπη. Κάνε τα ψωνάκια σου, γύρισε στην Ελλάδα. Κάνε καμία βουτιά και από Σεπτέμβριο δουλεία. Άντε, problem solved :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
και από Σεπτέμβριο δουλεία. Άντε, problem solved :)
Ποιος άραγε έχει εξασφαλισμένη τη δουλειά του σήμερα;
(Εκτός αν ο τόνος είναι σκόπιμα εκεί).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,905 μηνύματα.
Οι 30 Κυβερνητικές προτάσεις του ΛΑ.Ο.Σ. για έξοδο της Ελλαδος από την κρίση!

Σε μία εκπομπή προεκλογική καμπάνια ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ ανακοίνωσε τα 30 "μαγικά" μέτρα που θα μας βγάλουν απ' την κρίση. Δεν παρέλειψε να χαρακτηρίσει Π(Ε)ΛΑΤΕΙΑ χωρίς Ε τους Αγανακτισμένους της Πλατείας και είπε ότι πολύ φοβάται ότι θα ολοκληρωθούν οι "λατρευτικές" κινήσεις της, αν έρθει απροετοίμαστο το μεσοπρόθεσμο.

"Η Πλατεία δεν είναι έξω για το μεσοπρόθεσμο εν πρώτης", έσπευσε να παρατηρήσει, "το πρώτο πράγμα είναι η ασφάλειά της για το αύριο. Όλοι δέχονται μια θυσία 2, 3 ετών αλλά με προοπτική ελπίδας!" :group:

Μετά από ένα σύντομο λιβανιστήριο τον μουστάκια της παρέας, κύριο Καζάκο, ανακοίνωσε τα 30 μέτρα του:

1. Πάγωμα τιμών
2. Εννιαίο μισθολόγιο με ταυτόχρονη κατάργηση όλων των επιδομάτων
3. Περιθώριο εισαγωγικού δασμού 15% (φόρος του άνθρακα)
4. Διαχείριση των κληροδοτημάτων από το κράτος (60 δισ)
5. Διάθεση δημοσίων υπαλλήλων σε Παραγωγικές Εξαγωγικές Μονάδες. Δηλαδή χαρίζουμε προσωπικό του δημοσίου σε ιδιώτες που κατέχουν εξαγωγικές μονάδες πληρωμένους από το κράτος, με μόνη δέσμευση να πληρώνουν τα ασφάλιστρά τους.
6. 100% αφορολόγητο τα επαναεπενδυώμενα κέρδη
7. Ανασύσταση της ΜΟΜΑΣ και ανάθεση σε αυτή όλων των δημοσίων έργων σε επίπεδο περιφέρειας και εποπτεία των εθνικών διαστάσεων έργων.
8. Επιμύκυνση της διάρκεια των διοδίων κατά 10 χρόνια με εξασφάλιση δημοσίων έργων τώρα.
9. Αφορολόγητος κύκλος εργασιών 100.000 ευρώ σε εταιρίες από 4 εργαζόμενους και πάνω.
10. Αρχή του 7πλασίου. Κανένας ανώτερος μισθός δεν θα μπορεί να είναι 7 φορές ανώτερος από τον κατώτατο.
11. Κατάργηση των ενσήμων και καλήψεις όλων των εξόδων από ένα ειδικό τέλος κατανάλωσης
12. Συνδεση επιτοκίων καταθέσεων και χορηγήσεων
13. Κατάργηση του πόθεν έσχες! Νομιμοποίηση κεφαλαίων με την προυπόθεση αγοράς 25% σε ομόλογα ελληνικού δημοσίου (100δις)
14. Ενοποίηση των τραπεζών σε 2: Ιδωτικό και Δημόσιο!
15. Απομάκρυνση των λαθρομεταναστών και έλεγχος της εξαγωγής των κεφαλαίων
16. Έκδοση αδειών για επιχειρήσεις μόνο με την κατάθεση της αιτήσεως και την υπεύθυνη δήλωση των αρμοδίων μηχανικών (τέρμα τα λαδώματα!)
17. Ορυκτός πλούτος: ΔΕΝ ΔΙΝΕΤΑΙ. ΟΧΙ ο Λιγνίτης, Όχι το Νικέλιο, Όχι οι Υδάτινοι Πόροι στο Εξωτερικό. Εκμετάλλεύσή τους σε βάθος.
18. Εγραφή στο Τειρεσία μόνο κατόπιν Δικαστικής Απόφασης (δόλος και όχι αδυναμία)
19. Δημιουργία Υπουργείου Πόρων (Ναυτιλία, Τουρισμός, Μεταναστευτικό Συνάλλαγμα)
20. Δημόσια Νοσοκομεία σε Ιδιωτικούς Managers!
21. Κατάργηση του ειδικού τέλους της ΔΕΗ (όχι ΕΡΤ)
22. Μέχρι 100KW δωρεάν η ΔΕΗ (η ενοποίηση της φορολογίας των καυσίμων θα γίνει κανονικά)
23. Περιορισμός των πιστωτικών καρτών. 1 πιστωτική / άτομο
24. Ιδιωτική εκπαίδευση παντού. Ιδιωτικά Πανεπιστήμια.
25. Επανασχεδιασμός Στατιωτικής Πολιτικής για να πάρουμε την ΑΟΖ και Εξοπλισμοί μόνο από χώρες που δέχονται τα πληρώνονται σε είδος και με travel cheques (μου φέρνεις τουρίστες σου αγοράζω όπλα :hehe:)
26. Και το τελευταίο....???
Επίσιμο νόμισμα της χώρας το ευρώ αλλά για το εσωτερικό της χώρας και για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα 2 ετών...
ΕΥΡΩ-ΔΡΑΧΜΗ! :clapup:

Αγνοούνται άλλα 4 τα οποία έψαξα με μανία... :P

Βρήκα 2! :) Ένας φίλος σε ένα σχόλιο έγραψε:

"Μεταξύ των προτάσεών του ήταν η αξιοποίηση των κληροδοτημάτων, τη νομιμοποίηση των αυθαιρέτων (υποστήριξε ότι αυτό θα αποφέρει 6 δισ. ευρώ) και τη χορήγηση νέων αδειών στα καζίνο". :hehe:

Στο τέλος, η παράσταση τελείωσε με εμβατήρια που έπαιζε ο σκηνοθέτης! :music:

Όλο το videaki εδώ. (τα μέτρα ξεκινάνε στο 19:10, ελπίζω να συνέβαλα στην ενημέρωσή σας. :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Οι 30 Κυβερνητικές προτάσεις του ΛΑ.Ο.Σ. για έξοδο της Ελλαδος από την κρίση!

....
Όλο το videaki εδώ. (τα μέτρα ξεκινάνε στο 19:10, ελπίζω να συνέβαλα στην ενημέρωσή σας. :D )

:hmm::hmm::hmm:: Παρέλειψε να πει το " Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες" βέβαια, αλλά αντ' αυτού είπε το "συνώνυμο" : "Να διωχθούν όλοι οι λαθρομετανάστες". Δεν τον παίρνει φαίνεται να επαναλάβει πάλι τα φλυναφλήμτα του νεοφασίστα Ανδρέα Παπανδρέου, μετά τη συγκατάθεσή του για το "Μνημόνιο"... Ο τύπος είναι διαβασμένος, πονηρός και επίκινδυνα επίκαιρος νεοναζί, εδώ που τα λέμε. Διαπιστωμένα, ώρες -ώρες επηρεάζει και αγράμματους "φιλοκουκουέδες" ή "χαλαρούς πασόκους", πόσο μάλλον "παραδοσιακούς δεξιούς"! Που 'σαι, ρε Μεϊμαράκη, να μας σώσεις από το "αυγό του φιδιού":redface:! (Καλά, για πλάκα το λέω, αλλά είμαστε και για κλάματα, αν πώποτε καταλήγαμε σε τέτοια πολιτισμική εξαθλίωση, ώστε να μας κυβερνήσει ο πολιτικός βραχίονας της ...Χρυσής Αυγής!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Στην ΕΕ κάνει κουμάντο και η USA
κακως,,
οταν σταματησει αυτο,θα εχουμε πραγματικα ενωμενη πολιτικα και στρατιωτικα ακομα ευρωπη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Στοχοποιώντας τις κινήσεις,
θα πρέπει αρχικά να δεχτούν πιέσεις όλοι οι βουλευτές, έτσι ώστε να σκεφτούν καλά και

να μη ψηφίσουν το μνημόνιο 2. Και αυτό γιατι αποτελεί άμεσο κέρδος για όλους μας.
Αποτελεί ανάχωμα στο τσουνάμι των τραπεζιτών.
Η δημοκρατία, έχει χρόνο και μπορεί να περιμένει.
Η ταφόπλακα του μνημονίου όμως αν πέσει θα είναι πολύ βαριά, δύσκολη να την αντέξουμε και τα πράγματα δυσκολότερα.
Μη ξεχνάμε οτι σήμερα αν γίνει κάτι στην Ελλάδα, θα εισπράξουν στην Ευρώπη τις επιπτώσεις άμεσα.

Στο ψευδοπρόβλημα των πιέσεων που δέχεται ο Σαμαράς,
ας μας αποδείξει την αντίθεση του καταψηφίζοντας το μνημόνιο Νο 2.

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ! ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΟΧΗ ΜΑΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΨΕΥΤΟΔΙΛΗΜΜΑΤΑ.
ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΡΓΑ.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΛΗΘΟΦΑΝΕΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Στο ψευδοπρόβλημα των πιέσεων που δέχεται ο Σαμαράς,
ας μας αποδείξει την αντίθεση του καταψηφίζοντας το μνημόνιο Νο 2.
πιστευω οτι θα το κανει,,εχει αποδειξει και με το μνημονιο 1 οτι εχει τα κοτσια.
θα δουμε..

το καλυτεροομως ειναι να μν το ψηφισουν κυβερνητικοι βουλευτες,,να χτυπησει πια το καμπανακι της συνειδησης μεσα τους,,οτι εχει μεινει βεβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
πιστευω οτι θα το κανει,,εχει αποδειξει και με το μνημονιο 1 οτι εχει τα κοτσια.
θα δουμε..

το καλυτεροομως ειναι να μν το ψηφισουν κυβερνητικοι βουλευτες,,να χτυπησει πια το καμπανακι της συνειδησης μεσα τους,,οτι εχει μεινει βεβαια..
Ως σήμερα, όλοι μας πιστέψαμε κάποιους! (πολιτικούς)
Ολοι ελπίσαμε σε κάποιους!
Για όλους είχαμε και κάτι θετικό να πούμε!

Σήμερα εκείνο που μας χαρακτηρίζει είναι :
οτι δυσπιστούμε...και δυσπιστούμε για όλους!
Αν χαλαρώσουμε σήμερα,
δεν θα απομείνει καμιά ελπίδα για εμάς αύριο!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top