Microsoft Windows 7

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Κάνεις μεγάλο λάθος. Τα καλύτερα Windows που έχουν βγει είναι τα 95
lol!τα 95;Που το στηρίζεις αυτό;Στο 2010 κοντά είμαστε όχι στο 1998 η τεχνολογία έχει εξελιχθεί,το ίδο με τις απαιτήσεις των χρηστών..και τα windows 7 τώρα είναι τα καλύτερα windows..
μόλις τα βάλεις παίζουν όλα χωρίς να χρειάζεται να κατεβάσεις 2000 πράγματα για να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου όπως στα XP.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Τι 2000 ?? windows? χαχαχαχα ,τι παιχνιδια παιζεις Τetris?

Είμαι στο σπίτι του αδερφού μου Αθήνα. Χρησιμοποιώ έναν υπολογιστή που χρησιμοποιήθηκε πριν από 'μας το 2003 τελευταία φορά. Γλυκούλια είναι ρε. Άσε που τρέχουν Blobby Volley...:D
-----------------------------------------
lol!τα 95;Που το στηρίζεις αυτό;Στο 2010 κοντά είμαστε όχι στο 1998..και τα windows 7 τώρα είναι τα καλύτερα windows..
μόλις τα βάλεις παίζουν όλα χωρίς να χρειάζεται να κατεβάσεις 2000 πράγματα για να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου όπως στα XP.

Τα windows 95 ήταν επαναστατικά. Δεν υπήρχε προκάτοχος. Ήταν γαμάτα και είχαν πολύ καλές δυνατότητες, πρωτοπόρα στην εποχή τους. Η microsoft τώρα πια βαδίζει έτη φωτός πίσω από την κοσμογυρισμένη apple. Ό,τι σας πασάρει τώρα η microsoft για windows 7, τις ίδιες σχεδόν δυνατότητες έχω στο G3 μου που τρέχει OS 10.3 panther (αν εξαιρέσεις εφαρμογές και ποιότητα ήχου-βίντεο). Εγώ νιώθω πιο άνετα στα OS 9, παρά στα XP.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Τα windows 95 ήταν επαναστατικά. Δεν υπήρχε προκάτοχος. Ήταν γαμάτα και είχαν πολύ καλές δυνατότητες, πρωτοπόρα στην εποχή τους.
Τα Windows 95 ίσως και να είναι τα πιο επαναστατικά Windows, αλλά τα καλύτερα σίγουρα δεν είναι. Και καθόλου γαμάτα δεν ήταν. Είχαν άπειρα προβλήματα, πολλά από τα οποία ακολούθησαν και τις επόμενες εκδόσεις των Windows (98 και Millennium Edition).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δεν ξέρω για εσένα, πάντως τα 95 ήταν η μόνη φορά που χάρηκα που έχω στον υπολογιστή μου windows. Ο πρώτος μου υπολογιστής έτρεχε αυτά τα μωρούλια. Τον είχα στη πρώτη δημοτικού :xixi:. Μετά έμαθα τι σημαίνει 2000 και milenium. Μπορώ να πω πως μετά τα milenium σήκωσα τα χέρια ψηλά. Αλλά στη τετάρτη δημοτικού (με milenium πάντα) έπαιζα τόσες ώρες AoM και RC Tycoon που έλιωσα τις υποδοχές της μητρικής της κάρτας γραφικών...:D Ε αυτό έγινε γιατί κάθε φορά που έβγαζε μπλε οθόνη έπρεπε να τον κάνω restart. Στα 95 δεν μου είχε βγάλει μπλε οθόνη πάνω από 200 φορές (τους 2 μήνες). Κι αυτό ήταν πολύ ευχάριστο. Τα 95 ήταν επανάσταση.

Α, και για τα windows 8:
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=1rHceul_3U8&feature=fvw[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
όλη σου την ζωή σε υπολογιστή την περνάς,


Πραγματικά είναι τραγικοι και ανεύθυνοι οι γονείς να δίνουν στα παιδιά υπολογιστές απο το δημοτικό... αντί να τα βγάζουν έξω να παίζουνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
όλη σου την ζωή σε υπολογιστή την περνάς, Πραγματικά είναι τραγικοι και ανεύθυνοι οι γονείς να δίνουν στα παιδιά υπολογιστές απο το δημοτικό... αντί να τα βγάζουν έξω να παίζουνε

συμφωνώ απολύτος.Εγώ όταν ήμουν πολύ μικρός(9-10 χρονών) είχα υπολογιστή που μου είχε δώσει ο πατέρας μου αλλά δεν έπαιζα πολύ.Έπαιζα μπάλα κτλ με τα αλλα παιδιά και ήταν πολύ καλύτερα απο το πορώνεσαι σε ένα κουτί και να μην βγαίνεις έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Είμαι στο σπίτι του αδερφού μου Αθήνα. Χρησιμοποιώ έναν υπολογιστή που χρησιμοποιήθηκε πριν από 'μας το 2003 τελευταία φορά. Γλυκούλια είναι ρε. Άσε που τρέχουν Blobby Volley...

Το οτι τα βρισκει γλυκουλια,δε σημαινει οτι ειναι τα καλυτερα.Ειναι 10 ετη πισω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κάνεις μεγάλο λάθος. Τα καλύτερα Windows που έχουν βγει είναι τα 95. Μετά τα 2000, έχεις κάθε λόγο να γίνεις apple fanboy (εννοώ ότι βγήκαν τα millenium...). Κι εγώ με τα 2000 είμαι τώρα γιατί το μάκμινι είναι 200+ χιλιόμετρα μακριά μου.

Αφου δεν εχεις δοκιμασει τα 7 πως ξερεις ποια ειναι τα καλυτερα; Εξαλλου αν θελεις να παιζεις βιντεοπαιχνιδια τα windows ειναι μονοδρομος οσο fanboης και να εισαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
μολις εβαλα τα 7(rtm this time )και μου φενονται πολυ καλα το λαπτοπ δεν ζεστενετε οσο παλια (μαλλον λογω τησ χαμηκλοτερησ καταναλωσης)και εχουν ε3αιρετικες δθνατοτητες (σορρυ για τα ορθογραφικα λογω βιασινς )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Το οτι τα βρισκει γλυκουλια,δε σημαινει οτι ειναι τα καλυτερα.Ειναι 10 ετη πισω...

Δεν τα βρίσκει γλυκούλια. Απλά δεν έχει στήσει ακόμα το macmini του.

Αφου δεν εχεις δοκιμασει τα 7 πως ξερεις ποια ειναι τα καλυτερα; Εξαλλου αν θελεις να παιζεις βιντεοπαιχνιδια τα windows ειναι μονοδρομος οσο fanboης και να εισαι...

Το ξέρω ότι είναι μονόδρομος για gamers. Παρ' όλα αυτά υπάρχουν πολλά παιχνίδια που βγήκαν για mac, πχ Morrowind + Oblivion, WoW + Warcraft III... Πάντως εγώ έχω πολύ καιρό να ποροθώ με παιχνίδι. Στο κάτω κάτω, για παιχνίδια υπάρχουν οι κονσόλες, οι περισσότεροι* gamers που λένε ότι ξέρουν από υπολογιστές δεν ξέρουν τι είναι terminal...

*οι περισσότεροι, ξέρω πολλά παιδιά που ξέρουν μια χαρά πληροφορική...

όλη σου την ζωή σε υπολογιστή την περνάς,


Πραγματικά είναι τραγικοι και ανεύθυνοι οι γονείς να δίνουν στα παιδιά υπολογιστές απο το δημοτικό... αντί να τα βγάζουν έξω να παίζουνε

Αγόρι μου τότε σιγά πόσο ασχολιόμουν όταν ήμουν μικρός... Μετά έπαιζα πολύ μονάχα το καλοκαίρι που είχαν φύγει οι φίλοι μου και εγώ είχα μείνει Λαμία και τον είχα ξεπατώσει... Μες στη σχολική χρονιά μια χαρά έπαιζα έξω και μπάλα και απ' όλα. Ακόμα παίζω (στο δρόμο έξω απ' το σπίτι λέω...).

συμφωνώ απολύτος.Εγώ όταν ήμουν πολύ μικρός(9-10 χρονών) είχα υπολογιστή που μου είχε δώσει ο πατέρας μου αλλά δεν έπαιζα πολύ.Έπαιζα μπάλα κτλ με τα αλλα παιδιά και ήταν πολύ καλύτερα απο το πορώνεσαι σε ένα κουτί και να μην βγαίνεις έξω.

Απάντησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
To ότι είσαι macfan και εχεις windows δίχνει την ανωτερότητα των windows. Από την στιγμή που δεν έχεις δοκιμάσει τα 7 μην τα σχολιάζεις αρνητικα γιατί υπάρχουν πάρα πολλές βελτιώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
[offtopic]
Εσύ δεν είσαι που έχεις netbook με osx; :P
[/offtopic]

Κακά τα ψέμματα. Τα windows είναι μονόδρομος για τους gamers. Ακόμα και τα παιχνίδια που έχουν βγει για OSX δεν παίζουν τόσο καλά όσο τις εκδόσεις για windows.

Εγγυώμαι εγώ πάντως που είχα vista και έβαλα 7. Είναι όντως καλύτερα σε αρκετούς τομείς, αλλα η MS πιάνει κανονικά κορόιδα όσους έχουν vista και αγοράζουν τα 7. Πολύ χαμηλό value for money. Τουλάχιστον, αφού σου αρέσει τόσο να συγκρίνεις με την apple, αυτή, την αντίστοιχη «αναβάθμιση» την δίνει 30 ευρώ (η οποία είναι μία έκδοση που τα έχει όλα και όχι κατακερματισμός σε υποεκδόσεις) και όχι 300.
-----------------------------------------
[offtopic]
Εσύ δεν είσαι που έχεις netbook με osx; :P
[/offtopic]

Κακά τα ψέμματα. Τα windows είναι μονόδρομος για τους gamers. Ακόμα και τα παιχνίδια που έχουν βγει για OSX δεν παίζουν τόσο καλά όσο τις εκδόσεις για windows.

Εγγυώμαι εγώ πάντως που είχα vista και έβαλα 7. Είναι όντως καλύτερα σε αρκετούς τομείς, αλλα η MS πιάνει κανονικά κορόιδα όσους έχουν vista και αγοράζουν τα 7. Πολύ χαμηλό value for money. Τουλάχιστον, αφού σου αρέσει τόσο να συγκρίνεις με την apple, αυτή, την αντίστοιχη «αναβάθμιση» την δίνει 30 ευρώ (η οποία είναι μία έκδοση που τα έχει όλα και όχι κατακερματισμός σε υποεκδόσεις) και όχι 300.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
To ότι είσαι macfan και εχεις windows δίχνει την ανωτερότητα των windows. Από την στιγμή που δεν έχεις δοκιμάσει τα 7 μην τα σχολιάζεις αρνητικα γιατί υπάρχουν πάρα πολλές βελτιώσεις.

Δεν έχω windows. Έχω πει ότι ο υπολογιστής μου χάλασε όταν δεν ήξερα τι σημαίνει linux... Αργότερα έμαθα για την apple και απόκτησα το macmini και τα 2 powerbook μου.

Και *γκουχ*... έχω δοκιμάσει τα 7. Δεν μ' αρέσουν, είναι καλύτερα από τα Vrista. Δατς ολ.

Και την ανωτερότητα των mac δείχνει το λάπτοπ του ξαδερφού σου, αντί να του στήσεις τα XP, πήγες και του έβαλες mac.

edit: Eruyomo δεν είχα δει το ποστ σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
αι την ανωτερότητα των mac δείχνει το λάπτοπ του ξαδερφού σου, αντί να του στήσεις τα XP, πήγες και του έβαλες mac.

Ρε παιδι μου παμε παλι απο την αρχη!

Το οτι ο ξαδερφος σου βαζει στο laptop του mac,δε δειχνει την ανωτεροτητα τους! Αμα θελω εγω βαζω windws 95,παει να πει οτι ειναι ανωτερα?Ποιος ειναι ο ξαδερφος σου δηλαδη και οτι βαζει ειναι και το καλυτερο.Εισαι λιγο μικρος ακομα,και εγω στην ηλικια σου δεν ηξερα αυτα που ξερω τωρα,εβαζα ενα λειτουργικο και επαιζα δυο 3 παιχνιδια ,και ελεγα και καλα οτι ηταν το ενα καλυτερο απο το αλλο,οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ μου ειναι και αλλα πολλα,μη με βαζεις να τα ξαναπω... bench,encode,decone μπλα μπλα μπλα.Δηλαδη στρεσαρεις το συστημα να δεις τι αποτελεσματα θα βγαλει και τα συγκρινεις με τα αποτελεσματα στο αλλο λειτουργικο ,αφου κανεις τις ιδιες διεργασιες.Αυτα ολα παιρνουν βδομαδες φιλε μου.Εγω εκανα 1 μηνα να δοκιμασω διαφορες αναμεσα σε 7,Vista,XP.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ρε παιδι μου παμε παλι απο την αρχη!

Το οτι ο ξαδερφος σου βαζει στο laptop του mac,δε δειχνει την ανωτεροτητα τους! Αμα θελω εγω βαζω windws 95,παει να πει οτι ειναι ανωτερα?Ποιος ειναι ο ξαδερφος σου δηλαδη και οτι βαζει ειναι και το καλυτερο.Εισαι λιγο μικρος ακομα,και εγω στην ηλικια σου δεν ηξερα αυτα που ξερω τωρα,εβαζα ενα λειτουργικο και επαιζα δυο 3 παιχνιδια ,και ελεγα και καλα οτι ηταν το ενα καλυτερο απο το αλλο,οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ μου ειναι και αλλα πολλα,μη με βαζεις να τα ξαναπω... bench,encode,decone μπλα μπλα μπλα.Δηλαδη στρεσαρεις το συστημα να δεις τι αποτελεσματα θα βγαλει και τα συγκρινεις με τα αποτελεσματα στο αλλο λειτουργικο ,αφου κανεις τις ιδιες διεργασιες.Αυτα ολα παιρνουν βδομαδες φιλε μου.Εγω εκανα 1 μηνα να δοκιμασω διαφορες αναμεσα σε 7,Vista,XP.

1) DANG! Ο fockos έβαλε στο λάπτοπ του ξαδερφού του μακ αντί για windows, αυτό λέω.
2) Αυτή τη στιγμή δεν είναι καλύτερα, αλλά τότε δεν είχαν κανέναν αντίπαλο, ενώ τα 7 έχουν το snowleopard.
3) Σε αντίθσεη με όσα ήξερες στην ηλικία μου, μπορώ να πω ότι εγώ είμαι μια χαρά διαβασμένος, απλά δεν καταλαβαίνεις τι γράφω...
4) Για μένα δεν χρειάζεται τόσο, χρησιμοποιώ XP και tiger περισσότερο απ' ότι μπορείς να φανταστείς για την ηλικία μου, έχω κάνει τις συγκρίσεις και με Vista, σε 7 δεν έχω καθίσει πάνω από 10 ώρες και δεν έχω προλάβει να τα συγκρίνω. Αλλά και το τι θα πετύχω είναι ένα πρόβλημα όταν η τεχνολογία του βασικού λειτουργικόυ μου έχει προχωρήσει 2 βασικές εκδόσεις. Το tiger βγήκε λίγο μετά τα XP, δεν μπορώ να το συγκρίνω με 7, αλλά και πάλι πιστεύω πως το tiger θα διάλεγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Το tiger βγήκε λίγο μετά τα XP, δεν μπορώ να το συγκρίνω με 7, αλλά και πάλι πιστεύω πως το tiger θα διάλεγα...

Τσου.

2001 τα xp, 2005 το tiger.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Για δε μας δειχνεις και εμας τις συγκρισεις που εκανες?Πολυ αμφιβαλω οτι τις εκανες!
Σε τι συστημα εισαι κατ'αρχας?Γιατι αν εχω και εγω 1gb ram Linuxakia θα τρεχω.

Οταν λες εκανες συγκρισεις δηλαδη?Με τι προγραμματα?

Η απλα επαιξες το Crysis και επειδη παει καλυτερα στα XP(λογω αρχιτεκτονικης του παιχνιδιου) λες οπως ενα σωρο αλλοι που εχω βαρεθει να ακουω οτι τα Xp και τα 95 και τα μπλα μπλα μπλα ταδε Linux Ubuntu ειναι κλασης ανωτερα απο Vista/7 Κτλπ?

Στην ηλικια σου ελυνα και εδενα pc σε 40 λεπτα. Ας μην ψαχνουμε τωρα τι ηξερε και τι ξερει ο καθενας.Στην ηλικια σου και πιο νωρις Ειχα τρεξει Amstrad με εντολες σε κονσολα και επειδη ηταν χαλασμενο και τα 54mb/s (ιντερνετ) με καρτα κοστιζε 10 ευρω (σε δραχμες υπολογιζε) το μισαωρο και δεν εμπαινα σε φορουμς να λυσω το προβλημα μου ,αναγκαζομουν να το κανω καθε φορα αυτο για να ανοιγει το μηχανημα.Σημερα αμα δεν ανοιγει ,κανουμε join σε κανα forum απο το 10ο pc μας(τα χουμε και πολλα ...) και λυνουμε το προβλημα ή απλα ρωτας εναν απο τους φιλους σου που ξερουν ολοι,τοσο απλα που ειναι τα πραγματα.Τοτε τι να ανοιξεις?Η κεντρικη ηταν στο πληκτρολογιο και τι να βγαλεις-βαλεις?Ηταν ολα τοσο μικρα και ιδια!Σημερα βλεπεις οτι δεν ανοιγει κανει μπιπ μπιπ ,ωπ λες μνημη!Κοιτας δε παταγε καλα το ενα dimm στο slot η λογω θερμοκρασιων ή ή ή ενα σωρο αλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
1) DANG! Ο fockos έβαλε στο λάπτοπ του ξαδερφού του μακ αντί για windows, αυτό λέω.
2) Αυτή τη στιγμή δεν είναι καλύτερα, αλλά τότε δεν είχαν κανέναν αντίπαλο, ενώ τα 7 έχουν το snowleopard.
3) Σε αντίθσεη με όσα ήξερες στην ηλικία μου, μπορώ να πω ότι εγώ είμαι μια χαρά διαβασμένος, απλά δεν καταλαβαίνεις τι γράφω...
4) Για μένα δεν χρειάζεται τόσο, χρησιμοποιώ XP και tiger περισσότερο απ' ότι μπορείς να φανταστείς για την ηλικία μου, έχω κάνει τις συγκρίσεις και με Vista, σε 7 δεν έχω καθίσει πάνω από 10 ώρες και δεν έχω προλάβει να τα συγκρίνω. Αλλά και το τι θα πετύχω είναι ένα πρόβλημα όταν η τεχνολογία του βασικού λειτουργικόυ μου έχει προχωρήσει 2 βασικές εκδόσεις. Το tiger βγήκε λίγο μετά τα XP, δεν μπορώ να το συγκρίνω με 7, αλλά και πάλι πιστεύω πως το tiger θα διάλεγα...


Τα ΟSX είναι ένα ωραίο και εύκολο λειτουργικό σύστημα.Τα mac είναι ωραία για άπειρους χρήστες και για μικρά παιδιά (για αυτο τα έβαλα στον ξάδελφό μου). Μια εταιρία μεγάλη σίγουρα δεν θα βάλει mac. Γιατί τα mac εξαρτιώνται από τα τερματικά και τις συσκευές της apple που είναι πολύ πιο ακριβά από την κανονική τους αξία. Όταν μια εταιρία θέλει να αναβαθμίσει το Hardware της και χρησιμοποιεί apple Θα πρέπει να περιορίσει τις επολογές και να διαλέξει προιόντα που υποστηρίζουν τα apple αντιθέτως αν χρησιμοποιεί windows έχει πολλές επιλογές και μπορεί έτσι η επιχείρηση να εξασφαλίση κέρδος.
Τα windows 7 είτε το θέλεις είτε όχι είναι νικητής. Η apple έχει μόνο το 5% της παγκόσμιας αγοράς ενώ τα windows 95% (η διαφορά είναι χαοτική ). Ο hydra καλά τα λέει δεν μπορείς να συγκρίνεις 2 λειτουργικά με το μάτι μόνο αλλά εξετάζονται σε πολλούς τομείς και θέλει αρκετή ώρα.
Όταν υποστηρίζεις την apple υποστηρίζεις στην ουσία μία εταιρία που προσπαθεί να επιβάλει τα δικά της στανταρς και να χρησιμοποιεί κλειστό κώδικα. Το windows είναι σχεδιασμένα να τρέχουν σε πολλούς ηλεκτρονικούς υπολογιστές ενώ to Mac μόνο σε υπολογιστές της apple.


στα windows μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα που δεν μπορείς να κάνεις στα OSX
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Για δε μας δειχνεις και εμας τις συγκρισεις που εκανες?Πολυ αμφιβαλω οτι τις εκανες!
Σε τι συστημα εισαι κατ'αρχας?Γιατι αν εχω και εγω 1gb ram Linuxakia θα τρεχω.

Οταν λες εκανες συγκρισεις δηλαδη?Με τι προγραμματα?

Η απλα επαιξες το Crysis και επειδη παει καλυτερα στα XP(λογω αρχιτεκτονικης του παιχνιδιου) λες οπως ενα σωρο αλλοι που εχω βαρεθει να ακουω οτι τα Xp και τα 95 και τα μπλα μπλα μπλα ταδε Linux Ubuntu ειναι κλασης ανωτερα απο Vista/7 Κτλπ?

Στην ηλικια σου ελυνα και εδενα pc σε 40 λεπτα. Ας μην ψαχνουμε τωρα τι ηξερε και τι ξερει ο καθενας.Στην ηλικια σου και πιο νωρις Ειχα τρεξει Amstrad με εντολες σε κονσολα και επειδη ηταν χαλασμενο και τα 54mb/s (ιντερνετ) με καρτα κοστιζε 10 ευρω (σε δραχμες υπολογιζε) το μισαωρο και δεν εμπαινα σε φορουμς να λυσω το προβλημα μου ,αναγκαζομουν να το κανω καθε φορα αυτο για να ανοιγει το μηχανημα.Σημερα αμα δεν ανοιγει ,κανουμε join σε κανα forum απο το 10ο pc μας(τα χουμε και πολλα ...) και λυνουμε το προβλημα ή απλα ρωτας εναν απο τους φιλους σου που ξερουν ολοι,τοσο απλα που ειναι τα πραγματα.Τοτε τι να ανοιξεις?Η κεντρικη ηταν στο πληκτρολογιο και τι να βγαλεις-βαλεις?Ηταν ολα τοσο μικρα και ιδια!Σημερα βλεπεις οτι δεν ανοιγει κανει μπιπ μπιπ ,ωπ λες μνημη!Κοιτας δε παταγε καλα το ενα dimm στο slot η λογω θερμοκρασιων ή ή ή ενα σωρο αλλα.


Χαλαρωσε 4 χρονια διαφορα εχετε, δεν εχουν αλλαξει τοσο δραματικα τα πραγματα και τοτε σε φορουμ εμπαινες και τοτε dsl υπηρχε (αν και πιο ακριβη...). Τι να πουν και οι πιο μεγαλοι;;;
Α και επισης ειχαμε ευρω πριν 4 χρονια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Bασικα για νωριτερα μιλαω εγω...

Στην ηλικια σου και πιο νωρις

Σε 4 χρονια εχουν αλλαξει πολλα,πριν 4 χρονια παιζαμε παιχνιδια σε 1024χ768 και σημερα παιζουμε σε 1200χ1080.Πριν 4 χρονια κατεβαζαμε μια ταινια 750mb σε 2-3 μερες ,σημερα σε 2-3 λεπτα.Ραγδαιες αλλαγες...

Επισης αλλες εμπειριες εχω εγω πανω σε λειτουργικα αλλες αυτος και αλλες ενας μεγαλυτερος μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top