Τοξικομανείς σε μέσα μαζικής μεταφοράς

kou_nikos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Όταν βλέπετε κάποιον τοξικομανή μέσα σε λεωφορείο - τρένο - αεροπλάνο κτλ πώς συμπεριφέρεστε?? Θεωρείτε οτι είναι σωστό να τον κατεβάζουν με το ζόρι απο το μέσο μετακίνησης που χρησιμοποιεί ?? Τί νομίζετε οτι θα πρέπει να κάνουν οι υπόλοιποι επιβάτες σε τέτοια περίπτωση?

Ας πούμε εγώ συνάντησα στο αστικό λεωφορείο έναν τέτοιον τύπο , ο οποίος μιλούσε ασταμάτητα , έριξε τον καφέ του μέσα στο λεωφορείο , λέρωσε το σύμπαν και όταν ένας επιβάτης του έκανε παρατήρηση αυτός αφινίασε και άρχισε να βρίζει τον επιβάτη και μετά ενοχλούσε όλους τους υπόλοιπους επιβάτες. Κάπου στην μέση της διαδρομής το μισό λεωφορείο είχε μαζευτεί στο μπροστινό μέρος του οχήματος και αυτός ήταν μόνος του και χτυπιόταν στο πίσω μέρος. Μετά ευτυχώς ενας απο τους επιβάτες του έπιασε την κουβέντα , του μιλούσε ευγενικά και μετά τα πράγματα λίγο ηρέμησαν ώσπου κατέβηκε στην στάση του. Εγώ προσωπικά πήγα μπροστά γιατί μου είχε σπάσει τα νεύρα (μιλούσε συνέχεια) και προσπαθούσα να μην τον ακούω. Είχα θυμώσει αρκετά εκείνη την στιγμή αλλά τελικά μόλις γυρισα σπίτι τον λυπήθηκα.
Εσείς τί θα κάνατε αν ήσασταν σ'ένα μέσο μετάφορας μ'ενα τέτοιο άτομο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μιλάς στον παθών μιας και συναντάμε πολλούς κάθε μέρα μιας και σε απόσταση 5κμ από το σπίτι μου είναι το νοσοκομείο παπανικολάου που έχει ΟΚΑΝΑ.Έχω δει τόσα χρόνια τα πραματα..Μία δε μια μέρα έπινε κάτι χάπια γεμίζοντας τη χούφτα της και πίνοντας κρασί.Ελπίζω να μην ήθελε να αυτοκτονήσει και να ταν απλά ηρεμιστικά.:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ας πούμε εγώ συνάντησα στο αστικό λεωφορείο έναν τέτοιον τύπο , ο οποίος μιλούσε ασταμάτητα , έριξε τον καφέ του μέσα στο λεωφορείο , λέρωσε το σύμπαν και όταν ένας επιβάτης του έκανε παρατήρηση αυτός αφινίασε και άρχισε να βρίζει τον επιβάτη και μετά ενοχλούσε όλους τους υπόλοιπους επιβάτες. Κάπου στην μέση της διαδρομής το μισό λεωφορείο είχε μαζευτεί στο μπροστινό μέρος του οχήματος και αυτός ήταν μόνος του και χτυπιόταν στο πίσω μέρος. Μετά ευτυχώς ενας απο τους επιβάτες του έπιασε την κουβέντα , του μιλούσε ευγενικά και μετά τα πράγματα λίγο ηρέμησαν ώσπου κατέβηκε στην στάση του. Εγώ προσωπικά πήγα μπροστά γιατί μου είχε σπάσει τα νεύρα (μιλούσε συνέχεια) και προσπαθούσα να μην τον ακούω. Είχα θυμώσει αρκετά εκείνη την στιγμή αλλά τελικά μόλις γυρισα σπίτι τον λυπήθηκα.
Εσείς τί θα κάνατε αν ήσασταν σ'ένα μέσο μετάφορας μ'ενα τέτοιο άτομο?

και που το ξέρεις ότι ήταν τοξικομανής, είδες τις τρύπες από τις σύριγγες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
κοιτα ακριβως αυτη την σκηνη που περιεγραψες την εχω συναντησει πολλες φορες αν σκεφτει κανεις οτι καθε μερα στα λεοφωρεια ειμαι....εννοεις αν λυπασαι σε γενικα πλασια; ή αν τους λυπασαι εκεινη την στιγμη;
παντως εγω οταν βλεπω καποιον να κανει τσαμπουκαδες στο λεοφωρειο ουτε να κοιταξω δεν θελω...απλα να φυγει...θελω..:/::/:
οι τοξικομανεις ειναι σε φαση τετοια που και τσαμπουκαδες να κανουν...δικαιολογουνται....μπορει να ειναι υπο την εππηρεια διαφορων...ξερω γω...αν και μου την σπαει να βλεπω τον αλλο να κουμπαει στον ωμο σου και να κοιμαται...με τον καφε-ποτο στο χερι...ή κανενα σουβλακι...και να κανει πολλες φορες φασαριες ...να πλακωνεται και να βριζει στο λεοφωρειο...αλλα τι να κανω?ειμαι ψυχοπονιαρα...:redface::)λεω...δεν βαριεσαι υπαρχουν και χειροτερα!:whistle::whistle:
αυτο που μου γυριζει τα λαμπακιααααααααα :verymad::verymad:ειναι να βλεπω μερικες 16χρονες να χαχανιζουν πολυ δυνατα...να φλερταρουν δυνατα με διαφορους στο λεοφωρειο...να σηκωνονται ορθιες και να σχολιαζουν φωναχτα ο,τι βρουν...αντι να σεβαστουν το γεγονος οτι υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι εκει...:(:(:mad::mad:
μια φορα μια γυναικα ηταν στην καρεκλα της κουρασμενη...με κατι σακουλες και τους λεει: ρε κοριτσια μην κανετε φασαρια...ελεος!
και λενε αυτες :σιγα κυρα μου σας ενοχλησαμε;;;δεν ηθελα να βγω Off topic:hmm::hmm::whistle::eek: απλα πιστευω υπαρχουν πολυ πιο ενοχλητικες εικονες στα λεοφωρεια...και οχι μονο!:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kou_nikos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
και που το ξέρεις ότι ήταν τοξικομανής, είδες τις τρύπες από τις σύριγγες?
Το χέρι του ήταν κατατρυπημένο !!! Απο πάνω μέχρι κατω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ είτε μιλάμε για πρεζόνι είτε απλά για κάποιον που δε στέκει στα καλά του τον αγνοώ... όχι γιατί πιστεύω ότι το αξίζει απλά δεν νομίζω πως και να το επιχειρούσα θα έβγαινε κάτι καλό :P. Θαυμάζουν βέβαια αυτούς που το κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ειναι ανθρωποι οι οποιοι απλα εχουν κανει καποιες λαθος επιλογες! το οτι ζουμε σε μια ρατσιστικη και οπισθοδρομικη κοινωνια δεν σημαινει οτι ειναι κακοι. απλα ειναι θυματα και ευκολοι στοχοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν η λύπηση είναι το ακριβές συναίσθημα που νιώθω γι'αυτούς,όμως όπως και να'χει δεν θεωρώ σωστή την περιθωριοποίηση,π.χ έχω τύχει οδηγό λεωφορείου να μην αφήνει τοξικομανή να μπει μόνο και μόνο επειδή είναι χρήστης ουσιών! :confused: Εγώ δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία ούτε καρφώνομαι πάνω τους να δω τι κάνουν,απλά συμπεριφέρομαι όπως και σε κάθε άλλο επιβάτη.
Τώρα αν γίνεται ενοχλητικός είναι άλλο θέμα και δεν ξέρω με τι κανόνες λειτουργεί το κάθε μέσο.Άλλωστε ενοχλητικός μπορεί να γίνει ο καθένας μας.
Οι υπόλοιποι επιβάτες συνήθως(απ'ότι έχω παρατηρήσει)σιχαίνονται και απομακρύνονται.Σωστή αντιμετώπιση των επιβατών δεν νομίζω ότι υπάρχει.Ο καθένας πράττει διαφορετικά.Κατ'εμέ για να μην υπάρξουν χειρότερα η αγνόηση είναι μια καλή λύση.Σάμπως όλους τους υπόλοιπους δεν τους αγνοούμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Έχω πετύχει τοξικομανείς μόνο στον ηλεκτρικό...Όχι στα λεωφορεία, μέχρι στιγμής...

Είτε μιλάγανε γενικά και αόριστα κάπου, είτε κοιτάγανε κάποιον επιβάτη και του μιλάγανε προσωπικά, είτε..είτε..

Ως καλύτερη αντιμετώπιση θεωρώ την αδιαφορία. Γιατί δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει εκείνη την ώρα... Μπορεί να εκνευριστεί και να γίνει πολύ χειρότερο, όπως και το παράδειγμα του topic starter.
Το θέμα είναι να καταλαβαίνουμε για ποιό λόγο αντιδρά έτσι...

Έχω βρεθεί σε σκηνικό που ήταν μια κοπέλα στον ηλεκτρικό και ήταν φανερά υπό την επήρεια ουσιών και μπροστά της, ήταν κάτι γιαγιάδες και σχολιάζανε τύπου ''Α, κοίτα χάλια..τς τς τς. Σα δεν ντρέπεται μικρή κοπελίτσα. Αυτοί οι καημένοι οι γονείς..κρίμα να σου τύχει τέτοιο παιδί.''

Τα δικά τους τα παιδιά μπορεί να'ναι οι υπέρτατοι φονιάδες, αλλά όχι..πρέπει να σχολιάσουν τον άλλον και να μη βλέπουν τα δικά τους!

Παίζει και να τις σκυλόβριζα, αν και γενικά δεν μιλάω εύκολα, γιατί δεν είχαν ίχνος τσίπας και ανθρωπιάς και για μένα αυτό ώρες ώρες είναι πολύ χειρότερο, από πολλά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
αν σας έκανε επίθεση κάποιος άνθρωπος υπό την επήρεια ουσιών τι θα κάνατε;
πώς θα το αντιμετωπίζατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
αν σας έκανε επίθεση κάποιος άνθρωπος υπό την επήρεια ουσιών τι θα κάνατε;
πώς θα το αντιμετωπίζατε;

απλα θα αμυνομουν! οτι θα εκανα αν μου επιτηθοτνα ο οποιοσδηποτε. δεν θα του εκανα κακο(θα προσπαθουσα) και θα καλουσα αστυνομια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Τώρα το ''επίθεση" είναι ασαφές.

Όπως θα αντιμετώπιζες τον καθένα που θα έρθει καταπάνω σου για τον χ, ψ λόγο.
Οι τοξικομανείς για λεφτά σε πλησιάζουν, κυρίως, για να μη γενικολογώ.

Αυξάνεις τον βηματισμό σου και προχωράς.

Αν έρθει πολύ φορτσάτος να τον σπρώξεις και λίγο και να ψιλοτρέξεις. Τι άλλο μπορείς να κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
εγω αν ημουν στο λεοφωρειο και εβλεπα τα σκουρα μπορει και να κατεβαινα στην επομενη σταση..(ας ελπισουμε οτι δεν θα κατεβαινε και αυτος...) απο κει κυστερα οπωσδηποτε δεν θα εκανα τσαμπουκαδες....ο,τιδηποτε ερκει να μαφησει ησυχη....με τα νερα τουυυυυυυυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
παιδιά νομίζω ότι είναι αρκετά ευέξαμπτοι αν θυμώσουν γιατί λόγω ουσιών δεν ελέγχουν τα νεύρα τους!...και μπορούν να κάνουν βλακίτσες

πολλοί κρατάνε και ελαφρό οπλισμό (π.χ. σουγιά, πιστόλι) ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
εγω μια φορα ημουν με την ξαδερφη μου στις πισω θεσεις(ξερω οτι εκει ειναι χειροτερα αλλα δεν ξερω....μαρεσει εκει) και ηταν ενας και καπνιζε κατι περιεργα και του ειχε γυρισει το ματι...και μου λεει η ξαδερφη μου : αντε βρε...ποιος στην χαρη μας...θα βγουμε στο τελος απο το λεοφωρειο τραγουδωντας...χοχοχο:hehe::hehe:
κανονικα απογορευονται αυτα στο λεοφωρειο...και τα σουβλακια και τα τσιγαρα και ολααα :mad::mad::mad:αλλα τι να κανεις;;παιρνουν αυτοι πο λογια;;:/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
γιολάντα, έπρεπε να του πεις δυο λογάκια..:D :hehe:

το μάτι ανάποδα είχε γυρίσει ή μπρούμυτα; :hmm::hehe: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
χαχαχα ακουστε να γελασετε...! ηταν τις προαλλες στο λεοφωρειο ενας τοξικομανης και βρωμοκοπουσε απο την κορυφη μεχρι τα νυχια...τα ρουχα του ηταν αθλια βρωμικα και τσαλακωμενα και παρα ταυτα οταν σηκωθηκε για να κατεβει στην σταση κοιταζε την τσακιση στο τελος που παντελονιου..και το σκουπιζε ..και κοιταζε αν ειναι σε ευθεια με το παντελονι του...(και καλα μην το πατησει και το βρωμησει) χοχοοχοχοχοχοχοχ:lol::lol::loltooth::loltooth::loltooth::lol::hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
το να εισερχονται τοξικομανεις σε μεσα μαζικης μεταφορας ειναι κατι φυσιολογικο αρκει βεβαια να μην παραβιαζουν καποιους κωδικες συμπεριφορας!ειναι λαθος να μην επιτρεπεται η εισοδος τους.δηλαδη αυτοι ανθρωποι δεν ειναι?ελληνες πολιτες επισης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Μία δε μια μέρα έπινε κάτι χάπια γεμίζοντας τη χούφτα της και πίνοντας κρασί.Ελπίζω να μην ήθελε να αυτοκτονήσει και να ταν απλά ηρεμιστικά.:/

Και απλά ηρεμιστικά να ήταν, με μια χούφτα και κρασί στο καπάκι δεν την έχεις και πολύ καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
εγω μετακινούμαι σχεδόν πάντα με το 27 στη θεσσαλονίκη το οποίο περνάει από το ψυχιατρικό νοσοκομείο και από κέντρο απεξάρτησης στη σαυρούπολη.καλά το τι έχω πετύχει δε λέγεται!!ως πιο τρανταχτά περιστατικά αναφέρω έναν τοξικομανή ο οποίος προσπάθησε να ανέβει στο λεωφορείο σκαρφαλώνοντας ΑΠ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ!ένας άλλος τοξικομανής μέσα από το λεωφορείο τον εμπόδισε σπρώχνοντας τον για να χωθεί στη συνέχεια ο ίδιος στο παράθυρο και να πηδήξει έξω(αυτό ενώ το λεωφορείο είχε ήδη ξεκινήσει απ το φανάρι!)ο οδηγός φυσικά σταμάτησε και κατέβηκε να τους φωνάξει.αυτοί απάντησαν μα κάτι ασυναρτησίες και μετά έφυγαν.
από ψυχιατρικές περιπτώσεις το πιο παράξενο ήταν ένας που μιλούσε και φώναζε με δυο διαφορετικές φωνές(ήμουν και γυμνάσιο τότε απ τις πρώτες φορές που γύριζα βράδυ μόνος απ το κέντρο και τα χρειάστηκα για τα καλά:'()
γενικά πιστεύω ότι δεν είναι οι κατάλληλες περιπτώσεις για να δείξουμε τα ανθρωπιστικά μας αισθήματα(πχ να τους πλησιάσουμε,να τους μιλήσουμε κλπ).υπάρχουν ειδικοί που ξέρουν πως να τους φερθούν με το σωστό τρόπο.το καλύτερο είναι να είμαστε αδιάφοροι και να μη τους προκαλούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top