Γυναίκες, μια γενική κατηγοριοποίηση στα μάτια του άντρα....

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
αντε παλι η θεωρια ομορφης - χαζης.....:)
απο δω το παμε απο κει το σερνουμε....εκει καταληγουμε παντα!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Φτου σας ρε. Τωρα που ηρθα εγω, σταματησαν τα μπινελικια :P

Λοιπον, να πω 2 πραματα.

Ας μιλησουμε για τασεις. Αναφερω επιστημονικα δεδομενα και παρατηρησεις. Δεν ισχυουν για ολους τους ανδρες και ολες τις γυναικες βεβαια, αλλα ειναι ο πυρηνας.Ειναι κριτηρια οχι μονο για γαμο και οικογενεια, αλλα και για πρωτη επαφη.Τα συμπερασματα,για το ποιος διαλεγει με τα "καλυτερα"/"χειροτερα κριτηρια, δικα σας.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ : Προτιμουν, ψαχνουν, και τις ελκουν τα :

Υψος : συνδεεται με επιβλητικοτητα,δυναμη και κατα συνεπεια και καλυτερες επαγγελματικες προοπτικες (μη ψαχτετε λογικη σε ολα αυτα, πολλα προερχονται απο τον αρχεγκεφαλο, με σκοπο τη διαιωνηση του ειδους). Λεγεται οτι ο μεσος ορος υψους των εργενηδψν ειναι μικροτερος απο των παντρεμενων. Επισης οτι ανδρες με ηψυλοτερο του μεσου ορου κοινωνικο στατους, δινουν την εντυπωση οτι ειναι ψηλοτεροι απο οσο ειναι !

Προσωπο : η τριχοφυια προσωπου δειχνει μεγαλυτερο ανδρισμο, δυναμη και θαρρος. Σε καποιες μπορει να δειχνει μη περιποιηση, χαμηλη αυτοεκτιμηση, χαμηλο κοινωνικο στατους.

Επισης εχει βρεθει, οτι οι γυναικες ελκονται περισσοτερο απο ενα πιο αρρενωπο προσωπο...τις γονιμες μερες της περιόδου...ενω το αναποδο για τις υπολοιπες !
Αυτο, συμφωνα με μια εξηγηση, διοτι οι μεν αρρενωποι θεωρουνται καλυτεροι για αναπαραγωγη, οι υπολοιποι, περισσοτερο για σταθεροτητα,οικογενεια,συναισθημα κλπ. Το οποιο συναδει με την προηγουμενη ανακαλυψη, οτι οι ανδρικες ορμονες δεν μυριζουν ευχαριστα για τις γυναικες....εκτος απο οταν βρισκονται στις γονιμες ημερες του κυκλου. Μαλιστα σε μια μελετη, παρολο που οι γυναικες εδωσαν πολυ περισσοτερα αρνητικα χαρακτηριστικα στους ανδρες με αρρενωπο προσωπο....παλι αυτους ειπαν οτι θα διαλεγαν, τουλαχιστον οσον αφορα μια αρχικη σχεση (οχι απαραιτητα μακροχρονια). Αυτο μας δειχνει ποσο διαλεγουμε με αρχεγονα ενστικτα ....ακομα.

Τελος, φαινεται οτι ολοι μας θεωρουμε οτι το σχημα του προσωπου και οι εκφρασεις του, σκιαγραφουν με ακριβεια καποια πραγματα του χαρακτηρα, οπότε με καποιο τροπο, εισερχεται και αυτο στην εξισωση, περισσοτερο υποσυνειδητα μαλλον.

Σωματοτυπος : Αθλητικο σωμα και γενικα σωμα με μεγαλη σχεση μεγεθους πλατης/ωμων με μεση, δινει την αισθηση καλυτερων γονιδιων και ειναι ενα plus.

Εικονα εαυτου : βρεθηκε οτι οι γυναικες, πολυ περισσοτερο απο τους ανδρες, διαλεγουν, εχοντας πολυ υποψιν τους την εικονα που εχουν για τον εαυτο τους. Αν θεωρουν τον εαυτο τους ομορφο,ελκυστικο, ανεβαζαν τα στανταρντς που ζητουσαν απο τους ανδρες.Οι ανδρες απο την αλλη, διαλεγαν ολες τις γυναικες που ξεπερνουσαν ενα πηχη εμφανισης.

Μια αλλη μελετη εδειξε οτι οι γυναικες ελκονταν απο την οσμη, ανδρων με τους οποιους ειχαν κοινα/παρομοια γενετικη αλληλουχια για καποιες πρωτεινες του ανοσοποιητικου συστηματος !

Πνευματικα : Δινουν σημασια στο πως βλεπουν οι αλλοι ανδρες τον συγκεκριμενο.

Συνηθως ελκονται απο ανδρες που μπορει να ειναι αυστηροι,εξουσιαστικοι και να θελουν να τις ελεγχουν, γιατι το συνδιαζουν με ισχυρο χαρακτηρα και σταθεροτητα. Αντιθετα οι ευγενικοι και πιο ηπιων τονων ανδρες προκαλουν την αντιθετη εντυπωση. Ειναι ενα σημαδι ακομα, οτι πρεπει να αρχισουμε να χρησημοποιουμε το νεο κομματι του εγκεφαλου μας, και να απομυθοποιησουμε λιγο το "go with the flow" , "ακολουθησε τυφλα τα ενστικτα" κλπ.

Φυσικα, υπαρχει ακομα και το all time classic, οπου γυναικες επιλεγουν κατ επαναληψη, ανδρες που δεν ειναι καλοι χαρακτηρες ή που δε ταιριαζουν, ψυχολογικο καταλοιπο παιδικης ηλικιας οπου η ανδρικη φιγουρα δε τους καλυπτε και δεν καλυπτε και την μητερα. Ακριβως εδω ερχεται αυτο που ολοι ακουμε "εγω θα τον φτιαξω", σε μια προσπαθεια να εξομαλυνουν το παιδικο απωθημενο μη υγειους σχεσης γονεων. (φυσικα υπαρχουν εξαιρεσεις). Επισης αυτο μπορει να συμβει και για αλλο λογο, ασχετο απο παιδικα χρονια. Μι αγυναικα μπορει να εχει την πεποιθηση οτι ο χ ανδρας, θα ηταν ιδανικος συντροφος....με μερικες αλλαγουλες/επιδιορθωσεις. Οταν βεβαια δε μποριε να τις κανει, ή ο αλλος δε θελει να τις δεχθει, κοβει η μαγιονεζα.

Υλικα : Ελκονται σε ολα τα επιπεδα απο ανδρες με ηψηλο κοινωνικο επιπεδο. Ειτε λογω επαγγελματος , ειτε απλα λογω εισοδηματος, ειτε λογω φημης. Και αυτο οπως ολα βασικα, προκυπτει απο την ωση να βρει καποιον που να εξασφαλιζει την οικογενεια , τους απογονους κλπ. Απλα αυτο σημερα εχει εκτροχιαστει, καθως αυτα τα εξασφαλιζει αρκετος κοσμος, κι ομως οι γυναικες θελουν ολο και περισσοτερα. Δεν αρκει να εχουν φαγητο, σπιτι, υγεια,και καποιες ανεσεις. Πρεπει να χουμε και τη βιλα, και το ακριβο αυτοκινητο, και το κοτερο, και να πηγαινουμε σε ξενοδοχειο 4 αστερων μονο επειδη δε βρηκαμε σε 5 ; Τι δε βρηκες σε 5 αστερων ; ! Εισαι αχρηστος, χωριζουμε ! Και φυσικα μπαινουμε σε κυκλο, γιατι ο ανδρας αισθανεται οτι πρεπει να τα εχει αυτα, και για να νιωθει καλα με τον εαυτο του σε σχεση με τον ανταγωνισμο, αλλα και για να εχει ευρυτερη γκαμα επιλογων σε γυναικες.


ΑΝΔΡΕΣ :

Συμφωνα με μια φετινη πανεπιστημιακη μελετη της Αμερικης, περισσοτεροι ανδρες δεχονται να θυσιασουν την καριερα τους ή καποια προοδο σε αυτην, για χαρη της σχεσης τους ! Σκεφτειτε ποσο εχουν αντιστραφει τα πραγματα !

Κοινη γνωμη : ανδρες συμπεριλαμβανουν και το κριτηριο του ποια αποψη εχουν οι υπολοιποι για μια γυναικα. Αν ειναι γενικα επιθυμητη, αυτο δρα ως καταλυτης, ακομα και αν πριν δε τον ελκυε και ιδιαιτερα εκ πρωτης οψεως.

Ομορφια και ηλικια : Μια αλλη μελετη εδειξε οτι οι ανδρες, μεταξυ μιας μετριας ομορφιας νεαρης γυναικας, και μιας ομορφοτερης μεγαλυτερης (35-40), διαλεγουν την μεγαλυτερη. Δλδ δινουν μεγαλυτερο βαρος στην ομορφια απο την ηλικια (και αρα την τεκνοποιηση).

Για το σωμα, τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο "ομορφη-ασχημη". Η λεξη που ψαχνουμε ειναι "ελκυστικη" και ευτυχως αυτο εχει πολλες συνιστωσες. Υπαρχει μεγαλη ποικιλια σε γουστα σε σχεση με το σωμα. Φυσικα υπαρχουν και πολλα κοινα αποδεκτα κριτηρια. Αλλα οπως υπαρχει ομορφη μη ελκυστικη γυναικα (ειναι κρυα, μη κοινωνικη, μη σεξυ, ανοιγει το στομα της και θες να την δειρεις κλπ), ετσι υπαρχουν και "αντικειμενικα ασχημουλες" που ειναι πιο σεξυ.

Μια αλλη ματια υποσυνειδητη που εχει ανακαλυφθει : γυναικες με μικρο λόγο μεσης/περιφερειας (περιπου 0.7) φαινεται να προτιμουνται. Το εψαξαν λοιπον και ειδαν οτι γυναικες με μεγαλυτερο αυτο το νουμερο, ειχαν χαμηλοτερα επιπεδα οιστρογονων και χαμηλοτερη γονιμοτητα.
---------------------------------

Οπως και τα κατωτερα ζωα, ετσι και οι ανδρες, σε καποιο βαθμο, συναγωνιζονται και κυνηγανε, οσο περισσοτερα θυληκα μπορουν. Αυτο ξεκινησε απλα για να σιγουρεψει την αναπαραγωγη και αυξηση του ειδους. Οι γυναικες εχουν περιορισμενο αριθμο ευκαιριων για απογονους, οποτε προτιμουν την ποιοτητα απο την ποσοτητα. Αυτα τα 2 αν και πρωτογονα κινητρα, ωθουν πολλες απο τις κινησεις ανδρων και γυναικων και σημερα, που ΔΕΝ χρειαζεται. Συμπερασμα : η αναπαραγωγη μαλλον πατησε πολυ γκαζι και μπηκε και τουρμπο...και δεν εχουμε προλαβει να αλλαξουμε εξελικτικα, ωστε να "κινουμαστε" με προσαρμοσμενα κριτηρια.

Αν βαλουμε στην εξισωση και τα ΜΜΕ, την σημερινη υποκουλτουρα και "αξιες" που προωθουνται, ολα με απωτερο (αλλα ποτέ στο εξωφυλλο) σκοπό, να σε στραγγιξουν το δυνατον περισσοτερο για το κερδος, δε θελει πολυ να δουμε πως εχουμε ξεφυγει και δεν κανουμε σωστες επιλογες. Λιγο οι ανασφαλιες (που και μας τις καλλιεργουν εντεχνα, και τις ταιζουν συστηματικα), λιγο η ελειπης ανατροφη μας (και οι γονεις δεν ειναι τελειοι...κι αυτοι γονεις ειχαν)...αρκουν για να μην μας εξοπλιζουν με οσα χρειαοζμαστε για να δουμε λιγο περα απο αυτο που ειναι στην επιφανεια και που "προσταζει" η ατιμη κενωνια. Μονο η προσωπικη προσπαθεια θα μας βοηθησει. Να μαθουμε τον εαυτο μας, τι θελουμε, να εκπαιδευσουμε την αντιληψη μας και την κριση μας.

Για την απολυτως 1η επαφη , ναι η οραση εχει τον 1ο λογο. Αλλα τον εχει γιατι καποτε αρκουσε η εμφανιση για να δωσει το πρασινο φως σε 2 ατομα και καθοδηγουταν απο το dna. Σημερα, απλα πρεπει να συνηδητοποιησουμε, οτι αυτο δεν ειναι το παν. Σιγουρα ειναι πολυ σημαντικο και δυσκολο να ξεπεραστει. Αλλα μπορουμε αντι να το βλεπουμε σαν εμποδιο προς υπερπηδηση, να κοιταμε οτι υπαρχουν κι αλλα σημαντικα πραγματα.

Επισης να επισημανω οτι το αρχικο ποστ, δεν αφορουσε one night stand, αλλα "ταιρι" , αρα κατι πιο μονιμο, οποτε ναι μεν η οραση θα ξεκιναει τα πραματα, αλλα επειτα θα μπαινουν στην εξισωση γρηγορα ολοι οι αλλοι παραγοντες.....για τους οποιους ολα τα παιδια ειπαμε, οτι η κατηγοριοποιηση αυτη ειναι τοσο χοντρικη που χανει το νοημα της. Για "ταιρι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ολα αυτα 2 πραγματα!!:|
που να ελεγες και 3!:P
ζαλιστηκα!:)

μετα απο μια γρηγορη αναγνωση με "εντοπισα" και στις γυναικες και στους ανδρες....τελικα λετε να ειμαι μια κατηγορια απο μονη μου??
μηπως ο καθενας απο εμας κανει μια κατηγορια απο μονος του..γιατι απλα μας χαρκτηριζει η μοναδικοτητα??..λεω εγω τωρα....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ολα αυτα 2 πραγματα!!:|
που να ελεγες και 3!:P
ζαλιστηκα!:)
Κοιτα...θα σου απαντησω λεγοντας σου 2-3 πραματα


μετα απο μια γρηγορη αναγνωση με "εντοπισα" και στις γυναικες και στους ανδρες....τελικα λετε να ειμαι μια κατηγορια απο μονη μου?? μηπως ο καθενας απο εμας κανει μια κατηγορια απο μονος του..γιατι απλα μας χαρκτηριζει η μοναδικοτητα??..λεω εγω τωρα....:whistle:
Αφου σε εντοπισες, γιατι να εισαι κατηγορια απο μονη σου ; :hmm:
Δε νομιζω οτι ολοι μας ειμαστε ξεχωριστη κατηγορια, θα ηταν το αλλο ακρο αυτο. Η μοναδικοτητα υπαρχει, αλλα σχηματιζεται απο διαφορα στοιχεια. Και ειναι τοσα πολλα που ειμαστε μοναδικοι ακομα κι αν μοιαζουμε σε καποιους τομεις με πολλα αλλα ατομα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.


Αφου σε εντοπισες, γιατι να εισαι κατηγορια απο μονη σου ; :hmm:
:)

γιατι το λιγο απο εδω, το λιγο απο εκει και το ακομα λιγο που δε συναντησα κανει μια αλλη κατηγορια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Α τωρα ξαναδιανασα και καταλαβα τι λες. Οτι αναγνωρισες μερικα στοιχεια απο τα κριτηρια γυναικων , αλλα ΚΑΙ ανδρων, σε σενα. Ε γιαυτο ειπα στην αρχη οτι δεν ισχυουν απολυτα ή για ολους. :)

Κατηγοριες ετσι οπως το λες μπορει να υπαρχουν και 50. Το θεμα ειναι σε ποια συχνοτητα απανταει η καθεμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
1. Ολα αυτα που λες (π.χ. οι περισσοτεροι εξυπνοι ειναι ασχημοι) ισχυουν και για τους αντρες?
2. Μου εξηγησες οτι δεν μπορεις να καταταξεις τον εαυτο σου, οχι να μου πεις μια "γενικη κατηγοριοποιηση" για τους αντρες.
3. Παρ'ολα αυτα, θεωρεις οτι το ποσοστο ειναι παρομοιο?
4. Η εξυπναδα ειναι εμφυτη κατα μεγαλο βαθμο. Επισης ενα ομορφο 14χρονο κοριτσι δεν νομιζω να παρατησει το σχολειο/διαβασμα επειδη ειναι ομορφη.
5. Εμεις μιλαμε για το 40% των γυναικων που ειναι εξυπνες. Δεν νομιζω οτι το παραδειγμα των διασημων ιδιοφυιων ειναι πολυ σχετικο μιας και το ποσοστο αυτο απεχει πολυ απο το 40%. Τα μεγαλα πνευματα που αναφερεις δεν ηταν απλα εξυπνοι, ηταν ιδιοφυιες.
6. Δεν ξερω πως ειναι να εισαι ιδιοφυια χωμενη μεσα στην ερευνα και τα βιβλια, αλλα νομιζω πως δεν θα τους ενδιεφερε πολυ η εμφανιση. Αλλα το να λες οτι ολες (εστω οι πιο πολλες) ιδιοφυιες ειναι ασχημοι ανθρωποι υπονοει οτι υπαρχει μια γονιδιακη εξαρτηση εμφανισης/μυαλου. Εκτος αν πιστευεις οτι η ιδιοφυια δεν γεννιεται αλλα γινεται.

Φυσικά και το πιστέυω. Ολοι οι άνθρωποι έχουν έμφυτες κάποιες δεξιότητες. Το αν θα αξιοποιηθούν και θα φτάσουν σε υψηλό επίπεδο είναι θέμα περιβάλλοντος ,θέλησης ,ερεθισμάτων.Θέμα καλλιέργειας δηλαδή. Αυτή είναι και η δεσπόζουσα επιστημονική άποψη εξ άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
καλος ο ρομαντισμος και η ευαισθησια δεν λεω...και εγω μαζι σου ειμαι...αλλα στην αντιπερα οχθη βρισκεται και η πραγματικοτητα...
Την πραγματικότητα την ορίζουμε εμείς καλή μου Νεράιδα. Εάν πιστεύεις κάτι, γίνεται πραγματικό. Όσοι περισσότεροι το πιστεύουν, τόσο πιο πραγματικό γίνεται. Εάν η εξουσία μας πείσει όλους ότι κάτι είναι πραγματικό, τότε γίνεται η λεγόμενη «συναινετική πραγματικότητα». Κι εγώ το κόκκινο χάπι θα πάρω παιδιά, συγνώμη.


Θέλω να συνεχίσω την αντιπαράθεση στο επίπεδο που βρίσκεται τώρα, αφού νομίζω ότι πλέον ο διάλογος αρχίζει και γίνεται γόνιμος. Θα μου συγχωρήσει ωστόσο ο αγαπητός Μάνατζερ το ότι θα επιμείνω σε κάποια επιχειρήματα που ανταλλάξαμε κατά τη φάση των «μπινελικίων», όπως είπε ο Λόρυ...

Το επιχείρημα του αγαπητού συνομιλητή ξεκίνησε έτσι:

Εγώ και οι φίλοι μου διαλέγουμε γυναίκα όπως τα υπόλοιπα θηλαστικά. Λογικό νομίζω
Εγώ απάντησα:

Δηλαδή τα θηλαστικά διαλέγουν με βάση την πνευματική δομή;
Εκείνος επανείλθε:

Ώστε ο άνθρωπος δεν επιλέγει ακριβώς όπως τα άλλα θηλαστικά το ταίρι του?
Εξ αρχής αγαπητέ Μάνατζερ είχες θέσει ως ένα από τα 2 βασικά κριτήρια την πνευματική δομή. Μάλιστα, απαντώντας στη Μισέλ που ανέλυσε τα πνευματικά χαρίσματα και τα κοινά ενδιαφέροντα, είχες αναφέρει:

απλά θα μπορούσες να συμφωνήσεις με το αρχικό μου "ενδιαφέρουσας -αδιάφορης πνευματικής δομής" που περιλαμβάνει όλα τα παραπάνω και να καθαρίσεις.
Είναι προφανές ότι τα υπόλοιπα θηλαστικά, πλην του ανθρώπου, δεν επιλέγουν ταίρι με βάση την πνευματική δομή, δεν νομίζω ότι αυτό μπορεί ν’ αμφισβητηθεί. Συνεπώς θα πρέπει σε κάποιον σημαντικό βαθμό να διαχωρίσουμε τον άνθρωπο από τα ζώα. Δεν μπορεί, όποτε μας βολεύει να μιλάμε για πνευματικότητα κι όταν μας στριμώχνουν να το παρακάμπτουμε, έτσι αβασάνιστα. Τελικά παίζει ρόλο η πνευματική δομή ή όχι;


Παρακάτω, στις υπόλοιπες απαντήσεις του φίλου Μάνατζερ βρήκα τις εξής παραπομπές:


Οπως λέει (σωστά κατά το ήμισυ) ο Dark Cronos
" Κανένα ανθρώπινο συναίσθημα δεν χωράει σε αυτήν την κατηγοριοποίηση. Καμμία άλλη αίσθηση, πλην της όρασης δεν ικανοποιείται."


Μα εκτός από την όραση ποιά άλλη αίσθηση μας οδηγεί σε αυτό το πρώτο βήμα προς την Μαρία πχ και όχι την Γιωργία

Δεν θα ξεκινήσουν όλα από την ...όραση?

Δηλαδή όταν με κοιτάζει κάποια στο δρόμο προβληματίζεται για την ιδεολογική μου τοποθέτηση και τους μεταφυσικές μου αναζητήσεις?
(Δεν μου έχει πει ποτέ καμμία τι φοβερός φιλελεύθερος Βουδιστής είσαι εσύ και μάλλον το ίδιο ισχύει και για σένα).

Αν σκεφτείς λιγάκι τα μεγάλα πνεύματα της παγκόσμιας ιστορίας θα δεις ότι η συντριπτική πλειοψηφία δεν διέθετε καλή εμφάνιση.
Κατ’ αρχήν αγαπητέ, μιλάς με τον Great Chaos που είναι 40 ετών κι όχι με τον Dark Cronos που είναι 15. Μπερδεύτηκες λίγο μου φαίνεται. Έχω κι άλλοτε παρατηρήσει πως δεν είσαι προσεκτικός μαζί μου, πράγμα που γενικά δεν είναι σοφή επιλογή...:D

Περαιτέρω, έχω να παρατηρήσω πως όλες οι παραπάνω απαντήσεις δίνουν τεράστια έμφαση στην εμφάνιση και στο φαίνεσθαι. Για να μη θεωρηθεί ότι απομονώνω τις απαντήσεις για να δημιουργώ εντυπώσεις, θ’ αναφέρω ότι γενικά το θέμα της πνευματικότητας ως κριτήριο επιλογής έχει σχεδόν ξεχαστεί εδώ και πολλές σελίδες. Τελικά μήπως το κριτήριο αυτό μπήκε για λόγους «πολιτικής ορθότητος» και στην ουσία πρόκειται μόνο για πρόφαση; Μήπως όταν ο συνομιλητής λέει «πνευματική δομή» εννοεί κάτι άλλο που δεν το έχουμε καταλάβει οι υπόλοιποι; Θα χρειαζόμασταν ίσως μια διευκρίνιση σε αυτό το σημείο.

Θα ήθελα ν’ αναφέρω ότι μου έτυχε κάποτε, μια γυναίκα να μ’ ερωτευτεί μόνο από τη γραφή μου (μαζωχίστριααααα...:D:P), χωρίς να έχει δει τη φάτσα μου. Το ίδιο συνέβη και σε μένα. Όταν μου έγραψε «δεν φοβάσαι μήπως δεν είμαι όμορφη;», της απάντησα: «αφού με πείθεις ότι είσαι όμορφη, τότε πράγματι είσαι». Δεν υπάρχουν όρια και κανόνες στον ανθρώπινο συναισθηματικό κόσμο...


Οταν για μια θέση έλθουν στα χέρια μου 200 βιογραφικά ,επειδή είναι αδύνατον να εξετάσεις και τα 200 απορρίπτεις πχ τα 150 με μόνο κριτήριο τους τίτλους σπουδών.
Όταν στο προηγούμενο ποστ μου έγραφα: «Εύκολη η απάντηση, χρηστική, μανατζαραίικη θα μπορούσε να πει κανείς», δεν ήθελα να θίξω το συνομιλητή, απλά ήθελα να δείξω αυτό ακριβώς. Ο Μάνατζερ πιστεύει ότι όλα τα κοινωνικά και ψυχικά φαινόμενα υπακούουν στους νόμους της αγοράς. Θα θυμίσω σημειολογικά την έκφραση «Αγοραίος Έρωτας», με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Το ότι κάποιες μέθοδοι λειτουργούν στο χώρο των επιχειρήσεων, δεν σημαίνει ότι πρέπει να εφαρμόζονται και στο θέμα των ανθρώπινων σχέσεων. Αυτές είναι περίπλοκες σε χαοτικό βαθμό και κάθε μορφής σιγουριά μπορεί, όπως έχω προαναφέρει, να οδηγήσει σε δυσάρεστες εκπλήξεις. Παρά το γεγονός ότι και η αγορά είναι περίπλοκο σύνολο με χαοτικά χαρακτηριστικά, αυτό που αναφέρω οφείλεται στο ότι ο διαχειριστής-μάνατζερ εμπλέκεται στην ιστορία με πλευρές του εαυτού του που δεν υπακούουν στην καρτεσιανή συνειδητότητα (όπως πολύ σωστά μας λέει ο Λόρυ) κι έτσι οι παράμετροι αλλάζουν με πολύ επικίνδυνο τρόπο, προσθέτοντας στο σύστημα μεγαλύτερο βαθμό αβεβαιότητας από αυτόν που μπορούν ν’ αντιμετωπίσουν με αποδεκτή πιθανότητα επιτυχίας τα διαχειριστικά μοντέλα του μάρκετινγκ.



Είναι σαν την θέση αυτών που απέχουν απ τις εκλογές ή αυτών που δεν κατεβαίνουν στο γήπεδο να παίξουν γενικότερα
Λίγο οφτόπικ, αλλά νομίζω πως αξίζει τον κόπο: Διαφωνώ με την κρατούσα άποψη την οποία για άλλη μια φορά υποστηρίζει ο συνομιλητής, ότι δηλαδή η συμμετοχή του πολίτη στα κοινά, σε μια δημοκρατία, αρχίζει και τελειώνει στην ψήφιση κάποιου κόμματος κάθε περίπου 4 χρόνια, σε μια εκλογική διαδικασία που «αν μπορούσε να αλλάξει τα πράγματα, θα είχε κηρυχθεί παράνομη». Η πολιτική μου παρέμβαση γίνεται σε καθημερινή βάση. Ακόμη και η αποχή μου από τις εκλογές ήταν μια πράξη με πολιτικό νόημα, πολύ δε περισσότερο όταν αυτό ανακοινώνεται δημόσια, με ξεκάθαρα πολιτικά επιχειρήματα. Οι έννοιες του ενεργού πολίτη και του ψηφοφόρου δεν ταυτίζονται απαραίτητα, πολύ περισσότερο όταν ο τελευταίος είναι άβουλος και αγελαίος. Όσο για το γήπεδο, το χορτάρι είναι ακόμη σκαμμένο από τα σκληρά τάκλιν αγαπητέ συνομιλητή.:whistle:

Η υποστήριξη της κρατούσας άποψης είναι ο εύκολος κι ασφαλής δρόμος στον οποίο, ίσως από ανασφάλεια, επιλέγεις συνεχώς να προχωράς. Η σθεναρή υποστήριξη μειονωτικών απόψεων είναι που θέλει κότσια, αφού συχνά οδηγεί μέχρι και στην πυρά, ή στην κατανάλωση κονείου αντί για coka cola.:)


Γιατί ντε και καλά πρέπει να θεωρούμε τις υπάρξεις μας κάτι περισσότερο από αυτό που είμαστε πραγματικά? Κόκκοι άμμου με ένα στιγμιαίο πέρασμα από αυτό τον κόσμο.

Θ’ απαντήσω με κάτι από τον Ο. Ελύτη: «Να γίνετε ο κόκκος άμμου στα γρανάζια αυτού του κόσμου, όχι το λάδι που κάνει τους τροχούς του να γυρίζουν». Καλή θα μου πεις η ποίηση κι ο ρομαντισμός, αλλά δεν μας ταΐζουν. «Ουκ επ’ άρτον μόνον ζήσεται άνθρωπος» αγαπητέ μου κυνικέ και υλιστή Μάνατζερ.



Ειναι ενα σημαδι ακομα, οτι πρεπει να αρχισουμε να χρησημοποιουμε το νεο κομματι του εγκεφαλου μας, και να απομυθοποιησουμε λιγο το "go with the flow" , "ακολουθησε τυφλα τα ενστικτα" κλπ.

Αφού δώσω συγχαρητήρια στο φίλο Lorien για το θαυμάσιο κείμενό του, ίσως λίγο δύσκολο για τους περισσότερους, θα ήθελα να πω ότι έχω διαβάσει κι εγώ αυτές τις έρευνες κι ότι τα όσα γράφει στέκουν θαυμάσια από την πλευρά της εξελικτικής βιολογίας.

Σου έχω γράψει κι άλλη φορά φίλε Λόρυ, ότι δεν μπορούμε ν’ αποκοπούμε από τον εγκέφαλό μας και να υπάρχουμε απλά ως σκέτη διανόηση. Σε κάποια άλλη έρευνα του κλάδου της νευροφυσιολογίας, αποδείχτηκε ότι όλες οι δήθεν συνειδητές μας αποφάσεις, λαμβάνονται από τον αρχεγκέφαλο, λίγα μsec πριν τις συνειδητοποιήσουμε. Ίσως ο φίλος Μάνατζερ να έχει υπ’ όψιν του τέτοιες έρευνες, διότι από αυτές προέκυψαν κάποια κριτήρια (βοήθησέ με λίγο φίλε, δεν θυμάμαι ποιανού το όνομα έχουν) τα οποία χρησιμοποιούνται από το χώρο του μάρκετινγκ. Πολλά καταναλωτικά αγαθά σχεδιάζονται με βάση αυτά τα κριτήρια, όπως για παράδειγμα το XP Cruiser της Crysler (δεν θυμάμαι την ορθογραφία, εγώ έχω φτωχικό αυτοκίνητο:D).

Όσο και να προσπαθείς φίλε Λόρυ να κάνεις τέτοιου είδους επιλογές με το συνειδητό, αν δε βρυχηθεί ταυτόχρονα και ο Δράκος (ο αρχεγκέφαλος δηλαδή), αλλά και ο θηλαστικός μας εγκέφαλος που περιλαμβάνει το συναίσθημα, αυτό που προκύπτει είναι πολύ κρύο και δεν κρατάει για πολύ. Το ζήτημα είναι (για να μη θεωρηθεί ότι αντιφάσκω σε όσα γράφω παραπάνω στο Μάνατζερ περί πνευματικότητας) να μάθουν οι τρεις φλοιοί του εγκεφάλου μας να συνεργάζονται αρμονικά, χωρίς ο ένας να καταπιέζει τον άλλο.



περισσοτεροι ανδρες δεχονται να θυσιασουν την καριερα τους ή καποια προοδο σε αυτην, για χαρη της σχεσης τους !
Νά ‘ξερες πόσο κοντά έπεσες Λόρυ μου, λες και το κάνεις επίτηδες δηλαδή:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Στα μάτια του άντρα όταν αναζητά ταίρι οι γυναίκες χωρίζονται σε τέσσερις βασικές κατηγορίες:

Α) Ελκιστικές και ενδιαφέρουσας πνευματικής δομής
Β) Ελκιστικές και αδιάφορης πνευματικής δομής
Γ) Μη ελκιστικές και ενδιαφέρουσας πνευματικής δομής
Δ) Μη ελκιστικές και αδιάφορης πνευματικής δομής

Τα ποσοστά σε αυτές τις χονδρικές κατηγορίες είναι περίπου 10% ,30%,30% ,30%.

Από αυτό το 10% της πρώτης κατηγορίας ,είναι δεδομένο ότι το 90% είναι καπαρωμένο καθώς όποιος βρίσκει μια τέτοια γυναίκα θα πρέπει να είναι πολύ κουτός για να την χάσει. Ετσι σε διαθεσιμότητα υπάρχει μόλις το 1% του πληθυσμού αυτής της κατηγορίας. Με δεδομένο ότι κανένας σώφρον άνθρωπος δεν ασχολείται με την Δ κατηγορία τελικά η μεγάλη πλειοψηφία ασχολείται με τις κατηγορίες Β και Γ. Οι κατηγορίες αυτές είναι και οι πλέον πολυσυλλεκτικές και περιλαμβάνουν πάμπολλες διαβαθμίσεις όπως στην πολιτική οι έννοιες κεντροδεξιά ,κεντροαριστερά κλπ κλπ.
Εκεί την πατάνε και οι περισσότεροι υπερτιμώντας συχνά πρόσωπα και καταστάσεις.
Γενικότερα θέλει μεγάλη προσοχή η αξιολόγηση της εκάστοτε συντρόφου και η ρεαλιστική αντιμετώπιση της κάθε κατάστασης ξεχωριστά.
Το κορίτσι για πήδημα πχ θα παραμείνει κορίτσι για πήδημα ότι και να γίνει ,ενώ το κορίτσι για σπίτι δεν είναι δεδομένο ότι θα παραμείνει κορίτσι για σπίτι.
Αυτά τα ολίγα σαν βάση προς ανάλυση.

Ουσιαστικά κατηγοριοποιείς τις γυναίκες σε ...όμορφες και έξυπνες ...όμορφες αλλά όχι έξυπνες και άσχημες και έξυπνες και τη χειρότερη κατηγορία άσχημες και χαζές!...μάλιστα ...αν και παλιό το θέμα ..είπα να σχολιάσω!
Αρχικά καμία γυναίκα δεν γεννήθηκε ανήκοντας εξ αρχής σε μια από αυτές τις κατηγορίες... δεν υπάρχει δηλαδή κάτι σαν κατάρα που θα σου πει σε ποια κατηγορία θα ανήκεις και πως θα σε βλέπουν οι άντρες!Η κάθε μια γυναίκα έχει την ελευθερία επιλογής και η ίδια θα αποφασίσει αν θέλει ο άλλος να την βλέπει σαν κομμάτι κρέας ή αν θέλει ο άλλος να τη σέβεται!
Μπορεί να πετύχεις ένα ζευγάρι (γυναίκα-άντρας) όπου και οι 2 να είναι θεόχαζοι αλλά να θεωρούν ο ένας για τον άλλον ότι έχουν βρει ''το δεκάρι το καλό και το έξυπνο και καλλιεργημένο''..δεν είναι κακό....Θέλω να πω ότι εκτός από τρανταχτές περιπτώσεις οι κατηγορίες αυτές είναι και εντελώς υποκειμενικές για τον καθένα...
Γενικότερα οι κατηγορίες που αναφέρεις εξαρτώνται από το πόσο εκτιμά η ίδια η γυναίκα τον εαυτό της και που ακριβώς εστιάζει....στην ομορφιά ή στο μυαλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top