Πόσο από τον εαυτό μας είμαστε διατεθειμένοι να δώσουμε στον σύντροφο μας;

osfad

Νεοφερμένος

Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΓΚΟΓΚΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αν στο παρελθόν έχεις ζήσει άσχημες καταστάσεις, νομίζω είναι φυσικό να είσαι καχύποπτος και να κρατάς πάντα μία πισινή.

Προσωπικά είμαι διατεθειμένη να δώσω τα πάντα για τον άνθρωπο με τον οποίο είμαι τώρα, αλλά φοβάμαι τόσο πολύ μην πληγωθώ όπως παλιά... Ξέρω ότι δεν είναι το ίδιο, είναι άλλος άνθρωπος, γνωριζόμαστε τόσο καλά, έχουμε περάσει τόσα μαζί, αλλά και πάλι είναι κάτι που μου έχει μείνει και σκέφτομαι ότι αν πραγματικά τα δώσω όλα ίσως (ότ)αν χωρίσουμε να είναι πολύ χειρότερα από την προηγούμενη φορά (που σας διαβεβαιώ ότι ήταν χάλια και δεν εύχομαι σε κανέναν να το περάσει αυτό που πέρασα)...
Μήπως είναι και αυτο όπου μπορεί να χαλάσει μία σχέση; Ξέρω πως αν αρχήσεις να αμφηβάλης δεν ηπάρχει σταματημός αλλά η εμπηστοσήνη και ηλικρήνια είναι σημαντικά σε μία σχέση έτσι; Ούτος ιάλος το ένα φέρνει το άλλο σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μήπως είναι και αυτο όπου μπορεί να χαλάσει μία σχέση; Ξέρω πως αν αρχήσεις να αμφηβάλης δεν ηπάρχει σταματημός αλλά η εμπηστοσήνη και ηλικρήνια είναι σημαντικά σε μία σχέση έτσι; Ούτος ιάλος το ένα φέρνει το άλλο σωστά;

Δεν κατάλαβες τι εννοώ... Δεν αμφιβάλλω για το άτομο με το οποίο είμαι μαζί- αυτό εννοείται, αλλιώς δεν θα ήμουν μαζί του εξ' αρχής. Αυτό που λέω εγώ είναι ότι όταν επιλέξεις να εμπιστευθείς τυφλά ένα άτομο, να του ξεγυμνώσεις την ψυχή σου και να μην κρατήσεις τίποτα για σένα (εννοώντας ακόμη και πράγματα που δεν έχεις τολμήσει να τα παραδεχτείς ακόμα και στον ίδιο σου τον εαυτό) και αυτός φύγει, μετά πώς θα νιώσεις;

Η ειλικρίνεια και η εμπιστοσύνη φυσικά και είναι τα βασικότερα στοιχεία σε μία σχέση, αλλιώς αυτή δε μπορεί να κρατήσει ούτε μία εβδόμάδα, αλλά για να φτάσεις σε τέτοια επίπεδα εμπιστοσύνης πρέπει να περάσει αρκετός καιρός και ο άλλος να αποδείξει έμπρακτα ότι μπορείς να βασιστείς σε αυτόν χωρίς να σε "προδώσει" αργότερα.

Εγώ το αγόρι μου το εμπιστεύομαι όσο κανέναν άλλο (βοηθάει φυσικά και το ότι ήμασταν κολλητοί φίλοι για πάνω από έναν χρόνο
) και δε θα αμφέβαλλα ποτέ για τις προθέσεις του. Ήξερε σε τι κατάσταση βρισκόμουν όταν αποφάσισε να κάνει την κίνησή του και να τα φτιάξουμε (δεν είχα συνέλθει ακόμα από έναν προηγούμενο χωρισμό) και τώρα πλέον έχω ξεπεράσει πολλά από τα προσωπικά προβλήματα που είχα χάρη σ' εκείνον. Κι εγώ πιστεύω τον έχω βοηθήσει πολύ σε κάποια σημεία και γενικά έχουμε μία πολύ όμορφη σχέση (άσχετα αν τσακωνόμαστε κάθε μέρα!). :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eilat

Νεοφερμένος

Η eilat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Προσωπικα οταν αποφασισζω να κανω μια σχεση,θελω να γνωρισω λιγο πρωτα τον αλλο,ωα δω πως σκεφταεται,πως λειτουργει,πως αντιδραει,ειμαι λιγο επιφυλακτικη στην αρχη,αλλα δεν αργω να δειξω τον πραγματικο μου εαυτο,και δινομαι 100% στον αλλο εφοσον βλεπω οτι η προσωπικοτητα του με ελκυει.Και επειδη δεν υπαρχουν ατομα που να με ελκυουν ευκολα τοσο ωστε να αρχισω μια σχεση,αυτο το καλοκαιρι αρχισα μια,επειτα απο 4 χρονια "ελευθεριας".Πολυ απλα γιατι αυτα τα 4 χρονια δεν γνωρισα καποιον που να με συγκινει αλλα και επειδη ενιωθα οτι δεν ειχα τιποτα να προσφερω σε μια σχεση.
Τωρα απολαμβανω πολυ περισσοτερο αυτη τη σχεση,νιωθω δυνατη,δεν ξερω που θα φτασει αλλα θελω να τη ζησω ακομα και αν πληγωθω.Οχι οτι δε φοβαμαι μηπως πληγωθω αλλα δεν με καταλυει ο φοβος.Τα καλυτερα ειναι παντα μπροστα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top