Who would you rather see live?

Who would you rather see live?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 11)
  • rat

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • her

    Ψήφοι: 4 36.4%
  • what fucking bullshit is this?

    Ψήφοι: 7 63.6%

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Να ξεκαθαρίσω λίγο για όσους δεν καταλαβαίνουν πότε διαβάζουν πλάκα και πότε όχι (δεν το έβαλα στο πρώτο post, my bad).

Είναι ένα σοβαρό θέμα, Σ.Ο.Β.Α.Ρ.Ο. ναι, πες το μαζί μου: σο-βα-ρό. Μπράβο. Σοβαρό από μένα, ναι, γίνεται καμιά φορά.

Το ιδανικό, όπως το σκέφτομαι τουλάχιστον, θα ήταν να πέσει και μια μικρή εξήγηση για το τι θα επιλέξεις. Η τρίτη επιλογή δεν έχει μπει για πλάκα (ναι, σοβαρό θυμάσαι?) Μπήκε μόνο γιατί είναι αυτό που σκέφτομαι εγώ γι' αυτή τη μαλακία που θέλει να λέγεται καλή/επιστημονική/ό,τισκαταθέλει διαφήμιση κι επειδή ίσως κι άλλοι σκεφτούν το ίδιο, φαντάστηκα. Κυρίως γι' αυτή την επιλογή θέλω να δω, αν γίνεται, δυο λόγια παραπάνω, ξέρεις, γιατί και πώς και τι.

Η ταμπέλα, το site, όλα αυτά υπάρχουν, δε βάζω πηγές γιατί βαριέμαι λίγο (τι με κοιτάς; μεγάλο παιδί είσαι, ψάξε) και τέλος πάντων αν πάρει μπρος το θέμα συμπληρώνονται αυτά και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Είναι ένα σοβαρό θέμα, Σ.Ο.Β.Α.Ρ.Ο. ναι, πες το μαζί μου: σο-βα-ρό. Μπράβο. Σοβαρό από μένα, ναι, γίνεται καμιά φορά.

Και τότε τι το ποστάρεις στο ischool? :P

On,εγώ ψήφισα her,αν και εκ των υστέρων κατάλαβα τι εννοείς με την τρίτη επιλογή,thus I have to say I'm not entirely sure.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Good point. Αλλά υπάρχουν κι εξαιρέσεις. :P

Η μαλακία είναι ακριβώς το ότι σε κάνει να σκέφτεσαι το τρίτο εκ των υστέρων. Και μετά είναι οι ακτιβιστές που παίζουν με συναισθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
"Είναι σωστό να γίνονται πειράματα σε ζώα προς καταπολέμηση ασθενειών;" ( ναι ο τίτλος γινόταν και πιο σαφής λολ )

Δεν είμαι υπέρ γενικά της κακοποίησης των ζώων αλλά αν ήταν να επιλέξω ανάμεσα στα 2, προφανώς και είμαι υπέρ στα πειράματα. Το νόημα της τρίτης επιλογής δεν το βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τέτοιες διαφημίσεις που σε βάζουν να επιλέξεις τις μισώ, ΚΑΝΕΝΑΝ από τους δύο δεν θα ήθελα να δω νεκρό, η ζωή άλογου όντος είτε ανθρώπου είναι ΠΟΛΥΤΙΜΗ. Μακάρι να γινόταν ώστε οι άνθρωποι να μην αναγκάζονταν να πειραματιστούν πάνω σε ζώα για να ζήσουμε εμείς, τρέφω ελπίδες πως κάτι θα βρεθεί στο μέλλον....(science, work your magic!)

Επομένως ναι, third choice κι εγώ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
@vassilis25363 Μα το point μου δεν είναι βιοηθικό γενικά, με τη διαφήμιση συγκεκριμένα έχει να κάνει.

All in all, είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ ότι στο δίλημμα "άνθρωπος ή άρουραίος" ο μέσος άνθρωπος θα διαλέξει τον άνθρωπο, και kawaii κοριτσάκι να μην έβαζες. Το θέμα όμως είναι ότι πασάρεις ύπουλα ένα θέμα που, αν επιλέξεις να το επικοινωνήσεις, οφείλεις να το κάνεις σοβαρά.

Άσε που και η αναλογία καθαυτή είναι ηλίθια, για να σωθεί το ζώο δεξιά χρειάζεσαι σίγουρα κάτι παραπάνω από ένα ζώο αριστερά. Δε συμπεριλαμβάνεις κι άλλα ζώα που χρησιμοποιείς, δε μιλάς για την αναγκαιότητα της κατάστασης (απουσίας εναλλακτικών), δε δε δε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
@vassilis25363 Μα το point μου δεν είναι βιοηθικό γενικά, με τη διαφήμιση συγκεκριμένα έχει να κάνει.

All in all, είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ ότι στο δίλημμα "άνθρωπος ή άρουραίος" ο μέσος άνθρωπος θα διαλέξει τον άνθρωπο, και kawaii κοριτσάκι να μην έβαζες. Το θέμα όμως είναι ότι πασάρεις ύπουλα ένα θέμα που, αν επιλέξεις να το επικοινωνήσεις, οφείλεις να το κάνεις σοβαρά.

Άσε που και η αναλογία καθαυτή είναι ηλίθια, για να σωθεί το ζώο δεξιά χρειάζεσαι σίγουρα κάτι παραπάνω από ένα ζώο αριστερά. Δε συμπεριλαμβάνεις κι άλλα ζώα που χρησιμοποιείς, δε μιλάς για την αναγκαιότητα της κατάστασης (απουσίας εναλλακτικών), δε δε δε.


Ότι παρουσιάζεται το θέμα απλοποιημένα παρουσιάζεται, αλλά οκ διαφήμιση είναι, δεν μπορεί να σου κάνει ολόκληρη ανάλυση, έναν σκοπό έχει αυτόν προσπαθεί να πετύχει. Γιατί μήπως όταν έρχονται οι ψευτοακτιβιστές και σου κλαίγονται για τα πειράματα σου τα λένε όλα, ή παρουσιάζουν καμία εναλλακτική;
Όσον αφορά το θέμα σαν ζήτημα όπως είπα είμαι υπέρ. όσον αφορά τη διαφήμιση λίγο με ενδιαφέρει, είναι μια δικαιολογημένη αντίδραση σε αντίστοιχες δράσεις της άλλης πλευράς όπου σε πρήζει ο άλλος πόση ώρα για να του πεις στο τέλος "ωραία τότε δώσε εσύ μια λύση".

Πάω στοίχημα πάλι 9gag έλιωνες ε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ακριβώς επειδή δε μιλάμε για ψευτοακτιβιστές όμως θα υπάρχει κόλλημα και στη διαφήμιση ακόμα. Δε σου είπα να κάνεις ολόκληρη ανάλυση σε πενταπλή ταμπέλα, αλλά μη μου πετάς κι αυτή τη μαλακία στη μούρη σαν εναλλακτική. Στην τελική αν δε μπορείς να χειριστείς το θέμα όπως πρέπει χωρίς εκθέσεις να μην το χειριστείς καθόλου.

Σκατά και στην τακτική του ακτιβισμού όταν παίζει με συναισθήματα βέβαια, ναι, αλλά το ζήτημα δεν είναι η δική σου δράση ως ερευνητής να καθορίζεται από άλλες ομάδες. Αυτοκαθορισμό θες νομίζω, εκεί κοίτα, και την ευθύνη που έχεις, για μένα, να επικοινωνείς αυτά τα θέματα σωστά.

Γιατί νταξ, το billboard λίγο πολύ την παλεύει και παίρνει αυτό που θες, σου λέω her κι έχεις και τη συγκετάθεσή μου. Κι ενώ εσύ μπορεί να έχεις ένα ολόκληρο βιοηθικό background από πίσω για να ξεχωρίσεις τα πράγματα, εγώ, ο average Jo, δεν το 'χω, και η ταμπέλα με κάνει να ξεχνιέμαι αφού "έτσι μου 'παν ότι πρέπει να γίνει οι επιστήμονες".

9gag!? Fuck 9gag! Please.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ακριβώς επειδή δε μιλάμε για ψευτοακτιβιστές όμως θα υπάρχει κόλλημα και στη διαφήμιση ακόμα. Δε σου είπα να κάνεις ολόκληρη ανάλυση σε πενταπλή ταμπέλα, αλλά μη μου πετάς κι αυτή τη μαλακία στη μούρη σαν εναλλακτική. Στην τελική αν δε μπορείς να χειριστείς το θέμα όπως πρέπει χωρίς εκθέσεις να μην το χειριστείς καθόλου.

Σκατά και στην τακτική του ακτιβισμού όταν παίζει με συναισθήματα βέβαια, ναι, αλλά το ζήτημα δεν είναι η δική σου δράση ως ερευνητής να καθορίζεται από άλλες ομάδες. Αυτοκαθορισμό θες νομίζω, εκεί κοίτα, και την ευθύνη που έχεις, για μένα, να επικοινωνείς αυτά τα θέματα σωστά.

Γιατί νταξ, το billboard λίγο πολύ την παλεύει και παίρνει αυτό που θες, σου λέω her κι έχεις και τη συγκετάθεσή μου. Κι ενώ εσύ μπορεί να έχεις ένα ολόκληρο βιοηθικό background από πίσω για να ξεχωρίσεις τα πράγματα, εγώ, ο average Jo, δεν το 'χω, και η ταμπέλα με κάνει να ξεχνιέμαι αφού "έτσι μου 'παν ότι πρέπει να γίνει οι επιστήμονες".

9gag!? Fuck 9gag! Please.

Για να είμστε ξεκάθαροι, η επιστήμη ενδιαφέρεται για την επιστήμη, από κει και πέρα ποσώς την ενδιαφέρει η όποια ηθική προέκταση. Αυτούς που τους ενδιαφέρουν τα επικοινωνιακά είναι συνήθως αυτοί που βρίσκονται από πίσω και χρηματοδοτούν/κατευθύνουν τις όποιες έρευνες.
Τώρα, την άποψή σου θα τη συμμεριζόμουν αν αυτό γινόταν χωρίς λόγο από μέρους τους. Δεν γίνεται όμως. Από τη στιγμή που έρχεται ο άλλος και σου παίζει "ύπουλα" θα φερθείς και εσύ ανάλογα. Με λίγα λόγια για μένα καλά κάνουν και θέτουν τέτοια διλήμματα, γιατί καταδεικνύουν πολύ πετυχημένα πόσο μπάζει ο αντίλογος.
Και να σου κάνει ανάλυση εξάλλου για ποιο λόγο; έχει κάτι παραπάνω να κερδίσει από αυτό; σίγουρα δεν είναι σωστό, αλλά πολλά πράγματα δεν λειτουργούν σωστά. Δεν νομίζω πως ενδιαφέρει άλλωστε την κάθε φαρμακοβιομηχανία να σώσει την ανθρωπότητα από κάποια ασθένεια, ή να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο. Μερμήγκια είμαστε πρακτικά, η ζωή μας δεν αξίζει τίποτα για όλους πέρα από το περιβάλλον μας. Αυτοί κέρδος θέλουν να βγάλουν, και τέτοιες φωνές είναι απλά ένας ενοχλητικός πονοκέφαλος για αυτούς. Ούτε να ενημερώσουν θέλουν ούτε τίποτα, μόνο να γίνεται η δουλειά ήσυχα κι ωραία. Ε έτσι αυτό πετυχαίνεται με τον καλύτερο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Για να είμστε ξεκάθαροι, η επιστήμη ενδιαφέρεται για την επιστήμη, από κει και πέρα ποσώς την ενδιαφέρει η όποια ηθική προέκταση. Αυτούς που τους ενδιαφέρουν τα επικοινωνιακά είναι συνήθως αυτοί που βρίσκονται από πίσω και χρηματοδοτούν/κατευθύνουν τις όποιες έρευνες.

Εμ δεν είμαστε ξεκάθαροι όμως έτσι. Η επιστήμη δεν είναι ένα ξέμπαρκο αποστειρωμένο περιβάλλον πειραμάτων αποκλειστικά, αποκομμένο από οτιδήποτε γύρω της. Τελικά εδώ δε μιλάμε και για κάτι αόριστο γύρω της που υποτίθεται πρέπει να την αφορά, οπότε και ξέμπαρκη να τη θεωρήσεις πάλι δε βγαίνεις πουθενά επειδή ακριβώς μιλάς για κάτι που βρίσκεται συνέχεια μπροστά της, κάθε μέρα σ' αυτό που κάνει, στο εργαστήριο, στο αντικείμενό της και στο μέσο μελέτης του. Ο επιστήμονας που αδιαφορεί για θέματα που έχουν να κάνουν άμεσα μ' αυτό που κάνει κάθε μέρα, που δε βλέπει τον τομέα του διαθεματικά, σαν ολόκληρο πράγμα με όλες του τις παραμέτρους, για μένα δεν είναι επιστήμονας και η επιστήμη που ενδιαφέρεται μόνο για την επιστήμη --αυθαίρετα βγάζουμε και τη βιοηθική έξω απ' τον ορισμό βέβαια, αν και δε, τέλος πάντων-- που δεν ψάχνεται και δεν αναβαθμίζει τις μεθόδους της λαμβάνοντας υπόψη τεχνολογία, κοινωνική φάση, τους ίδιους τους τύπους που την προωθούν, για μένα δεν είναι επιστήμη. Ο πάνω τύπος είναι ο ίδιος που δε θα κάτσει να σκεφτεί όποια πρόταση κι αν πέσει στο τραπέζι του (από όποιους φορείς και με όποια κίνητρα) αφού όλα είναι "για την επιστήμη". Κι επειδή το θέμα είναι προσωπικό πάντα, εγώ δε θέλω έναν τέτοιο τύπο στο εργαστήριο.

Στο κομμάτι της επικοινωνίας πάλι υπάρχει θέμα. Κι ενώ συμφωνώ μ' αυτό που λες και με το ότι τα πράγματα παίρνουν συγκεκριμένη κατεύθυνση απ' αυτούς που χρηματοδοτούν, πάλι αυτό δεν αναιρεί το ρόλο της επιστήμης (ρόλος = επικοινωνία των θεμάτων της). In fact υπάρχει ολόκληρο κομμάτι της που ασχολείται μ' αυτό αλλά κι ένα βήμα πιο πέρα να το πας, για μένα αυτή η επικοινωνία είναι ευθύνη όλων των επιστημόνων, ο καθένας στον/στους τομέα/τομείς του. Ε, και το point για να το μπλέξω τώρα λίγο και με το θέμα είναι ότι αυτή η ταμπέλα δεν επικοινωνεί ΚΑΘΟΛΟΥ ένα βασικό θέμα καθημερινής έρευνας.

Καμιά φορά είμαστε και ρεαλιστές όμως κι αυτός ο ρεαλισμός μέσα μάς λέει ότι, όταν συγκρίνεις τα πάνω με την πραγματικότητα σήμερα, τα περισσότερα ίσως είναι ιδεολογικές παπαριές. Και συμφωνώ σ' αυτό πολύ, χωρίς χρήμα στην τελική σκατά και η έρευνα σκατά και τα εργαστήρια και μάλλον το τελευταίο πράγμα που θα σε νοιάξει θα 'ναι η βιοηθική. Κι απ' τη στιγμή που το χρήμα ελέγχει την έρευνα, το χρήμα θα ελέγξει και την επικοινωνία της, το χρήμα και τις μεθόδους τις, και τα μέσα της, κι αν στην τελική φέρεις κι αντιρρήσεις τον πούλο. Σωστά όλα, ναι, με μια διαφορά: όλο το θέμα ξεκίνησε κυρίως από το πώς θα ήθελα να είναι τα πράγματα, όχι από το πώς είναι τα πράγματα. Σαφώς αυτό δεν επηρεάζει τίποτα αλλά να, λέμε λίγο για το τι θα μ' άρεσε να βλέπω γύρω.

Συνεχίζω λοιπόν να μη θεωρώ επιστήμονα αυτόν που δεν έχει τ' αρχίδια να απολυθεί/φέρει αντιρρήσεις σε κάτι που παραβιάζει την επιστημονική ηθική, δεοντολογία, όλα αυτά τα ωραία, και συνεχίζω να μη θεωρώ επιστήμη την τακτική που δε λαμβάνει υπόψη όλες τις παραμέτρους, ή έστω δεν προσπαθεί.

Τώρα, την άποψή σου θα τη συμμεριζόμουν αν αυτό γινόταν χωρίς λόγο από μέρους τους. Δεν γίνεται όμως. Από τη στιγμή που έρχεται ο άλλος και σου παίζει "ύπουλα" θα φερθείς και εσύ ανάλογα. Με λίγα λόγια για μένα καλά κάνουν και θέτουν τέτοια διλήμματα, γιατί καταδεικνύουν πολύ πετυχημένα πόσο μπάζει ο αντίλογος.

Και ξαναλέω, ο αυτοκαθορισμός δε χρειάζεται στηρίγματα, δε θες πρότυπα συμπεριφοράς για να αντιδράσεις σε οτιδήποτε, α εσύ γράφεις με τόνους άρα θα γράφω κι εγώ έτσι. Και με το ίδιο σκεπτικό δε θέλω και μια επιστήμη ετεροκαθοριζόμενη, α οι ακτιβιστές έκαναν αυτό, πάρτε για να μάθετε το ίδιο ύπουλα. Για τον average Jo billboards στο ίδιο κλίμα κι απ' τις δύο πλευρές δεν καταδεικνύουν τίποτα, μόνο μια ηλίθια επίδειξη που του θυμίζει τα ωραία χρόνια στο δημοτικό, ΑΝ δεν πέσει στην παγίδα με όλες τις συναισθηματικές πίπες που του πετάνε και οι δύο that is. Κι ενώ λες χαλαρά ότι οι ακτιβιστές δεν έχουν και καμιά υποχρέωση να παίξουν σοβαρά, ε, η επιστήμη δεσμεύεται από την επικοινωνία πάνω, για μένα. At the end of the day απ' τους δύο αυτή έχει την ευθύνη να δώσει στον άλλο να καταλάβει τι παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top