Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,794 μέλη και 2,440,713 μηνύματα σε 76,688 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 139 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Δοκιμή της πρώτης τεχνητής καρδιάς σε άνθρωπο

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε: στις 14:03, 29-01-12:

Γαλλία: Δοκιμή της πρώτης τεχνητής καρδιάς σε άνθρωπο | ΟnΑir24.gr

Γαλλία: Δοκιμή της πρώτης τεχνητής καρδιάς σε άνθρωπο

Γράφει: OnAir24
26 Ιανουρίου 2012

Στη Γαλλία, πρόκειται να γίνει η δοκιμή σε άνθρωπο της πρώτης τεχνητής καρδιάς.

Τη δημιούργησε ο καρδιοχειρουργός, εμπνευστής της τεχνητής βαλβίδας, Αλέν Καρπεντιέ.

Η τεχνητή καρδιά θα αποτελείται από δεξιά και αριστερή κοιλία και τις τέσσερις καρδιακές βαλβίδες.

Κάθε χρόνο 100 χιλιάδες άνθρωποι περιμένουν μόσχευμα καρδιάς και βρίσκουν μόλις 5 χιλιάδες.

Η τεχνητή καρδιά αναμένεται να δοκιμαστεί εντός του 2012 σε 4 με 5 ασθενείς με καρδιακή ανεπάρκεια τελικού σταδίου.

Η συγκεκριμένη καρδιά θα περιέχει το δικό της ερεθισματαγωγό σύστημα το οποίο θα της επιτρέπει να αναγνωρίζει και να ανταποκρίνεται κατάλληλα στις ανάγκες του ασθενούς στην καθημερινότητά του.

--------------------------------------------------------------------------------
2
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,671 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 16:27, 29-01-12:

Aφού έχει γίνει μεταμόσχευση τεχνικής καρδιάς εδώ και αρκετό καιρό μάλλον άλλο ενοούνε και το οι δημοσιογράφοι το μεταφέρανε αλλιώς.
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,618 μηνύματα.

O D_G έγραψε: στις 18:32, 29-01-12:

Aφού έχει γίνει μεταμόσχευση τεχνικής καρδιάς εδώ και αρκετό καιρό μάλλον άλλο ενοούνε και το οι δημοσιογράφοι το μεταφέρανε αλλιώς.
Μάλλον, πρέπει να είναι βελτιωμένη σε σχέση με πριν, γιατί :
Η συγκεκριμένη καρδιά θα περιέχει το δικό της ερεθισματαγωγό σύστημα το οποίο θα της επιτρέπει να αναγνωρίζει και να ανταποκρίνεται κατάλληλα στις ανάγκες του ασθενούς στην καθημερινότητά του.
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,692 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε: στις 22:14, 04-02-12:

Έπεσα πάνω σε αυτό το ενδιαφέρον βίντεο.

Heart Stop Beating is the story of Billy Cohn & Bud Frazier, two visionary doctors from the Texas Heart Institute, who in March of 2011 successfully replaced a dying man's heart with a 'continuous flow' device they developed, proving that life was possible without a pulse or a heart beat.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια