Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,806 μέλη και 2,441,378 μηνύματα σε 76,719 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 188 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 73)
Ναι
54
73,97%
Όχι
19
26,03%

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,886 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε: στις 14:39, 23-03-12:

Ωραία. Αυτό π.χ. δεν σας τρομάζει καθόλου. Ελεύθεροι σκοπευτές. Έλα μωρέ, σιγά. Εμείς εδώ θα ανησυχούμε μην μπει η χ.α.
2
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,230 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 14:42, 23-03-12:

Σου λέμε ότι Δημοκρατία χωρίς εμπιστοσύνη στο λαό, δεν είναι Δημοκρατία.
4
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 14:45, 23-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zed
Ωραία. Αυτό π.χ. δεν σας τρομάζει καθόλου. Ελεύθεροι σκοπευτές. Έλα μωρέ, σιγά. Εμείς εδώ θα ανησυχούμε μην μπει η χ.α.
Πάνω σ' αυτό, διαβάστε:
Η prionokordela.gr επικοινώνησε πριν από λίγο με το Γραφείο Τύπου του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη, γιατί δεν μπορούσαμε να αποδεχθούμε ότι η είδηση για ελεύθερους σκοπευτές, ακροβολισμένους σε ταράτσες στο Σύνταγμα, υπό το φόβο επεισοδίων την ημέρα της παρέλασης της 25ης Μαρτίου, θα μπορούσε ποτέ να είναι αληθινή.

Η απάντηση που λάβαμε και σας παραθέτουμε αυτούσια είναι η εξής: «Δεν πρόκειται για ελεύθερους σκοπευτές, όπως τους έχετε δει στις ταινίες, αλλά για παρατηρητές σε στρατηγικά σημεία. Τώρα αν μας ρωτάτε αν θα είναι ένοπλοι, ναι, θα είναι ένοπλοι».

Τα συμπεράσματα δικά σας…
Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,886 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε: στις 14:50, 23-03-12:

Δεν είναι Γιάννης, είναι Γιαννάκης.
1
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 14:52, 23-03-12:

Τι σας ποτίζουμε και τα βάζετε με όποιον βρείτε μπροστά σας; Το ποστ μου ήταν συμπληρωματικό του δικού σου.
1
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε: στις 14:53, 23-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zed
Γιατί τα μπερδεύεις στο μυαλό σου; Ποιος ανησυχεί; Να κι αν μπει, να κι αν δεν μπει. Πρέπει να μπει; Αυτό συζητάμε....

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Σου λέμε ότι Δημοκρατία χωρίς εμπιστοσύνη στο λαό, δεν είναι Δημοκρατία.
Ρε συ Isiliel....λαός ήταν και οι γερμανοτσολιάδες, λαός είναι και οι 240.000 (αν ήταν τόσοι) που ψηφίσανε Βενιζέλο. Λαός θα είναι και οι 300 χιλιάδες που θα σταυρώσουν τα ασπόνδυλα. Το θέμα είναι πως το επιτρέπει ο υπόλοιπος λαός να φτάσουμε μέχρι εκεί; Δεν είναι παραβίαση των θεσμών να κατεβαίνει στις εκλογές κόμμα με παράνομη δράση;

Αλλά ας τα ξεχάσουμε όλα δηλαδή με την αιώνια βραχυπρόθεσμη μνήμη μας. Ας δώσουμε άφεση αμαρτιών στα μετανοημένα χιτλεράκια, ας γκριζάρουμε λίγο τις ζώνες και ας τους αφήσουμε να καλλιεργούν την ξενοφοβία και το μίσος. Λαός έθρεψε τους βασιλείς, λαός ψήφισε τον Χίτλερ, λαός θρέφει και το αυγό του φιδιού.

Αν μεθαύριο το 51% ψηφίσει έναν νεο-Χίτλερ, τι θα λέμε; Νίκησε η δημοκρατία;
2
Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

O Zed Lie to me... έγραψε: στις 14:54, 23-03-12:

Τι σας ποτίζουμε και τα βάζετε με όποιον βρείτε μπροστά σας; Το ποστ μου ήταν συμπληρωματικό του δικού σου.
Ε γιατί το δικό μου τι ήταν; Δεν αναφέρθηκα σε σένα Isiliel, το δελτίο τύπου σχολίασα.
1
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 14:56, 23-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Αν μεθαύριο το 51% ψηφίσει έναν νεο-Χίτλερ, τι θα λέμε; Νίκησε η δημοκρατία;
Ε τότε να βάλουμε κάποιον που ξέρει να προσέχει το λαό να μη φτάσει εκεί, ε;

Λυπάμαι διαφωνώ με το σκεπτικό σου διότι οδηγεί σε μονοπάτια επικίνδυνα... Και το λήγω εδώ.
2
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε: στις 14:59, 23-03-12:

Ε τότε να βάλουμε κάποιον που ξέρει να προσέχει το λαό να μη φτάσει εκεί, ε;

Λυπάμαι διαφωνώ με το σκεπτικό σου διότι οδηγεί σε μονοπάτια επικίνδυνα... Και το λήγω εδώ.
Δηλαδή ποιο είναι το επικίνδυνο; Να πάρω το δίκανο και να αρχίζω να καθαρίζω φασίστες;
Το έκανε ο Όργουελ πριν από μένα, μπορεί στο μέλλον, αν οι συνθήκες το επιβάλλουν, να ακολουθήσω το παράδειγμά του. 8)

υ/γ: κάποιος πρέπει να αγωνιστεί για τη χειραφέτηση αυτού του λαού: Να είναι ελεύθερος από κάθε εξωτερικό προσδιορισμό....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη parafernalia : 23-03-12 στις 15:07. Αιτία: +υ/γ
1
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 15:09, 23-03-12:

Δηλαδή ποιο είναι το επικίνδυνο; Να πάρω το δίκανο και να αρχίζω να καθαρίζω φασίστες;
Το έκανε ο Όργουελ πριν από μένα, μπορεί στο μέλλον, αν οι συνθήκες το επιβάλλουν, να ακολουθήσω το παράδειγμά του. 8)

υ/γ: κάποιος πρέπει να αγωνιστεί για τη χειραφέτηση αυτού του λαού: Να είναι ελεύθερος από κάθε εξωτερικό προσδιορισμό....
Παραπάνω όταν είπα πως αν γίνεις ίδιος με τον εχθρό σου, σε έχει ήδη νικήσει, συμφώνησες.

Όταν κάποιος αυτόκλητα αναλαμβάνει να σώσει το λαό από ...τον εαυτό του το αποτέλεσμα μόνο Δημοκρατία και Ελευθερία δεν είναι.
1
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε: στις 15:14, 23-03-12:

Παραπάνω όταν είπα πως αν γίνεις ίδιος με τον εχθρό σου, σε έχει ήδη νικήσει, συμφώνησες.

Όταν κάποιος αυτόκλητα αναλαμβάνει να σώσει το λαό από ...τον εαυτό του το αποτέλεσμα μόνο Δημοκρατία και Ελευθερία δεν είναι.
Μα και μ' αυτό που λες συμφωνώ. Εσύ γιατί δεν συμφωνείς ότι ένας παράνομος δεν πρέπει να του επιτρέπεται να κατεβαίνει σε δημοκρατικές εκλογές; Το να χρησιμοποιείς μια διαδικασία για να την καταλύσεις μόνο δημοκρατικό δεν είναι. Και εν πάσει περιπτώσει, το ναζισμό κυνηγάμε, ούτε τον Καμμένο, ούτε τον Καρατζαφέρη....
1
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 15:18, 23-03-12:

Εσύ γιατί δεν συμφωνείς ότι ένας παράνομος δεν πρέπει να του επιτρέπεται να κατεβαίνει σε δημοκρατικές εκλογές;
Μ' αυτό κι εγώ συμφωνώ. Δεν μπορείς να καταδικάσεις όμως τον δημοκρατικό θεσμό (τη δημιουργία κόμματος), αλλά τα άτομα που εμπλέκονται. Σημειολογικά έχει τεράστια διαφορά.
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,692 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε: στις 15:24, 23-03-12:

Η Χ.Α. δεν είναι παράνομη,γιατί με το ίδιο σκεπτικό και τα κόμματα που είναι ΗΔΗ στην Βουλή είναι παράνομα.
Είναι απλώς ανήθικο,καθώς αυτά που υποστηρίζει/πρεσβεύει είναι ακραία,και αν πραγματοποιηθούν θα είναι και παράνομα.
'Ετσι όπως το βλέπω έχουμε 2 επιλογές:
Πρώτη:Αφήνουμε την Χ.Α να κατέβει στις εκλογές με το ρίσκο να καταφέρει να μπει στην Βουλη(με ότι αυτό συνεπάγεται)
Δεύτερη:Δεν την αφήνουμε,και κατα συνέπεια καταλήουμε την δημοκρατία με δικαιολογία πως την σώζουμε απο τον εαυτό της(όπως είπε η Ισίλιελ πολύ σωστά).
ΑΛΛΑ,επειδή ακριβώς δεν θα το αποφασίσουμε εμείς αν θα κατέβει ή όχι,αλλά οι μπαμπουίνοι στο μπουρδελο(again no offence to prostitutes),αύριο μεθαύριο θα κάνουν το ίδιο ακριβώς και σε όποιον άλλο θελήσει να κατέβει στις εκλογές(φασιστής ή μή),σας θυμίζει κάτι μήπως όλο αυτό;;Γερμανία..Χίτλερ;;

Τουλάχιστον με την πρώτη επιλογή,υπάρχει ελπίδα πως θα θριαμβέυσει η λογική και θα πατώσουν.Με την δεύτερη είμαστε καταδικασμένοι απο την αρχή.

Και επειδή ο λαός χρόνια τώρα έχει δείξει πως μυαλό δεν βάζει,εγώ το κλείνω απο τώρα το εισιτήριο μου για το εξωτικό νησί.
2
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε: στις 15:28, 23-03-12:

Μ' αυτό κι εγώ συμφωνώ. Δεν μπορείς να καταδικάσεις όμως τον δημοκρατικό θεσμό (τη δημιουργία κόμματος), αλλά τα άτομα που εμπλέκονται. Σημειολογικά έχει τεράστια διαφορά.
Ναι αλλά, αν τα άτομα που εμπλέκονται έχουν εμπλακεί σε σωρεία παράνομων πράξεων, τότε η ευθύνη βαραίνει και το κόμμα τους. Αλλιώς θα λέγαμε, δεν φταίει το ΠΑΣΟΚ, η ΝΔ, φταίει ο Παπανδρέου, ο Καραμανλής, ο Χ, ο Υ και φτου απ' την αρχή.

Τώρα, αν αυτή η παράνομη πράξη εκπορεύεται από δηλητηριώδη ιδεολογία, το κόμμα βγαίνει εκτός νόμου. Αυτό υπάρχει αν δεν κάνω λάθος και σε άρθρο του Συντάγματος.

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Η Χ.Α. δεν είναι παράνομη,γιατί με το ίδιο σκεπτικό και τα κόμματα που είναι ΗΔΗ στην Βουλή είναι παράνομα.
Δεν είναι ίδια περίπτωση.
1
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,021 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 15:34, 23-03-12:

Εγώ πάντως θέλω να την ακούσω αυτή την ακραία φωνή μέσα στη βουλή αν και ο αρχηγός τους κάτι έχει που με απωθεί. Με ενδιαφέρει να ακούω όλες τις φωνές όμως. Θέλω να δω επίσης κατά πόσο θα παραμείνει ακραία αυτή η φωνή αν μπει στη βουλή. Ακραία φωνή είναι και το ΚΚΕ. Δεν θα ψήφιζα ποτέ ΚΚΕ αλλά μου αρέσει να το ακούω στη βουλή. Για να μπορέσεις να αποφασίσεις και να κρίνεις πρέπει να ακούς όλες τις φωνές. Μην ξεχνάμε ότι και το ΚΚΕ ήταν παράνομο κάποτε και το νομιμοποίησε ο Καραμανλής.
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,692 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε: στις 15:39, 23-03-12:

Ξέχασα να πω στο προηγούμενο μήνυμά μου.

Λαός που δεν μπορείς να τον εμπιστευτείς,δεν είναι άξιος της δημοκρατίας.
1
1
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.

O diotima έγραψε: στις 15:40, 23-03-12:

Εσυ λοιπον,μπορεις να εμπιστευτεις το λαο σου;
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε: στις 15:43, 23-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Μην ξεχνάμε ότι και το ΚΚΕ ήταν παράνομο κάποτε και το νομιμοποίησε ο Καραμανλής.
Μην κάνουμε άστοχες συγκρίσεις. Το ΚΚΕ δεν έχει προβεί σε παράνομες πράξεις (τα σκάνδαλα είναι άλλη συζήτηση) εκτός αν θεωρούμε την υποκίνηση σε "παράνομες και καταχρηστικές" απεργίες ισχυρή αιτία για την αποπομπή του από τους δημοκρατικούς θεσμούς (έχει γίνει σχετική εισήγηση από τον δημοσιογράφο Τάσο Τέλλογλου).

Το ΚΚΕ επίσημα ασπάζεται τον δημοκρατικό συγκεντρωτισμό.
1
1
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 15:53, 23-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από diotima
Εσυ λοιπον,μπορεις να εμπιστευτεις το λαο σου;
Είναι σαν να ρωτάς αν μπορείς να εμπιστευτείς τον εαυτό σου. Αν δεν μπορείς, καλά θα κάνεις (όλοι μας δηλαδή) να γίνεις άξιος της εμπιστοσύνης σου.
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.

O diotima έγραψε: στις 15:55, 23-03-12:

Μαζεψου
2
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος