Η συμπεριφορά του αστυνομικού

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,392 μηνύματα.
Και οι δύο μεριές είναι για τον @@ αλλά εδώ ο ματατζής έδωσε επική απάντηση στους ανάρχες που με έκανε να γελάσω γιατί δεν το περίμενα. Βέβαια ο ένστολος πραιτοριανός του καθεστώτος θα έπρεπε να γνώριζε πως δουλειά του είναι να προστατεύει την κοπέλλα από τον «ένας δικός σας» που λέει.

Οι πολίτες μπορούν να ασκούν οτι κριτική θέλουν. Οι αστυνομικοί όμως δεν πρέπει να ανταλλάσσουν κουβέντες, ιδιαίτερα δε προκλητικές και ειρωνικές. Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον.
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,001 μηνύματα.
Οι αστυνομικοί όμως δεν πρέπει να ανταλλάσσουν κουβέντες, ιδιαίτερα δε προκλητικές και ειρωνικές. Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον.
Ενδιαφέρον αυτό (σοβαρά το λέω). Γιατί αυτό όμως;
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,656 μηνύματα.
Οι πολίτες μπορούν να ασκούν οτι κριτική θέλουν. Οι αστυνομικοί όμως δεν πρέπει να ανταλλάσσουν κουβέντες, ιδιαίτερα δε προκλητικές και ειρωνικές. Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον.
Σωστό είναι αυτό που λες. Συμφωνώ, εν μέρει. Πρέπει να επιδείξουν αυτοκυριαρχία. Να "μην τσιμπάνε", εν ολίγοις...Απ' την άλλη, άνθρωποι είναι κι αυτοί. Κι όλα τα δάχτυλα δεν είναι ίδια. Είπε κάτι αυτός, μα δεν είπε κάποιος άλλος και πάει λέγοντας...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,392 μηνύματα.
Ενδιαφέρον αυτό (σοβαρά το λέω). Γιατί αυτό όμως;
Γιατί η συμπεριφορά του κάθε αστυνομικού πρέπει να είναι πάντα όσο πιο ευπρεπής γίνεται. Δεν λεω οτι είναι σωστό να τραμπουκίζεις μεμονωμένα άτομα απλά επειδή τυγχάνει να είναι αστυνομικοί, αλλά όπως βλέπεις ούτε και ο συγκεκριμένος είχε πολύ μυαλό με αυτό που απάντησε. Είχε την ίδια νοοτροπία με τον : "το περιπολικό δεν είναι ταξί". Το μυαλό τους πως να την πουν στον πολίτη μόνο.

Για την περίπτωση της Κυριακής θα έπρεπε να νιώθει ντροπή όλη η αστυνομία για τον τρόπο που αντιμετωπίστηκε το περιστατικό. Όταν αποτυγχάνεις λοιπόν να κάνεις την δουλειά σου, δεν βγάζεις γλώσσα. Σκύβεις το κεφάλι, ζητάς συγγνώμη στην οικογένεια του θύματος και στην κοινωνία και κάνεις οτι καλύτερο μπορείς για να βελτιωθούν τα πράγματα. Αναρωτιέμαι εαν πήρε κανένας πολιτικός ή κανένα διοικητικό στέλεχος της αστυνομίας την οικογένεια της...δεν νομίζω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σωστό είναι αυτό που λες. Συμφωνώ, εν μέρει. Πρέπει να επιδείξουν αυτοκυριαρχία. Να "μην τσιμπάνε", εν ολίγοις...Απ' την άλλη, άνθρωποι είναι κι αυτοί. Κι όλα τα δάχτυλα δεν είναι ίδια. Είπε κάτι αυτός, μα δεν είπε κάποιος άλλος και πάει λέγοντας...
Πρέπει να έχουν τρελή αυτοκυριαρχία και ακριβώς για αυτό τον λόγο το επάγγελμα αυτό δεν είναι για όλους. Εαν δηλαδή κάποιος του βρίσει την μάνα και αυτός κάνει snap και τον δείρει μέχρι θανάτου, τι θα γίνει ; Κακά τα ψέματα γνωρίζουν εκ των προτέρων οτι δεν θα πάνε να τους πετάξουν λουλούδια και να ακούσουν κοπλιμέντα. Εαν ο άλλος ξέρει οτι δεν το αντέχει και μπορεί να ξεφύγει τι πάει λοιπόν ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,656 μηνύματα.
Πρέπει να έχουν τρελή αυτοκυριαρχία και ακριβώς για αυτό τον λόγο το επάγγελμα αυτό δεν είναι για όλους. Εαν δηλαδή κάποιος του βρίσει την μάνα και αυτός κάνει snap και τον δείρει μέχρι θανάτου, τι θα γίνει ; Κακά τα ψέματα γνωρίζουν εκ των προτέρων οτι δεν θα πάνε να τους πετάξουν λουλούδια και να ακούσουν κοπλιμέντα. Εαν ο άλλος ξέρει οτι δεν το αντέχει και μπορεί να ξεφύγει τι πάει λοιπόν ;
Δε διαφωνώ σε αυτά που λες. Έχεις δίκιο. Όμως, έκρινα το βιντεάκι που άκουσα. Την απάντησή του. Ακούστηκαν κι άλλα που του είπαν "δεν ντρέπεσαι κ.λπ.". Εκεί το προσπέρασε, το έκανε γαργάρα (ως όφειλε...) και δεν έδωσε συνέχεια. Σίγουρα θα τους βρίζουν και τη μάνα και τον πατέρα και όλο τους το σόι. Και θα ήταν καταδικαστέα η οποιαδήποτε αντίδραση...Αλλά, πώς να το κάνουμε ; Καμιά φορά ίσως μια κουβέντα να ξεφύγει. Κακώς, έτσι ; Αλλά, κάπως, ανθρώπινο...

Αναφορικά με την Κυριακή, δεν υπάρχουν λόγια, για το πώς συμπεριφέρθηκαν...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.
Μου φαίνεται κάπως υποκριτικό ότι κάποιοι (κοζμάκης) πέφτουν από τα σύννεφα για τη συμπεριφορά των αστυνομικών όταν η δημόσια διοίκηση λειτουργεί με βάση την πολιτική ελάχιστου κόστους. Αυτό σημαίνει ότι η χώρα κυβερνιέται με βάση την προστασία των μειοψηφιών, αυτών που επανεκλέγουν όλη τη διοικητική μηχανή του νομοθετικού και του εκτελεστικού της χώρας. Η μη ατομική ευθύνη επίσης είναι μέρος της ανατροφής των μικρών Ελλήνων που αύριο ως ενήλικες Έλληνες θα έχουν την ίδια συμπεριφορά. Η άτυχη κοπέλα απλά ήταν μια από τις εκατοντάδες χιλιάδες ατυχείς περιπτώσεις της "κουλτούρας" μας. Το θέμα δυστυχώς δεν έχει "προσωποποιημένη" ευθύνη αλλά εξατομικευμένη ευθύνη που είναι η κουλτούρα εκατομμυρίων Ελλήνων. Αυτή η κουλτούρα δυστυχώς κάνει ζημιά σε πολλά ζητήματα της καθημερινότητας.

Στο εξωτερικό συνήθως (γιατί καμία κοινωνία δεν είναι τέλεια) η ευθύνη οδηγεί σε ανεπαρκή αξιολόγηση υπαλλήλου και άκομψη απόλυση. Απλά και Ολλανδικά. Στεγνή απόλυση: χαιρετούρα και bye. :bye2: Στην Ελλάδα εξετάζουμε την ατομική ευθύνη του πρωθυπουργού για την ανεπάρκεια του διορισμένου κλητήρα σε κάποια δημόσια υπηρεσία αφού γίνει η ζημιά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,179 μηνύματα.
Οι πολίτες μπορούν να ασκούν οτι κριτική θέλουν. Οι αστυνομικοί όμως δεν πρέπει να ανταλλάσσουν κουβέντες, ιδιαίτερα δε προκλητικές και ειρωνικές. Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον.
Είπα απλά πως γέλασα, όχι πως συμφωνώ με το ότι έπρεπε να απαντήσει σε αυτούς. Άλλως τε εγώ προσωπικά δεν πολιτικοποιώ τις γυναικοκτονίες, είτε αυτός που τις διέπραξε έβγαζε φωτογραφίες με αλφάδι μπλούζα μαζί με το θύμα του είτε ήταν ΧΑ είτε ο,τιδήποτε παραμένει τελειωμένος εγκληματίας. Οπότε το νόημα της απάντησης του δεν με λέει κάτι πέρα από black humour.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,105 μηνύματα.
Οι πολίτες μπορούν να ασκούν οτι κριτική θέλουν. Οι αστυνομικοί όμως δεν πρέπει να ανταλλάσσουν κουβέντες, ιδιαίτερα δε προκλητικές και ειρωνικές. Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον.
Δεν έχω κάποια συμπάθεια για την αστυνομία (καθώς φροντίζουν να διατηρείται το σύστημα, σαν θεσμός όμως είναι απαραίτητη), αλλά η λογική του να γίνει τελείως by the book και φιλειρηνική είναι τελείως λάθος. Η αστυνομία είναι ο κατ' εξοχήν ο θεσμός που επιβάλει και ασκεί τη νόμιμη βία του κράτους και πρέπει να εμπνέει σεβασμό και φόβο στους πολίτες. Το να δέχεται αδιαμαρτύρητα «κριτική» από κάθε ούγκανο αναρχοαυτόνομο μόνο προς τέτοια κατεύθυνση δεν οδηγεί.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,295 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.
Δεν έχω κάποια συμπάθεια για την αστυνομία (καθώς φροντίζουν να διατηρείται το σύστημα, σαν θεσμός όμως είναι απαραίτητη), αλλά η λογική του να γίνει τελείως by the book και φιλειρηνική είναι τελείως λάθος. Η αστυνομία είναι ο κατ' εξοχήν ο θεσμός που επιβάλει και ασκεί τη νόμιμη βία του κράτους και πρέπει να εμπνέει σεβασμό και φόβο στους πολίτες. Το να δέχεται αδιαμαρτύρητα «κριτική» από κάθε ούγκανο αναρχοαυτόνομο μόνο προς τέτοια κατεύθυνση δεν οδηγεί.

Από τις θεωρίες της δημοκρατίας και τα τόσα βιβλία αλλά και καριέρες με διδακτορικά για το συνταγματικό δίκαιο η αστυνομία θεωρείται ως πυλώνας προστασίας των αστικών δικαιωμάτων του πολίτη όταν αυτά παραβιάζονται. Δηλαδή ο πολίτης θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει την αστυνομία και την βία της απέναντι στο κράτος, όταν το κράτος του παραβιάζει τα δικαιώματά του υπό μια έννοια. Βέβαια στην πράξη, επειδή το δούλεμα των λαών ισχύει από την εποχή του βασιλιά Ναβουχοδονόσωρα και πιο πριν, η αστυνομία χρησιμοποιείται μονομερώς κάτι σαν τους μπράβους ή ομάδες εκτελέσεων της μαφίας. Το κράτος είναι η μια μορφή εξουσία μαφίας και έχει μπράβους σε οργανωμένο στρατό για να εμπεδώνεται η έννομη τάξη με την ηθική της μαφίας. Όποιος δεν υπακούει τους κανόνες, τρώει ξύλο. Ως απλή ιδέα είναι η προστασία του πολίτη από τον ανυπάκουο πολίτη, αλλά αυτός ο στρατός δεν ξέρουμε ακριβώς ποιανού τα συμφέροντα υπηρετεί. Για κάποιο λόγο ανεξήγητο, πάντα ο πολίτης θεωρείται ανυπάκουος ενώ η εξουσία είναι υπάκουη στο γενικό συμφέρον. ;) Πάντα λέμε για ένα γενικό συμφέρον αλλά ποτέ δεν αναλύουμε το ειδικό συμφέρον.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,105 μηνύματα.
Σεβασμό οκ. Φόβο γιατί; Δηλαδή όταν περπατάω στο δρόμο και δεν έχω κάνει κάτι παράνομο, γιατί να φοβάμαι;
O άνθρωπος δεν παρανομεί είτε από συνείδηση είτε από φόβο για τις επιπτώσεις που θα έχει η παρανομία του είτε και για τα δύο. Οπότε ακόμα και η υποψία παρουσίας της αστυνομίας είναι καλό να μας φοβίζει, ώστε να αποτρέπεται το έγκλημα.
Βέβαια όλα αυτά θεωρητικά, για μια αστυνομία που κάνει πραγματικά τη δουλειά της και δεν είναι διεφθαρμένη.

edit: να φοβίζει αυτούς που σκέπτονται να παρανομήσουν βασικά, όχι όλους. Τους υπόλοιπους ιδανικά πρέπει να τους κάνει να νιώθουν ασφαλείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,179 μηνύματα.
Η αστυνομία είναι φύσει προβληματικός θεσμός. Χρειάζεται να αντικατασταθεί από μια Λαϊκή Πολιτοφυλακή οργανωμένη σε κοινοτικό επίπεδο. Οι κοινότητες δηλαδή να παίρνουν τα μέτρα αυτοπροστασίας τους (όπως γίνονταν για αιώνες) και όχι το κράτος. Όλα τα καθεστώτα διαχρονικά (είτε δημοκρατικά είτε εθνικοσοσιαλιστικά είτε κομμουνιστικά) χρησιμοποιούσαν τα σώματα ασφαλείας ως ένστολους τραμπούκους κάθε αντίδρασης και επιβολής της εξουσίας και την Ασφάλεια (+ μυστικές υπηρεσίες) για πολιτικούς λόγους πρωτίστως και μετά για πρόληψη εγκλήματος, τρομοκρατίας και τέτοια (ακόμα και σήμερα στην δημοκρατία συμβαίνει αυτό).
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,392 μηνύματα.
Δεν έχω κάποια συμπάθεια για την αστυνομία (καθώς φροντίζουν να διατηρείται το σύστημα, σαν θεσμός όμως είναι απαραίτητη), αλλά η λογική του να γίνει τελείως by the book και φιλειρηνική είναι τελείως λάθος. Η αστυνομία είναι ο κατ' εξοχήν ο θεσμός που επιβάλει και ασκεί τη νόμιμη βία του κράτους και πρέπει να εμπνέει σεβασμό και φόβο στους πολίτες. Το να δέχεται αδιαμαρτύρητα «κριτική» από κάθε ούγκανο αναρχοαυτόνομο μόνο προς τέτοια κατεύθυνση δεν οδηγεί.
Δεν με πείθεις.
Αυτή την στιγμή δεν προστατεύουν εσένα ή εμένα ή την κοινωνία, υπουργούς προστατεύουν κυρίως. Είναι πολύ λίγοι θεωρώ αυτοί που έχουν καταφέρει να παραμείνουν σωστοί.

Δεδομένου οτι σε ουκ ολίγες φορές έχουν κάνει σκατά την δουλειά τους, όχι μόνο τους αξίζει κριτική, αλλά αυτοί θα πρέπει να φοβούνται τον λαό, όχι ο λαός αυτούς.

Εαν δεν αντέχουν την κριτική ας παρατήσουν την δουλειά τους. Και αυτό ισχύει για όλα τα επαγγέλματα.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,105 μηνύματα.
Δεν με πείθεις.
Καλά, δεν έχω κάναν καημό να σε πείσω, την άποψή μου λέω για το πως πρέπει να είναι η αστυνομία.
Αυτή την στιγμή δεν προστατεύουν εσένα ή εμένα ή την κοινωνία, υπουργούς προστατεύουν κυρίως. Είναι πολύ λίγοι θεωρώ αυτοί που έχουν καταφέρει να παραμείνουν σωστοί.
Ναι, το γράφω και εγώ ότι είναι πραιτοριανοί του συστήματος. Απλά λίγο με εκνευρίζει η επιλεκτική αντιμετώπιση της αστυνομίας, δηλαδή να τη βρίζουν τώρα με Κούλη και προηγούμενα χρόνια, αλλά να κάνουν μια μικρή εξαιρεσούλα για το βρωμόξυλο που έτρωγαν όσοι διαμαρτύρονταν για το Μακεδονικό επί Σύριζα. Εκεί καμία κριτική για την αστυνομία από τους «ιδεολόγους.»
Εννοείται ότι επιμένω πως στην αστυνομία δεν έχουν θέση, για παράδειγμα, άτομα σαν εσένα κι εμένα, που δεν μας αρέσει να βιαιοπραγούμε (έτσι έχω καταλάβει και για εσένα), αλλά άτομα που έχουν μια τάση προς αυτό. Ο κόσμος γίνεται όλο και πιο βίαιος, μέρα με την ημέρα, σε αυτό έχουν συμβάλει πολλά (κύριος λόγος η αστικοποίηση και η συσσώρευση τόσων ανθρώπων σε τόσο μικρές αναλογικά εκτάσεις γης), δεν είναι όμως της παρούσης. Της παρούσης είναι ότι αποτελεί παράνοια να έχεις από τη μία αύξηση της εγκληματικότητας (αλλά και της αγριότητας των εγκλημάτων) και από την άλλη να ζητάς εξανθρωπισμό της αστυνομίας. Είναι σαν να παίρνεις όπλα από αυτόν που θα σε προστατέψει στην ανάγκη σου. Φυσικά είναι παράνοια και αυτό που λες εσύ, δηλαδή να βάζεις τη μισή αστυνομία να φυλάει τους πολιτικούς.
Δεδομένου οτι σε ουκ ολίγες φορές έχουν κάνει σκατά την δουλειά τους, όχι μόνο τους αξίζει κριτική, αλλά αυτοί θα πρέπει να φοβούνται τον λαό, όχι ο λαός αυτούς.
Τον λαό πρέπει να τον φοβόμαστε έτσι κι αλλιώς, γιατί σαν συλλογικό σώμα είναι φύσει ηλίθιος και χειραγωγείται μονίμως, οπότε αν είναι να κρίνει ο λαός σαν λαός τους θεσμούς στη χώρα, τον ήπιαμε.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.
Τον λαό πρέπει να τον φοβόμαστε έτσι κι αλλιώς, γιατί σαν συλλογικό σώμα είναι φύσει ηλίθιος και χειραγωγείται μονίμως, οπότε αν είναι να κρίνει ο λαός σαν λαός τους θεσμούς στη χώρα, τον ήπιαμε.

Ναι αλλά αν ο λαός είναι βλαμμένος, πιστεύει σε χειραλοιφές, σε ιπτάμενες παντόφλες, σε μάτια thunder...thunder thundercattsssss, και πάει και ψηφίζει ανθρώπους κρετίνους στην τοπική αυτοδιοίκηση με ποιο κριτήριο εμπιστευόμαστε αυτή την κρίση για πιο σοβαρά ζητήματα; Πιστεύω ότι για το εκλογικό δικαίωμα θα έπρεπε να υπάρχει υποχρεωτική ψυχιατρική γνωμάτευση ικανότητας. Δεν μπορεί ο κάθε λοβοτομημένος Μπάμπης να έχει άποψη ενώ δεν έχει διαβάσει ποτέ ιστορία ή ένα βιβλίο λογοτεχνίας. Έλεος κάπου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 15 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top