Ένα debate για την αλλοίωση των στίχων

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,096 μηνύματα.
Υπερβολές, σημεία των καιρών ή κάποια πράγματα πρέπει απλά να γίνονται;
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Για εμένα το ότι βγάλανε τη λέξη χοντρή, είναι μεγαλύτερη προσβολή από οτι όταν υπήρχε..
Είναι ένα παλιό κομμάτι με χιουμοριστικο και πολιτικο λογο 25 χρόνια σίγουρα παλιά, που τους στίχους τους έγραψε ο κραουνακης που είναι ένας άνθρωπος όπου και ο ίδιος είναι παραπάνω κιλών ή λαϊκά, χοντρός.
Λέτε να ήθελε να προσβάλει με αυτό το στίχο τους χοντρους άνθρωπους; Ε δεν νομίζω..
Είναι στοχευμενο το κομμάτι αυτό σε άλλες καταστάσεις της τότε εποχής, ο ίδιος ο κραουνακης το είπε.

Τόσα τραγούδια με ναρκωτικά και πουτανες εκεί έξω.. Η χοντρη μας μάρανε.
Ας κάνουν και cancel σε όλες τις ελληνικές ταινίες της φίνος αν είναι, με αυτή τη λογική. 🤷🏼‍♀️
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,520 μηνύματα.
Δε μου αρέσει αυτή η...επικαιροποίηση, αυτή η μοντερνιά. Τα τραγούδια, σαν γράφονται, αποτυπώνουν την εποχή τους. Το εν λόγω τραγούδι γράφτηκε το 1985 και αποτυπώνει την πραγματικότητα μιας άλλης εποχής, μέσα από τα μάτια του/της δημιουργού...

Αν είναι έτσι...ν΄ αλλάξουν όλοι οι στίχοι των τραγουδιών (κι αν όχι όλοι οι περισσότεροι...).

Ας αφήσουν τα τραγούδια ως έχουν. Ας μην επεμβαίνουν στη διαχρονικότητά τους, για κανέναν λόγο.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η πολιτικη ορθοτητα μας εχει φαει ...

ποσο υποκριτικο ολο αυτο για εμενα !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top