Αηδιαστική συνήθεια

Lidia

Νεοφερμένος

Η Lidia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα γράψω κάτι αηδιαστικό (κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον) και μεγάλης έκτασης οπότε όσοι έχετε μία σχετική ευαισθησία ή βαριέστε εύκολα καλύτερα να μη το διαβάσετε. Δε θέλω να είμαι επικριτική ούτε να προσβάλω συγκεκριμένες συμπεριφορές αλλά ειλικρινά ο μόνος λόγος που το γράφω είναι γιατί έχω πάθει ένα σχετικό σόκ.

Γενικά εγώ δεν καπνίζω, έχω καπνίσει ελάχιστες φορές στη ζωή μου πιο μικρή. Με ενοχλεί το τσιγάρο σε ένα βαθμό, δηλαδή θα προτιμούσα ο άλλος να μην καπνίζει δίπλα μου αν είναι δυνατόν , αλλά δε θα το κάνω θέμα, ούτε θα πω τίποτα εκτός αν γίνει σε ακραίο βαθμό, δηλαδή ο άλλος να καπνίζει ασταμάτητα και να το στέλνει όλο πάνω μου.

Έχω μία ξαδέρφη η οποία καπνίζει πάρα πολύ, δηλαδή μπορεί να κάνει και πάνω από δύο πακέτα την ημέρα και πολλά χρόνια, περίπου από τα 16(είμαστε και οι δυο 27), σε σημείο να έχει βαρύνει λίγο η φωνή της από ότι κάποια χρόνια πριν. Είναι πάρα πολύ εξαρτημένη ,δηλαδή αν ξεμείνει από τσιγάρα υποφέρει πραγματικά (καλά αυτό πρέπει να είναι φυσιολογικό για τους περισσότερους καπνιστές) και να καπνίζει ασταμάτητα, ακόμα και αν είναι άρρωστη. Είχα πάει το σαββατοκύριακο στο εξωχικό της. Πρώτη φορά μείναμε μαζί οι δυο μας εδώ και πολλά χρόνια γιατί πέρσι μετακόμισε μόνιμα Ελλάδα από το εξωτερικό που έμενε. Γενικά έχουμε πολύ καλή σχέση από μικρές και έχουμε βγει αρκετές φορές μαζί απλά δεν είχε τύχει να ξαναμείνουμε μαζί τα τελευταία χρόνια. Οπότε δε μπορούσα να φανταστώ αυτό που θα επακολουθούσε. Σηκωνόμαστε το Σάββατο το πρωί, βγαίνουμε έξω στον κήπο να πάρουμε πρωινό ( εκείνη είχε προλάβει και είχε καπνίσει ηδη 2-3 τσιγάρα) και μετά από λίγο σηκώνεται, πάει λίγο πιο πέρα, ακούγεται ένας βαθύς ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΟΣ ήχος και φτύνει στο γρασίδι. Μένω κόκκαλο εγώ. Έρχεται στο τραπέζι, καπνίζει κι άλλο τσιγάρο, σηκώνεται και ξαναφτύνει κάτω. Μου είπε συγγνώμη ρε συ και τέτοια ότι είναι από το κάπνισμα και το παθαίνει τα πρωινά κλπ.

Σιχάθηκα τη ζωή μου, προσπάθησα να μη δείξω τίποτα αλλά ούτε να φάω δεν μπορούσα μετά. Και γενικά αυτό έγινε αρκετές φορές μέσα στο σκ κυρίως το πρωί, αλλά και το βράδυ πριν κοιμηθούμε(Νομίζω ότι την άκουσα κάποια στιγμή από το σαλόνι να το κάνει και καθώς έκανε μπάνιο).Δεν έκανα κάποιο σχόλιο κυρίως από ευγένεια και επειδή ντράπηκα παρότι έχουμε αρκετά καλή σχέση. Πρέπει να κατάλαβε κάτι κάποια στιγμή γιατί νομίζω έκανα κάποια γκριματσούλα(δε κρατήθηκα). Δε ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο το ότι καπνίζει τόσο πολύ αλλά ήταν πάρα πολύ ενοχλητικό να το ακούω αυτό τόσες φορές και το πιο σοκαριστικό για εμένα είναι ότι συγκατοικεί με το φίλο της. Δηλαδή δε μπορώ να φανταστώ ότι ξυπνάει το πρωί, κάνει μισό πακέτο τσιγάρα και μετά αρχίζει. Το είχε ξανακάνει πιο παλιά 1-2 φορές που είχε τύχει να πάμε για τρέξιμο μαζί αλλά δε φανταζόμουν ότι συνέβαινε σε αυτό το βαθμό, δε νομίζω να το είχα σκεφτεί καν και το περίεργο αν τη δει κάποιος ότι είναι πολύ προσεγμένη και δε το φαντάζεσαι ρε παιδί μου αυτό το πράγμα.

Δε ξέρω ίσως αισθανόταν πολύ άνετα μαζί μου και δε σκέφτηκε να είναι λίγο πιο διακριτική η ότι μπορεί ο άλλος να νιώσει κάπως-αηδιάσει-σιχαθεί. Φαντάζομαι ότι αν συμβαίνει καθημερινά θα είναι κάτι φυσιολογικό για εκείνη. Ίσως είμαι εγώ υπερβολική η υπερβολικά σιχασιάρα αλλά πραγματικά δε ξέρω αηδίασα πάααρα πολύ(ακόμα και τώρα που το γράφω) και ήρθα σε δύσκολη θέση. Και ο πρώην φίλος μου κάπνιζε αρκετά αλλά ποτέ δε το είχε κάνει αυτό το πράγμα μπροστά μου (τουλάχιστον δεν είχα αντιληφθεί κάτι). Ούτε με τις φίλες μου που επίσης καπνίζουν σχεδόν όλες έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε διακοπές μας πέρα από 1-2 φορές. Έχω ξενερώσει κάπως με την όλη φάση . Αν εξαιρέσεις όλα αυτά περάσαμε ωραία, γενικά κάνουμε καλή παρέα και την αγαπάω πάρα πολύ αλλά αυτά τα σκηνικά με χάλασαν πολύ και ήμουν κάπως στα μηνύματα όταν γυρίσαμε. Κάτι κατάλαβε και με ρώτησε αν είναι όλα οκ και ειλικρινά δε θέλω να αναφέρω κάτι, θα νιώσω άσχημα αλλά έχω ξενερώσει και φαίνεται νομίζω. Αναρωτιέμαι αν είμαι υπερβολική...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Σίγουρα είναι αηδιαστικό και αγενές να το κάνει μπροστά σου. Κι εμένα θα με χαλούσε. Είναι cringe η φάση!
Μια φορά περπατούσα έξω με έναν φίλο μου και εκεί που μιλούσαμε, ξαφνικά γύρισε απο την άλλη και έφτυσε κάτω. Ψιλοσοκαρίστηκα, αλλά λέω οκ μπορεί και να τυχε.

Τώρα από τη στιγμή που γίνεται συνέχεια, είναι άκρως ενοχλητικό. Μπορείς ευγενικά να της πεις πως όταν είσαι μπροστά, αν μπορεί να χρησιμοποιεί χαρτομάντηλο ή να πηγαίνει στο μπάνιο. Πάντως αν έχεις την άνεση καλό θα ήταν να της τονίσεις ότι δεν είναι ωραίο να γίνεται αυτό μπροστά σε άλλα άτομα, καθώς αν το κάνει και σε άλλους σίγουρα θα την σχολιάζουν ή μπορεί και να την αποφεύγουν. Πιστεύω ότι θα είναι καλύτερο να το ακούσει απο σένα που είσαι δικός της άνθρωπος.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνεσαι υπερβολική.
Θα χαλάσεις τη φιλία σου και κάνεις μούτρα επειδή είχε η άλλη είχε τσιγαρόβηχα ;;
Ίωση δεν έχεις περάσει;
Μπορεί να της πεις ότι σε ανατριχιάζει και να είναι πιο διακριτική και τελείωσε η ιστορία .
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανένα ρεψίδι πατάει τουλάχιστον ή τόσος σαματάς μόνο για λίγες χλέπες...;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Υπερβολικό 😮 το θεωρώ
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Να της πεις για το φτύσιμο ναι, τώρα να μη βήχει δε γίνεται (για τον ήχο που λες). Αν έχει φλέγματα, ας έχει μαζί της ένα πακέτο χαρτομάντιλα κι ας φτύνει εκεί διακριτικά, δεν είναι ανάγκη να κάνει έτσι. Και να παίρνει πού και πού κάποιο σιρόπι για να καθαρίζει λίγο ο λαιμός, αν και στην κατάστασή της μόνο η διακοπή/ελάττωση του καπνίσματος μπορεί να κάνει δουλειά. Πάντως κανονικά θα έπρεπε να έχεις την οικειότητα να της το πεις. Εδώ εγώ όταν έφτυσε μπροστά μου στον δρόμο ένας πρώην συμφοιτητής μου (κακή συνήθεια που του χε μείνει απ το ποδόσφαιρο), κατευθείαν γύρισα και του είπα "τι κάνεις παιδί μου εκεί;" "Τι κάνω;", μου λέει. "Δεν είναι ωραίο να φτύνεις μες στη μέση του δρόμου", του είπα κι από τότε άρχισε να προσέχει. Όσο το κρύβεις και δείχνεις ντροπή/αμηχανία, τόσο μεγαλύτερο θέμα το κάνεις όταν (αν) της το πεις.


(ΥΓ: Απορώ πώς κάπνιζα κάποτε, τώρα και μόνο στην ιδέα νιώθω να αρρωσταίνω.)
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είμαι καπνίστρια για να ξέρω τι επιφέρει το κάπνισμα αλλά ίσως και να την πειράζει το τσιγάρο για να 'χει τόση παραγωγή φλέγματος, ή απλά να καπνίζει πάρα πολύ. Ο ήχος είναι απ' την διαδικασία τού να το αποβάλει, οπότε και κείνη δεν μπορεί να κάνει κάτι. Μόνο έτσι θα καθαρίσει. Το μόνο που μπορείς να της πεις είναι ότι σε ενοχλεί/αηδιάζει και να πηγαίνει στην τουαλέτα ξέρω 'γω.

Θα 'ναι χαζό να καταστρέψεις τη σχέση σας γι' αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top