• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Αλλαγή στην περίοδο

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Eίμαι 28 ετών, και τους τελευταίους μήνες παρατήρησα πως εχω πολυ λιγοτερη αιμορραγία από ότι συνήθιζα!
Είναι φυσιολογικό αυτό; Ο κύκλος μου ηταν και ειναι ακομα σταθερος περιπου στις 22 μερες,ποτε μου δεν ειχα το παραμικρό προβλημα με τον κυκλο ηταν παντα ρολοι (ουτε μια φορα δεν καθυστέρησε ή δεν ηρθε πολυ νωρις δηλαδη σε ολη μου την ζωη). Δεν ειναι πως πριν ειχα και την τρελη αιμορραγία τις 2 πρώτες μέρες ηταν το περισσότερο και την 3η ειχα παλι αιμορραγία αλλα σημαντικά λιγότερη, ε μετα τις αλλες δυο μερες δεν θα το ελεγα και αιμορραγία απλά "εφευγε ότι ειχε απομείνει" να το πω ετσι κλπ. Ε τωρα τι να σας πω και με μια σερβιέτα να μείνω όλη μερα μου φτανει ακομα και την 1η μερα περιοδου, δηλαδη με δυο σερβιέτες και οχι τεραστιες μπορω να βγαλω τις 2 πρωτες μερες! Ενω πριν καποιο διαστημα αλλαζα 3 σερβιέτες την μερα και ειχα κανονικα αιμα. Επισης συγνωμη αν μπαινω σε λεπτομέρειες που δεν χρειάζονται.Αλλα καθως πλενόμουν τις δυο πρωτες μερες οπως ειναι λογικο εβγαινε νερο με αιμα αρκετο, τωρα βγαινει ελαχιστο αιμα ακομα και στο νερο οταν πλένομαι.
Ειμαι πολυ μεγαλη η αλλαγη.
Τι μπορει να συμβαίνει; Πρεπει να ανησυχήσω; Ή απλα εγινε πιο ελαφρυα η περίοδος μου; Είναι θέμα ηλικίας;
Δεν εχω χάσει ή παρει κιλά πάντως, δεν εχει συμβεί κάτι που να με στεναχώρησε πολύ ή κατι τετοιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,646 μηνύματα.
Καλημέρα epan.
Πόσο καιρό παρατηρείς αυτή την αλλαγή ποσότητας του αίματος; Αν υποθέσουμε πως είναι τους τελευταίους μήνες, μάλλον πρόκειται για κάποια ορμονική διαταραχή. 28 χρονών πολύ μικρή ηλικία για μπεις σε κλιμακτήριο, ωστόσο (σπανιότατα βέβαια), υπάρχουν και περιπτώσεις που δυνατόν να συμβεί.
Επειδή όμως εδώ δεν είμαστε γιατροί και μόνο εικασίες είμαστε σε θέση να κάνουμε, μια επίσκεψη σε γυναικολόγο (που είναι ο μόνος καθ ύλην αρμόδιος και υπεύθυνος) είναι απαραίτητη για να γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις και ενδεχομένως σου δοθεί και κάποια φαρμακευτική αγωγή.
 

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Καλημέρα epan.
Πόσο καιρό παρατηρείς αυτή την αλλαγή ποσότητας του αίματος; Αν υποθέσουμε πως είναι τους τελευταίους μήνες, μάλλον πρόκειται για κάποια ορμονική διαταραχή. 28 χρονών πολύ μικρή ηλικία για μπεις σε κλιμακτήριο, ωστόσο (σπανιότατα βέβαια), υπάρχουν και περιπτώσεις που δυνατόν να συμβεί.
Επειδή όμως εδώ δεν είμαστε γιατροί και μόνο εικασίες είμαστε σε θέση να κάνουμε, μια επίσκεψη σε γυναικολόγο (που είναι ο μόνος αρμόδιος και καθ ύλην υπεύθυνος) είναι απαραίτητη για να γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις και ενδεχομένως σου δοθεί και κάποια φαρμακευτική αγωγή.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση !Δεν θυμάμαι πόσο καιρό, τους τελευταίους μηνες ειναι αλλα δεν το ειχα ξαναπαρατηρήσει αυτο ποτε ξανα, δεν ειναι πως το ξαναχα σε καποια φάση στην ζωή μου και τωρα επανήλθε.

Απλά εγώ νοιώθω καλά, δεν εχω ακμή ενω μια ζωή είχα και με βασάνιζε αυτό το θεμα και παρατήρησα πως ενα μικρο σπυράκι εβγαλα μόνο τωρα που αδιαθέτησα. Επισης το αλλο θετικό ειναι πως παρατήρησα πως δεν μαδάω τελευταία και μου κανε εντύπωση αυτο γιατι μαδαγαν τα μαλλια μου ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ απο τα 22 μου ειδικά, ειχα κουραστει με αυτο το θεμα παρόλο που έπαιρνα δηλαδή σίδηρο πάλι δε διορθωνόταν πλήρως το θεμα, απλα οταν δεν επαιρνα σιδηρο ειχα φτασει σε σημειο να χω χάσει απίστευτα πολλα μαλλια, με τον σίδηρο απλα ειχα νορμαλ μαλλια αλλα οχι πυκνα οπως τα χα παλια ! Υπάρχει πιθανότητα ΠΡΙΝ να χα βαρυα περίοδο και τώρα να έφτιαξε;
Τι να πω ελπίζω να μην εχω κλιμακτήριο από τα 28, υπάρχουν εξετάσεις αίματος που μπορουν να το δείξουν αν εχω μπει σε κλιμακτήριο; Η κλιμακτήριος εχει και αλλα συμπτώματα; Εξάψεις και τετοια δεν εχω παντως.

Επισης επειδη παλια ειχα αυτην την τρομερη ακμη ειχα κανει ορμονικες εξετασεις αίματος οι οποιες ειχαν βγει καλές, αλλα προφανως και κατι δεν πήγαινε καλα με τετοια ακμή που ειχα! Το τι ποτε δεν το εμαθα. Ειχα πει σε μια δερματολογο που μου πε πως εχω ακμή λόγω ηλικίας και λεω μα εχω κανει ορμονικες εξετασεις και ειναι άψογες, και μου πε δεν λέει κατι οτι βγήκαν καλες, ειναι πιο περίπλοκο. Απλά μου φαίνεται πολύ αστείο να χω ορμονικό πρόβλημα τωρα που επιτέλους στα 28 μου κατάφερε να μου περάσει η ακμή (ελπιζω να μην λέω μεγάλες κουβεντες και να επανέλθει) και τόσα χρονια που εγώ υπέφερα να χα νορμάλ ορμόνες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,646 μηνύματα.
Το οτι διορθώθηκαν και τα δερματικά σου προβλήματα, είναι μια ένδειξη που μάλλον συναινεί στο οτι συμβαίνει κάποια αλλαγή στην ποσότητα ή/και αναλογία των ορμονών.
Το ότι έκανες ορμονικές εξετάσεις στο παρελθόν και βγήκαν φυσιολογικότατες για την ηλικία σου, δεν σημαίνει οτι τα πράγματα δεν αλλάζουν. Μπορεί η αλλαγή αυτή να είναι παροδική και να διαρκέσει μήνες π.χ.ένα ψυχολογικό σοκ, μια στεναχώρια που ενδεχομένως πέρασες στο πρόσφατο παρελθόν, είναι δυνατόν να επηρέασε το ορμονικό σου σύστημα.
Για κλιμακτήριο (ή και προκλιμακτήριο φάση) σου έγραψα πριν οτι είναι εξαιρετικά σπάνια περίπτωση να συμβεί και δεν συνοδεύεται πάντα από εξάψεις (αυτές συμβαίνουν συνήθως στην εμμηνόπαυση).
Επίτρεψέ μου να επιμείνω στη σύστασή μου για ορμονικές εξετάσεις (αν όχι για έναν πλήρη γυναικολογικό έλεγχο) που θα δώσει μια σωστή και σαφή διάγνωση και θα καθησυχάσει τις αμφιβολίες σου. :)
 

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Σε ευχαριστω! Eννοώ πως τωρα γιατι να τρεχω να ψάχνομαι και να κάνω εξετάσεις αφου εγω ειμαι μια χαρα απλά εχω πιο λίγο αίμα στην περίοδο και λιγότερα pms και δεν εχω ακμή κάτι καλό δηλαδη. Μεχρι και κατι μηνες πριν ειχα ακμή πχ Ιουλιο και δεν αντεχα αλλο ελεγα στην μανα μου ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ποσο χρονών θα παω να μου περασει αυτη η ακμη επιτελους. Αλλα να μην ειχα ακμή και ταυτόχρονα να χω νορμαλ περίοδο ηταν δυσκολο μαλλον !
Θα μπορουσε κάποιος που ξέρει να μου πει τι εξετάσεις δειχνουν την πρόωρη κλιμακτήριο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Σε ευχαριστω! Eννοώ πως τωρα γιατι να τρεχω να ψάχνομαι και να κάνω εξετάσεις αφου εγω ειμαι μια χαρα απλά εχω πιο λίγο αίμα στην περίοδο και λιγότερα pms και δεν εχω ακμή κάτι καλό δηλαδη. Μεχρι και κατι μηνες πριν ειχα ακμή πχ Ιουλιο και δεν αντεχα αλλο ελεγα στην μανα μου ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ποσο χρονών θα παω να μου περασει αυτη η ακμη επιτελους. Αλλα να μην ειχα ακμή και ταυτόχρονα να χω νορμαλ περίοδο ηταν δυσκολο μαλλον !
Θα μπορουσε κάποιος που ξέρει να μου πει τι εξετάσεις δειχνουν την πρόωρη κλιμακτήριο;
Για την ακμή έκανες καποια φαρμακευτική θεραπεία;
 

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Για την ακμή έκανες καποια φαρμακευτική θεραπεία;
Οχι δεν έκανα κατι (ειχα κανει μονο τοπικη θεραπεια αρκετα χρονια πριν που μονο χειροτερα με έκανε και την διεκοψα), καλα και τωρα δεν ειναι πως δεν ειναι λιπαρο ακομα το πρόσωπο μου!Πιανω δηλαδη κατι σαν σπιθουράκια να το πω ετσι ακομα και τωρα, απλά δεν ειναι κάτι εμφανές ή κατι οδυνηρό οπως ήταν, ειχα τόσο ακμη που γινομουν κομματια ψυχολογικα. Εχω και πολυ βαριά σμηγματορροική δερματίτιδα στο πρόσωπο (μαλλον αυτο δεν ειναι ορμονικο γιατι ακομα εχω και δεν βλεπω να βελτιώνεται αλλα μπορω να πω πως τα τελευταια χρονια χειροτερευει).
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Το σημαντικό εδώ είναι πως η συχνότητα παραμένει η ίδια, που είναι καλό σημάδι. Όσο για τη ροή, δεν έρχεται πάντα ίδια προφανώς, αν και συνήθως πάει εναλλάξ, δηλαδή μία πιο ελαφριά, μία πιο βαριά. Τώρα τι να σου πω, αν δεν άλλαξε απολύτως τίποτα στη διατροφή σου, στα φάρμακα που ενδεχομένως παίρνεις, αν δεν παίρνεις αντισυλληπτικά ή δεν έχεις αυξημένο άγχος, πήγαινε σ' έναν γιατρό γιατί μπορεί να οφείλεται σε κάποια μεταβολή της μήτρας που καλό είναι να γνωρίζεις. Το ότι συνδέεται με την ακμή σου δείχνει ότι μάααλλον είναι κάτι ορμονικό, αλλά αν δεν έχει κάποια την ίδια εμπειρία μ' εσένα, δε νομίζω πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε ουσιαστικά.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Σε ευχαριστω! Eννοώ πως τωρα γιατι να τρεχω να ψάχνομαι και να κάνω εξετάσεις αφου εγω ειμαι μια χαρα απλά εχω πιο λίγο αίμα στην περίοδο και λιγότερα pms και δεν εχω ακμή κάτι καλό δηλαδη. Μεχρι και κατι μηνες πριν ειχα ακμή πχ Ιουλιο και δεν αντεχα αλλο ελεγα στην μανα μου ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ποσο χρονών θα παω να μου περασει αυτη η ακμη επιτελους. Αλλα να μην ειχα ακμή και ταυτόχρονα να χω νορμαλ περίοδο ηταν δυσκολο μαλλον !
Θα μπορουσε κάποιος που ξέρει να μου πει τι εξετάσεις δειχνουν την πρόωρη κλιμακτήριο;
@epan το πρωτο ειναι να επισκεφτεις εναν γυναικολογο ωστε να αποκλεισεις οπως σου εγραψαν και οι παραπανω τυχον καποιο προβλημα αν θελεις που παρεμποδιζει ή αλλαζει την ομαλη ροη της περιοδου σου.Για κλιμακτηριο ενα χαρακτηριστικο ειναι οι ακατασχετες αιμορραγιες και φυσικα η αλλαγη στην συχνοτητα συν αλλα συμπτωματα βεβαιως ευερεθιστοτητα,εξαψεις κλπ,και ολα αυτα διαφερουν απο γυναικα σε γυναικα.
Το θεμα ειναι οτι η περιοδος σου ηρθε,το αν ηρθε λιγο για παραδειγμα μπορει να ειναι και πολυκυστικες δεν ξερω αν ειχες κανει στο παρελθον καποιες εξετασεις που να το εδειχναν,οποτε ο γιατρος θα σου πει τι και πως να ψαχτεις γενικα καταλαβες.Μπορει να ειναι και θυρεοειδης,αλλα πολυκυστικες μου κανει πιο πολυ,ειχε η κολλητη μου και ειχε ακριβως τα ιδια συμπτωματα και τελικα πηρε θεραπεια.
Δεν ειναι κατι να φρικαρεις,απλα πηγαινεις στο γιατρο και το ξεκαθαριζεις,καλο ειναι με αυτα τα πραγματα να μην παιζουμε γενικα.Καλυτερα η προληψη λοιπον της θεραπειας,και αν ειναι κατι να το ξεπερασεις.Μην αγχωνεσαι.
Μεγαλωνοντας επομενο ειναι να αλλαζει η περιοδος αλλαζουν πολλα στο σωμα μιας γυναικας.
Οποτε πηγαινε στο γιατρο και απο κει και περα θα ξερεις.
Ευχομαι να βρεις την ακρη και ολα να πανε καλα!Μην αγχωνεσαι! :thumbup:
 

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Το σημαντικό εδώ είναι πως η συχνότητα παραμένει η ίδια, που είναι καλό σημάδι. Όσο για τη ροή, δεν έρχεται πάντα ίδια προφανώς, αν και συνήθως πάει εναλλάξ, δηλαδή μία πιο ελαφριά, μία πιο βαριά. Τώρα τι να σου πω, αν δεν άλλαξε απολύτως τίποτα στη διατροφή σου, στα φάρμακα που ενδεχομένως παίρνεις, αν δεν παίρνεις αντισυλληπτικά ή δεν έχεις αυξημένο άγχος, πήγαινε σ' έναν γιατρό γιατί μπορεί να οφείλεται σε κάποια μεταβολή της μήτρας που καλό είναι να γνωρίζεις. Το ότι συνδέεται με την ακμή σου δείχνει ότι μάααλλον είναι κάτι ορμονικό, αλλά αν δεν έχει κάποια την ίδια εμπειρία μ' εσένα, δε νομίζω πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε ουσιαστικά.
Παντως επειδή το έψαξα μια στις 250 κατω των 30 μπορει να χει πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια! Οπότε δεν ειναι και σπάνιο! Καθολου θα έλεγα.
Οχι ουτε φαρμακα παίρνω, τώρα το άγχος καμια φορα υπάρχει και δεν το καταλαβαίνουμε, έχω αγχος και ψυχοσωματικα αλλα ποτε ως τωρα δεν επηρεασε την περίοδο μου.
Και με τα μαλλιά συνδέεται θεωρώ γιατι όταν εχασα τρομερά πολλά μαλλιά τότε ειχε ξεκινήσει και το πρόβλημα με την ακμή μου. Για θυροειδή παντως ειχα κανει και τοτε που ξεκινησε το θεμα με την ακμή εξετασεις αλλα και ενα χρονο πριν και ηταν μια χαρα.
Οταν λες κάποια μεταβολή της μήτρας τι εννοείς;
Σημερα 3η μερα της περιοδου και δεν εχω αιμα κανονικο απλα ροζ βγαινει, και την προηγουμενη φορα το ιδιο ειχα παθει, δεν μου χει ξανασυμβει ποτε αυτο πριν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@epan το πρωτο ειναι να επισκεφτεις εναν γυναικολογο ωστε να αποκλεισεις οπως σου εγραψαν και οι παραπανω τυχον καποιο προβλημα αν θελεις που παρεμποδιζει ή αλλαζει την ομαλη ροη της περιοδου σου.Για κλιμακτηριο ενα χαρακτηριστικο ειναι οι ακατασχετες αιμορραγιες και φυσικα η αλλαγη στην συχνοτητα συν αλλα συμπτωματα βεβαιως ευερεθιστοτητα,εξαψεις κλπ,και ολα αυτα διαφερουν απο γυναικα σε γυναικα.
Το θεμα ειναι οτι η περιοδος σου ηρθε,το αν ηρθε λιγο για παραδειγμα μπορει να ειναι και πολυκυστικες δεν ξερω αν ειχες κανει στο παρελθον καποιες εξετασεις που να το εδειχναν,οποτε ο γιατρος θα σου πει τι και πως να ψαχτεις γενικα καταλαβες.Μπορει να ειναι και θυρεοειδης,αλλα πολυκυστικες μου κανει πιο πολυ,ειχε η κολλητη μου και ειχε ακριβως τα ιδια συμπτωματα και τελικα πηρε θεραπεια.
Δεν ειναι κατι να φρικαρεις,απλα πηγαινεις στο γιατρο και το ξεκαθαριζεις,καλο ειναι με αυτα τα πραγματα να μην παιζουμε γενικα.Καλυτερα η προληψη λοιπον της θεραπειας,και αν ειναι κατι να το ξεπερασεις.Μην αγχωνεσαι.
Μεγαλωνοντας επομενο ειναι να αλλαζει η περιοδος αλλαζουν πολλα στο σωμα μιας γυναικας.
Οποτε πηγαινε στο γιατρο και απο κει και περα θα ξερεις.
Ευχομαι να βρεις την ακρη και ολα να πανε καλα!Μην αγχωνεσαι! :thumbup:
Σε ευχαριστω, ξερεις τι εξετασεις έκανε και έμαθε πως εχει πολυκυστικές; Για Θυροειδή ειχα εξεταστει και ΤΟΤΕ για την ακμη και ενα χρονο πριν και δεν ειχα.
Οταν λες πως αλλαζουν πολλα στο σωμα μιας γυναικας μεγαλώνοντας τι εννοεις; Τι αλλο να περιμενω;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Σε ευχαριστω, ξερεις τι εξετασεις έκανε και έμαθε πως εχει πολυκυστικές; Για Θυροειδή ειχα εξεταστει και ΤΟΤΕ για την ακμη και ενα χρονο πριν και δεν ειχα.
Οταν λες πως αλλαζουν πολλα στο σωμα μιας γυναικας μεγαλώνοντας τι εννοεις; Τι αλλο να περιμενω;
Εναν υπερηχο εκανε μητρας και εξαρτηματων και ειχε τα ιδια συμπτωματα με σενα,περιοδο πολυ αραιη σχεδον ανυπαρκτη και εκανε και τεστ παπ μαζι για να αποκλεισει και το αλλο καταλαβες.
Η περιοδος της ηταν αραιη ακριβως οπως εγραψες εσυ σα να ηταν στα τελειωματα.Και ερχοταν και εφευγε και ηταν σα να μην ειχε καθολου.Πηγε στο γιατρο εκανε και γενικη αιματος/θυρεοειδη δεν ειχε απο αυτα,της βρηκε πολυκυστικες γιαυτο και το αιμα ηταν λιγο που εβγαινε,και της εγραψε αντισυλληπτικα,τα οποια τα παιρνει συνεχως.Αν δεν τα επαιρνε δε θα ειχε καν περιοδο να στο γραψω αλλιως.Και ειχε και περιοδους αγχους εντονου και στεναχωρια συν ολα αυτα μαζι την εκαναν ετσι.Τωρα ειναι μια χαρα ολα no problem.
γιαυτο σου εγραψα πηγαινε στο γυναικολογο δεν ειναι κατι για να φρικαρεις.
Η καθε μια εχει τα δικα της.
Το οτι αλλαζουν στο σωμα εννοω οτι μπαινεις σε αλλη ηλικια οποτε καλο ειναι να κανεις και ενα γενικο τσεκ απ των 30+ καταλαβες.Οχι οτι θα εχεις αποκλειστικα κατι,αλλα το σωμα μας δεν ειναι οπως οταν ημασταν παιδια,αλλαζει,μεγαλωνει,ωριμαζει,θα ξερεις τις φασεις,ελαττωνεται ο ρυθμος του μεταβολισμου μεγαλωνοντας,αυτο που εγραψα ειναι οτι το σωμα μας αλλαζει μεγαλωνοντας,οχι οτι κατ΄αναγκη θα συμβει κατι ασχημο,προς Θεου,απλα χρειαζεται αλλη προσοχη καταλαβες.
Για να εχουμε υγεια γενικοτερα.
Δες κι αυτο
 

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Εναν υπερηχο εκανε μητρας και εξαρτηματων και ειχε τα ιδια συμπτωματα με σενα,περιοδο πολυ αραιη σχεδον ανυπαρκτη και εκανε και τεστ παπ μαζι για να αποκλεισει και το αλλο καταλαβες.
Η περιοδος της ηταν αραιη ακριβως οπως εγραψες εσυ σα να ηταν στα τελειωματα.Και ερχοταν και εφευγε και ηταν σα να μην ειχε καθολου.Πηγε στο γιατρο εκανε και γενικη αιματος/θυρεοειδη δεν ειχε απο αυτα,της βρηκε πολυκυστικες γιαυτο και το αιμα ηταν λιγο που εβγαινε,και της εγραψε αντισυλληπτικα,τα οποια τα παιρνει συνεχως.Αν δεν τα επαιρνε δε θα ειχε καν περιοδο να στο γραψω αλλιως.Και ειχε και περιοδους αγχους εντονου και στεναχωρια συν ολα αυτα μαζι την εκαναν ετσι.Τωρα ειναι μια χαρα ολα no problem.
γιαυτο σου εγραψα πηγαινε στο γυναικολογο δεν ειναι κατι για να φρικαρεις.
Η καθε μια εχει τα δικα της.
Το οτι αλλαζουν στο σωμα εννοω οτι μπαινεις σε αλλη ηλικια οποτε καλο ειναι να κανεις και ενα γενικο τσεκ απ των 30+ καταλαβες.Οχι οτι θα εχεις αποκλειστικα κατι,αλλα το σωμα μας δεν ειναι οπως οταν ημασταν παιδια,αλλαζει,μεγαλωνει,ωριμαζει,θα ξερεις τις φασεις,ελαττωνεται ο ρυθμος του μεταβολισμου μεγαλωνοντας,αυτο που εγραψα ειναι οτι το σωμα μας αλλαζει μεγαλωνοντας,οχι οτι κατ΄αναγκη θα συμβει κατι ασχημο,προς Θεου,απλα χρειαζεται αλλη προσοχη καταλαβες.
Για να εχουμε υγεια γενικοτερα.
Δες κι αυτο
Σε ευχαριστώ για το άρθρο!
Εδω εγω παλεύω να παω και το 1 κιλο παντως, να παχυνω θελω και δεν μπορω με τιποτα! Δεν νομιζω να αλλαζει ο μεταβολισμος απο τα 30! Πολυ νωρις νομιζω ειναι. Εγω και απο το γυμνάσιο εχω ρουχα που μου κανουνε παντως.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για το άρθρο!
Εδω εγω παλεύω να παω και το 1 κιλο παντως, να παχυνω θελω και δεν μπορω με τιποτα! Δεν νομιζω να αλλαζει ο μεταβολισμος απο τα 30! Πολυ νωρις νομιζω ειναι. Εγω και απο το γυμνάσιο εχω ρουχα που μου κανουνε παντως.
καλα ναι αναλογα τα ατομα,θα πω για μενα,οταν ημουν 17 ετρωγα οτι ηθελες,τωρα βλεπω οτι αμα φαω πολυ παραπανω πανε και καθονται εκει που θελω να τα χασω καταλαβες :D γιαυτο εγραψα το σωμα αλλαζει,εμενα ρουχα απο το γυμνασιο μπα δε νομιζω να μου κανουν καν,και δεν παχυνα,απλα αλλαζει το σωμα καταλαβες.
Απο παιδι σε γυναικα κλπ εχω μια φουστα της παρελασης δεν μπαινω καν μεσα φαντασου :D
Να εισαι καλα και να ξεμπερδεψεις με αυτο!τιποτα να μην ειναι! Και να μη στεναχωριεσαι!Ολα καλα θα πανε:thumbup:
 

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
καλα ναι αναλογα τα ατομα,θα πω για μενα,οταν ημουν 17 ετρωγα οτι ηθελες,τωρα βλεπω οτι αμα φαω πολυ παραπανω πανε και καθονται εκει που θελω να τα χασω καταλαβες :D γιαυτο εγραψα το σωμα αλλαζει,εμενα ρουχα απο το γυμνασιο μπα δε νομιζω να μου κανουν καν,και δεν παχυνα,απλα αλλαζει το σωμα καταλαβες.
Απο παιδι σε γυναικα κλπ εχω μια φουστα της παρελασης δεν μπαινω καν μεσα φαντασου :D
Να εισαι καλα και να ξεμπερδεψεις με αυτο!τιποτα να μην ειναι! Και να μη στεναχωριεσαι!Ολα καλα θα πανε:thumbup:
Αυτο πιστευω πως ειναι στο άτομο, γιατι εδω εμενα για να μαι ακριβης ενα σορτσακι απο α γυμνασιου μου πλέει! Μακάρι να μην ειναι κατι όντως γιατι θα στεναχωρηθω πολυ.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Παντως επειδή το έψαξα μια στις 250 κατω των 30 μπορει να χει πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια! Οπότε δεν ειναι και σπάνιο! Καθολου θα έλεγα.
Οχι ουτε φαρμακα παίρνω, τώρα το άγχος καμια φορα υπάρχει και δεν το καταλαβαίνουμε, έχω αγχος και ψυχοσωματικα αλλα ποτε ως τωρα δεν επηρεασε την περίοδο μου.
Και με τα μαλλιά συνδέεται θεωρώ γιατι όταν εχασα τρομερά πολλά μαλλιά τότε ειχε ξεκινήσει και το πρόβλημα με την ακμή μου. Για θυροειδή παντως ειχα κανει και τοτε που ξεκινησε το θεμα με την ακμή εξετασεις αλλα και ενα χρονο πριν και ηταν μια χαρα.
Οταν λες κάποια μεταβολή της μήτρας τι εννοείς;
Σημερα 3η μερα της περιοδου και δεν εχω αιμα κανονικο απλα ροζ βγαινει, και την προηγουμενη φορα το ιδιο ειχα παθει, δεν μου χει ξανασυμβει ποτε αυτο πριν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σε ευχαριστω, ξερεις τι εξετασεις έκανε και έμαθε πως εχει πολυκυστικές; Για Θυροειδή ειχα εξεταστει και ΤΟΤΕ για την ακμη και ενα χρονο πριν και δεν ειχα.
Οταν λες πως αλλαζουν πολλα στο σωμα μιας γυναικας μεγαλώνοντας τι εννοεις; Τι αλλο να περιμενω;

Να ξέρεις πάντως ότι αυξημένη ροή και απώλεια μαλλιών προκαλεί και η έλλειψη σιδήρου, υπήρχε περίπτωση να είχες σιδηροπενία και να σου σταμάτησε; Όταν λέω μεταβολές της μήτρας εννοώ να έχεις κάποιο γυναικολογικό θεματάκι χωρίς να είναι κάτι το φοβερό απαραίτητα. Δεν είμαι και ειδικός, αλλά ας πούμε συγγενικό μου πρόσωπο κάποτε που είχε το αντίθετο πρόβλημα (αυξήθηκε η ροή) τελικά είχε ινομύωμα το οποίο και αφαίρεσε.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αυτο πιστευω πως ειναι στο άτομο, γιατι εδω εμενα για να μαι ακριβης ενα σορτσακι απο α γυμνασιου μου πλέει! Μακάρι να μην ειναι κατι όντως γιατι θα στεναχωρηθω πολυ.
σιγουρα καλε μην αγχωνεσαι,εχω φιλες στο σχολειο ηταν παχιες και αδυνατισαν και αλλες επαθαν το αναποδο.
Ειναι γενικα τι κανεις.Ποσο τρως ποσο προσεχεις ποσο ασκεισαι.
Ολα οκ :thumbup:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να ξέρεις πάντως ότι αυξημένη ροή και απώλεια μαλλιών προκαλεί και η έλλειψη σιδήρου, υπήρχε περίπτωση να είχες σιδηροπενία και να σου σταμάτησε; Όταν λέω μεταβολές της μήτρας εννοώ να έχεις κάποιο γυναικολογικό θεματάκι χωρίς να είναι κάτι το φοβερό απαραίτητα. Δεν είμαι και ειδικός, αλλά ας πούμε συγγενικό μου πρόσωπο κάποτε που είχε το αντίθετο πρόβλημα (αυξήθηκε η ροή) τελικά είχε ινομύωμα το οποίο και αφαίρεσε.
ναι ηθελα να της πω ινομυωμα αλλα αυτα φερνουν αιμορραγιες.
Ας το ψαξει παντως:thumbup:
 

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια :) !
Θα το κοιταξω αλλα επειδη δεν δουλευω αυτην την περίοδο πιστεύετε στον Εοπυυ θα μπορεσουν να με εξυπηρετήσουν; Τι να πω πέραν απο πρόωρη κλιμακτήριο δεν μπορώ να σκεφτώ κατι αλλο αυτο θέλω να τσεκάρω κυρίως πως δεν εχω, αλλιως δεν νομιζω να υπαρχει κάποιο άλλο πρόβλημα. Αλλα θα μουν κάνουν τις απαραίτητες εξετασεις ή θα πουν "ετυχε" ή εχεις άγχος και θα με ξεπετάξουν;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια :) !
Θα το κοιταξω αλλα επειδη δεν δουλευω αυτην την περίοδο πιστεύετε στον Εοπυυ θα μπορεσουν να με εξυπηρετήσουν; Τι να πω πέραν απο πρόωρη κλιμακτήριο δεν μπορώ να σκεφτώ κατι αλλο αυτο θέλω να τσεκάρω κυρίως πως δεν εχω, αλλιως δεν νομιζω να υπαρχει κάποιο άλλο πρόβλημα. Αλλα θα μουν κάνουν τις απαραίτητες εξετασεις ή θα πουν "ετυχε" ή εχεις άγχος και θα με ξεπετάξουν;
@epan Θα κλεισεις ραντεβου με γυναικολογο,θες εοππυ θες απο εδω https://www.doctoranytime.gr/s/Gynaikologos-Maieftiras
μπορεις και με βιντεοκληση,πληρωνεις κατι νομιζω,απλα θα του πεις οτι θα σε ρωτησει,για μενα καλυτερα ειναι να κανεις και τις εξετασεις,οποτε θα δεις περαιτερω,θα σου πει ο γιατρος γλυκια μου,δεν ειναι κατι.
Μη φρικαρεις και μη φοβασαι,το σωμα μας ειναι :thumbup:
καλυτερα εοππυ αν εχεις ασφαλεια για να μην πληρωσεις επισκεψη,εσυ οτι θες.Ψαξε και δες :thumbup:
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
[...] Εχω και πολυ βαριά σμηγματορροική δερματίτιδα στο πρόσωπο (μαλλον αυτο δεν ειναι ορμονικο γιατι ακομα εχω και δεν βλεπω να βελτιώνεται αλλα μπορω να πω πως τα τελευταια χρονια χειροτερευει).

Η σμηγματορροϊκή δερματίτιδα ανήκει στα αυτοάνοσα. Καλό θα ήταν να επισκεφτείς έναν δερματολόγο, μιας κι είναι κάτι που θα το έχεις πάντα, και θα παίζεις με ύφεση κι έξαρση. Μπορεί να σε επηρεάζει η ζέστη τον χειμώνα, το νερό, οι περίοδοι που θα έχεις ένταση κι άγχος. Καλό είναι να πας να το δεις, για να ξέρεις πώς θα το αντιμετωπίζεις (κρέμες, ειδικό νερό για να ξεβάφεσαι κλπ).
 

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Κοριτσια ειναι καποια θα θελε να της στειλε ενα πμ; Ειμαι στεναχωρημένη!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top