Αυτόματο ή χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων

Τι προτιμάτε: αυτόματο ή χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 7)
  • Αυτόματο

    Ψήφοι: 3 42.9%
  • Χειροκίνητο

    Ψήφοι: 4 57.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.



Ποιο από τα δύο προτιμάτε αυτόματο ή χειροκίνητο κιβώτιο αυτοκινήτου;
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Χειροκίνητο! Σταθερή αξία
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Και εγώ χειροκίνητο θα πω, ελέγχεις πιο καλά το αυτοκίνητο
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Αυτόματο.


Το χειροκίνητο πρέπει να καταργηθεί ώστε να έχουν περισσότερο την προσοχή τους οι οδηγοί στο δρόμο.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτόματο.


Το χειροκίνητο πρέπει να καταργηθεί ώστε να έχουν περισσότερο την προσοχή τους οι οδηγοί στο δρόμο.

Το χειροκίνητο δεν μειώνει την προσοχή καθώς από ένα σημείο και μετά τις ταχύτητες τις αλλάζεις εντελώς μηχανικά.

Τα βασικά πλεονεκτήματα του αυτόματου είναι κυρίως η κατανάλωση καυσίμου καθώς οι περισσότεροι οδηγοί δεν ξέρουν να οδηγούν αποτελεσματικά ειδικά μέσα στις πόλεις, και η γενικότερη άνεση που προσφέρει στην οδήγηση, ειδικά σε μικρές διαδρομές που σταματάς και ξεκινάς συνέχεια όπως στις πόλεις. Είναι και σημαντικά ευκολότερο στην εκμάθηση.


Μειονέκτηματα δεν έχει σοβαρά το αυτόματο όταν μιλάμε για ερασιτεχνική οδήγηση. Υπάρχουν φυσικά και τα επιχειρήματα του στυλ οτι είσαι καλύτερος οδηγος με manual αλλά είναι γενικά αβάσιμα και λιγο μαγκιά κλανια. Αν σε έκανε καλύτερο οδηγό αυτό το πράγμα τότε θα είχαμε ακόμα και διπλοπεταλιά στο συμπλέκτη όπως μερικά αγωνιστικα.

Γενικά νέα τάση πλέον είναι το αυτοματο και λογικά το χειροκίνητο θα καταργηθεί εντελώς στο μέλλον πέραν επαγγελματικών χρήσεων.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το χειροκίνητο δεν μειώνει την προσοχή καθώς από ένα σημείο και μετά τις ταχύτητες τις αλλάζεις εντελώς μηχανικά.

Θεωρητικά έχεις δίκιο αλλά νευρολογικά οι αυτοματισμοί ενός ανθρώπου λειτουργούν χειρότερα από τους αυτοματισμούς μιας μηχανής ειδικά αν ο άνθρωπος μιλά στο κινητό του, ή ακούει δυνατά μουσική όσο έμπειρος και να είναι τότε την :P.

Πιστεύω ότι οι καλύτεροι οδηγοί ξέρουν καλά Manual και όλα τα παιδιά πρέπει το πρώτο αυτοκίνητο που θα οδηγήσουν να είναι Manual.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωρητικά έχεις δίκιο αλλά νευρολογικά οι αυτοματισμοί ενός ανθρώπου λειτουργούν χειρότερα από τους αυτοματισμούς μιας μηχανής ειδικά αν ο άνθρωπος μιλά στο κινητό του, ή ακούει δυνατά μουσική όσο έμπειρος και να είναι τότε την :P.

Πιστεύω ότι οι καλύτεροι οδηγοί ξέρουν καλά Manual και όλα τα παιδιά πρέπει το πρώτο αυτοκίνητο που θα οδηγήσουν να είναι Manual.


Φοκο αυτό που έγραψες δεν είναι απάντηση σε αυτό που έγραψα έκανες λάθος διάγνωση. Δεν είπα πως οι αυτοματισμοί του ανθρώπου λειτουργούν καλύτερα δηλαδή με καλύτερη απόκριση από μια μηχανή. Ειπα πως οι ανθρώπινοι αυτοματισμοί είναι αυτοματισμοί, δηλαδή από ένα σημείο και μετά τις ταχύτητες τις αλλάζεις με εντολές του υποσεινηδιτου και άρα δεν απαιτούν καμία σκεπή και άρα δεν αποσπούν την προσοχή. Το κινητό και η μουσική είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ τα τελευταία χρόνια έχω αυτόματο και ειλικρινά δεν το αλλάζω.
Είναι πιο εύκολο σαφώς αλλά έχει και καλύτερη κατανάλωση γιατί λειτουργεί στις σωστές στροφές.

Στο εξωτερικό πάντως και μικρά και μεγάλα αμάξια που βλέπω όλα βγαίνουν αυτόματα πλέον. Νομίζω ότι εκεί πάμε. Μπορεί να δίνει και την επιλογή ταχυτήτων στο ίδιο κιβώτιο, αλλά πάντα αυτόματο θα το έχεις.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Το χειροκίνητο δεν μειώνει την προσοχή καθώς από ένα σημείο και μετά τις ταχύτητες τις αλλάζεις εντελώς μηχανικά.
Στην οδήγηση επειδή κάνεις πολλά πράγματα ταυτόχρονα (ταχύτητες, συμπλέκτης, βλέπεις δρόμο, αριστερά, δεξιά, GPS, ακούς ραδιόφωνο - μιλάς στο τηλέφωνο). Όσα γλυτώνεις από αυτά, ακόμα και αν τα κάνεις μηχανικά, τόσο καλύτερα και κυρίως πιο ασφαλή.

Το αυτοκινητό μου είναι μηχανικό και επειδή οδηγώ κάποιες αυτόματο νιώθω την επιπλέον ασφάλεια που μου παρέχει ειδικά σε δρόμους που δεν γνωρίζω.

Ότο το διώξω αυτό που έχω το επόμενο θα ναι σίγουρα αυτόματο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top