[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Τις σύγκριση έκανα με Τσίπρα; Έχεις κολλήσει με τον Τσίπρα, εγώ σύγκρινα οικονομικές περιόδους για τις επιχειρήσεις, ανεξαρτήτως κυβερνώντος
Α δηλαδή συγκρίνεις μια περίοδο ανάπτυξης με μια περίοδο ύφεσης; χμμ
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α δηλαδή συγκρίνεις μια περίοδο ανάπτυξης με μια περίοδο ύφεσης; χμμ

Σύγκρινα την έννοια των παχιών αγελάδων στις διάφορες οικονομικές περιόδους. Διότι είναι μια έννοια που μπορεί να προκαλέσει σύγχυση. Προφανώς όταν λέω εποχή των παχιών αγελάδων για τις επιχειρήσεις το 15-19 δεν εννοώ σε σχέση με το 00-10 αλλά σε σχέση με το 10-15(δηλαδή δεν συγκρίνω μια περίοδο εκτός μνημονίων με μια άλλη με μνημόνια). Απλα τα πράγματα, που μπερδεύεσαι και δεν καταλαβαίνεις ;
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σύγκρινα την έννοια των παχιών αγελάδων στις διάφορες οικονομικές περιόδους. Διότι είναι μια έννοια που μπορεί να προκαλέσει σύγχυση. Προφανώς όταν λέω εποχή των παχιών αγελάδων για τις επιχειρήσεις το 15-19 δεν εννοώ σε σχέση με το 00-10 αλλά σε σχέση με το 10-15(δηλαδή δεν συγκρίνω μια περίοδο εκτός μνημονίων με μια άλλη με μνημόνια). Απλα τα πράγματα, που μπερδεύεσαι και δεν καταλαβαίνεις ;
Το 2010-2014 όντως πάρθηκαν τραγικές αποφάσεις για τις επιχειρήσεις, αλλά ήταν σε κρίση όλη η ευρωζώνη, και μνημόνιο πήραν πολλές χωρες. Το 2015+ η ευρωζώνη είχε ξεπεράσει την κρίση και είχε ανάπτυξη, αντ αυτού η Ελλάδα ούτε καν στο πρόγραμμα ποσοτικής χαλάρωσης δεν μπορούσε να ενταχθει μετα την διαπραγματευτικη αποτυχια Συριζα.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το 2010-2014 όντως πάρθηκαν τραγικές αποφάσεις για τις επιχειρήσεις, αλλά ήταν σε κρίση όλη η ευρωζώνη, και μνημόνιο πήραν πολλές χωρες. Το 2015+ η ευρωζώνη είχε ξεπεράσει την κρίση και είχε ανάπτυξη, αντ αυτού η Ελλάδα ούτε καν στο πρόγραμμα ποσοτικής χαλάρωσης δεν μπορούσε να ενταχθει μετα την διαπραγματευτικη αποτυχια Συριζα.

Νέο αφήγημα είναι αυτό; Έλα παραδέξου το ο Τσιπρας εφάρμοσε καλύτερα μνημόνιο από αυτός που το υποστήριζαν με τόσο πάθος . Το γεγονός ότι οι άλλες χώρες είχαν βγει από το μνημόνιο νωρίτερα από εμα σ είναι ότι είχαν καλύτερες κυβερνήσεις και όχι σαμαροβενιζελους, εκτός και αν νομίζεις ότι δε θα χρειαζόταν νέο μνημόνιο με ύφεση 0,5% το 2014.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχεις πηγή για το 25.000;

Μέτρησε τους, κάπου τόσους τους είχα βγάλει που τους είχα μετρήσει. Υπολόγισε και τους διορισμούς Τσίπρα και σύγκρινε. Ψάξτε που τα θέλετε όλα έτοιμα
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
δηλαδή μέτρησες όλα τα φεκ; 8 μηνών; ολα τα ΥΟΔΔ όλες τις αποφάσεις διαύγειας μωρέ τι είσαι εσυ;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Δεν σε διόρισε ο κουλης ρε; 25 χιλιάδες έχει διορίσει από τον Ιούλιος ούτε ο Τσίπρα σε 5 χρόνια έτσι. Όπως σου ξανά είπα, εγώ είμαι ιατρός εσυ δεν μας έχεις δηλώσει τι είσαι. Όποτε η χέστρα σε περιμένει, έλα θα σε πληρώσω ανάλογα με την ωρομίσθιο των μνημονιακών κυβερνήσεων που υποστηρίζεις. Θα είσαι εκεί 8 ώρες και θα το πάρεις το 25αρακι σου 😂😂😂

Εαν διάβαζες τα ποστ μου θα ήξερες οτι έχω κράξει τον Κούλη σε άλλα θέματα, όπως και τους νεοφιλελέδες. Βιάζεσαι και βιάζεσαι πολύ.

Δεν είμαι μνημονιακός, ούτε νεοδημοκράτης (πια). Εξαιρετικά άτυχος είμαι, αλλά και αυτό προφανώς δεν σε επηρρέασε στο να αναλωθείς σε σωρεία μπούρδας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Νέο αφήγημα είναι αυτό; Έλα παραδέξου το ο Τσιπρας εφάρμοσε καλύτερα μνημόνιο από αυτός που το υποστήριζαν με τόσο πάθος . Το γεγονός ότι οι άλλες χώρες είχαν βγει από το μνημόνιο νωρίτερα από εμα σ είναι ότι είχαν καλύτερες κυβερνήσεις και όχι σαμαροβενιζελους, εκτός και αν νομίζεις ότι δε θα χρειαζόταν νέο μνημόνιο με ύφεση 0,5% το 2014.
Τον Τσίπρα τον ψηφίσαμε για να σκίσει το μνημόνιο και να φέρει εναλλακτικά μέτρα όχι να το εφαρμόσει καλύτερα από του μνημονιακους :laugh::laugh:
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Τον Τσίπρα τον ψηφίσαμε για να σκίσει το μνημόνιο και να φέρει εναλλακτικά μέτρα όχι να το εφαρμόσει καλύτερα από του μνημονιακους :laugh::laugh:
Έτσι γίνεται η επανάσταση στην πραγματική ζωή, δεν στα 'μάθανε στο σχολείο εσένα;
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Αυτοί που πρέπει να πάρουν επίδομα από το κράτος είναι οι άνεργοι. Οι επιχειρηματίες είχαν 5 χρόνια παχιών αγελάδων, τώρα θα έχουν χασούρα έτσι είναι ο καπιταλισμός. Τι είμαστε κομμουνιστές να παρεμβαίνουμε στην πορεία της ελεύθερης οικονομίας; Ένα μέρος των κερδών που είχαν οι εταιρίες τόσα χρόνια να πάνε στην τωρινή χασούρα απλα τα πράγματα αλλιώς να κλείσουν
Ξερεις, το επιχειρημα που γραφεις μπορει να χρησιμοποιηθει και απο την αλλη πλευρα. Δηλαδη, δεν γινεται τωρα που χρεοκωπει ο αλλος να το παιζουμε φιλελευθεροι και οτι ετσει λειτουργει η ελευθερη αγορα, αλλα οταν πανε καλα τα πραγματα να ερχεται το κρατος και τα υπολοιπα παρασητα και να απαιτουν νταβατζηλικια και να επιβαλλουν πως θα τρεχει ο αλλος της εταιρεια του.
Αν θες να κανεις επικληση σε μια αρχη, ισως και να πρεπει να την τηρεις και ο ιδιος, ο χοντρος δεν γινεται να κατηγορει τους αλλους για το βαρος τους.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
To TEE αντέδρασε

Ο ιατρικός σύλλογος αντέδρασε
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξερεις, το επιχειρημα που γραφεις μπορει να χρησιμοποιηθει και απο την αλλη πλευρα. Δηλαδη, δεν γινεται τωρα που χρεοκωπει ο αλλος να το παιζουμε φιλελευθεροι και οτι ετσει λειτουργει η ελευθερη αγορα, αλλα οταν πανε καλα τα πραγματα να ερχεται το κρατος και τα υπολοιπα παρασητα και να απαιτουν νταβατζηλικια και να επιβαλλουν πως θα τρεχει ο αλλος της εταιρεια του.
Αν θες να κανεις επικληση σε μια αρχη, ισως και να πρεπει να την τηρεις και ο ιδιος, ο χοντρος δεν γινεται να κατηγορει τους αλλους για το βαρος τους.
Βεβαίως, εγώ δεν είμαι αλ καρτ, ας απολύσουν όσους θέλουν, καπιταλισμό έχουμε το κράτος δεν έχει καμία δουλειά με την ελεύθερη αγορά. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να στηρίξει τους άνεργος ως αδύναμη κοινωνική ομάδα( εξού και το κράτος πρόνοιας που πληρώνουμε όλοι)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Γεια σου ρε Βορειοκορεάτη... Δε μου λες όμως, τι μάρκα αντικαπιταλιστικο κομπιούτερ εχεις;
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Βεβαίως, εγώ δεν είμαι αλ καρτ, ας απολύσουν όσους θέλουν, καπιταλισμό έχουμε το κράτος δεν έχει καμία δουλειά με την ελεύθερη αγορά. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να στηρίξει τους άνεργος ως αδύναμη κοινωνική ομάδα( εξού και το κράτος πρόνοιας που πληρώνουμε όλοι)
Δεν βλεπεις καποια αντιφαση?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για αρχή πρέπει να μπει είσοδος στα νοσομεια και χρέωση στα ασθενοφόρα. Αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ άρα δεν έχουν νόημα οι προσλήψεις.

Ο Έλληνας δεν πρέπει να έχει την ψευδαίσθηση ότι έχουμε σύστημα υγείας. Πρέπει να μάθεις ότι χωρίς ιδιωτική ασφάλεια είναι ξεκρέμαστος και δεν ξέρει τι του ξημερώνει αύριο.
Ιδιωτική ασφάλεια στην Ελλάδα; Τι το πέρασες Αμερική ρε φιλε; Που εκατομμυριούχοι είναι κάτι εκατομμύρια αμερικανοί; Σε μια τόσο μικρή χώρα είναι λίγοι οι πλούσιοι άρα όσοι έχουν μεγάλες εταιρίες άρα ίδιοι κυβερνούν. Είναι απλα τα πράγματα. Στην χώρα μας αν οι ιδιώτες αντικαταστήσουν το δημόσιο σύστημα θα πεθάνουνε όλοι κυριολεκτικά. Πρόσεξε δε σου λέω ότι το σύστημα που προτείνεις είναι λάθος αλλά αλλά ότι στην χώρα μας δε θα πετύχει
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ιδιωτική ασφάλεια στην Ελλάδα; Τι το πέρασες Αμερική ρε φιλε; Που εκατομμυριούχοι είναι κάτι εκατομμύρια αμερικανοί; Σε μια τόσο μικρή χώρα είναι λίγοι οι πλούσιοι άρα όσοι έχουν μεγάλες εταιρίες άρα ίδιοι κυβερνούν. Είναι απλα τα πράγματα. Στην χώρα μας αν οι ιδιώτες αντικαταστήσουν το δημόσιο σύστημα θα πεθάνουνε όλοι κυριολεκτικά. Πρόσεξε δε σου λέω ότι το σύστημα που προτείνεις είναι λάθος αλλά αλλά ότι στην χώρα μας δε θα πετύχει
Με 350 ευρώ το χρόνο είμαι καλλημένος μέχρι 500.000 ευρώ με συμμετοχή 1500 το χρόνο. Η δημόσια δωρεάν ασφάλιση μου στοιχίζει 3000 ευρώ το χρόνο (μαζί με το συνταξιοδοτικό).

Ο ιατρός για να έχει πρόσβαση σε δημόσια κλινική πρέπει να πληρώνει ένα ποσό κάθε μήνα στο δημόσιο και να αμοίβεται από τα ασφαλιστικά ταμεία των ασφαλισμένων. Αν ο ιατρός είναι παλτό και δεν κάνει π.χ. θα αναγκαστεί να φύγει γιατί δεν βγάζει το ενοίκιο της δημόσιας κλινικής. Έτσι ρυθμίζεται η αγορά στον φιλελευθερισμό.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με 350 ευρώ το χρόνο είμαι καλλημένος μέχρι 500.000 ευρώ με συμμετοχή 1500 το χρόνο. Η δημόσια δωρεάν ασφάλιση μου στοιχίζει 3000 ευρώ το χρόνο (μαζί με το συνταξιοδοτικό).

Ο ιατρός για να έχει πρόσβαση σε δημόσια κλινική πρέπει να πληρώνει ένα ποσό κάθε μήνα στο δημόσιο και να αμοίβεται από τα ασφαλιστικά ταμεία των ασφαλισμένων. Αν ο ιατρός είναι παλτό και δεν κάνει π.χ. θα αναγκαστεί να φύγει γιατί δεν βγάζει το ενοίκιο της δημόσιας κλινικής. Έτσι ρυθμίζεται η αγορά στον φιλελευθερισμό.

Κατάλαβα, στο δεύτερο σκέλος δε θα είχα αντίρρηση αν και ιδεολογικά είμαι υπέρ της μονιμοποίησης. Αλλά τι γίνεται με τους οικονομικά αδύναμους που δε θα έχουν να πληρώσουν ανά μήνα ; Κοινωνική πρόνοια; Επίσης αν κάποιες ιδιωτικές ασφαλιστικεσ μετά από μια επιδημία δηλώσουν χρεωκοπία τι γίνεται; Πάλι κρατικός παρεμβατισμός;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Κατάλαβα, στο δεύτερο σκέλος δε θα είχα αντίρρηση αν και ιδεολογικά είμαι υπέρ της μονιμοποίησης. Αλλά τι γίνεται με τους οικονομικά αδύναμους που δε θα έχουν να πληρώσουν ανά μήνα ; Κοινωνική πρόνοια; Επίσης αν κάποιες ιδιωτικές ασφαλιστικεσ μετά από μια επιδημία δηλώσουν χρεωκοπία τι γίνεται; Πάλι κρατικός παρεμβατισμός;
Αυτό είναι το λάθος που κάνουν πολλοί στην Ελλάδα. Μπερδεύουν την κοινωνική πολιτική με το σύστημα υγείας. Οι οικονομικά αδύναμοι θα δηλώνουν το ΑΦΜ και θα πληρώνουν όταν έχουν άτοκα (σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να σβήνεται το χρέος). Αν πουν ψέματα θα τα παίρνει το κράτος από τη τράπεζα και θα τα δίνει η ασφαλιστική.

Στην ασφάλεια υγείας δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν χρεοκοπήσει πας σε κάποια άλλη. Αν χρεοκοπήσει τη στιγμή που έχεις ατύχημα υπάρχουν εγγυήσεις που τις πληρώνουν οι ίδιες οι ασφαλιστικές για κάθε συμβόλαιο έτσι ώστε να καλύπτονται οι πελάτες και σε περίπτωση χρεοκοπίας. Τις εγγυήσεις τις αναλαμβάνουν τράπεζες και σε άλλες χώρες το ίδιο το κράτος.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κοινωνική πολιτική με το σύστημα υγείας

Το σύστημα υγείας είναι η επιτομή της κοινωνικής πολιτικής. Σε αυτό το σύστημα που λες εσυ αρχικά δεν βλέπω πως η φορολογία θα ήταν πάνω από 10( δηλαδή για ποιο λόγο). Αν αυτά συμβούν με μείωση 80% της φορολογίας συμφωνώ. Αν τα μπουν οι ιδιωτικές και η φορολογία μείνει ως έχει η μειωθεί λίγο για καθρεφτάκια στους ιθαγενείς διαφωνώ
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
https://streamable.com/0otmz

Άλλη μια καταπληκτική υλοποίηση από την κυβέρνηση. Πραγματικά παιδιά, δεν χρειάζεται να είσαι νδ ή πασοκ ή αντισυριζα για να δεις ότι αυτή η κυβέρνηση κάνει πράγματα.

Ο Τσίπρας είναι παρελθόν, ωστοσο θεωρω οτι ηταν αναγκαίο κακό για να αναδειχτούν πιο ικανές κυβερνήσεις και υπουργοί. Κάποιες φορές πρέπει να πας στον πάτο για να πας προς τα πάνω.

Θα δείτε σε 3μιση χρόνια που θα ξαναγίνουν εκλογές, με τι σχέδιο θα κατέβει πάλι ο Τσιπρας. Ακόμα θα μιλάει για 13η και 14η συνταξη, ακομα θα μιλάει για μνημόνια, ακόμα θα υπόσχεται επιδόματα αντί για ένα πλάνο και ένα όραμα για τον εκσυγχρονισμό της χώρας. Ευτυχώς έχει συσσωρεύσει πάνω του όλες τις παθογένειες του παρελθόντος και μπορούμε απλά να τον αφανίσουμε.

Βέβαια η κυβέρνηση δεν παίρνει free pass, πρέπει να συνεχίσει το έργο. Προσωπικά δεν μου αρέσει όταν κυβερνάει ένα κόμμα συνεχόμενα. Έχουμε δει και στο παρελθόν ότι η 2η θητεία δίνει αντικίνητρο για έργα και συνηθως ειναι πολυ χειροτερη. Ελπίζω στην επόμενη τριετία να αναδειχτεί ένα καλύτερο πολιτικό κόμμα που να φέρει ποιοτικό διάλογο επιτέλους στη βουλή και που να μπορούμε να στηριχτούμε πάνω του σε περίπτωση που η κυβέρνηση επαναπαυτεί ή επιστρέψει σε λάθη του παρελθόντος. Δυστυχώς αν δείτε την βουλή μας σήμερα είναι πολύ low quality συνολικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή ο Μητσοτάκης παίζει χωρίς αντίπαλο. Αυτό που πρέπει είναι το ίδιο του το κόμμα που για να τους κρατήσει όλους ευχαριστημένος θέλει πολύ χρήμα.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top