Γιατί μερικοί είναι τόσο σνομπ;

Isolde75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Μα γιατί να γίνει μπάχαλο από την ύπαρξη διάκρισης, εφόσον αυτή τη διάκριση δεν θα την ασκήσεις αρνητικά;
Σου εξήγησα σε προηγούμενο σχόλιο με παράδειγμα πως το αξιόμετρο του καθένα ασκείται αρνητικά. Ένα παιδί με ακουστικά που χαζοφέρνει έχει ίσο δικαίωμα με μια γυναίκα με καρότσι να διασχίσει τη διάβαση. Δε κάθεσαι τώρα να τους κοσκινισεις και να προβάλεις ότι μίσος και κόμπλεξ έχεις πάνω τους, έλεος. Αυτόν στο τιμόνι ποιος τον ορίσε δηλαδή δικαστή για να αξίζει να αποφασίζει κατά το δοκούν ποιος περνάει και ποιος όχι; Κι αν είναι βιαστής;
Γιατί; Δεν έχω εγω μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου;
Αν μη τι άλλο, τουλάχιστον έχεις τη σωστή :P
IMG_20240531_150149.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,038 μηνύματα.
Σου εξήγησα σε προηγούμενο σχόλιο με παράδειγμα πως το αξιόμετρο του καθένα ασκείται αρνητικά. Ένα παιδί με ακουστικά που χαζοφέρνει έχει ίσο δικαίωμα με μια γυναίκα με καρότσι να διασχίσει τη διάβαση. Δε κάθεσαι τώρα να τους κοσκινισεις και να προβάλεις ότι μίσος και κόμπλεξ έχεις πάνω τους, έλεος. Αυτόν στο τιμόνι ποιος τον ορίσε δηλαδή δικαστή για να αξίζει να αποφασίζει κατά το δοκούν ποιος περνάει και ποιος όχι; Κι αν είναι βιαστής;
Δεν καταλαβαινω, πρέπει να μου τα πεις πολλές φορές για να τα κατανοησω, κι ακόμα δεν εγγυωμαι τίποτα για μετά.

Εξαλλου δεν μιλησα ουδέποτε για προβολή μίσους και κόμπλεξ. Έμεινα αποκλειστικά στο σταδιο της αντιληψης.

Αν μη τι άλλο, τουλάχιστον έχεις τη σωστή :P
View attachment 133203
Α οχι δεν υποννοώ με αυτό οτιδήποτε μεγάλο για την ιδεα μου ή για μενα. Σε αυτό το άβαταρ ειναι η μαλακία που με δέρνει ωρες ωρες και μου αρέσει να σπάω πλάκα!:upside:
 

KleinosBrekias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μητσαρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 247 μηνύματα.

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,798 μηνύματα.
Νομίζω όλοι πρεπει να έχουν τεράστια ιδέα για τον εαυτό και αυτοπεποίθηση στο ταβάνι.
Αυτή την ηττοπάθεια και την ταπεινοφροσύνη μας τη δίδαξαν μάλλον στο σχολείο (και οχι μόνο) ώστε να χτίσουμε δουλοπρέπεια για να γίνουμε υπάκουοι υπάλληλοι.
Η ταπεινοφροσύνη είναι Χριστιανική αξία και γι' αυτό είναι εμποτισμένη στο dna μας και μας τη μαθαίνουν. Δεν έχει να κάνει με το καπιταλιστικό σύστημα που μας θέλει δούλους, αν και η αλήθεια είναι ότι βολεύει να καλλιεργείται. Για τελείως λάθος λόγους, βέβαια, αλλά βολεύει.
Διαφωνώ στο «τεράστια ιδέα» ξεκάθαρα. Τι πάει να πει αυτό; Αρχικά, αν έχεις τεράστια ιδέα για τον εαυτό σου, αυτό σε απομακρύνει από κάθε προσπάθεια ειλικρινούς ενδοσκόπησης και αυτογνωσίας. Μην μιλήσω για βελτίωση, αν πιστεύεις ότι είσαι τέλειος, δεν υπάρχει κάτι να διορθώσεις ούτε να δεις με τον εαυτό σου. Επίσης, είναι και η σκοπιά του ατομικισμού. Θεωρώ επικίνδυνη αυτή τη νοοτροπία, γιατί ασυνείδητα σε ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους και δίνει έμφαση στην ατομικότητα, το αγκάθι της σύγχρονης εποχής. Είναι αυτή η η κλασσική αντίφαση της σύγχρονης ελευθεριακής αριστεράς, που δεν έχω βρει ακόμα άνθρωπο να με πείσει για το πως μπορεί να επιτευχθεί μια σχεδόν αυτιστική οπτική του κόσμου με την έμφαση στο συλλογικό. Χώρια, δηλαδή, το πρακτικό του θέματος, ότι δηλαδή ένας άνθρωπος που έχει τεράστια ιδέα για τον εαυτό του, στις περισσότερες των περιπτώσεων θα πρόκειται για άδειο τενεκέ (από αυτούς που κάνουν περισσότερο θόρυβο όταν τους χτυπάς) και προκαλεί τον γέλωτα των άλλων.
Στο κομμάτι της αυτοπεποίθησης θα συμφωνήσω. Η ηττοπάθεια είναι επιζήμια για κάθε άνθρωπο και είναι κοινώς αποδεκτό ότι, όσο ανεβασμένη είναι η ψυχολογία σου και η πίστη στον εαυτό σου να πετύχεις έναν στόχο τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχεις να τον πετύχεις. Και με εκνευρίζουν όσοι θεωρούν αλαζονεία την αυτοπεποίθηση. Θεωρώ ξεκάθαρα ότι ο κόσμος βελτιώνεται με δυναμικούς ανθρώπους (δυναμικούς, όχι επαρμένους ευφάνταστους ούτε καθίκια που πατάνε επί πτωμάτων, χωρίς ηθικές αξίες.)
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,744 μηνύματα.
Κακό δεν είναι να έχεις μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου, όσο πιο ψηλά στοχεύεις τόσο πιο ψηλά θα πας..

Κακό είναι να συμπεριφέρεσαι στους άλλους σα να είναι κατώτεροι.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,106 μηνύματα.
Εγω θεωρω την ταπεινότητα και τη μετριοπάθεια, ακριβως αυτό, μια πάθηση.

Πως λεμε σπογγωδης εγκεφαλοπάθεια, δισκοπάθεια, ε ετσι και μετριοπάθεια. Η πάθηση, του να σε έχει υποχρεώσει η κοινωνία να ρίχνεις πάντα ενα ρημαδι παγακι στο κρασί για να το νερώσεις για να μη σε πουν αλαζόνα.

Σα να πρέπει να αγοράσω την E Class και να σπάσω τη μάσκα για να φαινεται μετάχειρο και να κανω τον ταπεινό ότι δεν τα χωσα για να το πάρω του κουτιού για να μη με πουν νεόπλουτο.
Βασικά θέλει ένα μέτρο γιατί αν επικοινωνείς ότι έχεις περισσότερα λεφτά ή γενικά ότι είσαι καλύτερος ασκείς μια βία στους υπόλοιπους.
Και η ηττοπάθεια ενοχλεί, τύπου είμαι καλλονή και κλαίγομαι στις φίλες μου ότι είμαι χάλια ή έχω λεφτά και κλαίγομαι ότι δεν έχω..
Νομίζω ότι είναι οι δυο όψεις του ίδιου νομίσματος , ενοχλούν και τα δύο, μπορεί να προκαλούν φθόνο και τα δυο, να είναι τοξικά και τα δυο .
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο CEO of Racism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Βασικά θέλει ένα μέτρο γιατί αν επικοινωνείς ότι έχεις περισσότερα λεφτά ή γενικά ότι είσαι καλύτερος ασκείς μια βία στους υπόλοιπους.
Δηλαδή αν εσύ με τη δουλειά σου τίμια και νόμιμα έχεις βγάλει αρκετά λεφτά για να ζεις σε βίλα, να κυκλοφορείς με την τελευταία πόρσε και με πανάκριβα ρούχα, τι βία ασκείς στους άλλους;

Αν το κάνεις για να δείξεις στους άλλους ότι έχεις λεφτά έχεις κάποιο πρόβλημα, αν το κάνεις για εσένα επειδή σου αρέσουν ακριβά ρούχα/παπούτσια/αυτοκίνητα κλπ και έχεις λεφτά να τα πάρεις δε βλέπω κάποιο πρόβλημα.

Αν κυκλοφορείς με attitude "δεν σας βλέπω καν φτωχάντζες" και γενικά προσπαθείς να μειώσεις όσους υστερούν σε κάτι από εσένα είναι άλλο πράγμα.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,106 μηνύματα.
Να γελασεις ή να κλαψεις εδω?
Κάτι κομμουνιστικό είδες τώρα εσύ..αλλά γενικά έλεγα..
Δηλαδή αν εσύ με τη δουλειά σου τίμια και νόμιμα έχεις βγάλει αρκετά λεφτά για να ζεις σε βίλα, να κυκλοφορείς με την τελευταία πόρσε και με πανάκριβα ρούχα, τι βία ασκείς στους άλλους;

Αν το κάνεις για να δείξεις στους άλλους ότι έχεις λεφτά έχεις κάποιο πρόβλημα, αν το κάνεις για εσένα επειδή σου αρέσουν ακριβά ρούχα/παπούτσια/αυτοκίνητα κλπ και έχεις λεφτά να τα πάρεις δε βλέπω κάποιο πρόβλημα.

Αν κυκλοφορείς με attitude "δεν σας βλέπω καν φτωχάντζες" και γενικά προσπαθείς να μειώσεις όσους υστερούν σε κάτι από εσένα είναι άλλο πράγμα.
Ναι συμφωνώ, δεν είπα να μην πάρεις ρούχα, είπα να μην το λες και να νιώθεις και λίγο άβολα αν ο διπλανός είναι σε χειρότερη θέση από σένα. Αυτή είναι η έννοια της ταπεινοφροσύνης που πρέπει να έχεις..
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο CEO of Racism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
Κάτι κομμουνιστικό είδες τώρα εσύ..αλλά γενικά έλεγα..
Brainrot Θα το ελεγα
Ναι συμφωνώ, δεν είπα να μην πάρεις ρούχα, είπα να μην το λες και να νιώθεις και λίγο άβολα αν ο διπλανός είναι σε χειρότερη θέση από σένα. Αυτή είναι η έννοια της ταπεινοφροσύνης που πρέπει να έχεις..
αλλο αυτο, αλλο εγραψες πριν
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top