Γονική Παροχή - Συμβολαιογράφος που "κοροιδεύει";

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα

Πριν 2,5 εβδομάδες πήγαμε με τους γονείς μου σε μια συμβολαιογράφο, προκειμένου να μου κάνουν γονική παροχή ( ψιλή κυριότητα-επικαρπία) ένα διαμέρισμα. Αφού μας ανέφερε τα δικαιολογητικά που πρέπει να τις πάμε, είχαμε και χαρτί από το μηχανικό μας που ανέφερε ότι δεν υπάρχουν αυθαίρετα στο σπίτι μας και είχε βγάλει για αυτό και ηλεκτρονική ταυτότητα ακινήτου.

Πήγαμε όλα τα δικαιολογητικά που μας ζήτησε η συμβολαιογράφος, τα οποία αφού τα έλεγξε μας είπε ότι είναι σωστά και τη προηγούμενη Τρίτη 12/9 υπογράψαμε τα συμβόλαια για τη γονική παροχή. Αφότου τα υπογράψαμε ( εγώ και οι γονείς μου), την εξοφλήσαμε και μας είπε ότι θα ανεβάσει το συμβόλαιο στην εφαρμογή MyProperty και μετά θα τα πάει στο υποθηκοφυλάκειο.

Το θέμα είναι ότι από τότε δεν έχει δώσει σημάδια ενημέρωσης και επιπροσθέτως δεν έχει ανεβάσει τα συμβόλαια στο Myproperty. Θα πάω εγώ από το γραφείο της να δω τι συμβαίνει και να ενημερωθώ, αλλά μήπως κάποιος από εδώ έχει κάνει παρόμοια διαδικασία, έτσι ώστε να με ενημερώσει αν πρέπει τα συμβόλαια να πάνε πρώτα στο υποθηκοφυλάκειο και μετά να ανέβουν στην εφαρμογή? Όχι τίποτα μη πάω και γίνω ρεζίλι.

Πάντως ρώτησα τη δικηγόρο μου και μου είπε ότι αν δεν τα ανεβάσει στο σύστημα εφαρμογής, εκείνη έχει τη ποινική ευθύνη
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Μήπως αργούν;
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Μήπως έπρεπε να την πληρώσετε αφού είχε ολοκληρώσει τις δουλειές αυτές;

Από την άλλη ξέρω οτι τα υποθηκοφυλάκεια έχουν πολύ λίγους υπαλλήλους και ο κόσμος περιμένει από το ξημέρωμα να πιάσει σειρά. Τώρα είπαν οτι θα το διορθώσουν αυτό και θα κλείνεται ραντεβού. Οπότε μην αγχώνεσαι.

Διαδικασία:​

  1. Ο δικηγόρος που ενεργεί για τον δωρητή και ελέγχει την ορθότητα και νομιμότητα των τίτλων ιδιοκτησίας και του περιεχομένου της συμβάσεως.
  2. Ο συμβολαιογράφος συντάσσει το κείμενο του συμβολαίου το οποίο περιλαμβάνει την περιγραφή και το ιστορικό κτήσεως του ακινήτου ,τους ειδικούς όρους και τελικά την αποδοχή από μέρος του τέκνου.
  3. Υπογράφεται το συμβόλαιο και καταχωρείται στο υποθηκοφυλακείο ή στο κτηματολογικό γραφείο.
* Με την υπογραφή του συμβολαίου το τέκνο παραλαμβάνει το ακίνητο και έχει πλέον τα δικαιώματα και την επιμέλεια για την εκμετάλλευση του σαν ιδιοκτήτης.
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό λέω, εφόσον είχε κι άλλες εκκρεμότητες να διευθετήσει, μήπως να την πληρώνατε στο τέλος.
Συμφωνώ, απλά τότε που είχαμε πρωτοπάει μας είχε πει: "Μου δίνετε προκαταβολή 300 ευρώ τώρα και τα υπόλοιπα 750 ευρώ την ημερα που θα υπογράψουμε τα συμβόλαια".

Αυτό που αναφέρετε τα ρώτησα στη δικηγόρο μου, και μου είπε ότι αν δεν τη πλήρωνα τώρα, θα μπορούσε να πει ότι ξέριες κάτι" δεν με πλήρωσε, άρα δεν προχωράω τη διαδικασία ".

Γιατί τώρα, να σας εξηγήσω τι μένει. Να τα πάει στο υποθηκοφυλάκειο ( αν δεν τα πήγε ήδη) και να γίνει μεταγραφή του συμβολαίου, έτσι ώστε να πληρώσω και εκεί το παράβολο των 400 ευρώ και να τελειώνει το θέμα
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Δεν έχει λόγο να μην ολοκληρώσει τη δουλειά της και να χαλάσει τη φήμη της. Άσε λίγες μέρες να περάσουν και κάνε ένα τηλεφώνημα να τη ρωτήσεις (και καλά) αν τελείωσε η δουλειά και αν χρειάζεται να κάνετε κάτι ακόμα.

Όπως και να έχει εφόσον έχει υπογραφεί το συμβόλαιο το σπίτι σού ανήκει αλλά και θα υπάρχει κάποιος σύλλογος να της κάνετε καταγγελία αν χρειαστεί. Δε νομίζω όμως να φτάσετε εκεί, όλα αυτά είναι καθημερινότητα για μια συμβολαιογράφο και εμπλέκεται και το όνομα της.
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχει λόγο να μην ολοκληρώσει τη δουλειά της και να χαλάσει τη φήμη της. Άσε λίγες μέρες να περάσουν και κάνε ένα τηλεφώνημα να τη ρωτήσεις (και καλά) αν τελείωσε η δουλειά και αν χρειάζεται να κάνετε κάτι ακόμα.

Όπως και να έχει εφόσον έχει υπογραφεί το συμβόλαιο το σπίτι σού ανήκει αλλά και θα υπάρχει κάποιος σύλλογος να της κάνετε καταγγελία αν χρειαστεί. Δε νομίζω όμως να φτάσετε εκεί, όλα αυτά είναι καθημερινότητα για μια συμβολαιογράφο και εμπλέκεται και το όνομα της.
καλά αυτό με τη φήμη το προσπερνάω. Γιατί αν σας αναφέρω πόσες περιπτώσεις γνωρίζω ειδικά εδώ στην Αθήνα που είναι χάος, το τι κοροιδια και απατεωνιά παίζει, αφήστε το. Αυτό που λέτε ισχύει περισσότερο για επαρχίες και νησιά που είναι κλειστές κοινωνίες. Άντε να βάλω και τη Θεσσαλονίκη που είναι μια μεγάλη επαρχία και πάνω-κάτω οι περισσότεροι γνωρίζονται μεταξύ τους.

Αλλά στην Αθήνα δεν νοιάζεται ο άλλος και τοσο πολύ για τη φήμη του λόγω χάους. Τα έχει καλά με το κύκλο του που θα του στείλουν άλλους και τελειώνει το θέμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top