Δικαστικός υπάλληλος - αξίζει;

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.

Πρόσφατα πήρε το μάτι μου ένα διαγωνισμό για δικαστικούς υπαλλήλους/γραμματείς

Δεν δήλωσα συμμετοχή, και σκέφτομαι να δηλώσω στον επόμενο που θα βγει. Έδωσαν κάτι συγγενείς μου , αλλά δεν έμειναν ευχαριστημένοι.

Θεωρείται ότι αξίζει να γίνει σήμερα κάποιος δικαστικος υπαλληλος/γραμματέας?
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Εξατάται από τις προσωπικές σου επιδιώξεις. Αν επιθυμείς την ασφάλεια του δημοσίου και τον καταθλιπτικό (σόρι) μισθό του, τότε ίσως και να αξίζει. Επίσης, μιας και ο διαγωνσιμός είναι ανοικτός σε όλους τους αποφοίτους ΑΕΙ (έχει και για κατηγορίες ΔΕ και ΤΕ, βέβαια), θα έλεγα πως αν κάποιος θέλει να παραμείνει στην Ελλαδίτσα και είναι κάτοχος κάποιου πτυχίου που δεν έχει κάποια φοβερή προοπτική, τότε ναι, η θέση αυτή είναι μια καλή εναλλακτική.Τέλος, το καλό με αυτές τις εξετάσεις είναι ότι είναι αρκετά fast track και δεν χρειάζεται να περιμένεις τις αργόσυρτες διαδικασίες του ΑΣΕΠ (προσωρινά. οριστικά και δεν συμμαζεύεται). Εδώ μία που βγαίνουν τ'αποτελέσματα και εντός ολίγων ημερών ξεκινάτε την επ'αμοιβή εκπαίδευσή σας στην ΕΣΔΙ, όπως και οι δικαστικοί λειτουργοί.
Προσωπικά ξέρω αρκετούς συναδέλφους που έδωσαν και πέρασαν, μην αντέχοντας το ολοένα εντεινόμενο κλίμα αβεβαιότητας του ελ. επαγγέλματος. Γι' αυτούς η εξεταστική διαδικασία είναι μάλλον σχετικά εύκολη. Για τους μη νομικούς λογικά θέλει αρκετή προσπάθεια, αλλά το δίκαιο δεν είναι κάτι που δεν μαθαίνεται κιόλας. Χρειάζεται χρόνος και υπομονή, όμως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λασερ σ ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σου.

Κοίταξε να δεις. Εγώ το ρώτησα γενικά περισσότερο αν αξίζει ως δημόσια υπηρεσία.

Γιατί ξέρω ότι έχει τρομερό φόρτο εργασίας, αρκετή καθημερινή πίεση και ως μισθό έχει ότι έχουν και οι άλλες δημόσιες υπηρεσίες, παρόλο που δεν θα έπρεπε. Έπειτα μη ξεχνάς ότι δεν είναι μόνο που θα πετύχεις και θα μπεις. Πας 3 μήνες στην εσδι στη θεσσαλονικη για εκπαίδευση, μετά 3 μήνες πρακτική και μετά έχεις μαζί με αυτά και τη διετής δοκιμαστική περίοδο. Ε όσο να ναι το λες και στρατπ ειδικά από τη στιγμή που αξιολογείσαι ενώ σε άλλες υπηρεσίες είναι καλύτερα.

Εγώ πχ που είμαι δάσκαλος όσο να ναι έχουμε καλύτερες συνθήκες αλλά δεν είμαι μόνιμος. Γυρνάω ως αναπληρωτής κάθε χρόνο
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Λοιπόν, η δουλειά του γραμματέα είναι όντως αρκετά υπεύθυνη και ο φόρτος εργασίας μεγαλύτερος από αυτή του μέσου Δ.Υ. Πιο ζόρικα θεωρώ πως είναι σε Εισαγγελίες και γενικά το να εργάζεσαι σε ποινικά ακροατήρια. Αν πχ είσαι στα διοικητικά εκεί είναι ασυζητητί αρκετά πιο ανθρώπινα τα πράγματα. Η εκπαίδευση στην ΕΣΔΙ για την 1η σειρά ήταν λίγο σαν τη διαβολοδομάδα των ΟΥΚάδων με αρκετά τραγελαφικά περιστατικά, όπως μου μεταφέρθηκε από επιτυχούσα, αλλά θεωρώ πως είναι κάτι που θα "στρώσει" στις επόμενες σειρές. Επίσης, κάτι που πολλοί δεν έλαβαν υπ'οψιν τους, και κατέληξαν ν'αρνηθούν τη θέση. Το πού θα τοποθετηθείς, εξαρτάται από τον βαθμό εισαγωγής σου, τον μέσο όρων των προόδων που θα γράψετε στη σχολή και τον βαθμό των εξετάσεων αποφοίτησης (χρειάζεται προσπάθεια για να κοπείς). Μέχρι τότε δεν ξέρεις τι θα σου κληρώσει. Αν είσαι από τους πρώτους στον τελικό πίνακα, τότε θα έχεις επιλογές αρκετές. Αν είσαι προς το τέλος, θα σου έχουν απομείνει όλες οι αντιδημοφιλείς επιλογές και μπορεί να βρεθείς σε καμιά παραμεθώριο. Με άλλα λόγια, όταν αποφασίσεις να δώσεις σε αυτές τις εξετάσεις πρέπει να είσαι και γι'αυτό προετοιμασμένος. Αν αρνηθείς τον διορισμό, επιστρέφεις τις αποδοχές που έλαβες κατά τις διάρκεια της εκπαίδευσης ως αχρεωστήτως καταβληθείσες.
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Λασερ σ ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σου.

Κοίταξε να δεις. Εγώ το ρώτησα γενικά περισσότερο αν αξίζει ως δημόσια υπηρεσία.

Γιατί ξέρω ότι έχει τρομερό φόρτο εργασίας, αρκετή καθημερινή πίεση και ως μισθό έχει ότι έχουν και οι άλλες δημόσιες υπηρεσίες, παρόλο που δεν θα έπρεπε. Έπειτα μη ξεχνάς ότι δεν είναι μόνο που θα πετύχεις και θα μπεις. Πας 3 μήνες στην εσδι στη θεσσαλονικη για εκπαίδευση, μετά 3 μήνες πρακτική και μετά έχεις μαζί με αυτά και τη διετής δοκιμαστική περίοδο. Ε όσο να ναι το λες και στρατπ ειδικά από τη στιγμή που αξιολογείσαι ενώ σε άλλες υπηρεσίες είναι καλύτερα.

Εγώ πχ που είμαι δάσκαλος όσο να ναι έχουμε καλύτερες συνθήκες αλλά δεν είμαι μόνιμος. Γυρνάω ως αναπληρωτής κάθε χρόνο
Εξαρτάται από το δικαστήριο και το τμήμα στο οποίο θα διοριστείς. Τα διοικητικά δικαστήρια είναι καλύτερη επιλογή από τα πολιτικά/ποινικά, ενώ γενικά μιλώντας, υπάρχουν τμήματα που δέχονται πολύ κόσμο και ο φόρτος εργασίας είναι μεγάλος, υπάρχουν όμως και τμήματα που είναι ανοιχτά λίγο έως καθόλου στο κοινό και οι συνθήκες είναι πιο καλές. Επιπλέον, μιας και είναι και επίκαιρο το θέμα, μπορείς να διορίζεσαι δικαστικός αντιπρόσωπος στις εκλογές. Από εκεί και πέρα, πρέπει να ζυγίσεις, από τη μία κατά πόσο θα είσαι ικανοποιημένος με τη συγκεκριμένη θέση στο δημόσιο με ό,τι θετικό και αρνητικό συνεπάγεται, και από την άλλη το πώς βλέπεις τον εαυτό σου στο μέλλον από το παιδαγωγικό, και να επιλέξεις αναλόγως.
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν, η δουλειά του γραμματέα είναι όντως αρκετά υπεύθυνη και ο φόρτος εργασίας μεγαλύτερος από αυτή του μέσου Δ.Υ. Πιο ζόρικα θεωρώ πως είναι σε Εισαγγελίες και γενικά το να εργάζεσαι σε ποινικά ακροατήρια. Αν πχ είσαι στα διοικητικά εκεί είναι ασυζητητί αρκετά πιο ανθρώπινα τα πράγματα. Η εκπαίδευση στην ΕΣΔΙ για την 1η σειρά ήταν λίγο σαν τη διαβολοδομάδα των ΟΥΚάδων με αρκετά τραγελαφικά περιστατικά, όπως μου μεταφέρθηκε από επιτυχούσα, αλλά θεωρώ πως είναι κάτι που θα "στρώσει" στις επόμενες σειρές. Επίσης, κάτι που πολλοί δεν έλαβαν υπ'οψιν τους, και κατέληξαν ν'αρνηθούν τη θέση. Το πού θα τοποθετηθείς, εξαρτάται από τον βαθμό εισαγωγής σου, τον μέσο όρων των προόδων που θα γράψετε στη σχολή και τον βαθμό των εξετάσεων αποφοίτησης (χρειάζεται προσπάθεια για να κοπείς). Μέχρι τότε δεν ξέρεις τι θα σου κληρώσει. Αν είσαι από τους πρώτους στον τελικό πίνακα, τότε θα έχεις επιλογές αρκετές. Αν είσαι προς το τέλος, θα σου έχουν απομείνει όλες οι αντιδημοφιλείς επιλογές και μπορεί να βρεθείς σε καμιά παραμεθώριο. Με άλλα λόγια, όταν αποφασίσεις να δώσεις σε αυτές τις εξετάσεις πρέπει να είσαι και γι'αυτό προετοιμασμένος. Αν αρνηθείς τον διορισμό, επιστρέφεις τις αποδοχές που έλαβες κατά τις διάρκεια της εκπαίδευσης ως αχρεωστήτως καταβληθείσες.
Φαντάσου όλα αυτά που ανέφερες, πόσοι δεν τα γνώριζαν και πήγαν και έδωσαν εξετάσεις. Δηλαδή σκέψου να αφήσω τώρα την εκπαίδευση και να πάω για εκεί που όπως μου τα μεταφέρεις είναι τα πράγματα πάρα πολύ χειρότερα.

Και ας πάμε στην άλλη παράμετρο. Κάποιος που έχει οικογένεια, παιδιά κλπ, πολύ δύσκολο να τα βιώσει όλα αυτά. Θα είναι εις βάρος του και νομίζω κιόλας αν παραιτηθέις μέσα στη σχολή , η θέση δεν καλύπτεται από επιλαχών/επιλαχούσα. Πάει ως κενή θέση για άλλο υπάλληλο.

Γι αυτό ίσως μερικοί δεν πάνε όταν είναι επιτυχόντες, γιατί σου λέει μετά έρχονται τα δύσκολα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εξαρτάται από το δικαστήριο και το τμήμα στο οποίο θα διοριστείς. Τα διοικητικά δικαστήρια είναι καλύτερη επιλογή από τα πολιτικά/ποινικά, ενώ γενικά μιλώντας, υπάρχουν τμήματα που δέχονται πολύ κόσμο και ο φόρτος εργασίας είναι μεγάλος, υπάρχουν όμως και τμήματα που είναι ανοιχτά λίγο έως καθόλου στο κοινό και οι συνθήκες είναι πιο καλές. Επιπλέον, μιας και είναι και επίκαιρο το θέμα, μπορείς να διορίζεσαι δικαστικός αντιπρόσωπος στις εκλογές. Από εκεί και πέρα, πρέπει να ζυγίσεις, από τη μία κατά πόσο θα είσαι ικανοποιημένος με τη συγκεκριμένη θέση στο δημόσιο με ό,τι θετικό και αρνητικό συνεπάγεται, και από την άλλη το πώς βλέπεις τον εαυτό σου στο μέλλον από το παιδαγωγικό, και να επιλέξεις αναλόγως.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Το θέμα είναι ότι δικαστικός αντιπρόσωπος δεν διορίζεται κάθε χρόνο, αλλά κάθε 4 χρόνια που διενεργούνται εκλογές. Επίσης δεν διαλέγεις το που θα πας εσύ ως δικαστικός υπάλληλος, αλλά το που θα σε πάνε εκείνοι με βάση τα κριτήρια που αναφέριε ο Λασερ. Αν τώρα κάποιος είναι παντρεμένος, με παιδιά , πως θα γυρνάει όλη την Ελλάδα μακρυά από το σπιιτι του?

Άσε που για εμάς τους μη νομικούς θα είναι πρωτόγνωρα όλα αυτά με τα άρθρα και τις δικονομίες. Κάποιος που είναι νομικός και ασχολείται ενεργά με τη νομική, θα τα πάει περίφημα.

Απλά το τοπικ τέθηκε από εμένα αν αξίζει με τόσα καψώνια που περνάει κάποιος για να γίνει δικαστικός υπάλληλος εν συγκρίσει με τους υπόλοιπους Δ.Υ των άλλων υπηρεσιών και ταυτόχρονα όλοι αυτοί εντάσσονται στον κοινό μισθολογίο του Δημοσίου. Νομίζω ειδικά μισθολόγια έχουν μόνο η ΑΑΔΕ και τα σώματα ασφαλείας.

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι κίνητρο, κάποιος να μπει δικαστικός υπάλληλος να έχει φόρτο εργασίας καθημερινό, να μη σηκώνει κεφάλι και ο αντίστοιχος πχ στο δικό μου κλάδο ( εκπαίδευση) να είναι πιο άνετος και χαλαρός
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

theodle

Νεοφερμένος

Ο theodle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Τα δικαστήρια ΔΕΝ είναι όπως οι άλλες δημόσιες υπηρεσίες. Οι δικαστικοί υπάλληλοι είναι από τους λίγους δημοσίους υπαλλήλους που εργάζονται και κάποιες φορές σε δύσκολες συνθήκες.

Δηλαδή αν νομίζεις ότι θα γίνεις δικαστικός υπάλληλος, θα δουλεύεις 8ωρο και μετά σπίτι, σας πληροφορώ ότι δυστυχώς δεν είναι έτσι.

Θα χρειαστεί πολλές φορές να εργάζεσαι στο δικαστήριο και εκτός ωραρίου, πχ αν υπάρχει υπόθεση που πρέπει να δικαστεί και είσαι έδρα, όπως και αν είσαι στις ανακρίσεις ( αυτές μπορεί να τραβήξουν και μέχρι τα μεσάνυχτα). Κάποια δικαστήρια κάνουν υπηρεσίες και τα Σάββατα, και μάλιστα δεν πληρώνεσαι. Απλά παίρνεις προφορικό ρεπό.

Είναι μια υπηρεσία που δυστυχώς δεν έχει κινητικότητα ( προς το παρόν), και έχει ενιαίο μισθολόγιο. Θα πρέπει όποιος αποφασίσει να επιλέξει το συγκεκριμένο επάγγελμα, να ζυγίσει τις επιλογές του. Αξίζει να λαμβάνεις τον ίδιο μισθό με το μέσο δημόσιο υπάλληλο, όταν ο όγκος δουλειάς και οι ευθύνες δεν είναι ανάλογες με αυτές του δημοσίου υπαλλήλου?

Η λέξη "πειθαρχικό" είναι πάρα πολύ συνηθισμένη για ένα δικαστικό υπάλληλο εν συγκρίσει με έναν υπάλληλο στις κλασσικές δημόσιες υπηρεσίες. Αν και για να είμαι ειλικρινής, για να περάσεις πειθαρχικό ως δικαστικός υπάλληλος θα πρέπει να γίνει τέτοιο ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος, που το θεωρώ απίθανο με βάσει την εποχή που ζούμε λόγω της τεχνολογίας.

Αν τα δικαστήρια είχαν ειδικό μισθολόγιο, θα σου έλεγα ότι θα άξιζε να είσαι δικαστικός υπάλληλος, αλλά τώρα?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top