• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Εθελοντής Αιμοδότη - Ερώτηση

WayfaringStranger

Νεοφερμένος

Ο WayfaringStranger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είμαι εθελοντής αιμοδότης. Κάποιος συγγενής μου (κούφια η ώρα) παθαίνει ατύχημα και χρειάζεται επειγόντως αίμα. Ενημερώνεται αυτόματα ότι εγώ είμαι εθελοντής αιμοδότης και μπορεί να χρησιμοποιήσει το απόθεμα του δικού μου αίματος;

Πρέπει να πάω εγώ στο νοσοκομείο και να δηλώσω ότι είναι συγγενής μου και πως είμαι εθελοντής αιμοδότης για να του δώσουν από το δικό μου απόθεμα;


Για να προλάβω αντιδράσεις όχι δεν είμαι σκατοψυχος. Θέλω να βοηθάω όλο τον κόσμο.

Απλά τυχαίνει συγγενικά μου πρόσωπα πολύ στενά να είναι Μάρτυρες τους Ιεχωβά και να μην δέχονται ούτε να δίνουν ουτε να λαβαίνουν αίμα. Για αυτόν τον λόγο δεν θα ήθελα να μάθουν ότι είμαι τακτικός εθελοντής αιμοδότη για να έχω την ησυχία μου. Δηλαδή να μην μου κάνουν πόλεμο γιατί τα μέλη αυτής της θρησκείας θεωρούν απαράδεκτο να δίνεις η να λαβαίνεις αίμα. Οπότε για αυτό ρωτάω αν ξέρετε τι συμβαινει σε περίπτωση που χρειαστεί αίμα κάποιο συγγενικό πρόσωπο. Τον ενημερώνει το νοσοκομείο ότι εγώ είμαι αιμοδότης;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Είμαι εθελοντής αιμοδότης. Κάποιος συγγενής μου (κούφια η ώρα) παθαίνει ατύχημα και χρειάζεται επειγόντως αίμα. Ενημερώνεται αυτόματα ότι εγώ είμαι εθελοντής αιμοδότης και μπορεί να χρησιμοποιήσει το απόθεμα του δικού μου αίματος;

Πρέπει να πάω εγώ στο νοσοκομείο και να δηλώσω ότι είναι συγγενής μου και πως είμαι εθελοντής αιμοδότης για να του δώσουν από το δικό μου απόθεμα;


Για να προλάβω αντιδράσεις όχι δεν είμαι σκατοψυχος. Θέλω να βοηθάω όλο τον κόσμο.

Απλά τυχαίνει συγγενικά μου πρόσωπα πολύ στενά να είναι Μάρτυρες τους Ιεχωβά και να μην δέχονται ούτε να δίνουν ουτε να λαβαίνουν αίμα. Για αυτόν τον λόγο δεν θα ήθελα να μάθουν ότι είμαι τακτικός εθελοντής αιμοδότη για να έχω την ησυχία μου. Δηλαδή να μην μου κάνουν πόλεμο γιατί τα μέλη αυτής της θρησκείας θεωρούν απαράδεκτο να δίνεις η να λαβαίνεις αίμα. Οπότε για αυτό ρωτάω αν ξέρετε τι συμβαινει σε περίπτωση που χρειαστεί αίμα κάποιο συγγενικό πρόσωπο. Τον ενημερώνει το νοσοκομείο ότι εγώ είμαι αιμοδότης;
Λοιπον επειδη εχω χρειαστει αιμα για επεμβαση,εγινε η κρατηση μεσω ενος ανθρωπου γνωστου που ηταν αιμοδοτης και απλα η φιαλη καταχωρηθηκε με το δικο μου ονομα ως ασθενους. Εγω δεν εμαθα το ονομα του δοτη.
Αυτο εχω δει να γινεται δεν ξερω αν εχει αλλαξει η διαδικασια.
Παρε τηλεφωνο να σε ενημερωσουν
Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας (Ε.ΚΕ.Α)
Ολυμπιονίκη Χρ. Μάντικα 7, Θέση Λεκάνες,
ΤΚ 13678 Αχαρνές – Αθήνα
Τηλ.: +30 213-2146700 Φαξ: +30 213-2146740
Email: info@ekea.gr

Πιστευω πως δεν μαθαινουμε το ονομα του δοτη,εγω αυτο καταλαβα.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
καλημέρα, εθελοντής και εγώ,
έχεις την ταυτότητα αιμοδότη?
μπορείς να δώσεις μέχρι και σε α βαθμό συγγενή, και δεν μαθαίνει τίποτα.
 

WayfaringStranger

Νεοφερμένος

Ο WayfaringStranger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
καλημέρα, εθελοντής και εγώ,
έχεις την ταυτότητα αιμοδότη?
μπορείς να δώσεις μέχρι και σε α βαθμό συγγενή, και δεν μαθαίνει τίποτα.
Καλημέρα,
Δεν έχω ταυτότητα αιμοδότη ακόμα. Αυτές τις ημέρες θα δώσω για πρώτη φορά.
Απλά είναι κάτι που θέλω να μείνει κρυφό όσο γίνεται από ορισμένους συγγενείς μου λόγω του προβλήματος που ανέφερα.
Αυτοί οι συγγενείς μου δεν πρόκειται να δεχτούν μετάγγιση αίματος ακόμα και να κινδυνεύει η ζωή τους δυστυχώς.
Απλά δεν ήξερα μήπως όταν είναι να κάνουν κάποια ιατρική επέμβαση που χρειάζεται αίμα βρίσκει το νοσοκομείο ποίοι στενοί συγγενείς είναι αιμοδότες και ενημερώνει αυτόν που πρέπει να κάνει την επέμβαση.
Ευτυχώς από ότι μου λέτε δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Εγώ και να το μάθουν θα συνεχίσω να είμαι εθελοντής αιμοδότης γιατί είναι πραγματικά από τις καλύτερες πράξεις που μπορούμε να κάνουμε για τους συνανθρώπους μας και έχω την δυνατότητα να το κάνω.

Απλά δεν υπάρχει λόγος να το μάθουν ότι είμαι και να κάθομαι να εξηγώ τα αυτονόητα και να τους στεναχωρήσω που δεν κάνω αυτό που μου μάθε η θρησκεία που με μεγάλωσαν οι γονείς μου.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλημέρα,
Δεν έχω ταυτότητα αιμοδότη ακόμα. Αυτές τις ημέρες θα δώσω για πρώτη φορά.
Απλά είναι κάτι που θέλω να μείνει κρυφό όσο γίνεται από ορισμένους συγγενείς μου λόγω του προβλήματος που ανέφερα.
Αυτοί οι συγγενείς μου δεν πρόκειται να δεχτούν μετάγγιση αίματος ακόμα και να κινδυνεύει η ζωή τους δυστυχώς.
Απλά δεν ήξερα μήπως όταν είναι να κάνουν κάποια ιατρική επέμβαση που χρειάζεται αίμα βρίσκει το νοσοκομείο ποίοι στενοί συγγενείς είναι αιμοδότες και ενημερώνει αυτόν που πρέπει να κάνει την επέμβαση.
Ευτυχώς από ότι μου λέτε δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Εγώ και να το μάθουν θα συνεχίσω να είμαι εθελοντής αιμοδότης γιατί είναι πραγματικά από τις καλύτερες πράξεις που μπορούμε να κάνουμε για τους συνανθρώπους μας και έχω την δυνατότητα να το κάνω.

Απλά δεν υπάρχει λόγος να το μάθουν ότι είμαι και να κάθομαι να εξηγώ τα αυτονόητα και να τους στεναχωρήσω που δεν κάνω αυτό που μου μάθε η θρησκεία που με μεγάλωσαν οι γονείς μου.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
ναι νομιζω ειναι προσωπικο δεδομενο διασφαλιζεται η ταυτοτητα του δοτη,απλα η ταυτοτητα ειναι για να σε ενημερωνουν ποτε χρειαζεται να ξαναπας για αιμοδοσια και για να βλεπεις καταχωρημενες τις αιμοδοσιες σου στην πλατφορμα του ΕΚΑ.Παρε και τηλεφωνο να τους ρωτησεις,σου λεω κι εγω δεν εμαθα το ονομα του δοτη,μονο οτι κρατηθηκε μια φιαλη με το ονομα μου ως ασθενους για την επεμβαση οπως σου ειπα,σου ειπε και ο @Gaspar.
Παρε τηλεφωνο να ρωτησεις να σου φυγει η αμφιβολια καταλαβες,και μπραβο σου που το αποφασισες να ξεκινησεις! :thumbup:
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Καλημέρα,
Δεν έχω ταυτότητα αιμοδότη ακόμα. Αυτές τις ημέρες θα δώσω για πρώτη φορά.
Όταν πάς ζήτησε να σου βγάλουν, είναι σαν κάρτα με φώτο και αριθμό, και συμπληρώνεις και κινητό.
την παραλαμβάνεις μετά από κάποιες μέρες σε κάποιο κατάστημα, την δικιά μου την πήρα από vodafone
όταν περάσουν οι 4 μήνες όπου μπορείς να ξαναδώσεις θα σου στέλνουν αυτόματα sms για ενημέρωση.

αξίζει γιατί το αίμα που δίνεις μένει στο μητρώο σου, κάποια στιγμή σε όλους έχει χρειαστεί.
 

WayfaringStranger

Νεοφερμένος

Ο WayfaringStranger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Όταν πάς ζήτησε να σου βγάλουν, είναι σαν κάρτα με φώτο και αριθμό, και συμπληρώνεις και κινητό.
την παραλαμβάνεις μετά από κάποιες μέρες σε κάποιο κατάστημα, την δικιά μου την πήρα από vodafone
όταν περάσουν οι 4 μήνες όπου μπορείς να ξαναδώσεις θα σου στέλνουν αυτόματα sms για ενημέρωση.

αξίζει γιατί το αίμα που δίνεις μένει στο μητρώο σου, κάποια στιγμή σε όλους έχει χρειαστεί.
Ναι έχει πολλαπλά οφέλη. Ακόμα και για τον οργανισμό έχει οφέλη να του αφαιρείτε αίμα διάβασα. Μειώνει τις πιθανότητες πολλών ασθενειών το να δίνεις τακτικά αίμα και να μπαίνει στο σώμα σε διαδικασία αναπλήρωσης του. Επίσης σου κάνουν και κάποιες εξετάσεις βασικές στο αίμα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν ξερω να απαντησω στην ερωτηση σου αλλα θελω να πω ενα μπραβο στα παιδια που ειναι αιμοδοτες.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Είμαι ο μόνος που φοβάται την αιμοδοσία αλλά θέλω να γίνω αιμοδότης 🤔
 

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Είμαι εθελοντής αιμοδότης. Κάποιος συγγενής μου (κούφια η ώρα) παθαίνει ατύχημα και χρειάζεται επειγόντως αίμα. Ενημερώνεται αυτόματα ότι εγώ είμαι εθελοντής αιμοδότης και μπορεί να χρησιμοποιήσει το απόθεμα του δικού μου αίματος;

Πρέπει να πάω εγώ στο νοσοκομείο και να δηλώσω ότι είναι συγγενής μου και πως είμαι εθελοντής αιμοδότης για να του δώσουν από το δικό μου απόθεμα;


Για να προλάβω αντιδράσεις όχι δεν είμαι σκατοψυχος. Θέλω να βοηθάω όλο τον κόσμο.

Απλά τυχαίνει συγγενικά μου πρόσωπα πολύ στενά να είναι Μάρτυρες τους Ιεχωβά και να μην δέχονται ούτε να δίνουν ουτε να λαβαίνουν αίμα. Για αυτόν τον λόγο δεν θα ήθελα να μάθουν ότι είμαι τακτικός εθελοντής αιμοδότη για να έχω την ησυχία μου. Δηλαδή να μην μου κάνουν πόλεμο γιατί τα μέλη αυτής της θρησκείας θεωρούν απαράδεκτο να δίνεις η να λαβαίνεις αίμα. Οπότε για αυτό ρωτάω αν ξέρετε τι συμβαινει σε περίπτωση που χρειαστεί αίμα κάποιο συγγενικό πρόσωπο. Τον ενημερώνει το νοσοκομείο ότι εγώ είμαι αιμοδότης;

Don't worry, δεν μπορούν να ξέρουν τπτ, δώσε φουλ. Υπάρχει μεγάλη ανάγκη για αίμα
 

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

WayfaringStranger

Νεοφερμένος

Ο WayfaringStranger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θα ήθελα μόνο να προσθέσω αφού έδωσα αίμα πως δεν πονάει καθόλου το τρύπημα. Επίσης είναι πολύ ξεκούραστη διαδιακασία χωρίς κανένα αρνητικό η μείον τουλάχιστον για μένα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Πρέπει να έχεις πάρει πρωινό γιατί εγώ είχα πάει νηστικός και μου είπαν να φάω κάτι και μετά ένα μισάωρο να δώσω αίμα.
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Πρέπει να έχεις πάρει πρωινό γιατί εγώ είχα πάει νηστικός και μου είπαν να φάω κάτι και μετά ένα μισάωρο να δώσω αίμα.
Εγώ νομίζω μου είχαν πει να είμαι μια ώρα νηστική...
Καλά δεν έχει σημασία για το αίμα που παίρνουν αυτό νομίζω, αλλά μου έκανε εντύπωση!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Εγώ νομίζω μου είχαν πει να είμαι μια ώρα νηστική...
Καλά δεν έχει σημασία για το αίμα που παίρνουν αυτό νομίζω, αλλά μου έκανε εντύπωση!
Αν πας πρωί, πρέπει να έχεις πάρει καλό πρωινό. Αν πας απόγευμα, πρέπει να περάσουν δύο ώρες τουλάχιστον από το μεσημεριανό.
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Μελέτες έχουν δείξει ότι η τακτική (τουλάχιστον δύο φορές τον χρόνο) αιμοδοσία μειώνει μακροπρόθεσμα τις πιθανότητες εκδηλώσεως χρόνιων παθήσεων, όπως καρδιοπάθεια, υπέρταση, ορισμένες μορφές καρκίνου, σακχαρώδη διαβήτη, αυξημένη χοληστερόλη στο αίμα και εγκεφαλικά επεισόδια. - Σου δίνει την ευκαιρία να νιώσεις αυτοπραγμάτωση, αυτοεκτίμηση, κοινωνική συμμετοχή, κοινωνική σε αναγνώριση, αίσθηση ατομικής και οικογενειακής προστασίας.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,789 μηνύματα.
Στην Ελλάδα υπάρχει έλλειψη αιμοδοτών για αυτό προμηθευόμαστε από το εξωτερικό εν αντιθέσει με την Ευρώπη. Η αιμοδοσία εκτός από θέμα ανθρωπισμού είναι και πατριωτικό καθήκον θα πρόσθετα. Όταν ξαναγίνει στο χωριό μου θα συνεισφέρω. Την πρώτη φορά δυστυχώς έμαθα αργά από γνωστούς ότι όσοι νέοι δεν έχουν ξανακάνει πρέπει να πάνε νωρίς το πρωί και είχε περάσει η ώρα οπότε πάει η πρώτη ευκαιρία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top