Ελλάδα και οικολογική συνείδηση

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Δεύτερον, συγγνώμη για το χαρακτηρισμό, αλλά η νοοτροπία σου είναι τραγική και πέρα για πέρα καταδικαστέα. Λόγω του φόρουμ μου απαγορεύεται να προβώ σε χειρότερους χαρακτηρισμούς. Αν περιμένεις από τους άλλους να ξεκινήσουν να κάνουν κάτι για να ξεκινήσεις κι εσύ να το κάνεις τότε καλά κρασιά.

Δε με πειράζει ό,τι κι αν πεις γιατί το ξέρω κι εγώ η ίδια.:)

Μακάρι μόνο το μόνο στραβό σε αυτή τη χώρα να ήταν η ανακύκλωση.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εγω αναρωτιέμαι το κατά πόσο γίνεται σωστά η ανακύκλωση στην ελλαδα? δηλαδή οκ υπάρχουν κάδοι ανακύκλωσης αλλά μετά αυτά τα σκουπίδια περνάνε από την απαραίτητη διαδικασία?
.
Κατά καιρούς έχω δει κάτι ρεπορτάζ στους καλοκαιρινούς παπαδάκηδες με κάτι κεντρα που λένε ότι τα συλλέγουν. Δεν θυμάμαι περισσότερα όμως.

Αλλά και εγώ η ίδια αναρωτιέμαι αν όντως δουλεύουν μιας και οι κάδοι που είναι κοντά στο σπίτι μου [2 και σχεδόν όλες τις φορές που έχω πετάξει εγώ πράγματα ήταν "σωστά" γεμάτοι--εννοώ με χαρτιά άδειες συσκευασίες και όχι με "κανονικά" σκουπίδια] τους έχω δει πολλάκις να αδειάζονται στον ίδιο "κουβά" με τον κανονικό κάδο σκουπιδιών από τα συνεργεία καθαρισμού.

Πάντως, (to enhance αυτο που είπε η αντερ), συζητούσα με τον γερμανό γαμπρό μου μέσα στο καλοκαίρι, εκφράζοντας του τη στενοχώρια μου που η ανακύκλωση δεν δουλεύει ως όφειλε και μου ανέφερε ότι στη Γερμανία (που υπάρχει από πολύ παλιότερα βέβαια :whistle:) χρειάστηκε χοντρικά μια 15ετία για να λειτουργήσει σωστά. I guess έχουμε δρόμο μπροστά μας ακόμα.
Πάντως επαφίεται ΠΑΡΑ πολύ σε εμάς για να δουλέψει σωστά. Μου φαίνεται αδύνατο πχ. στη γειτονιά που μένω τώρα, με την πλειοψηφία των ανθρώπων που χρησιμοποιούν τους εν λόγω κάδους να είνια πάνω από 50 οι κάδοι να μην "φορτώνονται" με σκουπίδια (ανεξάρτητα από το αν συλλέγονται στη συνέχεια σωστά), ενώ στη φοιτητική γειτονιά μου [εκεί που έμενα πριν] με την πλειοψηφία των γειτόνων να είναι φοιτητές, δλδ άτομα ως 25 χρονών να είναι οι κάδοι ανακύκλωσης μονίμως γεμάτοι με υπολλείματα φαγητών και άλλα "κανονικά" σκουπίδια.

Ποιός φταίει εξίσου με την ...πολιτεία λοιπόν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεύτερον, συγγνώμη για το χαρακτηρισμό, αλλά η νοοτροπία σου είναι τραγική και πέρα για πέρα καταδικαστέα. Λόγω του φόρουμ μου απαγορεύεται να προβώ σε χειρότερους χαρακτηρισμούς. Αν περιμένεις από τους άλλους να ξεκινήσουν να κάνουν κάτι για να ξεκινήσεις κι εσύ να το κάνεις τότε καλά κρασιά.



Μπράβο συνάδελφε σεφ! Καλά τα λες! Μπρός για την επανάσταση... :clapup:

Μένει μόνο να βρούμε
που στην ευχή
είναι εκείνο το κουμπάκι στο πισι
που γράφει "OFF"
...μετά θα ξεχυθούμε στους δρόμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε με πειράζει ό,τι κι αν πεις γιατί το ξέρω κι εγώ η ίδια.:)

Μακάρι μόνο το μόνο στραβό σε αυτή τη χώρα να ήταν η ανακύκλωση.:/:

Himela, πολλή μασημένη τροφή περιμένεις, μου φαίνεται...



Στην Ελβετία βγαίνουμε μες στο κρύο για την ανακύκλωση, και περπατάμε μερικά τετράγωνα κουβαλώντας δύο μεγάλες τσάντες ανακύκλωση, για να βρούμε τους κάδους. Κι εκεί πρέπει να ξεπαγιάζουμε μέχρι να βάλουμε ένα-ένα τα μπουκαλάκια, σε μία στενή υποδοχή, αλλά αλλού τα καφέ κι αλλού τα πράσινα γυαλιά.
Κι οι απλές σακούλες σκουπιδιών του νοικοκυριού κοστίζουν ενάμιση ευρώ η μία.
Αλλά η "ελληνική νοοτροπία" θα έλεγε "ποιος το ...έζει το ενάμιση ευρώ, σιγά μωρέ, θα τα πετάξω όλα εκεί", υποθέτω...

Με άλλα λόγια, τίποτα δεν είναι ιδανικό. Απλά έχουμε συνείδηση.

Τώρα, αν εσύ κάνοντας κάτι καλό νιώθεις ξαφνικά μαλάκας, τι να σου πω. Βλέπω ένα βασικό λόγο της αδράνειας στην κοινωνία μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Με άλλα λόγια, τίποτα δεν είναι ιδανικό. Απλά έχουμε συνείδηση.


Συνείδηση... (μακρά, δραματική παύση)
,,,Του ότι ζούμε στην Ε λ β ε τ ί α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
:P ;)

Κλασική πιπίλα.
"Ελβετία"

Bring it on.
Ξέρω, χούμορ, αλλά με αφορμή το Ρεμπεσκέ ας πω ότι ελπίζω έστω κάποιοι να καταλάβουν τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εδω υπαρχουν καδοι ανακυκλωσης σε καθε σπιτι. Οι μονοκατοικιες εχουν εναν καδο και οι πολυκατοικιες 3 ξεχωριστους. Επισης εχουμε καδους για σκουπιδια σχεδον σε καθε τετραγωνο και ολοι οι καδοι εχουν θεσεις στην ακρη για μπουκαλια και κουτια. Στην σχολη μου, η οποια ειναι σαν μικρη πολη, εχει 3 διαφορετικους καδους σε καθε τετραγωνο και καθε κτιριο εχει παρα πολλους καδους για ανακυκλωση. Επισης εκει παιρνουν τα σκουπιδια απο τον καδο που ειναι μονο για τροφιμα και χαρτονια απο πιτσες και χαρτοπετσετες και τα κανουν λιπασμα. Ολα τα υπολοιπα τα ανακυκλωνουν. Στην πολη δεν μπορεις να πεταξεις συσκευες οπως τηλεορασεις, οθονες κτλ στα σκουπιδια. Πρεπει να καλεσεις συνεργειο να τα παρουν αυτοι, οπως και καποια τοξικα σκουπιδια που περιεχουν υδραργυρο.

Σκουπιδια στους δρομους δεν βλεπεις. Μονο αποτσιγαρα και τσιχλες υπαρχουν. Εμενα μου ειχε κανει εντυπωση μια κοπελα που κατευθυνοταν σε ενα κτιριο και ειδε κατω μια κομματιασμενη εφημεριδα. Σταματησε και μαζεψε ολα τα χαρτια και τα εριξε στον καδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top