• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Εμβόλιο HPV για αγόρια

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Έχετε κάποια εμπειρία ή άποψη για την χορήγηση εμβολίων κατά στελεχών του HPV στα αγοράκια; Έμαθα πως είναι υποχρεωτικό. Πέραν αυτού το κύριο Επιχείρημα που μου είπε η παιδίατρος είναι πως ουσιαστικά χορηγείται για να προστατεύσει τις γυναίκες. Δεν ανήκω στους αρνητές η στους υπέρμετρα σκεπτικιστές αλλά δεν με έπεισε απόλυτα το συγκεκριμένο επιχείρημα. Υπάρχει κάποιος /α που έχει πάει παραπέρα τον προβληματισμό αυτό;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Τα στελέχη αυτά μπορούν να προκαλέσουν διαφόρων ειδών καρκίνων και στους άντρες και αυτός είναι ο πρωταρχικός λόγος για να γίνει. Το ότι έμμεσα προστατεύει και τις γυναικές είναι έξτρα πλεονέκτημα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,837 μηνύματα.
Ερώτηση: το εμβόλιο προστατεύει τους άντρες από πιο προχωρημένους HPV όπως τα κονδυλώματα (που δεν είναι το ίδιο με τα θηλώματα αλλά πιο προχω) ;
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Αυτό μου είπε η παιδίατρος. Για αυτά μίλησε. Επίσης πως έχουν ανέβει κατακόρυφα οι περιπτώσεις καρκίνου του ορθού στους ομοφυλόφιλους άνδρες και πως το εμβόλιο αυτό τους προστατεύει.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Στην χώρα μας νομίζω υπάρχει ακόμα μια χαζή διάκριση όπου χορηγείται δωρεάν μόνον στους ομοφυλόφιλους άντρες και όχι γενικά στους άντρες. Ανοησίες.

Ο HPV δεν κάνει διακρίσεις ανάμεσα σε ομοφυλόφιλους και ετεροφυλόφιλους ή σε άντρες και γυναίκες.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Στην χώρα μας νομίζω υπάρχει ακόμα μια χαζή διάκριση όπου χορηγείται δωρεάν μόνον στους ομοφυλόφιλους άντρες και όχι γενικά στους άντρες. Ανοησίες.

Ο HPV δεν κάνει διακρίσεις ανάμεσα σε ομοφυλόφιλους και ετεροφυλόφιλους ή σε άντρες και γυναίκες.
Στα παιδιά 9-12 χορηγείται δωρεάν και από ότι μου είπε υποχρεωτικά. Μετά τα 12 στοιχίζει 120 ευρώ η δόση (2 εξαμηνιαίες) αν κατάλαβα καλά.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Αυτό μου είπε η παιδίατρος. Για αυτά μίλησε. Επίσης πως έχουν ανέβει κατακόρυφα οι περιπτώσεις καρκίνου του ορθού στους ομοφυλόφιλους άνδρες και πως το εμβόλιο αυτό τους προστατεύει.

Το εμβολιο αυτο προστατεύει Κ από περιπτώσεις καρκίνου του τραχηλου( λαιμού) στους άντρες.

Ειναι απαραίτητο και σώζει μακροπρόθεσμα ζωές.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
To εμβόλιο έχει μπει στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού και χορηγείται δωρεάν και σε αγόρια και σε κορίτσια.

φφφφ.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top