Επιστήμη και λογική

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Θεωρείτε ότι η σύγχρονη επιστήμη μπορεί είτε να ενστερνίζεται ανορθολογικές υποθέσεις και θεωρίες είτε να τις ανέχεται;
Επιπροσθέτως, μπορούμε να υποθέσουμε ότι υφίσταται μία άρρητη διαβάθμιση μεταξύ της λογικότητας των διαφόρων επιστημών;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Για το πρώτο ερώτημα το σκέφτομαι ακόμη, δεν ξέρω αν θα βρω απάντηση, αλλά στο δεύτερο απαντώ σχεδόν βέβαιη με ένα μεγάλο όχι. Και αυτό γιατί αν όχι όλες, σχεδόν όλες οι επιστήμες σχετίζονται μεταξύ τους και χρειάζονται η μία την άλλη. Άρα δεν μπορεί η μία να θεωρηθεί πιο λογική της άλλης, αλλά δεχόμαστε εξαρχής πως είναι ανάγκη να είναι το ίδιο λογικές. Από τη στιγμή που είναι επιστήμες άλλωστε, αναγκαία είναι ορθολογικές. Διαφορετικά μιλάμε απλά για φιλοσοφία, σωστά;
Επίσης, ακριβώς επειδή αλληλοσυμπληρώνονται, προσδίδουν η μία στην άλλη λογική υπόσταση. Για παράδειγμα, η φυσική χωρίς τα μαθηματικά δεν είναι παρά μόνον φιλοσοφία και μια θεωρητική προσέγγιση πολλών πραγμάτων, ιδιαίτερα στο κομμάτι της σύγχρονης φυσικής. Από την άλλη, τα μαθηματικά χωρίς τη φυσική (για την οποία δημιουργήθηκαν πρωτίστως και αποτελούν εργαλείο της) δεν είναι τίποτε άλλο από ένα σύνολο αυθαίρετων κανόνων. Δηλαδή επειδή η μία επηρεάζει την άλλη, δεν μπορεί η Α να θωρηθεί πιο λογική της Β. Είναι σαν να μεταφέρεται η λογικότητα της μίας στην άλλη ας πούμε (αν και εδώ θα μπορύσε κάποιος να πει ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε και το σχετικό σφάλμα, αλλά ας μην το υπεραναλύουμε). Και αυτό πιστεύω βρίσκει εφαρμογή και σε άλλες επιστήμες, για τις οποίες όμως δε γνωρίζω παραδείγματα να προσφέρω στην συζήτηση.
 

Johnnie

Νεοφερμένος

Ο Johnnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγω το δικό μου πιστεύω είναι ότι όλα είναι κόλπο κατά της χριστιανικης θρησκείας που ξεκίνησε από όταν έγινε όλο αυτό όλα αυτά τα χρόνια οι πόλεμοι για κάποιο λόγο όλα τα πάντα γίνονται για τις θρησκείες , μου έχουν τυχει περιστατικά τα οποία ημουν από αυτούς τους ήρεμους προσπαθούσα για το καλό και άθελα έμπλεξα με ανούσιους ανθρώπους που είχαν άγνοια , και τους κοιτούσα και έλεγα στον εαυτό μου νιώθω κάτι ξεχωριστό είναι στον άνθρωπο , από γενιά σε γενιά να μείνει η ανθρωπιά η τιμή και η πίστη στον εαυτό μας ! Πάνω από όλα και θα δείτε πως για όλα αυτά υπαρχει Χριστός και σίγουρα θα υπάρξει Δευτέρα παρουσία , άλλωστε πως θα ήταν να έβρισκες έναν άνθρωπο να είχατε κοινά πιστεύω προς τους εαυτούς σας και το καλό ο ένα τον άλλον και πάντα πιστός/η ; Δικια μου γνώμη και επίσης πιστεύω και το άλλο , περί δαιμονισμένοι κλπ , ναι υπάρχει αρρώστια στην κοινωνία αυτό είναι το ΚΑΚΟ (δαιμόνισμενοι) τα έχουν παρακάνει σε παρά φυσικά σε ταινίες πρόπαγανδες για να μας δείξουν κάτι αφύσικο που δεν πρόκειται να το δεις και δεν το επιτρέπει ο θεός .. με τα ψυχοφάρμακα πολλά άτομα έβλεπαν πράγματα και φαντασιωσεις που έκαναν από το φόβο και τον πόνο η τραύμα για ΜΕΝΑ που καταλήγαν και καλά σε ΚΛΙΝΙΚΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ που συνταγογραφεί ψυχοφάρμακα , και μετά τα αποκαλούν αυτά τα άτομα τρελους κλπ , παιδιά μεγάλωσα και πίστευα από σχολεία λύκεια κλπ μάθημα …. Έβριζα κάποιες φορές και εγω στα ΝΕΥΡΑ μου , πλέον είμαι 26 και την υπόλοιπη μου ζωή θα την περάσω πιστεύοντας σε αυτό και πιστεύοντας να βρω εναν άνθρωπο ίδιο , η αλλαξοκωλιες πχ καταλήγουν στο να μην προλάβεις η στην βιασύνη να κολλήσεις , ο χρόνος κυλά .. ΑΜΗΝ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top