Ερωτική διάθεση για τον φίλο μου

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ λέω να ποντάρεις στα σημάδια που λες ότι είναι παραπάνω από φιλικά και να τα ανταποδίδεις. Δειλά δειλά, πολύ διακριτικά, χωρίς λόγια. Η κατάσταση εδώ δεν είναι 2 single άγνωστοι για να πας με φόρα να πεις ότι ενδιαφέρεσαι, είναι φίλος σου, είναι δεσμευμένος και απ' ό,τι κατάλαβα είναι η πρώτη φορά που αισθάνεσαι κάτι για άτομο του ίδιου φύλου. Χρειάζεται πάρα πολύ λεπτό χειρισμό για να μην στραβώσει η φάση.

Ερώτηση: σε συζητήσεις για φάσεις άντρα με άντρα, ομοφυλοφιλία κλπ, τι στάση κρατάει αυτός;
Αυτά πάνω κάτω λέω κι εγώ, δεν βρίσκω καθόλου κατακριτέο να του πει τι αισθάνεται επειδή έχει σχέση. Δεν θα του την πέσει, να βγάλει απλά αυτά που νιώθει ο άνθρωπος. Πολύ καλύτερο από το να τα απωθεί και να τα συσσωρεύει.

Επίσης, το να χαλάσει η φιλία τους λόγω αυτού, τότε καλό θα είναι μακροπρόθεσμα, ο άλλος δεν είναι φίλος αν δεν σέβεται τις επιλογές του και γιατί να έχει έναν φίλο που αντιπαθεί τους γκέι;
 

Pasport

Νεοφερμένος

Ο Pasport αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το ότι θέλω να κάνω κάτι μαζί του δεν σημαίνει ότι απαραίτητα μπορεί να προκύψει μια σχέση μαζί του…γιατί πολύ απλά δεν ξέρω αν αυτός το βλεπει το ίδιο…ίσως να είναι απλά μια εκπλήρωση επιθυμίας και μέχρι εκεί…
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Αυτά πάνω κάτω λέω κι εγώ, δεν βρίσκω καθόλου κατακριτέο να του πει τι αισθάνεται επειδή έχει σχέση. Δεν θα του την πέσει, να βγάλει απλά αυτά που νιώθει ο άνθρωπος. Πολύ καλύτερο από το να τα απωθεί και να τα συσσωρεύει.

Επίσης, το να χαλάσει η φιλία τους λόγω αυτού, τότε καλό θα είναι μακροπρόθεσμα, ο άλλος δεν είναι φίλος αν δεν σέβεται τις επιλογές του και γιατί να έχει έναν φίλο που αντιπαθεί τους γκέι;
Καλά το αν θα χαλάσει η φιλια δεν έχει να κάνει απαραίτητα με το ότι είναι γκέι-bi (αν είναι)...
Πολλές φορές χαλάει μια φιλια λόγω του τρομερά αμήχανου κλίματος ή γιατί ο ένας αισθάνεται ότι φθείρεται πολύ ψυχολογικά από τη συναναστροφή τους ή δεν μπορεί να δει το άλλο άτομο αλλιώς. Κυρίως αυτοί είναι οι λόγοι και όχι η ομοφοβία. Αν για ομοφοβικούς λόγους ξεγράψει κάποιος κάποιο φιλο, ναι είναι τεράστια μαλακια και για μένα.

Όμως, θελω να πω υπάρχουν και λόγοι και περιπτώσεις που μπορεί να μην έχουμε βιώσει οι ίδιοι ή να μην έχουμε σκεφτεί καν. Πάντως εμένα όταν πολύ καλός μου φίλος εξέφρασε το ερωτικο του ενδιαφέρον, ο δρόμος δεν είχε γυρισμό. Αρχικά ένιωθα κοροϊδεία για όσο καιρό συνέβαινε και δεν το ήξερα και κατά δεύτερον αν και πίστευα ότι θα πάρει το χρόνο του και θα επιστρέψει αυτό δε συνέβη ποτε. Έχει να κάνει και αν πέρα από ελκυστικό, βλέπεις και ποιοτικά χαρακτηριστικά στον άλλον και κατά πόσο δυνατά είναι. Ας πούμε στην αρχή όταν είπε να ξεκόψουμε δεν το πίστευα ότι το εννοούσε οριστικά. Χρειάστηκε να περάσουν 2-3 μήνες, να κάνω προσπάθεια και να πέσει στο κενό λαμβάνοντας μια απάντηση που δε σου κρύβω μου φάνηκε αδιανόητη, πως τα χαρακτηριστικά που βλέπει και του αρέσουν δεν θα αλλάξουν και πάντα δεν θα με βλέπει σαν απλή φίλη έχει ή δεν έχει σχέση. Και μιλάμε για κολλητό φιλο που εκτιμώ και αγαπώ πολύ, όχι για κάποιον τυχαίο που δεν του έκατσε η γκομενα και την έβγαλε από τη ζωή του ελαφρά την καρδία αλλά για κολλητό 24/7.

Όλα είναι σχετικά και υπάρχουν και πολλοί άλλοι λόγοι που ενδεχομένως θα τον κάνουν να νιώθει κάπως και μπορεί, αν δεν ενδιαφέρεται γι αυτόν, να τον κάνει να ξεκόψει τη φιλια. Πρέπει να το έχει υπόψιν ο θεματοθετης, το πόσο αποτρεπτικά θα λειτουργήσει γι αυτόν θα το ζυγίσει ο ιδιος. Παρόλα αυτά νομίζω ότι αν είναι πολύ σημαντικό θα προχωρήσει στο να το πει. Είμαι της άποψης ότι δεν τολμάμε αυτά που δεν θελουμε αρκετά εν τελει. Και ο συγκεκριμένος και μόνος του λέει πως αισθάνεται μπερδεμένος, ας πάρει το χρόνο του λοιπόν. Άσχετα με το πως θα αντιδράσει ο φίλος καλό θα ήταν τόσο σοβαρές συζητήσεις που έχουν να κάνουν με αισθήματα και την ψυχή του αλλου, πόσο μάλλον για το αν θα κριθεί μια σχέση, να λέγονται -όσο γίνεται αυτό - έπειτα από κάποια σκέψη

ΥΓ: πάντως άσχετα με το αν συνήθως το προσπαθώ και δεν θέλω να κόψω επαφές με οσους μου εκδηλώνουν ενδιαφέρον (ποτε δεν μου έχει τύχει να θέλω φιλο, είναι ξεκάθαρα τα όρια για μένα) η αλήθεια είναι πως δε νομίζω να δούλευε. Είναι αρκετή η πληγή της εμπιστοσύνης, της αμηχανίας και της οικειότητας που χάνεται για να αραιώσεις αν έστω δεν ξεκόψεις. Για κάποιον αυτά τα 3 στοιχεία μπορεί να ναι πολύ σημαντικά ή να μην διορθώνονται σε όλες τις περιπτώσεις και με όλους τους ανθρώπους παρά τη θέληση. Στην πράξη αυτά τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα από ότι στην θεωρία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΥΓ: πάντως άσχετα με το αν συνήθως το προσπαθώ και δεν θέλω να κόψω επαφές με οσους μου εκδηλώνουν ενδιαφέρον (ποτε δεν μου έχει τύχει να θέλω φιλο, είναι ξεκάθαρα τα όρια για μένα) η αλήθεια είναι πως δε νομίζω να δούλευε. Είναι αρκετή η πληγή της εμπιστοσύνης, της αμηχανίας και της οικειότητας που χάνεται για να αραιώσεις αν έστω δεν ξεκόψεις. Για κάποιον αυτά τα 3 στοιχεία μπορεί να ναι πολύ σημαντικά ή να μην διορθώνονται σε όλες τις περιπτώσεις και με όλους τους ανθρώπους παρά τη θέληση. Στην πράξη αυτά τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα από ότι στην θεωρία.
Συμφωνώ με όλα αυτά που γράφεις. Ακριβώς γι'αυτό πιστεύω ότι αν είναι να χαλάσει η φιλία τους εξαιτίας του αμήχανου κλίματος, οκ, ας χαλάσει. Έτσι κι αλλιώς, κατά πόσο μπορεί να υπάρχει φιλία όταν ο ένας (ή και οι δύο) βλέπουν ερωτικά το άλλο άτομο;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top