Η στάση της ελληνικής νεολαίας απέναντι στην αγορά εργασίας

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
To πρόβλημα είναι ότι ποτέ δεν έχει γίνει μια σοβαρή συζήτηση με ανθρώπους που είναι σε επιχειρήσεις για το είδος των εργαζομένων που θέλουν και κατά πόσο η μεταλυκειακή και τριτοβάθμια εκπαίδευση καλύπτει το είδος της εκπαίδευσης που ενδεχομένως να χρειάζεται. Με γενικόλογες στατιστικές να καταλήγουμε απλά σε αυτονόητες γενικεύσεις περί ανεργίας για να γίνονται απλά κούφια μεταπτυχιακά με θέμα την ανεργία των νέων, δεν οδηγούμαστε κάπου. Μετά από 5 χρόνια πάλι τα ίδια θα λέμε όπως ακριβώς τα ίδια λέγονται από το 2008.
Προφανώς και έχει κι γίνει αυτό που λες. Αυτό που δεν έχει γίνει είναι το δημόσιο ελληνικό πανεπιστήμιο και οι μονιμαδες καθηγητές να μπορέσουν να προσαρμοστούν στην νέα αγορά εργασίας.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Προφανώς και έχει κι γίνει αυτό που λες. Αυτό που δεν έχει γίνει είναι το δημόσιο ελληνικό πανεπιστήμιο και οι μονιμαδες καθηγητές να μπορέσουν να προσαρμοστούν στην νέα αγορά εργασίας.

Tζώννυ βλέπεις καμία μαζική αλλαγή νοοτροπίας στα μυαλά των ακαδημαϊκών; Κατά καιρούς διαβάζω άρθρα καινοτομίας από 1-2 καθηγητές που σέρνουν το κάρο της προόδου. Μετά όμως δεν ακούμε μια νεότερη είδηση. Μόνο για να γραφτεί ένα άρθρο. Φτιάχνονται νέα εργαστήρια, γίνονται έρευνες αλλά η πολιτεία είναι ανύπαρκτη. Και όταν λέω πολιτεία, ακόμη και η αντιπολίτευση δεν συμβάλλει σε κάτι.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Πολύ το φιλοσοφείς χωρίς λόγο, ένα κι ένα κάνουν δύο: οι προηγούμενες γενιές στην Ελλάδα ήθελαν κρατισμό κι αυτό πήραν (δε φταίνε τόσο οι πολιτικοί γι' αυτό όσο οι ίδιοι οι πολίτες), καλούνται λοιπόν τώρα οι νέοι να βιοποριστούν σε μια χάλια κατάσταση στον Ιδιωτικό τομέα λόγω του κρατισμού (θέσεις εργασίας χαμηλής αξίας από «κατσιασμένες» οικονομικά και γραφειοκρατικά επιχειρήσεις κ.λπ.) για την οποία δε φέρουν καμία ευθύνη...επομένως εφόσον μπορούν να βγάλουν τα προς το ζειν αλλιώς (είτε εργαζόμενοι «εναλλακτικά» είτε απλά από χαρτζιλίκια γονέων) πολύ καλά κάνουν και δεν πάνε να τραβηξουν κουπί στη γαλέρα προς τέρψη του κάθε τσικιρικιτζή εργοδότη!
ΑΝ η γενιά των Ελλήνων του περασμένου αιώνα ήθελε ό,τι ήθελαν π.χ. οι Εσθονοί στα 90s ή οι Νοτιοκορεάτες μετά τον πόλεμο τότε τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά!
Τι μου ανακατεύεις τώρα τους πολιτικούς (που θα χρησιμοποιήσουν τον οποιονδήποτε προκειμένου να εξυπηρετήσουν την κατά καιρούς ατζέντα τους, είτε ανήκει στους «προνομιούχους» είτε όχι) και μιλάς για Πέρσες και Ούνους και πράσιν' άλογα...
Επετρεψέ μου να διαφωνήσω σε κατι, δεν τοσο ειναι αθωοι και αδικημενοι οι νεοι. Ναι μεν δεν καθοριζαν οι ιδιοι τις πολιτικες των τελευταιων δεκαετιων, αλλα οι αρχες και λογικες τους ειναι ιδιες. Ποσοι μπορουν και θελουν να λυσουν τα προβληματα του κρατισμου και της καταστασης στον οποιο ειναι ο ιδιωτικος τομεας? Μην το ψαχνεις και πολυ, παρε για παραδειγμα αυτο το φορουμ...
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Επετρεψέ μου να διαφωνήσω σε κατι, δεν τοσο ειναι αθωοι και αδικημενοι οι νεοι. Ναι μεν δεν καθοριζαν οι ιδιοι τις πολιτικες των τελευταιων δεκαετιων, αλλα οι αρχες και λογικες τους ειναι ιδιες. Ποσοι μπορουν και θελουν να λυσουν τα προβληματα του κρατισμου και της καταστασης στον οποιο ειναι ο ιδιωτικος τομεας? Μην το ψαχνεις και πολυ, παρε για παραδειγμα αυτο το φορουμ...
Καλά το πας, καλά το πας...για πες μας και κάτι περισσότερο για το φόρουμ και όσους γράφουν και...και...και...

Μετά, σου υπόσχομαι να σε διαβάσω προσεχτικότατα. Και να σου απαντήσω βέβαια.
Αναλόγως...
Για να προσθέσω και μία παράμετρο ακόμα, βάλε μέσα στους Νέους και κάποιους Νέους Νέους, όπως είμαι και λογίζω τον εαυτό μου και εγώ... :morning1:
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Καλά το πας, καλά το πας...για πες μας και κάτι περισσότερο για το φόρουμ και όσους γράφουν και...και...και...

Μετά, σου υπόσχομαι να σε διαβάσω προσεχτικότατα. Και να σου απαντήσω βέβαια.
Αναλόγως...
Για να προσθέσω και μία παράμετρο ακόμα, βάλε μέσα στους Νέους και κάποιους Νέους Νέους, όπως είμαι και λογίζω τον εαυτό μου και εγώ... :morning1:
Να πω περισσοτερο τι, οτι οι συζητησεις καταληγουν σε ιδεολογικα πυροτεχνηματα αντι για ουσιαστικη σκεψη και αλλαγες?
Δεν μου λες εσυ καλυτερα για αυτους τους νεους νεους, για να καταλαβω τι εννοεις?
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Να πω περισσοτερο τι, οτι οι συζητησεις καταληγουν σε ιδεολογικα πυροτεχνηματα αντι για ουσιαστικη σκεψη και αλλαγες?
Δεν μου λες εσυ καλυτερα για αυτους τους νεους νεους, για να καταλαβω τι εννοεις?
Οι αλλαγές απαιτούν θυσίες...για ποιο λόγο να θυσιάσει ένας νέος την επαγγελματική του καριέρα, την οικονομική του κατάσταση, την ψυχική του υγεία κ.λπ. μένοντας τίμια εργαζόμενος στον Ιδιωτικό τομέα της Ελλάδας;
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Οι αλλαγές απαιτούν θυσίες...για ποιο λόγο να θυσιάσει ένας νέος την επαγγελματική του καριέρα, την οικονομική του κατάσταση, την ψυχική του υγεία κ.λπ. μένοντας τίμια εργαζόμενος στον Ιδιωτικό τομέα της Ελλάδας;
Περαν του οτι θα πρεπει να περιμενεις να ερθουν οι επιπτωσεις των μεταρρυθμισεων, ποιες δουλειες και ποια οικονομικη κατασταση θα χασεις, αυτη που δεν εχεις? Οι νεοι ειναι απο αυτους που θα ωφεληθουν πιο αμεσα απο την αποσοβιετοποιηση, δεν μιλαμε για τιποτα βολεμενους 40ρηδες που παιδια-σκυλια-γατια
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Όταν
  • Πουθενάδες μετακλητοί ξεχειλίζουν από τα παράθυρα του Μαξίμου
  • άεργοι βουλευτές και ημέτεροι αποφασίζουν για τη διαχείριση κρίσιμων καταστάσεων, πληρωμένοι ταυτόχρονα αδρά για αέναη ζημίωση του κράτους, αποτυγχάνοντας παταγωδώς
  • αφεντικά σου λένε "κάτσε μια ωρίτσα παραπάνω για να βγει η δουλειά" και στο τέλος του μήνα όχι υπερωρία δεν πληρώνουν, αλλά σε αφήνουν και ζημιωμένο
  • κάθε λογής τυχοδιωκτικοί τύποι καταφέρνουν να κερδίζουν χοντρό χρήμα μέσα από υπόγειες διαδρομές πολιτικής/ναρκωτικών/νύχτας
  • ο κάθε τυρόβλαχος τσεπώνει 1000+ το μήνα για να ξύνεται σε ένα στρατόπεδο/ΑΤ, να αυθαιρετεί και να μην αξιολογείται ποτέ και για τίποτα
  • σε γλεντάνε στη φορολογία για υπηρεσίες και ευγένεια που δεν υπάρχουν, με τη σύνταξη να έρχεται στα τρίτα -ήντα,
Γιατί ο κάθε νέος/α που δεν είναι από "τζάκι" να υπομείνει τα παραπάνω και να μην προσπαθήσει τουλάχιστον να κυνηγήσει την τύχη του έξω ή να βγάλει χρήμα με τον πιο value4money τρόπο (airbnb, stocks, instagram); Είναι ηλίθιο να περιμένεις να έρθουν από κάποιο παιχνίδι της τύχης "οι αλλαγές" όπου ο τίμιος και ο εργατικός θα ξεχωρίσει και θα ανταμειφθεί (δεν θα έρθουν ποτέ ή τουλάχιστον όχι σε αυτή τη ζωή).

Κανείς λογικός/μορφωμένος άνθρωπος δεν πρέπει να δέχεται να εργάζεται σε γαλέρες για ένα κομμάτι ψωμί, τη στιγμή που άλλοι πλουτίζουν στην πλάτη του, εκτός κι αν υφίσταται απόλυτη ανάγκη. Και πάλι in thε long run πρέπει να δημιουργεί τις προϋποθέσεις να ξεφύγει από το rat race.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Περαν του οτι θα πρεπει να περιμενεις να ερθουν οι επιπτωσεις των μεταρρυθμισεων, ποιες δουλειες και ποια οικονομικη κατασταση θα χασεις, αυτη που δεν εχεις? β)Οι νεοι ειναι απο αυτους που θα ωφεληθουν πιο αμεσα απο την αποσοβιετοποιηση, δεν μιλαμε για τιποτα βολεμενους 40ρηδες που παιδια-σκυλια-γατια
α)Θα χάσεις αυτά που θα είχες αν έφευγες σε κάποιο ξένο κράτος που ανταμείβει την εργασία (αντί να την «τιμωρεί»)...ακόμη κι εγώ στα 32+ που την έχω (για πόσο ακόμη θα δείξει) ευχαρίστως θα τα μαζέψω και θα φύγω μόλις κοπάζει η παγκόσμια εμβολιοκαραντινολαγνεία ή/και βρω κάτι καλό σε Καναδά, Βρετανία κ.ο.κ.
β)Ανάποδα τα λες...οι γέροι είναι που θα οφεληθούν από την «αποσοβιετοποίηση», γιατί έτσι όπως πάμε είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα φτάσουν οι συντάξεις τα 100€-200€ το μήνα σε καμιά δεκαριά χρόνια, οπότε από ένα σημείο και μετά μόνο έτσι θα συνεχίσουν να καταβάλλονται ως έχουν!
Οι νέοι θα θυσιάσουν τη ζωή τους για τους γέρους (που δεν έκαναν το ίδιο για εκείνους ή έστω ν' αφήσουν μια κατάσταση λίγο καλύτερη απ' αυτή που βρήκαν, αντί να φεσώσουν όσο περισσότερο μπορούσαν και ν' αφήσουν στους επόμενους το λογαριασμό)...το να έχουμε λοιπόν τέτοιες απαιτήσεις απ' τους νεότερους είναι αστείο (για να μην πω τίποτα χειρότερο)...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
α)Θα χάσεις αυτά που θα είχες αν έφευγες σε κάποιο ξένο κράτος που ανταμείβει την εργασία (αντί να την «τιμωρεί»)...ακόμη κι εγώ στα 32+ που την έχω (για πόσο ακόμη θα δείξει) ευχαρίστως θα τα μαζέψω και θα φύγω μόλις κοπάζει η παγκόσμια εμβολιοκαραντινολαγνεία ή/και βρω κάτι καλό σε Καναδά, Βρετανία κ.ο.κ.
β)Ανάποδα τα λες...οι γέροι είναι που θα οφεληθούν από την «αποσοβιετοποίηση», γιατί έτσι όπως πάμε είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα φτάσουν οι συντάξεις τα 100€-200€ το μήνα σε καμιά δεκαριά χρόνια, οπότε από ένα σημείο και μετά μόνο έτσι θα συνεχίσουν να καταβάλλονται ως έχουν!
Οι νέοι θα θυσιάσουν τη ζωή τους για τους γέρους (που δεν έκαναν το ίδιο για εκείνους ή έστω ν' αφήσουν μια κατάσταση λίγο καλύτερη απ' αυτή που βρήκαν, αντί να φεσώσουν όσο περισσότερο μπορούσαν και ν' αφήσουν στους επόμενους το λογαριασμό)...το να έχουμε λοιπόν τέτοιες απαιτήσεις απ' τους νεότερους είναι αστείο (για να μην πω τίποτα χειρότερο)...
α)Δεκτο, αναφερομουν στα πλαισια του να μεινεις στην ιδια χωρα. Μια αλλη διασταση που ηθελα να δειξω ομως ειναι αν τελικα καταλαβαν αυτοι οι νεοι τι εζησαν και γιατι ωστε αν μην τα αναπαραγουν και εκει θα θα πανε.
β)Με τον εναν ή αλλον τροπο οι συνταξεις θα μειωθουν (οταν δομουνται με πολιτικους και οχι οικνομικους λογους), με τη διαφορα του οτι μακροπροθεσμα θα αυξηθουν μεσω αποσοβιετοποιησης. Μιλαμε ομως μακροπροθεσμα, και οσο ο μεσος παππους μπορει να πιστευει την μεση πολιτικη κατσαριδα γιατι να την χασει?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
α)Θα χάσεις αυτά που θα είχες αν έφευγες σε κάποιο ξένο κράτος που ανταμείβει την εργασία (αντί να την «τιμωρεί»)...ακόμη κι εγώ στα 32+ που την έχω (για πόσο ακόμη θα δείξει) ευχαρίστως θα τα μαζέψω και θα φύγω μόλις κοπάζει η παγκόσμια εμβολιοκαραντινολαγνεία ή/και βρω κάτι καλό σε Καναδά, Βρετανία κ.ο.κ.
β)Ανάποδα τα λες...οι γέροι είναι που θα οφεληθούν από την «αποσοβιετοποίηση», γιατί έτσι όπως πάμε είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα φτάσουν οι συντάξεις τα 100€-200€ το μήνα σε καμιά δεκαριά χρόνια, οπότε από ένα σημείο και μετά μόνο έτσι θα συνεχίσουν να καταβάλλονται ως έχουν!
Οι νέοι θα θυσιάσουν τη ζωή τους για τους γέρους (που δεν έκαναν το ίδιο για εκείνους ή έστω ν' αφήσουν μια κατάσταση λίγο καλύτερη απ' αυτή που βρήκαν, αντί να φεσώσουν όσο περισσότερο μπορούσαν και ν' αφήσουν στους επόμενους το λογαριασμό)...το να έχουμε λοιπόν τέτοιες απαιτήσεις απ' τους νεότερους είναι αστείο (για να μην πω τίποτα χειρότερο)...

α) Μα ο Κούλης και η παρέα του συνέχεια τονίζει ότι θα βοηθήσει τους νέους, την εργασία και την πρωτοβουλία. Βέβαια δεν εξηγεί με λεπτομέριες τι εννοεί; Μήπως η ΝΔ νομίζει ότι είναι ακόμη αντιπολίτευση; Για παράδειγμα, όταν ακόμη ο ΔΙΚΑΤΣΑ λιμνάζει με ένα σωρό πτυχία του εξωτερικού και αρκετοί Έλληνες εξ' αυτών των πτυχιούχων είναι ταλαντούχοι γιατί να επιστρέψουν στην Ελλάδα; Επίσης η γραφειοκρατία του δημοσίου μετράπηκε σε γραφειοκρατία ψηφιακών εφαρμογών και e-παράβολα. Μια σοβαρή εταιρία θα μπει στον κόπο να ασχολείται με την αποστολή ψηφιακών αιτήσεων σε δημοσίους οργανισμούς για την έκδοση φορολογικού μητρώου, κτλ;

β) Δεν νομίζω η Ελλάδα να περάσει τη φάση της αποσοβιετοποίησης γιατί απλά δεν έχει γραμμή παραγωγής. Η κλασική οικονομική επιλογή της εισαγωγής και κατανάλωσης από άλλες χώρες, καλά κρατεί. Απλά θα γίνεται και με πιστοποιητικό εμβολιασμού. Η νέα πραγματικότητα.

Πολλές χώρες του νότου ακολουθούν την λογική της οικογενειοποίησης των νέων. Ένας λόγος που οι χαμένες γενιές έγιναν χαμένες είναι η έλλειψη τόλμης. Δεν υπήρχε παράδοση των Ελλήνων νέων από αρχαιοτάτων χρόνων να γηροκομίζουν τους γονείς τους. Σε αυτή τη νοοτροπία βέβαια βοήθησε το βρώμικο κράτος με την επιδοματική πολιτική για πελατειακούς λόγους. Στην ίδια γραμμή συνεχίζει και η εκκλησία η οποία με "πατερική" αγκαλιά λέει ότι πρέπει να υπομείνουμε τις δυσκολίες της πατρίδος και να υπακούμε την προπαγάνδα των ΜΜΕ ενώ την ίδια στιγμή κάποιοι από αυτούς είναι βολεμένοι. Ο άγιος πατέρας που μισθοδοτείται από τους φόρους μας κάθε μήνα, πώς ακριβώς κατανοεί τον άνεργο 35χρονο;

Αντί για σχέδιο 20ετίας με σαφής στόχους, συνεχίζουμε ακόμη την πολιτική θέσεων εργασίας μέσω ΕΣΠΑ. Η Ελλάδα γιατί δεν αντιγράφει το παράδειγμα της Σουηδικής σοσιαλιστικής κρίσης των αρχών του 20ου αιώνα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top