Θέμα με αφορολόγητο

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας και καλές γιορτές!

Ερώτηση σχετικά με το αφορολόγητο. Τα συνολικά μου φετινά έξοδα ήταν λίγο παραπάνω από τα έξοδα που έπρεπε να έχω κάνει για να μην πληρώσω φόρο (δηλαδή τα έξοδά μου ήταν περισσότερα του 30% των εσόδων μου). Οπότε ήμουν οκ.

Το θέμα που προέκυψε είναι το εξής. Κάποια από τα έξοδά μου (πχ ακριβά προϊόντα τεχνολογίας) τα πλήρωσα κανονικά με κάρτα και τα παρέλαβα αλλά η συναλλαγή αυτή στο e-banking μου φαίνεται όχι στις ολοκληρωμένες συναλλαγές αλλά στην εγκεκριμένες. (χωρίζει τις συναλλαγές σε αυτές τις δύο κατηγορίες). Το θέμα είναι ότι οι συναλλαγές που βρίσκονται απλώς σε έγκριση και όχι σε ολοκλήρωση, δεν λαμβάνονται υπόψιν στο χτίσιμο του αφορολόγητου. Το αποτέλεσμα είναι να μην έχω καταφέρει να χτίσω το αφορολόγητο, και να πληρώσω φόρο στο κράτος.

Ξέρει κανείς πώς γίνεται να ολοκληρωθούν αυτές οι συναλλαγές; Να αναφέρω ότι οι αγορές αυτές έχουν γίνει εδώ και ένα μήνα. Επίσης, έχω μιλήσει με την τράπεζά μου, η οποία αναφέρει ότι είναι θέμα του ιδιώτη που έκανα τη συναλλαγή. Με τον ιδιώτη μίλησα και μου είπε ότι του τυχαίνει πρώτη φορά.

Καμμιά ιδέα;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
επικοινωνια με λογιστη θα ελεγα
 

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο λογιστής μου είπε ότι θεωρητικά μπορώ να επικαλεστώ το γεγονός ότι έκανα τη δαπάνη αυτή τον Δεκέμβρη όταν κάνω τη φορολογική δήλωση, εφόσον έχω την απόδειξη κι εφόσον η συναλλαγή φαίνεται στην τράπεζα. Επίσης μου είπε ότι αυτό σημαίνει ότι μάλλον δεν έχει γίνει εκκαθάριση της συναλλαγής από την τράπεζα του ιδιώτη, άρα το θέμα εντοπίζεται εκεί πέρα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ο λογιστής μου είπε ότι θεωρητικά μπορώ να επικαλεστώ το γεγονός ότι έκανα τη δαπάνη αυτή τον Δεκέμβρη όταν κάνω τη φορολογική δήλωση, εφόσον έχω την απόδειξη κι εφόσον η συναλλαγή φαίνεται στην τράπεζα. Επίσης μου είπε ότι αυτό σημαίνει ότι μάλλον δεν έχει γίνει εκκαθάριση της συναλλαγής από την τράπεζα του ιδιώτη, άρα το θέμα εντοπίζεται εκεί πέρα.
Καλησπερα και χρονια πολλα! :)
το θεμα ειναι να ολοκληρωθει η εν λογω συναλλαγη μεταξυ ιδιωτη εμπορου και τραπεζας και σε σενα να φαινεται ολοκληρωμενη η συναλλαγη και οτι εχει εγκριθει,απο κει και περα νομιζω ισχυει η ημερομηνια αγορας και φυσικα θα εχεις την εν λογω αποδειξη,ρωτα παλι και το λογιστη αν τυχον αυτο δεν γινει ας πουμε μεχρι Φεβρουαριο.
Αυτες οι συναλλαγες ειδικα τωρα με την υπερφορτωση συναλλαγων κλπ αργουν λιγο.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι αν το κανει επίτηδες για να μην πληρώσει αυτός περισσότερο φόρο 😆
Παίρνετε απαλλαγή με αγορά ηλεκτρονικών?! Και μετά παραπονιέστε για φορολογία; 🧐
 

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Επίσης μου είπε ότι αυτό σημαίνει ότι μάλλον δεν έχει γίνει εκκαθάριση της συναλλαγής από την τράπεζα του ιδιώτη, άρα το θέμα εντοπίζεται εκεί πέρα.
Αυτό είναι το πιθανότερο. Εγώ πιστεύω ότι η ημερομηνία της απόδειξης υπερτερεί του πότε τραβήχτηκαν τα χρήματα. Απλά δεν θα μπει αυτόματα από το σύστημα της τράπεζας και ίσως ο λογιστής θα πρέπει να κάνει συμπληρωματική δήλωση στην εφορία για να συμπεριληφθεί και αυτό το ποσό.

Αναρωτιέμαι αν το κανει επίτηδες για να μην πληρώσει αυτός περισσότερο φόρο 😆
Δε μπορεί να ισχύει αυτό γιατί η φορολογία του κράτους μπάίνει όταν κόβεται η απόδειξη/τιμολόγιο. Άσχετα από το πότε εισπράττονται/πληρώνονται τα χρήματα. Οπότε εφόσον η απόδειξη κόπηκε, ο φόρος μπαίνει σε εκείνη την ημερομηνία.
Αν δεν είχε κόψει τπτ, εκεί ναι θα μπορούσε. Αλλά λέει ότι παρέλαβε και έχει και την απόδειξη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top