Θεωρείτε αισχροκέρδεια να πουλιούνται προιόντα σε μεγαλύτερη τιμή σε κρίσιμες καταστάσεις;

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Καλά τα λέει ρε παιδιά όσοι το κάνουν αυτό σκάνε από τη ζέστη κιόλας τόσες ώρες με την κουκούλα που φοράνε….
Αν στη κατοχή είχες λίγο λάδι θα το έδινες τζάμπα χωρίς να έχεις εξασφαλισμένη την επιβίωση σου;
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Άλλο το κέρδος και άλλο η αισχροκέρδεια και η μαύρη αγορά. Όταν κάποιος έχει κάτι απόλυτη ανάγκη, μόνο εσύ το έχεις και του το πουλάς αισχρά ακριβά, είσαι κατάπτυστος. Θα έπρεπε να ντρέπεσαι για τον κόσμο που ονειρεύεσαι. (Αν απλά τρολάρεις, ούτε αυτό είναι σωστό).

1694202683482.png
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,884 μηνύματα.
Αν στη κατοχή είχες λίγο λάδι θα το έδινες τζάμπα χωρίς να έχεις εξασφαλισμένη την επιβίωση σου;
Τι συγκρίνεις ρε akiko.

Τι τζάμπα και ποια επιβίωση; Στη Κατοχή πωλούσαν έναν τενεκέ λάδι σε μια οικογένεια για το σπίτι τους όλο... Περιουσίες έφευγαν έτσι απλά. Ποια επιβίωση;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Άλλο το κέρδος και άλλο η αισχροκέρδεια και η μαύρη αγορά. Όταν κάποιος έχει κάτι απόλυτη ανάγκη, μόνο εσύ το έχεις και του το πουλάς αισχρά ακριβά, είσαι κατάπτυστος. Θα έπρεπε να ντρέπεσαι για τον κόσμο που ονειρεύεσαι. (Αν απλά τρολάρεις, ούτε αυτό είναι σωστό).
Αυτό που λες στο πραγματικό κόσμο δεν ισχύει.

Αν αυτό που έχεις απόλυτη ανάγκη εσύ και άλλοι τόσοι το πουλάω φθηνά εγώ σε χρόνο dt δεν θα το έχω εγώ. Αντίθετα επειδή το πουλάω ακριβά εγώ έχεις την ευκαιρία να το αποκτήσεις και εσύ και να επιβιώσεις. Με τα χρήματα που θα μου δώσεις θα έχω την ευκαιρία να πάρω εγώ κάτι που χρειάζομαι.


Ελεύθερη αγορά λέγεται αυτό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι συγκρίνεις ρε akiko.

Τι τζάμπα και ποια επιβίωση; Στη Κατοχή πωλούσαν έναν τενεκέ λάδι σε μια οικογένεια για το σπίτι τους όλο... Περιουσίες έφευγαν έτσι απλά. Ποια επιβίωση;
Μήπως γιατί ο τενεκές λάδι τότε αξιζε παραπάνω από ένα σπίτι; Δεν υπήρχε τρόπος να το αποκτήσεις αλλιώς και χωρίς αυτός πέθαινες.

Η συζήτηση άρχισε από άλλο θέμα. Για αυτούς που πουλάνε το νερό σε μεγάλες τιμές στην Μαγνήσια και όχι από την κατοχή.

Επίσης μην δένεις κόμπο ότι αυτοί που πουλάνε το νερό ακριβά είναι πλούσιοι καπιτάλες και αυτοί που το αγοράζουν φτωχοί.

Στις συναυλίες για παράδειγμα φραγκάτος, που περιμένει όρθιος στη ουρά και στη ζέστη για να δει τον αγαπημένο του τραγουδιστή πληρώνοντας 80 ευρώ το εισητήριο, αν έχει ξεχάσει να πάρει νερό θα το πάρει 3, 4 ευρώ από ανθρώπους κατώτατης οικονομικής τάξης που έχουν στήσει τα μαγαζιά τους έξω από το χώρο της συναυλίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
H κυβέρνηση τελικά δεν επέβαλε πλαφόν άμεσα. Το μόνο που έκανε είναι να καταργήσει τα διόδια στις περιοχές αυτές που για μένα είναι και πάλι λάθος γιατί ζημιώνει το δημόσιο χωρίς λόγο. Τα λεφτά που δίνονται στο παραχωρησιούχο θα μπορούσαν να δοθούν στους δήμους που τα έχουν απόλυτη ανάγκη. Με δημόσιο χρήμα γίνονται όλοι ανοιχτοχέρηδες.

Για πλαφόν λένε από εβδομάδα αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν θα είναι καθόλου πιεστικά. Για παράδειγμα 4.5 ευρώ η ανώτατη τιμή εξάδα νερό (όπως είναι χωρίς πλαφόν δηλαδή).
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,335 μηνύματα.
Με δημόσιο χρήμα γίνονται όλοι ανοιχτοχέρηδες.
Να σου θυμίσω πως το δημόσιο χρήμα δεν είναι κάποιο λαχείο ή δωρεάν χρήμα που ρέει άφθονο και τρέχουν οι λιμασμενοι πλεμπαίοι να το καρπωθούν, οι φόροι μας είναι, αυτά που δουλεύουμε και πληρώνουμε και αδρά μάλιστα σε αυτη τη χώρα. Οπότε αν αυτό και οι δομές του κράτους δεν χρησιμοποιούνται για μας και υπέρ μας τι στο διάολο κάνουμε εδω πέρα;
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Κυριολεκτικά αυτός είναι ο ορισμός της αισχροκέρδειας
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Θα εμπλεκόμουν σε κάτι τέτοιο μόνο αν ήταν ζήτημα επιβίωσης και δεν υπήρχε άλλη λύση. Είναι ηθικά κατακριτέο βέβαια.
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Αυτό που λες στο πραγματικό κόσμο δεν ισχύει.

Αν αυτό που έχεις απόλυτη ανάγκη εσύ και άλλοι τόσοι το πουλάω φθηνά εγώ σε χρόνο dt δεν θα το έχω εγώ. Αντίθετα επειδή το πουλάω ακριβά εγώ έχεις την ευκαιρία να το αποκτήσεις και εσύ και να επιβιώσεις. Με τα χρήματα που θα μου δώσεις θα έχω την ευκαιρία να πάρω εγώ κάτι που χρειάζομαι.


Ελεύθερη αγορά λέγεται αυτό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μήπως γιατί ο τενεκές λάδι τότε αξιζε παραπάνω από ένα σπίτι; Δεν υπήρχε τρόπος να το αποκτήσεις αλλιώς και χωρίς αυτός πέθαινες.

Η συζήτηση άρχισε από άλλο θέμα. Για αυτούς που πουλάνε το νερό σε μεγάλες τιμές στην Μαγνήσια και όχι από την κατοχή.

Επίσης μην δένεις κόμπο ότι αυτοί που πουλάνε το νερό ακριβά είναι πλούσιοι καπιτάλες και αυτοί που το αγοράζουν φτωχοί.

Στις συναυλίες για παράδειγμα φραγκάτος, που περιμένει όρθιος στη ουρά και στη ζέστη για να δει τον αγαπημένο του τραγουδιστή πληρώνοντας 80 ευρώ το εισητήριο, αν έχει ξεχάσει να πάρει νερό θα το πάρει 3, 4 ευρώ από ανθρώπους κατώτατης οικονομικής τάξης που έχουν στήσει τα μαγαζιά τους έξω από το χώρο της συναυλίας.

Στη συναυλία το νερό δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης, είναι πολυτέλεια. Ξέχασες να το πάρεις μαζί σου από πριν και τώρα θα το πάρεις 4 ευρώ. Μπορείς και χωρίς αυτό. Σε μια φυσική καταστροφή τα πράγματα δεν έτσι. Δεν είναι ότι ξέχασαν οι κάτοικοι να πάρουν νερό μαζί τους, ούτε ότι το νερό είναι σπάνιο στις υπόλοιπες περιοχές.

Κυριολεκτικά πρόκειται για αισχροκερδια ακόμη και στους πλούσιους να το πουλάνε. Ανήθικο τελείως.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Το να πατάς στην ανάγκη του άλλου - όπως τώρα στη Θεσσαλία - και πουλάς την εξάδα τα μικρά μπουκαλάκια από 6€ έως και 15€, δεν είσαι απλά αισχροκερδής, αλλά η ξεφτίλα του ανθρώπινου είδους
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,902 μηνύματα.
Αν αυτό που έχεις απόλυτη ανάγκη εσύ και άλλοι τόσοι το πουλάω φθηνά εγώ σε χρόνο dt δεν θα το έχω εγώ. Αντίθετα επειδή το πουλάω ακριβά εγώ έχεις την ευκαιρία να το αποκτήσεις και εσύ και να επιβιώσεις. Με τα χρήματα που θα μου δώσεις θα έχω την ευκαιρία να πάρω εγώ κάτι που χρειάζομαι.
Ο έμπορος αγοράζει χονδρικά και πουλάει. Για πιο λόγο σε χρόνο dt δεν θα το έχει; Θα σταματήσει η τροφοδοτική αλυσίδα; Η ζήτηση στο νερό είναι η ίδια, δεν πίνεις παραπάνω νερό επειδή το σπίτι σου βούλιαξε.

Αλλά και γενικά να το δεις, στις κρίσιμες καταστάσεις που σταματάει επί τόπου η τροφοδοσία, αυτό που αδειάζει γρηγορότερα είναι τα αποθέματα. Η ζήτηση παραμένει πάνω-κάτω η ίδια. Το καπιταλιστικό μοντέλο "προσφοράς-ζήτησης" δεν επηρεάζεται και το οποιοδήποτε ρίσκο ο καταναλωτής το έχει ήδη πληρωμένο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,302 μηνύματα.
Η ζήτηση σίγουρα ανεβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις καθως όλος ο οικισμός θα πρέπει κυριολεκτικά να αγοράσει νερό . Αυτό βεβαίως μειώνει τα αποθέματα με μεγαλύτερο ρυθμό . Όσο υπάρχει αρκετό απόθεμα δεν έχεις λόγο να αλλάξεις τις τιμές , αλλά όταν το απόθεμα σου είναι πλέον αρκετά μικρό , έχεις περισσότερους αγοραστές απο οτι προϊόν , οπότε αρχίζει να υπάρχει αναγωνιστικότητα μεταξύ των αγοραστών . Κοινώς αυτός που θα πληρώσει τα περισσότερα θα αποκτήσει και το προϊόν .

Δυστυχώς όσο και να διατυμπανίζουμε οτι κάποια πράγματα είναι βασικά και η πρόσβαση σε αυτά αποτελεί ανθρώπινο δικαίωμα , η φύση και η πραγματικότητα μας ξεπερνάει πάντα θέτωντας τους περιορισμούς της . Αυτό ισχύει και για πολύ βασικά αγαθά όπως το νερό . Ισχύει δε ακόμα περισσότερο σε εκπαίδευση αλλά και υγεία όπως έχουμε δει . Όποιος έχει $ μπορεί να έχει καλύτερη ιατρική περίθαλψη απο κάποιον που δεν έχει . Ομοίως κάποιος που έχει $ μπορεί να έχει πρόσβαση σε καλύτερη εκπαίδευση απο κάποιον που δεν έχει . Αυτό βέβαια δεν είναι αναγκαίο να ισχύει , αλλά είναι μια απόρροια της παρακμής του Ελληνικού κράτους .

Τέλος πάντων , η ουσία είναι πως εαν έχεις αρκετό απόθεμα , και επίτηδες ανεβάζεις τις τιμές για δικό σου προσωπικό κέρδος , επειδή ξέρεις οτι ο άλλος είναι σε τόση ανάγκη που θα πληρώσει θέλει δεν θέλει , τότε ναι , είναι ξεκάθαρα αισχροκέρδεια αλλά και απάνθρωπο . Ιδίως όταν μιλάμε για νερό που αποτελεί τόσο βασικό και αναγκαίο αγαθό για την επιβίωση του ανθρώπου .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Google search:

Why is water called the new gold?

Water, says Fortune Magazine, is the new gold. Like gold, oil and other natural resources, water is a precious commodity. But, unlike gold and other commodities, you can't live without it. :hehe:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Ο έμπορος αγοράζει χονδρικά και πουλάει. Για πιο λόγο σε χρόνο dt δεν θα το έχει; Θα σταματήσει η τροφοδοτική αλυσίδα; Η ζήτηση στο νερό είναι η ίδια, δεν πίνεις παραπάνω νερό επειδή το σπίτι σου βούλιαξε.
Γιατί σε μια πόλη που ξαφνικά κόβεται το νερό αυξάνεται κατά πολύ η ζήτηση κατά μπουκαλάκια νερού και τα μαγαζιά δεν έχουν προσαρμοστεί ώστε να ζητήσουν από τον προμηθευτή τους παραπάνω μπουκαλάκια.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,902 μηνύματα.
Γιατί σε μια πόλη που ξαφνικά κόβεται το νερό αυξάνεται κατά πολύ η ζήτηση κατά μπουκαλάκια νερού και τα μαγαζιά δεν έχουν προσαρμοστεί ώστε να ζητήσουν από τον προμηθευτή τους παραπάνω μπουκαλάκια.
Καλά τώρα, έχουν αποθέματα, κι αν δεν έχουν αυτοί έχουν οι διπλανές πόλεις, 2km παραπέρα. Στο τέλος ήρθαν τσάμπα νερά και χάσανε και την προμήθεια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top