• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Κολονοσκόπηση και μέθη

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,714 μηνύματα.
Για φαντάσου και self πρόληψης
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,785 μηνύματα.
Για φαντάσου και self πρόληψης
Ναι..αλλα οταν φτασει να ματωνει ο πολυποδας...μαλλον ειναι αργα.
Ουτε καν το βλεπω.Κωλονοσκοπιση κανω και ξεμπερδευω Κια με σωστη μεθη τιποτα δεν καταλαβαινεις.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,714 μηνύματα.
Ναι..αλλα οταν φτασει να ματωνει ο πολυποδας...μαλλον ειναι αργα.
Ουτε καν το βλεπω.Κωλονοσκοπιση κανω και ξεμπερδευω Κια με σωστη μεθη τιποτα δεν καταλαβαινεις.
Για την εξέταση αυτή δέχονται τα διαγνωστικά παραπεμπτικα;
Γιατί για γαστροσκόπηση δε μου δέχθηκαν
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 997 μηνύματα.
Για φαντάσου και self πρόληψης
μακάρι! Αυτή η ενδοσκόπηση του παχεος εντερου, είναι θρίλερ! Βέβαια, κατά ποσο θα βγάζουν αξιόπιστα αποτελέσματα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι..αλλα οταν φτασει να ματωνει ο πολυποδας...μαλλον ειναι αργα.
Ουτε καν το βλεπω.Κωλονοσκοπιση κανω και ξεμπερδευω Κια με σωστη μεθη τιποτα δεν καταλαβαινεις.
πού την κάνεις; Ποια νοσοκομεία κάνουν με μέθη;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για την εξέταση αυτή δέχονται τα διαγνωστικά παραπεμπτικα;
Γιατί για γαστροσκόπηση δε μου δέχθηκαν
πού την έκανες ;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,785 μηνύματα.
πού την κάνεις; Ποια νοσοκομεία κάνουν με μέθη;
Δεν παω σε δημοσιο νοσοκομειο...αν και ολα κανουν μεθη πλεον.Παω σε ιδιωτη που ειναι εγγυημενος.Κορινθο.Οταν ρωτας μαθαινεις. :thumbup:
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 997 μηνύματα.
Δεν παω σε δημοσιο νοσοκομειο...αν και ολα κανουν μεθη πλεον.Παω σε ιδιωτη που ειναι εγγυημενος.Κορινθο.Οταν ρωτας μαθαινεις. :thumbup:
Ναι, τωρα είδα πως μένεις Κόρινθο.
Ξέρεις πήγα και γω να κάνω, μάλλον δε ρώτησα σωστά. Κατ αρχή την προσπάθησα στη γερμανία. Δεν ξέρω τι παίζει μ αυτή τη <<μέθη>>, αλλά εδώ κατά κανόνα δεν την κάνουν. Πρέπει να ψάξω να βρω την ουσία, γιατί αν μεταφράσω κατά λέξη τη λέξη μέθη, θα νομίσουν πως θέλω να ...μπεκρουλιάσω. Βρήκα ένα κέντρο διαγνωστικό που έκανε με νάρκωση ή ξύπνια. Πήγα εκεί, παρά το ότι ήταν αρκετά μακρυά απ το σπίτι μου, πράγμα άβολο σ αυτή την ενδοσκόπηση, αν σκεφτείς πως μέχρι μισή ώρα πριν, τρέχεις για ....... Έχω τη γνωστή φοβία για ναρκώσεις. Πόνεσα πάρα πολύ και αναγκάστηκε η γιατρός να διακόψει. Αν την ξανακάνω, θα την κάνω στην Ελλάδα με μέθη. Έτσι κι αλλοιώς εδώ η ασφάλεια θα την καλύψει πάλι σε 8 χρόνια.
Έχω σπίτι κοντά στο ΑΤΤΙΚΟ. Ξέρετε, αν εκεί γίνεται με μέθη και ποιος γιατρός;
Έχω φίλη που εργάζεται σε ενδοσκοπήσεις σε μεγάλο επαρχιακό νοσοκομείο. Εκείνη θα μπορούσε να το κανονίσει. Λόγω της προετοιμασίας, πρέπει να μένω κάπου κοντά. Δεν μπορώ να μένω Αθήνα και να πάω Λάρισα πχ για ενδοσκόπηση. ....
Ναι, γίνεται ξενοδοχείο. Ταξίδι για κολονοσκόπηση, φαντάζεσαι;
Τεσπα, δεν τρελαίνομαι, γιατί κανένας στην οικογένεια δεν έχει ιστορικό.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,785 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Αν θέλεις να πας σε δημόσιο νοσοκομείο να πας Αττικό το ότι μένεις διπλα ειναι ένας λογος παραπάνω να πας εκεί.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,628 μηνύματα.
Αν θέλεις να πας σε δημόσιο νοσοκομείο να πας Αττικό το ότι μένεις διπλα ειναι ένας λογος παραπάνω να πας εκεί.
Για πες, αν θέλεις, λίγα παραπάνω. Να μαθαίνουμε κι εμείς...

Για ποιό λόγο Αττικό ; Τί παραπάνω έχει ;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Για πες, αν θέλεις, λίγα παραπάνω. Να μαθαίνουμε κι εμείς...

Για ποιό λόγο Αττικό ; Τί παραπάνω έχει ;
είναι Πανεπιστημιακό νοσοκομείο, έχει Πανεπιστημιακή κλινική (άλλες καλές κλινικές ειναι το Λαικό και ο Ευαγγελισμός).
Αν χρειαστούν να πάρουν βιοψιά σημασία έχει να υπάρχει καλό παθολοανατομικό εργαστήριο και το Αττικό έχει.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,785 μηνύματα.
Ωχ, γιατί το λες;
Αν θες να πας σε δημοσιο ΝΑ ΠΑΣ ΜΟΝΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ Αλλα θα σου ελεγα για κωλονσκοπιση μακρια απο δημοσια νοσοκομεια.
ΠΟΝΑΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ/.Βαζουν λιγη μεθη και πεθαινεις στον πονο.
Πηγαινε σε ευρωκλινικη ας πουμε..εχει καλους γιατρους Ή ΡΩΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ που εχιε κανει και εμπιστευεται τον γιατρο.Ολοι ρωτωντας παμε.Αυτο ειναι το καλυτερο.

Εγω σε δημοσιο νοσοκομειο για κωλονοσκοπιση ποτε δεν παω ΠΟΤΕ.

(Το αττικο ειναι το χειροτερο δημοσιο..και δεν πα να λεει ο φοκος οτι θελει.)
Κια πολλα παραδειγματα εχω και απο αυτα που βλεπω στις ειδησεις.Εχω το κακο ελαττωμα να θυμαμαι.
Κια ο μετερεολογος εκεινος ο μαλακας βεβαια βουλευτης της ΝΔ..δεν θυμαμαι τωρα το ονομα του,τον πατερα του στο Αττικο τον ειχε.
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.Ξερω παρα πολλες περιπτωσεις κυριως απο γνωστους αλλα και απο νιουζ.

είναι Πανεπιστημιακό νοσοκομείο, έχει Πανεπιστημιακή κλινική
Κοινως γινεσαι πειραματιζωο στους φοιτητες.
ΜΑΚΡΙΑ ΛΕΜΕ.
Ευαγγελισμος και Σωτηρια απο δημοσια...ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑ ΚΩΛΟΝΟΣΚΟΠΙΣΗ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΠΟΝΟΣ.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Κοινως γινεσαι πειραματιζωο στους φοιτητες.
ΜΑΚΡΙΑ ΛΕΜΕ.
Ευαγγελισμος και Σωτηρια απο δημοσια...ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑ ΚΩΛΟΝΟΣΚΟΠΙΣΗ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΠΟΝΟΣ.
Εγώ δε κοιτώ που πονάς λιγότερο αλλά που γίνεται σωστή δουλειά. Αν πας σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο τότε οι φοιτητές θα σου πάρουν ιστορικό και ειδικευόμενοι κατά πάσα πιθανότητα θα κάνουν και την επεμβαση υπό την επίβλεψη επιμελητή- φοιτητής δεν θα σου την κάνει επέμβαση ο φοιτητής το μόνο που θα κανει ειναι να σου πάρει λιγο το ιστορικό και να είναι παρών στην επέμβαση.

Αν πας σε απογευματινό ιατρείο (επι πληρωμη) θα στην κάνει επιμελητής, καθηγητής κοκ. Αν είναι να πληρώσεις όμως πας κατευθείαν σε ευρωκλινική, υγεία κοκ - αλλά και εκεί υπάρχουν προβληματα δε σημαίνει πως όταν πληρώσεις είναι καλύτερα τα πράγματα-

Το να γίνει μέθη δεν είναι δύσκολο πράγμα - ένα φάρμακο στη φλέβα μπαίνει - (η μιδαζολάμη όμως μπορεί να κάνει κατατολή της αναπνοής) οπότε πρέπει εκεί που γίνεται να υπάρχει άμεση πρόσβαση σε οξυγόνο, να σου βάζουν ορό και να υπάρχει αναισθησιολογόος. Στο Αττικό υπάρχει το λεγόμενο blue code και red code πατάς ένα 5ψήφιο νούμερο σε εσωτεριό τηλέφωνο και έρχεται ομάδα αναισθησιολογων-.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,683 μηνύματα.
Ναι, τωρα είδα πως μένεις Κόρινθο.
Ξέρεις πήγα και γω να κάνω, μάλλον δε ρώτησα σωστά. Κατ αρχή την προσπάθησα στη γερμανία. Δεν ξέρω τι παίζει μ αυτή τη <<μέθη>>, αλλά εδώ κατά κανόνα δεν την κάνουν. Πρέπει να ψάξω να βρω την ουσία, γιατί αν μεταφράσω κατά λέξη τη λέξη μέθη, θα νομίσουν πως θέλω να ...μπεκρουλιάσω. Βρήκα ένα κέντρο διαγνωστικό που έκανε με νάρκωση ή ξύπνια. Πήγα εκεί, παρά το ότι ήταν αρκετά μακρυά απ το σπίτι μου, πράγμα άβολο σ αυτή την ενδοσκόπηση, αν σκεφτείς πως μέχρι μισή ώρα πριν, τρέχεις για ....... Έχω τη γνωστή φοβία για ναρκώσεις. Πόνεσα πάρα πολύ και αναγκάστηκε η γιατρός να διακόψει. Αν την ξανακάνω, θα την κάνω στην Ελλάδα με μέθη. Έτσι κι αλλοιώς εδώ η ασφάλεια θα την καλύψει πάλι σε 8 χρόνια.
Έχω σπίτι κοντά στο ΑΤΤΙΚΟ. Ξέρετε, αν εκεί γίνεται με μέθη και ποιος γιατρός;
Έχω φίλη που εργάζεται σε ενδοσκοπήσεις σε μεγάλο επαρχιακό νοσοκομείο. Εκείνη θα μπορούσε να το κανονίσει. Λόγω της προετοιμασίας, πρέπει να μένω κάπου κοντά. Δεν μπορώ να μένω Αθήνα και να πάω Λάρισα πχ για ενδοσκόπηση. ....
Ναι, γίνεται ξενοδοχείο. Ταξίδι για κολονοσκόπηση, φαντάζεσαι;
Τεσπα, δεν τρελαίνομαι, γιατί κανένας στην οικογένεια δεν έχει ιστορικό.
Για τις εξετασεις αυτες ..γαστροσκοπηση και κολονοσκοπηση γινεται αξιοπρεπως μονο στα ιδιωτικα νοσοκομεια..
Εκει την μεθη στην κανουν οι ιδιοι οι γαστρεντερολογοι.
Τα δημοσια κανουν καλη επιστημονικη δουλεια αλλα χωρις αναισθησια διοτι εκει την αναισθησια πρεπει να την δωσει αναισθησιολογος και να ειναι εκει ολη την διαρκεια ,που δεν εχουν γιατι ειναι ενας και ειναι στα χειρουργια. Οποτε αστο καλυτερα εκει.
Δεν ξερω αν καλυπτει κατι ο ΕΟΠΥΥ ή αν τον δεχονται...με ιδιωτ. ασφαλεια δεν πληρωνεις ... χωρις ομως ειναι ακριβα ( 350-400)
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 997 μηνύματα.
Αν θες να πας σε δημοσιο ΝΑ ΠΑΣ ΜΟΝΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ Αλλα θα σου ελεγα για κωλονσκοπιση μακρια απο δημοσια νοσοκομεια.
ΠΟΝΑΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ/.Βαζουν λιγη μεθη και πεθαινεις στον πονο.
Πηγαινε σε ευρωκλινικη ας πουμε..εχει καλους γιατρους Ή ΡΩΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ που εχιε κανει και εμπιστευεται τον γιατρο.Ολοι ρωτωντας παμε.Αυτο ειναι το καλυτερο.

Εγω σε δημοσιο νοσοκομειο για κωλονοσκοπιση ποτε δεν παω ΠΟΤΕ.

(Το αττικο ειναι το χειροτερο δημοσιο..και δεν πα να λεει ο φοκος οτι θελει.)
Κια πολλα παραδειγματα εχω και απο αυτα που βλεπω στις ειδησεις.Εχω το κακο ελαττωμα να θυμαμαι.
Κια ο μετερεολογος εκεινος ο μαλακας βεβαια βουλευτης της ΝΔ..δεν θυμαμαι τωρα το ονομα του,τον πατερα του στο Αττικο τον ειχε.
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.Ξερω παρα πολλες περιπτωσεις κυριως απο γνωστους αλλα και απο νιουζ.


Κοινως γινεσαι πειραματιζωο στους φοιτητες.
ΜΑΚΡΙΑ ΛΕΜΕ.
Ευαγγελισμος και Σωτηρια απο δημοσια...ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑ ΚΩΛΟΝΟΣΚΟΠΙΣΗ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΠΟΝΟΣ.
Για τις εξετασεις αυτες ..γαστροσκοπηση και κολονοσκοπηση γινεται αξιοπρεπως μονο στα ιδιωτικα νοσοκομεια..
Εκει την μεθη στην κανουν οι ιδιοι οι γαστρεντερολογοι.
Τα δημοσια κανουν καλη επιστημονικη δουλεια αλλα χωρις αναισθησια διοτι εκει την αναισθησια πρεπει να την δωσει αναισθησιολογος και να ειναι εκει ολη την διαρκεια ,που δεν εχουν γιατι ειναι ενας και ειναι στα χειρουργια. Οποτε αστο καλυτερα εκει.
Δεν ξερω αν καλυπτει κατι ο ΕΟΠΥΥ ή αν τον δεχονται...με ιδιωτ. ασφαλεια δεν πληρωνεις ... χωρις ομως ειναι ακριβα ( 350-400)
Ωχ, παιδιά, μου αγγίξατε την ευαίσθητη φλέβα μου, που είναι <<αναισθησία>>.:'( Είναι το μόνο που φοβαμαι! Ουτε πόνος με φοβίζει, ούτε τίποτα. Λένε, θεωρητικά, υπάρχει κίνδυνος κατά τη διάρκεια της κολονοσκόπησης ,να προκληθεί αιμορραγία, αλλά οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες. Δηλ στον οδοντίατρο είναι περισσότερες.
Με όλα όσα μου είπατε και οι τρεις και σας ευχαριστώ πολύ, μάλλον σε δημόσιο θα πάω, ακριβώς για να μου κάνουν την ελάχιστη δόση και ας πονέσω, για να υπάρχουν μηχανήματα, αν πάω να πεθάνω για να με σώσουν. Τώρα αν θα ασχοληθεί με το ...ευαίσθητο σημείο φοιτητής, ή τελειόφοιτος, ή προφέσσορας, λίγο με πειράζει. Έτσι κι αλλοιώς, τριγύρω θα είναι ολόκληρο ιατρικό τιμ, λάθος δε θα γίνει στη διάγνωση. Αν πάω να πεθάνω, θα κοπεί στις εξετάσεις ο φοιτητής :)
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 827 μηνύματα.
Ωχ, παιδιά, μου αγγίξατε την ευαίσθητη φλέβα μου, που είναι <<αναισθησία>>.:'( Είναι το μόνο που φοβαμαι! Ουτε πόνος με φοβίζει, ούτε τίποτα. Λένε, θεωρητικά, υπάρχει κίνδυνος κατά τη διάρκεια της κολονοσκόπησης ,να προκληθεί αιμορραγία, αλλά οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες. Δηλ στον οδοντίατρο είναι περισσότερες.
Με όλα όσα μου είπατε και οι τρεις και σας ευχαριστώ πολύ, μάλλον σε δημόσιο θα πάω, ακριβώς για να μου κάνουν την ελάχιστη δόση και ας πονέσω, για να υπάρχουν μηχανήματα, αν πάω να πεθάνω για να με σώσουν. Τώρα αν θα ασχοληθεί με το ...ευαίσθητο σημείο φοιτητής, ή τελειόφοιτος, ή προφέσσορας, λίγο με πειράζει. Έτσι κι αλλοιώς, τριγύρω θα είναι ολόκληρο ιατρικό τιμ, λάθος δε θα γίνει στη διάγνωση. Αν πάω να πεθάνω, θα κοπεί στις εξετάσεις ο φοιτητής :)
Μην ανησυχείς, όλα καλά θα πάνε, δεν υπάρχει κίνδυνος να πάθεις κάτι.

Οι γιατροί είναι κορυφαίοι και οι φοιτητες δεν θα κάνουν τίποτα παρά μόνο να βλέπουν.

Το μόνο δυσβάσταχτο πέρα από το πονο είναι η αίσθηση αλλά είναι ένα αναγκαίο κακό που πρέπει να συμβεί για να γίνει η απαραίτητη διάγνωση.

Επειδή και η μητέρα μου πέρασε τα ίδια σε καταλαβαίνω αλλά είναι μια απλή υπόθεση που θα σου μείνει ως μια μνήμη όχι λόγω του πόνου αλλά περισσότερο λόγω του άγχους
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,785 μηνύματα.
Ωχ, παιδιά, μου αγγίξατε την ευαίσθητη φλέβα μου, που είναι <<αναισθησία>>.:'( Είναι το μόνο που φοβαμαι! Ουτε πόνος με φοβίζει, ούτε τίποτα. Λένε, θεωρητικά, υπάρχει κίνδυνος κατά τη διάρκεια της κολονοσκόπησης ,να προκληθεί αιμορραγία, αλλά οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες. Δηλ στον οδοντίατρο είναι περισσότερες.
Με όλα όσα μου είπατε και οι τρεις και σας ευχαριστώ πολύ, μάλλον σε δημόσιο θα πάω, ακριβώς για να μου κάνουν την ελάχιστη δόση και ας πονέσω, για να υπάρχουν μηχανήματα, αν πάω να πεθάνω για να με σώσουν. Τώρα αν θα ασχοληθεί με το ...ευαίσθητο σημείο φοιτητής, ή τελειόφοιτος, ή προφέσσορας, λίγο με πειράζει. Έτσι κι αλλοιώς, τριγύρω θα είναι ολόκληρο ιατρικό τιμ, λάθος δε θα γίνει στη διάγνωση. Αν πάω να πεθάνω, θα κοπεί στις εξετάσεις ο φοιτητής :)
Οχι παιδι μου..δεν χρειαζεται να σου κανιυν αναισθησια.Μια σωστη μεθη μπορει να εισια οκ.Απλα στα δημοσια η δεν κανουν καθολου μεθη ή κανουν ελαχιστη λεμε.

Εγω την πρωτη φορα που εκανανκολονοσκοπιση,,ημουν με μεθη,,καποια στιγμη ενιωσα λιγο πονο..απλα στο εντερο..και αυτο βασικα ειναι απο τον αερα ποου βαζουν για να ξεδιπλωσει..δεν ειναι κατι αλλο.
Την καμερα ουτε που την νιωθεις.
Την δευτερη φορα πριν κανα δυο μηνες δηλαδη με μεθη παλι δεν ενιωσα απολυτως τιποτα..αλλα δεν ειχ εκαθαρισει καλα το εντερο οποτε την επανελαβα..την τριτη τρομαρα μου..μετα απο κανενα μηνα καθαρισα καλα...αλλα δεν με επιασε η μεθη τοσο καλα οποτε σταματησαμε.
Ε..και τωρα το καλικαιρι θα παω σ εεναν αλλον που φερνει αναισθησιολογο και σου κανει ελαφριαναρκωση για να τελειωνω με αυτο/

Και εγω την φοβαμαι την αναισθησια αλλα θε ειναι αναισθησιολογος και γμτ δεν ειναι εγχειρηση..δεν σου βαζουν πολυ..ισα να μην πονας δηλαδη οταν δεν πιανει η μεθη.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,173 μηνύματα.
Πόσο κοστίζει η κολονοσκοπηση σε ιδιώτη;
Επίσης μήπως κοστίζει λιγότερο αν κάνω εξέταση σε νοσοκομείο και το παραπεμπτικό τους το χρησιμοποιησω μετά σε ιδιώτη;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,683 μηνύματα.
Ωχ, παιδιά, μου αγγίξατε την ευαίσθητη φλέβα μου, που είναι <<αναισθησία>>.:'( Είναι το μόνο που φοβαμαι! Ουτε πόνος με φοβίζει, ούτε τίποτα. Λένε, θεωρητικά, υπάρχει κίνδυνος κατά τη διάρκεια της κολονοσκόπησης ,να προκληθεί αιμορραγία, αλλά οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες. Δηλ στον οδοντίατρο είναι περισσότερες.
Με όλα όσα μου είπατε και οι τρεις και σας ευχαριστώ πολύ, μάλλον σε δημόσιο θα πάω, ακριβώς για να μου κάνουν την ελάχιστη δόση και ας πονέσω, για να υπάρχουν μηχανήματα, αν πάω να πεθάνω για να με σώσουν. Τώρα αν θα ασχοληθεί με το ...ευαίσθητο σημείο φοιτητής, ή τελειόφοιτος, ή προφέσσορας, λίγο με πειράζει. Έτσι κι αλλοιώς, τριγύρω θα είναι ολόκληρο ιατρικό τιμ, λάθος δε θα γίνει στη διάγνωση. Αν πάω να πεθάνω, θα κοπεί στις εξετάσεις ο φοιτητής :)
Κοιτα απο αυτα που λες τιποτα δεν εχω κανει αλλα ξεψαχνιζω τους οικειους που εκαναν.
Οσοι εκανα με μεθη ηταν χαρουμενοι ...οσοι χωρις ...ηπαν ποτε ξανα.
Και ψυχολογικα να το παρεις δεν ειναι οτι πιο ευχαριστο να σου χωνουν 2μ σωληνα στο ζημαρουλη και να τους βλεπεις... συν καποια αλλα... συν οτι εισαι χαλια αυπνη απο τα ολονυκτια καθαρτικα.
Ε γιατι να φοβασαι την μεθη...οταν βαζεις το κεφαλι σου στο μαξιλαρι να κοιμηθεις φοβασαι? οχι... αν εχεις ομως θεμα μισο χαπι λαξοτανιλ.
Δεν υπαρχει θεμα αιμορραγίας ο γιατρος βλεπει με τα ματια του τι κανει.
Αποψη ...διαπραγματευσου με τον γιατρο ιδιωτικου ή δημοσιου αν θα κανει μεθη και αν οχι φυγε.Ολοι οι γιατροι θελουν τον ασθενη τους ανετο ...το θεμα ειναι τι τους δινουν για να κανουν την δουλεια τους.
Προτίμησε νοσοκομεια οχι εργαστηρια τυπου βιοιατρικης.. στα νοσοκομεια οι ιδιοι οι γιατροι ειναι και επεμβατικοι και θεραπευτες ..στα εργαστηρια ειναι μονο για την απεικονιση ..χωρις βεβαια να αποκλειουμε και ποιοτητα αυτων των ανθρωπων...
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Αν ένας ιατρός - γαστεντερολόγος στο δημόσιο θελήσει μέθη ο αναισθησιολόγος δε θα δεχτεί να κατέβει γιατι καλύπτει χειρουργία - διασυνδετική κοκ, οπότε θα την κάνει μόνος του και λογικό να βάλει λιγο (ειδικά αν κάνει 5+ την ημέρα). Αν ο ασθενής πάθει καταστολή αναπνοής ή οποιαδήποτε επιπλοκή (που μπορεί να κάνει η μέθη) ο ασθενής, οι συγγενείς κοκ θα τον τρέχουν στα δικαστήρια γιατί έκανε ενέργεια χωρίς να είναι εξουσιοδοτημένος.

Όταν πάτε στον ιδιώτη πληρώνετε ξεχωριστά τον αναισθησιολόγο και πιθανό να πληρώσετε και καρδιολογο κοκ οπότε ο γαστεντορολόγος είναι καλλημένος ότι και να πάθετε.... (καιεγώ όταν έκανα εγχειρηση στο μάτι σε ιδιωτικό θεραπευτήριο μου βάλανε μιδαζολάμη ελάχιστη χωρίς να με πάρει ο ύπνος και πλήρωσα +150 τον αναισθησιολόγο) -χωρίς να έχω επιλογή-

Οποιος ιδιώτης κάνει μόνος του μέθη σε ιατρειο χωρίς προσβαση σε αναισθησιολόγο, φιάλη οξυγόνου ειναι λάθος ...... και μπορει ο καθένας να καταλάβει γιατί.
Επίσης πριν την μέθη πρεπει να ενημερώνεται ο ασθενής για τις πιθανές επιπλοκές και να υπογράψει και σχετικό έντυπο συγκατάθεσης.

Τώρα με τα απογευματινά ιατρεία στο δημόσιο αυτό το πρόβλημα θα λυθεί αφού δια μαγίας οι αναισθησιολόγοι θα ειναι διαθέσιμοι
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top