• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Κολονοσκόπηση και μέθη

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,519 μηνύματα.
Ένας σοβαρά εκπαιδευμένος γαστρεντερολόγος έχει εκπαίδευση και στην παθολογία/εντατικη θεραπειΑ, όποτε γνωρίζει τα περί μέθης . Δεν είναι και τίποτα τραγικά εξειδικευμένο.



Το να γίνει κάτι κατά την μέθη είναι εξαιρετικά σπάνιο. Βέβαια, σε περιπτώσεις που ο ασθενής έχει σοβαρό ιστορικό καρδιαγγειακών ή πνευμονολογικών παθήσεων, η εξέταση πρέπει να γίνει στο νοσοκομείο.


Πανε καν την εξέταση με μέθη, είναι ξεπερασμένο και βάρβαρο να τρως στον πρωκτό ή στο στόμα έναν τέτοιο σωλήνα και να είσαι ξύπνιος ταυτόχρονα.
 

Isolde75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Προσωπικά δε θα ρίσκαρα να μπω χωρίς αναισθησιολόγο και ας είναι αχρείαστος. Προτιμώ ο γαστρεντερολογος να είναι συγκεντρωμένος στα της ενδοσκόπησης και να μη διασπάται. Εγώ για γαστροσκόπηση σε ιδιώτη έδωσα +40 στον αναισθησιολογο (δεν έχω όμως βεβαρημένο ιστορικό)
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,519 μηνύματα.
Προσωπικά δε θα ρίσκαρα να μπω χωρίς αναισθησιολόγο και ας είναι αχρείαστος. Προτιμώ ο γαστρεντερολογος να είναι συγκεντρωμένος στα της ενδοσκόπησης και να μη διασπάται. Εγώ για γαστροσκόπηση σε ιδιώτη έδωσα +40 στον αναισθησιολογο (δεν έχω όμως βεβαρημένο ιστορικό)


Γι αυτό ακριβώς υπάρχει αναισθησιολόγος εκεί. Για να στα παίρνει και να ταΐζεις ένα άτομο αχρείαστο παραπάνω. Με την ίδια λογική μπορείς να παραγγείλεις χειρουργό επιπλέον και ολόκληρο χειρουργικό τιμ σε περίπτωση διάτρησης εντέρου ( 0.01%).



Στον υπόλοιπο κόσμο την μέθη την κάνει ο ίδιος ο γαστρεντερολόγος ( όπως και οι καρδιολόγοι κάνουν διαοισοφαγειο υπέρηχο με μέθη , την οποία κάνουν οι ίδιοι).
 

Isolde75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Με την ίδια λογική μπορείς να παραγγείλεις χειρουργό επιπλέον και ολόκληρο χειρουργικό τιμ σε περίπτωση διάτρησης εντέρου ( 0.01%).
Ναι, θα μπορούσες αλλά η εκτίμηση ρίσκου γίνεται απ' τον γιατρό και αν θεωρεί ότι δε μπορεί να αναλάβει για τις Χ,Ψ επιπλοκές, σε παραπέμπει σε νοσοκομείο που ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα.
Στον υπόλοιπο κόσμο την μέθη την κάνει ο ίδιος ο γαστρεντερολόγος ( όπως και οι καρδιολόγοι κάνουν διαοισοφαγειο υπέρηχο με μέθη , την οποία κάνουν οι ίδιοι).
Φανταστικά. Μόνο που οι έλληνες γιατροί με το ζόρι εκπαιδεύονται σωστά στην ειδικότητα τους. Δεν είμαστε για ημιμάθειες
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,835 μηνύματα.
Προσωπικά δε θα ρίσκαρα να μπω χωρίς αναισθησιολόγο και ας είναι αχρείαστος. Προτιμώ ο γαστρεντερολογος να είναι συγκεντρωμένος στα της ενδοσκόπησης και να μη διασπάται. Εγώ για γαστροσκόπηση σε ιδιώτη έδωσα +40 στον αναισθησιολογο (δεν έχω όμως βεβαρημένο ιστορικό)
Για αναισθησια ΝΑΙ,..εννοειται με αναισθησιολογο και οντως παει παραπανω αλλα Η ΜΕΘΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟ.
Εμεις που δεν ζουμε αθηνα οι περισσοτεροι παμε σε ιδιωτες με μεθη..αν δεν πιασει παμε αθηνα...εγω αυτη τη φορα επειδη δεν με επιασε η προηγουμενη θα παω στην κορινθο σε εναν πολυ καλο που μου εχουν πει..που φερνει αναισθησιολογο για αναισθιησια...τον πληρωνεις βεβαια αλλα απειρως λίγοτερα απο το να πας σε ιδιωτικο ιατρικο κεντρο στην αθηνα..που τα περισσοτερα τα παιρνει η κλινικη+γιατρος+ αναισθησιολογος.Αλλα εχω συστασεις για αυτον..δεν παω στην τυχη.Για αυτο λεω ειναι πολυ σημαντικο αν πατε σ ειδιωτη να εχετε ατομα που να τον ξερουν.
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,048 μηνύματα.
Είναι καπως παράνομο να γίνεται ιατρική πράξη με μέθη χωρίς αναισθησιολογο, οι ίδιοι οι αναισθησιολογοι το λένε και οι ίδιοι οι γιατροί. Τουλάχιστον στο κυκλο που ημουν εγω και με τους ανθρώπους που εχω συνεργαστει. Η προποφόλη που χρησιμοποιείται συνήθως δεν προκαλεί επιπλοκές, όμως αυτό δεν ισχύει πάντα καθώς υπάρχουν πολλοί ανεύθυνοι ασθενείς που δεν δίνουν επαρκείς ιστορικό ή που έχουν φάει κι πιει νερό και το κρύβουν, κι ένα σωρό ακόμα που μου έχουν συμβεί απειρες φορές. Ενα γραφείο δεν μπορεί να προσφέρει την αμεσότητα και την ετοιμότητα που έχει ένα νοσοκομείο, μια μονάδα ή μια κλινική.

Πρόσφατα πέρασα απο μια συνέντευξη σε ένα γαστρεντερολογο ο οποίος φυσικά έδινε μόνος του μέθη στο γραφειο του, κι με ρώτησε κιόλας αν στη προηγούμενη δουλειά μου, καθώς ήμουν 2 χρόνια εργαλειοδοτρια σε χειρουργεία, αν έχω κάνει πράξεις στο αναισθησιολογικο κομματι γιατί θα χρειαστούν στο γραφείο, εγώ είμαι νοσηλεύτρια δεν έχω δικαιοδοσία για κάτι τέτοιο, φυσικά.

Αρνήθηκα τη δουλειά, μη τρώτε παπά και πάτε κάπου υπεύθυνα, ή τουλάχιστον σε κάποιον που ξέρει 100% τι κάνει και να αντιμετωπίσει το οτιδήποτε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οποιος ιδιώτης κάνει μόνος του μέθη σε ιατρειο χωρίς προσβαση σε αναισθησιολόγο, φιάλη οξυγόνου ειναι λάθος ...... και μπορει ο καθένας να καταλάβει γιατί.
Επίσης πριν την μέθη πρεπει να ενημερώνεται ο ασθενής για τις πιθανές επιπλοκές και να υπογράψει και σχετικό έντυπο συγκατάθεσης.
Αυτό!
 
Τελευταία επεξεργασία:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,045 μηνύματα.
Κοιτα απο αυτα που λες τιποτα δεν εχω κανει αλλα ξεψαχνιζω τους οικειους που εκαναν.
Οσοι εκανα με μεθη ηταν χαρουμενοι ...οσοι χωρις ...ηπαν ποτε ξανα.
Και ψυχολογικα να το παρεις δεν ειναι οτι πιο ευχαριστο να σου χωνουν 2μ σωληνα στο ζημαρουλη και να τους βλεπεις... συν καποια αλλα... συν οτι εισαι χαλια αυπνη απο τα ολονυκτια καθαρτικα.
Ε γιατι να φοβασαι την μεθη...οταν βαζεις το κεφαλι σου στο μαξιλαρι να κοιμηθεις φοβασαι? οχι... αν εχεις ομως θεμα μισο χαπι λαξοτανιλ.
Δεν υπαρχει θεμα αιμορραγίας ο γιατρος βλεπει με τα ματια του τι κανει.
Αποψη ...διαπραγματευσου με τον γιατρο ιδιωτικου ή δημοσιου αν θα κανει μεθη και αν οχι φυγε.Ολοι οι γιατροι θελουν τον ασθενη τους ανετο ...το θεμα ειναι τι τους δινουν για να κανουν την δουλεια τους.
Προτίμησε νοσοκομεια οχι εργαστηρια τυπου βιοιατρικης.. στα νοσοκομεια οι ιδιοι οι γιατροι ειναι και επεμβατικοι και θεραπευτες ..στα εργαστηρια ειναι μονο για την απεικονιση ..χωρις βεβαια να αποκλειουμε και ποιοτητα αυτων των ανθρωπων...
τη μέθη δεν την πολυφοβάμαι, επειδή καταλαβαίνεις τι γίνεται. Την ολική φοβάμαι. Στη Γερμανία που μένω, δε συνηθιζεται η μεθη. Αν αποφασίσω, θα το ψάξω. Σκέφτομαι όμως να την κάνω σε μεγάλο νοσοκομείο στην Ελλάδα, αλλά όχι τωρα σε μερικά χρόνια. Δεν επείγει, καλά είμαι. Απλά από ρουτίνα. Αν την κάνω στα 62 μου πχ εξασφαλίζομαι για μέχρι τα 72, αν δε βρεθεί κάτι.
Ξυπνια γίνεται εδώ. Ξεκίνησα, αλλά λόγω πόνου διέκοψε η γιατρός. Μου είπε, πως αν το έντερο έχει μεγάλες στροφές/γωνίες, πονά πολύ και κάπως έτσι ήταν σε μένα.
Τεσπα, μου έδωσε κάποια τιπς. Πάντως ως εκεί που έφτασε, δεν είδε κάτι, αλλά μια φίλη που εργάζεται σε ενδοσκοπήσεις, μου είπε, πως πολλές φορές οι πολύποδες βρίσκονται στο τελείωμα, ή μάλλον αρχή του παχιού εντέρου
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,048 μηνύματα.
τη μέθη δεν την πολυφοβάμαι, επειδή καταλαβαίνεις τι γίνεται.
Δεν ξέρω με πόσο λίγη δόση σας βάζουν και καταλαβαίνετε τι γίνεται, αλλά κανονικά η μέθη είναι για χειρουργεία και ιατρικές πράξεις συνηθως των 10-30 λεπτών, και είναι σαν ένας βαθύς γλυκός ύπνος, όπου δεν καταλαβαινεις τι γίνεται, και ειναι ευχαριστο για τους περισσότερους.

Αλλά καταλαβαίνω βασικά γιατί βάζουν τόσο λίγη, για να μην σας κρατήσουν καθόλου στην ανάνηψη, γιατί σε κανονική μέθη, μετά θέλεις περίπου 20-30 λεπτά να συνέλθεις πλήρως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,519 μηνύματα.
Είναι καπως παράνομο να γίνεται ιατρική πράξη με μέθη χωρίς αναισθησιολογο, οι ίδιοι οι αναισθησιολογοι το λένε και οι ίδιοι οι γιατροί. Τουλάχιστον στο κυκλο που ημουν εγω και με τους ανθρώπους που εχω συνεργαστει. Η προποφόλη που χρησιμοποιείται συνήθως δεν προκαλεί επιπλοκές, όμως αυτό δεν ισχύει πάντα καθώς υπάρχουν πολλοί ανεύθυνοι ασθενείς που δεν δίνουν επαρκείς ιστορικό ή που έχουν φάει κι πιει νερό και το κρύβουν, κι ένα σωρό ακόμα που μου έχουν συμβεί απειρες φορές. Ενα γραφείο δεν μπορεί να προσφέρει την αμεσότητα και την ετοιμότητα που έχει ένα νοσοκομείο, μια μονάδα ή μια κλινική.

Πρόσφατα πέρασα απο μια συνέντευξη σε ένα γαστρεντερολογο ο οποίος φυσικά έδινε μόνος του μέθη στο γραφειο του, κι με ρώτησε κιόλας αν στη προηγούμενη δουλειά μου, καθώς ήμουν 2 χρόνια εργαλειοδοτρια σε χειρουργεία, αν έχω κάνει πράξεις στο αναισθησιολογικο κομματι γιατί θα χρειαστούν στο γραφείο, εγώ είμαι νοσηλεύτρια δεν έχω δικαιοδοσία για κάτι τέτοιο, φυσικά.

Αρνήθηκα τη δουλειά, μη τρώτε παπά και πάτε κάπου υπεύθυνα, ή τουλάχιστον σε κάποιον που ξέρει 100% τι κάνει και να αντιμετωπίσει το οτιδήποτε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτό!


Σε παγκόσμια κλίμακα η μέθη γίνεται χωρίς αναισθησιολόγο.



Κανένας νοήμων επιστήμονας και σοβαρός επαγγελματίας δεν θα δεχοταν αλλιώς να κάνει ιατρική πράξη διακινδυνεύοντας τον ασθενή χωρίς λόγο.



Άλλο το ότι στην μπανανία έχουν επινοηθει ειδικά πρωτόκολλα για να σας τα παίρνουνε, δεν με εκπλήσσει καθόλου πλέον.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

τη μέθη δεν την πολυφοβάμαι, επειδή καταλαβαίνεις τι γίνεται. Την ολική φοβάμαι. Στη Γερμανία που μένω, δε συνηθιζεται η μεθη.

Αρλούμπες. Όλες οι παθολογικές ειδικότητες (καρδιολόγοι, γαστρεντερολόγοι, πνευμολογοι) χρησιμοποιούν μέθη για τις ενδοσκοπικες εξετάσεις τους, τόσο σε επίπεδο ιδιωτικό όσο και μέσα στο νοσοκομείο. Και πάντα χωρίς αναισθησιολόγο.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Αρλούμπες. Όλες οι παθολογικές ειδικότητες (καρδιολόγοι, γαστρεντερολόγοι, πνευμολογοι) χρησιμοποιούν μέθη για τις ενδοσκοπικες εξετάσεις τους, τόσο σε επίπεδο ιδιωτικό όσο και μέσα στο νοσοκομείο. Και πάντα χωρίς αναισθησιολόγο.
αφού μένει στη Γερμανία .... και έχει ασχοληθεί με το θέμα για να το λεει ισχύει
_________________

Λοιπόν όσοι σας κάνουν μέθη πρέπει να υπογράψετε σχετικό έντυπο και να σας ενημερώνουν τι φάρμακο σας βάζουν. Εκει που σας την κάνουν πρεπει να υπαρχει μια φιάλη οξυγόνου και ένα οξύμετρο να σας μετρά το οξυγόνο.

..............................
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,519 μηνύματα.
1)αφού μένει στη Γερμανία .... και έχει ασχοληθεί με το θέμα για να το λεει ισχύει
_________________

2)Λοιπόν όσοι σας κάνουν μέθη πρέπει να υπογράψετε σχετικό έντυπο και να σας ενημερώνουν τι φάρμακο σας βάζουν. Εκει που σας την κάνουν πρεπει να υπαρχει μια φιάλη οξυγόνου και ένα οξύμετρο να σας μετρά το οξυγόνο.

..............................

1) 6 χρόνια δουλεύω στο γερμανικό σύστημα υγείας .


2) το μόνο αυτονόητο.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,045 μηνύματα.
Αρλούμπες. Όλες οι παθολογικές ειδικότητες (καρδιολόγοι, γαστρεντερολόγοι, πνευμολογοι) χρησιμοποιούν μέθη για τις ενδοσκοπικες εξετάσεις τους, τόσο σε επίπεδο ιδιωτικό όσο και μέσα στο νοσοκομείο. Και πάντα χωρίς αναισθησιολόγο.
δε μου λες, αυτή η προποφόλη είναι η <μέθη>; Πώς θα τη ζητήσω;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αφού μένει στη Γερμανία .... και έχει ασχοληθεί με το θέμα για να το λεει ισχύει
μην το λες! Δεν έχω ασχοληθεί, όσο ο Πασμακ. Ό,τι νά ναι μαθαίνω
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,255 μηνύματα.
Για φαντάσου και self πρόληψης
Θα αυτοκαρφωνόμαστε στο κωλί; Άουτς....
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,090 μηνύματα.
Ωχ είδα το θέμα και θυμήθηκα τα δικά μου...
Έχω κάνει αίματος, και σήμερα έκανα υπερηχογράφημα άνω κοιλίας και αυτή τη βδομάδα έχω και σετάκι σε μία εξέταση γαστροσκόπηση και κολονοσκόπηση, πρώτη φορά στη ζωή μου.
Όχι σε δημόσιο νοσοκομείο.
Μου είπαν η μέθη κοστίζει 90 EUR και ότι η συνολική διάρκεια της εξέτασης είναι 90 λεπτά (προφανώς επειδή θα κάνω και τις δύο εξετάσεις). Έχει κι άλλα κερατιάτικα - κόστη, δεν είναι μόνο αυτά τα 90. Ανάλογα το τι θα σου βρουν και τι θα κάνουν.
Αύριο θα πάω να πάρω τα φάρμακα της προετοιμασίας, η οποία μάλλον θα είναι δύσκολη! Δεν το έχω ξανά κάνει! Μακάρι να κοιμηθώ και να μην καταλάβω τίποτα.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,683 μηνύματα.
Αύριο θα πάω να πάρω τα φάρμακα της προετοιμασίας, η οποία μάλλον θα είναι δύσκολη! Δεν το έχω ξανά κάνει! Μακάρι να κοιμηθώ και να μην καταλάβω τίποτα.
Ωχ....η "προετοιμασία" θα σου φανεί αξέχαστη εμπειρία ("δυσάρεστη"...) !!! Δεν θα πω κάτι άλλο.

Κι εγώ σε ιδιωτική κλινική τα έκανα και δεν κατάλαβα την μέθη. Μάλιστα, θυμάμαι ότι είχα τα μάτια μου ανοιχτά και κοιτούσα τον τοίχο απέναντι. Και ενώ είχε περάσει 1 ώρα σχεδόν, εγώ πίστευα ότι πέρασαν μόνο 5 λεπτά. Ούτε που το κατάλαβα...

Καλά θα πάει...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,729 μηνύματα.
Ωχ είδα το θέμα και θυμήθηκα τα δικά μου...
Έχω κάνει αίματος, και σήμερα έκανα υπερηχογράφημα άνω κοιλίας και αυτή τη βδομάδα έχω και σετάκι σε μία εξέταση γαστροσκόπηση και κολονοσκόπηση, πρώτη φορά στη ζωή μου.
Όχι σε δημόσιο νοσοκομείο.
Μου είπαν η μέθη κοστίζει 90 EUR και ότι η συνολική διάρκεια της εξέτασης είναι 90 λεπτά (προφανώς επειδή θα κάνω και τις δύο εξετάσεις). Έχει κι άλλα κερατιάτικα - κόστη, δεν είναι μόνο αυτά τα 90. Ανάλογα το τι θα σου βρουν και τι θα κάνουν.
Αύριο θα πάω να πάρω τα φάρμακα της προετοιμασίας, η οποία μάλλον θα είναι δύσκολη! Δεν το έχω ξανά κάνει! Μακάρι να κοιμηθώ και να μην καταλάβω τίποτα.
Ναι ετσι να κοιμηθεις ..πολιτισμενα πραματα... ( θα ειθελα να μας πεις τελικα κοστοι οταν τελειωσεις)
Ηρεμισε μπαμπακι θα βγεις.... αν ειχες κατι στο στομαχι θα το ηξερες ... ( αναιμια, μονιμη δυσπεψια ... καουρες)
Και για το παχυ εντερο παλι τα ιδια κατι θα εδινε ειδοποιηση... ( πολυποδας πχ μια περιοδικη ενοχληση αριστερα στην μεση και πισω)
Εισαι του γαλακτος ακομα ...οι κολονοσκοπησεις αρχιζουν μετα τα 50
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,683 μηνύματα.
Εισαι του γαλακτος ακομα ...οι κολονοσκοπησεις αρχιζουν μετα τα 50
Νομίζω ότι αυτό δεν είναι απόλυτο. Εγώ 43 χρονών την έκανα. Είχα κάποια ενόχληση και καλού κακού με έψαξαν. Όλα καλά, όμως...

Νομίζω ότι από τα 50 και μετά, πρέπει να γίνεται πιο τακτικά ο έλεγχος...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,835 μηνύματα.
Ωχ είδα το θέμα και θυμήθηκα τα δικά μου...
Έχω κάνει αίματος, και σήμερα έκανα υπερηχογράφημα άνω κοιλίας και αυτή τη βδομάδα έχω και σετάκι σε μία εξέταση γαστροσκόπηση και κολονοσκόπηση, πρώτη φορά στη ζωή μου.
Όχι σε δημόσιο νοσοκομείο.
Μου είπαν η μέθη κοστίζει 90 EUR και ότι η συνολική διάρκεια της εξέτασης είναι 90 λεπτά (προφανώς επειδή θα κάνω και τις δύο εξετάσεις). Έχει κι άλλα κερατιάτικα - κόστη, δεν είναι μόνο αυτά τα 90. Ανάλογα το τι θα σου βρουν και τι θα κάνουν.
Αύριο θα πάω να πάρω τα φάρμακα της προετοιμασίας, η οποία μάλλον θα είναι δύσκολη! Δεν το έχω ξανά κάνει! Μακάρι να κοιμηθώ και να μην καταλάβω τίποτα.
Ελα καλε..3 φορες το εχω κανει σε 6 χρονια! Τιποτα δεν ειναι! Τις περισσοτεερς φορες με το που σου βαζει την ενεση...μετα ξυπνας και λες..τι..εγινε; Μονοα ν δεν σε πιασιε καλα.,.και παλι ειναι απολυτα υποφερτος πονος εκτος αν δεν σε πιασιε καθολου..οποτε θα στανατησει ο γιατρος.Ειναι σαν να εχεις κολικους στο εντερο.καμια σχεση με πρωκτο κλπ.Εκει δεν καταλαβαινεις τιποτα.Στην κοιλια αν δεν σε πιασει νιωθεις εναν πονο σαν να εχεις παθει ισχυρο κοψιμο.. :hehe:

Τι να πω εγω που θα πρεπει να επαναλαβω την εξεταση το καλοκαιρι; :crazy:
Αυτη τη φορα θα παω σε αλλον..εδω στην κορινθο,..ακουσα τα καλυτερα και μπορεις να ζητησεις και αναισθησιολογο αν εχεις ιστορικο που δεν σε πιανει η αναισθησια.
Επειδη την πρωτη φορα με επιασε ΣΧΕΔΟΝ..δηλαλαδη πονεσα λιγο αλλα ολοκληρωσα την εξεταση..την δευτερη με επιασε τελεια..δηλαδη ...ΕΝΕΣΗ....ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΗΜΑ...τιποτα λεμε...αλλα δενε ιχε καθαρισει καλα το εντερο οποτε επρεπε σε καννα μηνα να την επαναλαβω...την τριτη ομως δεμν με επιασε σχεδον καθολου και διακοψαμε..θα ρισκαρω και θα ζητησω ΠΑΛΙΘ ΜΕ ΜΕΘΗ.
Αν παλι δεν με παισιε θα παμε με αναισθησιολογο.

Δουλιτσα να εχουμε...:crazy:

ΥΓ Κατατρομαξατε τον κοσμο καποιοι.Ελεος.
Κια εγω χεζομουν απο φοβο να την κανω με αυτα που ακουγα,,τωρα χεζομαι απο φοβο να ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΩ..με τοσα περιστατικα καρκινου του παχ εντερου που βλεπω...συν του γαμπρου μου.

ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΤΗΝ ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ,Αρκει να πατε σε γιατρο με εμπειρια που εχουν παει και αλλοι και ξερουν ...η σε ιδιωτικη κλινικη αν εχετε να τα σκασετε..τουλαχιστον 300 ευρω...η στο δημοσιο αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα καλοπερασετε.. :hehe:

ΥΤ2 Κανενας στην ελλαδα δν βαζει τον ασθενη να υπογραψει για ΜΕΘΗ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

.οι κολονοσκοπησεις αρχιζουν μετα τα 50
45 ΠΛΕΟΝ ΣΥΣΤΗΝΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ.ΑΝ ΔΕΝΕ ΧΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ.Εχει πεσει η ηλικια διοτι βλεπουν οτι εχει πεσει πολυ και ο καρκινος στο εντερο,σε ηλικια.

Η κολονοσκόπηση είναι από τις εξετάσεις που πολύς κόσμος θα ήθελε να αποφύγει, ωστόσο, λόγω της αύξησης των καρκίνων παχέος εντέρου, οι γιατροί τα τελευταία χρόνια συνιστούν να γίνεται πολύ νωρίτερα από ό,τι ίσχυε παλιότερα.​

Είναι από τις εξετάσεις που οι περισσότεροι θέλουν να αποφύγουν, είτε από ταμπού είτε λόγω της προετοιμασίας που απαιτεί. Ωστόσο, τόσο ο καρκίνος του παχέος εντέρου όσο και παθήσεις όπως η ελκώδης κολίτιδα ή νόσος του Crohn επιβάλλουν την κολονοσκόπηση ως την ασφαλέστερη προληπτική εξέταση για μείωση του κινδύνου. Εξάλλου έχει και θεραπευτική αξία, αφού κατά την διάρκειά της μπορεί να αφαιρεθούν και τυχόν βλάβες, όπως πολύποδες ή αδενώματα που μπορεί να εξελιχθούν σε καρκίνο.

Με λίγα λόγια, πρόκειται για μια σωτήρια εξέταση, η οποία άλλωστε καλύπτεται από τον ΕΟΠΠΥ και μάλιστα χωρίς συμμετοχή στις δημόσιες δομές, σε άνδρες και γυναίκες ηλικίας 50 έως 70 ετών κάθε πέντε έτη, έπειτα από παραπομπή γαστρεντερολόγου. Για τις ομάδες υψηλού κινδύνου η εξέταση μπορεί να ξεκινήσει από τα 40 έτη. Ποια είναι, όμως, σύμφωνα με τους επιστήμονες η κατάλληλη ηλικία για να ξεκινήσει κανείς να κάνει κολονοσκόπηση;


Νέες οδηγίες κατεβάζουν το ηλικιακό όριο της κολονοσκόπησης στα 45​

Τα τελευταία δύο χρόνια οι νεότερες οδηγίες της Αμερικανικής Αντικαρκινικής Εταιρείας συνιστούν ο έλεγχος για καρκίνο του παχέος εντέρου να ξεκινά στα 45, αντί στα 50 χρόνια, γιατί οι περιπτώσεις θανάτων ατόμων κάτω των 55 από τον συγκεκριμένο καρκίνο αυξήθηκαν κατά 1% από το 2008 έως το 2019. Την ίδια ώρα, βέβαια, τα ποσοστά διάγνωσης του εν λόγω καρκίνου έπεσαν.

Με τις οδηγίες αυτές συμφωνούν και πολλοί Έλληνες γαστρεντερολόγοι, όπως ο Γιώργος Οικονόμου, Γαστρεντερολόγος – Ηπατολόγος. Μιλώντας στο OW συνιστά η πρώτη κολονoσκόπηση, σε άντρες και γυναίκες, να γίνεται στα 45 έτη. «Αυτές είναι διεθνώς οι οδηγίες σήμερα, όταν δεν υπάρχει οικογενειακό ιστορικό, οπότε θα πρέπει να γίνεται νωρίτερα».
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,729 μηνύματα.
Νομίζω ότι αυτό δεν είναι απόλυτο. Εγώ 43 χρονών την έκανα. Είχα κάποια ενόχληση και καλού κακού με έψαξαν. Όλα καλά, όμως...

Νομίζω ότι από τα 50 και μετά, πρέπει να γίνεται πιο τακτικά ο έλεγχος...
Ενταξει... αμα εχεις ενοχληση πρεπει να κοιταχτεις ..εγω παντως δεν καθομαι ,αμα θελουν θα κανουν αξονικη με σκιαγραφικο απο το στομαχι οκ....ε και αμα βρουν σκιες το ξανασυζηταμε. Ενταξει στομαχι παιζει με μεθη.
Αυτα ομως ειναι κολπα των ανδρων ...εσυ τι ? νεα εισαι ,οι ορμονες ασπιδα στο θεο ...μια χαρα.
Αυτο που θελω να πω ειναι να προσεξουμε την τροφη... οκ δεν λεω να γινουμε φουλ βετζετεριαν αλλα εκει κοντα ... λιγο κοκκινο κρεας οχι πανω απο 500γρ την εβδομαδα και λιγοτερο.
Οχι εξαρτηση απο τα κρεας και το αλατι
Οχι καθε μερα πιτογυρα , μπριζολαρες και χαμπουρκερς.
Πολλα φρουτα και ξηρους καρπους...στην ελλαδα ζουμε
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,090 μηνύματα.
Εγώ έχω κάθε λίγους μήνες έναν πόνο στο στομάχι, ψηλά.
Με ένα αποκορύφωμα που ξεκίνησε το 2018 και πήγα νοσοκομείο από τους πόνους. Δηλαδή πάει πολύ πίσω που έχει ξεκινήσει.
Με έπιασε και πριν λίγους μήνες πάλι (περπάταγα σε όλο το σπίτι επί 24 ώρες από τους πόνους).
Με ξανά έπιασε πριν λίγες εβδομάδες λιγότερο έντονο.
Όταν το παθαίνω νιώθω ολόκληρος άρρωστος.

Πήγα σε γαστρεντερολόγο και μου έγραψε υπέρηχο, αίματος και αυτές τις εξετάσεις που σας είπα να τα δούμε όλα. Μου είπε ότι υποψιάζεται χολή, καθώς αν ήταν έλκος δε θα με άφηνε για μήνες και θα επέστρεφε ξαφνικά. Επίσης όταν με πιάνει ο πόνος και τρώω, με ανακουφίζει.
Σήμερα έκανα τον υπέρηχο και θα πάρω τα αποτελέσματα την Τετάρτη. Προφορικά η κυρία στον υπέρηχο μου είπε ότι δεν βλέπει πέτρες στη χολή και ότι είδε ένα πολυποδάκι στη χολή που μάλλον δεν φταίει αυτό για τους πόνους.
Κάτι άλλο δεν ξέρω!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top