Κατοικίδια και ευθανασία: είστε υπέρ ή κατά;

Κατοικίδια και ευθανασία: είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Γιατι ειναι χαζοερωτησεις φτιαγμενες επι τουτου να ειναι προβοκατορικες και/η να εξερευνούν τα μη ρεαλιστικά ακρα της φιλοσοφιας της ηθικης.

"Αν σου ειχαν ενα πιστολι στο κεφαλι και σου ελεγαν να διαλεξεις εναν απο τους γονεις,παιδια,αδελφια"

"Eνα ανεξελεγκτο τρενο τρεχει στις ραγες και στη μια πλευρα εχει 5 ανθρωπους δεμενους και στην αλλη ενα ανθρωπο, αν τραβηξεις το μοχλο...κτλ"

Αυτα ειναι πραγματα που δεν μπορουν να συμβουν ποτε στη πραγματικότητα. Αλλα ακομα και αν συνέβαιναν κανενας δεν θα μπορουσε να απαντησει κατ ουσιαν γιατι η οποια αποφαση θα ηταν συναισθηματικη και οχι λογικη. Δεν ξερεις πως θα αντιδρασεις σε κατι τετοιο μεχρι να το παθεις.
Όχι απλώς εγώ σε τέτοιου τύπου διλήμματα, μπορώ να διαλέξω, οι άλλοι έρχονται σε δύσκολη θέση . Πιθανόν αγαπάνε τους άλλους το ίδιο και δεν μπορούν να αποφασίσουν .
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Μην περιμένετε ποτέ να πάρετε απάντηση από μένα σε αυτό το θέμα. Ούτε ξέρω, ούτε θέλω να ξέρω την απάντησή μου ουτε καν εγω ο ίδιος.

Ξέρω μονάχα οτι χωρίς τον πρίγκιπα πολύ ευχαρίστως θα άφηνα και τα τελευταία απομεινάρια της ψυχής μου να καούν και ύστερα δε θα έδινα δεκάρα για τίποτα στον κόσμο. Μάλιστα δε αν με χρειαζόταν, θα μπορούσα να μείνω έγκλειστος ή και ακίνητος ακόμα αγκαλιά μαζί του ως το τέλος, προς θυσία κάθε άλλου πράγματος στη ζωή, ακόμα κι αν αυτό σήμαινε οτι ο περίγυρός μου θα χανόταν.

Κανένας άνθρωπος και ποτέ, δε θα φτάσει την αγάπη που έχω για το παιδί μου μέσα μου.
Αν το αγαπας πραγματικα/...αν υποφερει και ο θανατος ειναι βεβαιος/.ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΛΥΤΡΩΣΕΙΣ.ΕΙΝΑΙ Η ΥΨΙΣΤΗ ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΖΩΑΚΙ ΣΟΥ/Το αντιθετο ειναι ΕΓΩΙΣΜΟΣ και αποφυγη.
Το ζωακι σου δεν θα υποφερει...θα το αποχψαιρετησεις και θα εχεις κανει την υψιχτη πραξη αγαπης.ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ.Εδω δεν χωραει κατι αλλο.Το αντιθετο θα ξαναπω ειναι εγωισμος ή λιποψυχια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μιλησαν οι φιλοζωοι τωρα
Ναι..εχεις καποια αντιρρηση;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε τετοιες ερωτήσεις πάντως κανείς δεν απαντάει
Εγω θα απαντησω.Ο αντρας μου θα επαιρνε τα ποδια του να φυγει.Θα επαιρνα παιδι και γατα ΜΑΖΙ.ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ. ΜΑΖΙ.Αλλα ειναι ασχετο με τη ευθανασια κοριτσι μου.Δηλαδη ποσο λουζερ;ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Πιθανόν αγαπάνε τους άλλους το ίδιο και δεν μπορούν να αποφασίσουν .
ΝΑΙ..ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΓΑΠΩ ΑΝΘΡΩΠΟΥς ΚΑΙ ΤΟ ΖΩΑΚΙ ΜΟΥ.ΧΩΝΕΨΕ ΤΟ.ΤΟ ΛΕΩ ΕΥΘΑΡΣΩΣ.ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.Κια σιγουρα δεν αγαπαω ΟΛΟΥΣ τους ανθρωπους ιδια με το ζωακι μου.Ελαχιστους ΣΑΝ το ζωακι μου.:bye2:
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ευτυχως δεν σκεφτονται ολοι σαν εσενα..αλλα ξεφευγετε απο το θεμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ουτε και εγω..απλα δεν θα τα πετας ετσι ..χωρις απαντηση αγαπουλα.
ΘΑ ΑΠΑΝΤΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΙΖΟΖΩΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ.
ΥΓ Να διευκρινισω οτι οταν λεμε για ευθανασια εννοουμε ΜΟΝΟ οταν ενα ζωο ειναι καταδικασεμνο σε θανατο ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΞΕΚΑΘΑΡΑ,.
Eξου και το λεμε ευθανασια, οτιδηποτε αλλο ειναι δολοφονία.

Ντροπη και μονο σε οσους εχουν το διλλημα θα πω.
Ειχες ποτε ζωα και αν ναι χρειάστηκε να κανεις ευθανασια σε κανενα? Γιατι απο τον απολυτο τροπο που γραφεις μου φαινεται πως οχι. Δεν ειναι ευκολο να παρεις την αποφαση να σκοτώσεις το ζωο σου. Τα πραγματα που περνανε απο το μυαλο σου ειναι...πολυπλοκα, αν μπορεις να του δώσεις λιγο ανετη ζωη ακομα? Οταν του κανεις χαδια φαινεται να ηρεμει και να το απολαμβανει, μηπως ειναι πολυ νωρις? Μηπως να περιμενουμε λιγο ακομα? Μηπως γινει κανενα θαυμα?

Τα περισσοτερα απο αυτα ειναι θυμικες αντιδρασεις και προφανως προσπαθουμε να αποφυγουμε και τον πονο του αποχωρισμού αλλα ενταξει δεν τα λες "ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΓΩΙΣΜΟ".
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Eξου και το λεμε ευθανασια, οτιδηποτε αλλο ειναι δολοφονία.


Ειχες ποτε ζωα και αν ναι χρειάστηκε να κανεις ευθανασια σε κανενα? Γιατι απο τον απολυτο τροπο που γραφεις μου φαινεται πως οχι. Δεν ειναι ευκολο να παρεις την αποφαση να σκοτώσεις το ζωο σου. Τα πραγματα που περνανε απο το μυαλο σου ειναι...πολυπλοκα, αν μπορεις να του δώσεις λιγο ανετη ζωη ακομα? Οταν του κανεις χαδια φαινεται να ηρεμει και να το απολαμβανει, μηπως ειναι πολυ νωρις? Μηπως να περιμενουμε λιγο ακομα? Μηπως γινει κανενα θαυμα?

Τα περισσοτερα απο αυτα ειναι θυμικες αντιδρασεις και προφανως προσπαθουμε να αποφυγουμε και τον πονο του αποχωρισμού αλλα ενταξει δεν τα λες "ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΓΩΙΣΜΟ".
ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΖΩΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΚΑΝΑ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ.Σοβαρα τωρα; Οταν μου το ειπε η γιατρος.Καναμε εξετασεις και ηταν απολυτα χαλια.Μου λεει η γιατρος απο εδω και περα οποτε σταματησει να τρωει.ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ.ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ.Στην 2η γατουλα μου την πουπουλινα.
Το νικ μου ειναι απο αυτην.
Την πολυαγαπημενη μου.

Δεν σκοτωνεις το ζωο σου..το λυτρωνεις.Το εκανα.2 φορες.Κια μαλιστα την πρωτη..στον μπουκακο μου επειδη ηταν ο πρωτος μου γατος και δεν το ειχα ξανακανει...αργησα θεωρω.Ειχε ογκο στον εγκεφαλο.Ειχε σταματησει να τρωει/Μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ μερα μουγκριζε απο τον πονο.Την επομενη τον πηγα...:(:(:(/.ακομα εχω τυψεις που δεν τον πηγα απο την προηγουμενη..να μην περασει αυτο το μαρτυριο.
ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΕΚ ΤΟΥΣ ΑΣΦΑΛΟΥΣ.
ΜΙΛΑΩ ΕΚ ΠΕΙΡΑς.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,066 μηνύματα.
Αν το αγαπας πραγματικα/...αν υποφερει και ο θανατος ειναι βεβαιος/.ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΛΥΤΡΩΣΕΙΣ.ΕΙΝΑΙ Η ΥΨΙΣΤΗ ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΖΩΑΚΙ ΣΟΥ/Το αντιθετο ειναι ΕΓΩΙΣΜΟΣ και αποφυγη.
Το ζωακι σου δεν θα υποφερει...θα το αποχψαιρετησεις και θα εχεις κανει την υψιχτη πραξη αγαπης.ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ.Εδω δεν χωραει κατι αλλο.Το αντιθετο θα ξαναπω ειναι εγωισμος ή λιποψυχια.
Προτιμώ να μην απαντήσω οχι γιατι διαφωνώ ή συμφωνώ, αλλά μου ειναι τοσο ανυπόφορη και η σκέψη που βουρκώνω και μονο σ αυτην.

Φανταζομαι αν ποτε χρειαστει, θα ξέρω ποιο χρέος να κάνω. Αλλά δεν θέλω, τώρα όχι... τον λατρευω... δε μπορώ.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Τα περισσοτερα απο αυτα ειναι θυμικες αντιδρασεις και προφανως προσπαθουμε να αποφυγουμε και τον πονο του αποχωρισμού αλλα ενταξει δεν τα λες "ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΓΩΙΣΜΟ".
Απολυτο το λες.5 μερες νωριτερα μωρε;Τοσο ειναι συνηθως..μια βδομαδα νωριτερα.ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΣΟ ΠΟΝΟ ΓΙΑΤΙ; ΑΦΟΥ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΥΤΩς Η ΑΛΛΩς.Σκεφτεσαι εσενα και οχι το ζωακι.Ξεκαθαρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προτιμώ να μην απαντήσω οχι γιατι διαφωνώ ή συμφωνώ, αλλά μου ειναι τοσο ανυπόφορη και η σκέψη που βουρκώνω και μονο σ αυτην.

Φανταζομαι αν ποτε χρειαστει, θα ξέρω ποιο χρέος να κάνω. Αλλά δεν θέλω, τώρα όχι... τον λατρευω... δε μπορώ.
Οταν εκανα την ευθανασια στον μπουκακο μου..ο κτηνιατρος ειχε επαθει πλακα.Με την δυναμη μου..Ηξερε ποσο τον ΛΑΤΡΕΥΑ.ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΑ.Την καναμε...και ημουν χαρουμενη. :( :( :( Ημουν χαρουμενη..διοτι μετα απο μερες αγωνιας που τον εβλεπα να λιωνει αφου δεν ετρωγε..και να βασανιζεται και κυριως μετα την προηγουμενη που μουγκριζε ο ερμος απο τον πονο στο κεφαλι...:(:(:(..ανακουφιστηκε πια..τον ειχα λυτρωει..το γραφω και κλαιω..τα θυμηθηκα παλι.Δεν θα με συγχωρησω ΠΟΤΕ που δεν τον πηγα λιγο νωριτερα..αλλα τουλαχιστον δεν τον αφησα να υποφερει πολυ..
Η πουπιτσα εφυγε ακριβως οταν επρεπε..και δν υπεφερε...

Μπουκακος..πολυαγαπημενος..αυτος ο κουκλος
sigpic18041_13.gif.jpg


Το πουπακι μου..

DSC00775 (800x600) (2).jpg


Καντε την υψιστη πραξη ΑΓΑΠΗΣ και ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑΣ στα ζωακια σας.
Μην τα αφησετε ΠΟΤΕ να υποφερουν σε σιγουρο θανατο.
Θα το μετανιωσετε.Αλλα θα ειναι αργα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εσυ το εκανες μπουρδελο.Εγω στο θεμα απαντω,.Σε αλλη παραλια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΖΩΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΚΑΝΑ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ.Σοβαρα τωρα; Οταν μου το ειπε η γιατρος.Καναμε εξετασεις και ηταν απολυτα χαλια.Μου λεει η γιατρος απο εδω και περα οποτε σταματησει να τρωει.ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ.ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ.Στην 2η γατουλα μου την πουπουλινα.
Το νικ μου ειναι απο αυτην.
Την πολυαγαπημενη μου.

Δεν σκοτωνεις το ζωο σου..το λυτρωνεις.Το εκανα.2 φορες.Κια μαλιστα την πρωτη..στον μπουκακο μου επειδη ηταν ο πρωτος μου γατος και δεν το ειχα ξανακανει...αργησα θεωρω.Ειχε ογκο στον εγκεφαλο.Ειχε σταματησει να τρωει/Μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ μερα μουγκριζε απο τον πονο.Την επομενη τον πηγα...:(:(:(/.ακομα εχω τυψεις που δεν τον πηγα απο την προηγουμενη..να μην περασει αυτο το μαρτυριο.
ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΕΚ ΤΟΥΣ ΑΣΦΑΛΟΥΣ.
ΜΙΛΑΩ ΕΚ ΠΕΙΡΑς.
Οποτε ησουν και εσυ μια ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΓΩΙΣΤΡΙΑ.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Οποτε ησουν και εσυ μια ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΓΩΙΣΤΡΙΑ.
Γιατι; Επειδη Λυτρωσα το ζωακι μου; Πας καλα; ΟΧΙ.
Τον πηγα για ευθανασια.Απλα οχι απο την πρωτη μερα του πονου.Απο την επομενη.Διοτι δεν ειχα συνειδητοποιησει οτι ειναι το τελος.
ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΟΜΩΣ.
ΕΝΩ ΑΛΛΟΙ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ.ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΜΙΛΩ.Τους εκ πεποιθησεως αρνητες της ευθανασιας.Οχι για αυτους που πχ δεν ξερουν ποτε ακριβως να την κανουν.
Καλα μια ζωη @κας ησουν.,Τωρα θα αλλαζες;
Κατα τα αλλα δεν θα συνομιλησω αλλο μαζι σου...κλασικα @ας..ειναι ιερο θεμα για να μιλαω με καποιους σαν εσενα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Γιατι; Επειδη Λυτρωσα το ζωακι μου; Πας καλα; ΟΧΙ.
Καλα μια ζωη @κας ησουν.,Τωρα θα αλλαζες;
Επειδη το αφησες μια μερα να υποφερει. Και αγνωστο ποσες μερες πριν υπεφερε. Παρεπιπτοντως το "οταν δεν τρωει το σκοτωνεις" ειναι πολυ μετριο σαν συμβουλη. Μπορει να υποφερει αλλα να τρωει. Και οταν εχεις καρκινο στον εγγεφαλο δεν θα τη γλυτωσεις.

(Προφανως δεν εισαι Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΓΩΙΣΤΡΙΑ, απλα προσπαθω να σου δειξω γιατι το να λες κατι τετοιο για οσους ανθρωπους δεν μπορεσαν να παρουν επι τοπου την αποφαση να κανουν ευθανασια ειναι υπερβολικο και ισοπεδοτικο - δεν ειναι ευκολο ειδικα αν δεν το εχεις ξανακανει και αυτο δεν σε κανει εγωιστη ανθρωπο σε κανει)
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Επειδη το αφησες μια μερα να υποφερει. Και αγνωστο ποσες μερες πριν υπεφερε. Παρεπιπτοντως το "οταν δεν τρωει το σκοτωνεις" ειναι πολυ μετριο σαν συμβουλη. Μπορει να υποφερει αλλα να τρωει. Και οταν εχεις καρκινο στον εγγεφαλο δεν θα τη γλυτωσεις.

(Προφανως δεν εισαι Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΓΩΙΣΤΡΙΑ, απλα προσπαθω να σου δειξω γιατι το να λες κατι τετοιο για οσους ανθρωπους δεν μπορεσαν να παρουν επι τοπου την αποφαση να κανουν ευθανασια ειναι υπερβολικο και ισοπεδοτικο - δεν ειναι ευκολο ειδικα αν δεν το εχεις ξανακανει και αυτο δεν σε κανει εγωιστη ανθρωπο σε κανει)
Απλα θες να την πεις για να την πεις.Γραμμενο σε εχω.Σου εξηγησα παραπανω.Τα υπολοιπα ειναι ΚΟΜΠΕΞ και δεν θα ασχοληθω,ΕΙΠΑ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΟΥ ΓΑΤΟΣ..ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ..ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ.Απολυτος εγωισμος ειναι η εκ πεπποιθησεως μη ευθανασια.ΑΥΤΟ ΕΞΗΓΩ.Γραμματα ξερεις;
ΟΧΙ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δεν μπορεσαν να παρουν επι τοπου την αποφαση
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ.Μαλλον δεν ξερεις να διαβαζεις.ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΩΣ.Νηπιο εισαι;Δηλαδη τι φαση;Οχι για αυτους που δνε ηξεραν πότε ακριβως να την κανουν.ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΝΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ.ΕΝΤΕΛΩΣ.ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΟΥΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΛΛΗΜΑ.Απλα μου ξεφυγε μια μερα.Οχι για αυτους που δεν ξερουν πότε ακριβως.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,979 μηνύματα.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,894 μηνύματα.
Αποφάσεις σε αυτά τα διλήμματα είναι δύσκολο να παρθούν από έναν μεμονωμένο άνθρωπο. Είτε πεις ΝΑΙ ή ΟΧΙ, εγωιστικό είναι (δεν είναι κακό να είσαι εγωιστής). Συντάσσεσαι με την πλειοψηφία, μαζί με άλλους που έχουν την ίδια εμπειρία πριν από σένα και έτσι το βάρος ελαφρύνεται.

Εγώ θα έτρεχα ναι, χωρίς αμφιβολία, να δώσω ένα τέλος στο ζωάκι μου που υποφέρει χωρίς γιατρειά. Είσαι όμως πάντα σίγουρος ότι δεν υπάρχει γιατρειά; Κι αν υπάρχει γιατρειά στα 10k (δέκα χιλιάρικα) ή παραπάνω τα σκας;

Κι αν κάποιος αποφασίσει να μην τα σκάσει και τα κρατήσει για την οικογένειά του, είναι ηθικά κατακριτέος; Πως μπορείς να το κρίνεις; Ποσοτικά; Μέχρι αυτό το ποσό ναι, παραπάνω όχι; Αστεία πράγματα, ας κάνει ο καθένας ό,τι θέλει η ψυχή του.

Το δίλημμα όμως να επιλέξεις ανάμεσα σε ένα ζώο και έναν άνθρωπο είναι τόσο ξεκάθαρο σε μένα που απορώ γιατί κάποιοι το συζητάνε.

Εναρμονίζεσαι με το ένστικτό σου. Επιλέγεις τον άνθρωπο, ακόμα κι αν δεν τον ξέρεις. Θα θυσίαζα το πολυαγαπημένο μου ζωάκι ακόμα κι αν χρειαζότανε να σώσω τον Κασιδιάρη. :hypno: :stunned:
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.
Εναρμονίζεσαι με το ένστικτό σου. Επιλέγεις τον άνθρωπο, ακόμα κι αν δεν τον ξέρεις. Θα θυσίαζα το πολυαγαπημένο μου ζωάκι ακόμα κι αν χρειαζότανε να σώσω τον Κασιδιάρη. :hypno: :stunned:
Ωχ, κάποια ψυχή οπλίζει το Caps lock και ετοιμάζεται μόλις το δει αυτό...
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,295 μηνύματα.
Εναρμονίζεσαι με το ένστικτό σου. Επιλέγεις τον άνθρωπο, ακόμα κι αν δεν τον ξέρεις. Θα θυσίαζα το πολυαγαπημένο μου ζωάκι ακόμα κι αν χρειαζότανε να σώσω τον Κασιδιάρη. :hypno: :stunned:
Κάποτε είχα μια συζήτηση με την κολλητή μου (κτηνίατρος) για τέτοιες εξτριμ καταστάσεις όπου εγώ παλιά ούσα 19 χρονών έλεγα πως αν έχει ενα μωρό και ενα σκυλί και δεν έχεις χρήματα θα ταίσεις πρώτα το μωρό και μέσα απο μια συζήτηση που είχαμε μου εξήγησε πως το βλέπει εκείνη και το πως εφόσον οι δυό ζωές εξαρτώνται απο σένα είναι το ίδιο.
Μετά από χρόνια ανέπτυξα την δική μου φιλοσοφία και με βάση αυτή μου έρχεται πιο φυσικά να σώσω το ζώο παρά τον άνθρωπο σε ανάλογη περίπτωση.
Νιώθω μια απεριόριστη αγάπη και έγνοια για τα ζώα που δεν την νιώθω το ίδιο για τον άνθρωπο και δεν το λέω καθόλου ελαφρά τη καρδία.
Οπότε δεν ξέρω κατα πόσο είναι θέμα ένστικτου που λες.
Βέβαια δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ τέτοια κατάσταση πχ να τρέχω και να εχω δεξιά άνθρωπο αριστερά ζώο και να πρέπει να πάρω μια απόφαση. ίσως εκεί να παίξουν ρόλο και οι ποινικές ευθύνες που θα αντιμετωπίσω, δεν ξέρω.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,894 μηνύματα.
Κάποτε είχα μια συζήτηση με την κολλητή μου (κτηνίατρος) για τέτοιες εξτριμ καταστάσεις όπου εγώ παλιά ούσα 19 χρονών έλεγα πως αν έχει ενα μωρό και ενα σκυλί και δεν έχεις χρήματα θα ταίσεις πρώτα το μωρό και μέσα απο μια συζήτηση που είχαμε μου εξήγησε πως το βλέπει εκείνη και το πως εφόσον οι δυό ζωές εξαρτώνται απο σένα είναι το ίδιο.
Μετά από χρόνια ανέπτυξα την δική μου φιλοσοφία και με βάση αυτή μου έρχεται πιο φυσικά να σώσω το ζώο παρά τον άνθρωπο σε ανάλογη περίπτωση.
Το φυσικό ένστικτο είναι να προστατεύσεις το είδος σου. Η εκλογίκευση του ενστίκτου είναι αυτό που λες.
Αγαπάω κι εγώ τα ζώα, τα σέβομαι, δεν τα κακομεταχειρίζομαι, δεν τα τρώω, τους φέρομαι ως πλάσματα με ψυχή και αξία, τα εκτιμώ, τα θεωρώ φίλους.

Αλλά, η αξία ενός ζώου είναι χαμηλότερη ενός ανθρώπου. Ίσως για έναν σκύλο ή δελφίνι, η αξία ενός ανθρώπου να είναι χαμηλότερη. Ίσως πάλι ένας σκύλος ή μια γάτα να αισθάνεται πως το "αφεντικό" του ή αυτός που το φροντίζει έχει μεγαλύτερη αξία από ένα άλλο πλάσμα του είδους του. Δεν είμαι σκύλος ή γάτα να το απαντήσω.

Αυτό που μπορώ να πω ως λογικός άνθρωπος είναι πως δεν συγκρίνεται μία "άλογη" ύπαρξη, με μία αντίστοιχη εν δυνάμει λογική. Όχι, ότι ο άνθρωπος είναι κατά φύση λογικός, αλλά μπορεί υπό προυποθέσεις να γίνει. Ένα άλλο ζώο δεν έχει αυτή τη δυνατότητα.

Ο σκύλος μου μισεί υπερβολικά κάποια άλλα σκυλιά - όχι όλα. Όσο κι αν προσπαθώ να το ηρεμώ στις βόλτες εκείνος λυσσάει να τα κατασπαράξει αν και μικρόσωμος. Μέχρι εκεί φτάνει το ένστικτό του. Μέχρι εκεί φτάνει η εξατομίκευσή του. Ο άνθρωπος μπορεί να φτάσει στ' αστέρια.

Σίγουρα αυτό με τον Κασσιδιάρη το έγραψα καθ' υπερβολή. Δεν μου αρέσει αυτό το είδος ανθρώπου αλλά είμαι καταναγκασμένος να το υπερασπιστώ και όχι να το απανθρωπίσω.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,611 μηνύματα.
Μπορεί να αντέξει η ψυχή σου να απασφαλισεις και να δώσεις την έγκριση σου για την ανακούφιση του μικρού σου φίλου;
Όλοι έχουμε δικαίωμα σε έναν αξιοπρεπή θάνατο , εφόσον είμαστε ανίατη περίπτωση.. Από εκεί και πέρα είναι θέμα συναισθηματικό και ηθικό. Ούτε ή άλλως από το θάνατο μας δεν μπορούμε να ξεφύγουμε άνθρωποι και ζώα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top