Κυβέρνηση Μητσοτάκη

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,320 μηνύματα.
καλύτερο απ τη δημοκρατία δεν υπάρχει. Δεν είμαι εναντίον της δημοκρατίας. Γιατί να προτείνω άλλο;
Τότε να προτείνουμε πως θα βελτιώσουμε το δημοκρατικό σύστημα. Όχι να λειτουργούμε κατά του συστήματος, δηλαδή κατά της δημοκρατίας.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Πιστεύει κανένας πως ένα συγκεκριμένο πολίτευμα μπορεί να ταιριάζει στην ψυχοσύνθεση των πολιτών μιας χώρας, ενώ για μια άλλη να μην είναι το κατάλληλο;
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.
Τότε να προτείνουμε πως θα βελτιώσουμε το δημοκρατικό σύστημα. Όχι να λειτουργούμε κατά του συστήματος, δηλαδή κατά της δημοκρατίας.
Βρε αγόρι μου γλυκό, νομίζω πως ξεκινάς από λάθος αφετηρία.
Φυσικά και υποστηρίζουμε τη δημοκρατία.
Η δημοκρατία δίνει στον καθενα το δικαίωμα, να συμμετασχει στη διακυβέρνηση της χώρας, εφόσον δέχεται το σύνταγμα. Έτσι και συ και γω αν θέλουμε, μπορούμε να φτιάξουμε έναν συνδιασμό με πρόγραμμα και να βάλουμε υποψηφιότητα.
Αυτό είναι πολύ σωστό. Μπορεί τα υπάρχοντα κόμματα, να μην μας αντιπροσωπεύουν.
Έτσι θα ζητησουμε την ψήφο των συμπολιτών μας.
Αυτοί έχουν δικαίωμα να επιλέξουν, ανάμεσα σε μας τους μικρούς, σε άλλους, ή σε μεγάλα κόμματα, που συνηθωςέχουν διασυνδέσεις και με διεθνή κομματικές γραμμές . Πχ Η νεα δημοκρατια με τους χριστιανοδημοκρατες της ευρωπης, το πασοκ με τους σοσιαλδημοκράτες κλπ.
Αυτό είναι απόλυτα δημοκρατικό. Αν κάποιος θέλει να στηρίξει εμάς τους μικρούς, είναι χαρά μας, να εμπιστευτεί το πρόγραμμά μας.
Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί αυτό δεν το θεωρείς δημοκρατικό.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,264 μηνύματα.
Πιστεύει κανένας πως ένα συγκεκριμένο πολίτευμα μπορεί να ταιριάζει στην ψυχοσύνθεση των πολιτών μιας χώρας, ενώ για μια άλλη να μην είναι το κατάλληλο;
Πιστεύω πως είναι υποκειμενικό σε μεγάλο βαθμό, τι ταιριάζει από χώρα σε χώρα, ανάλογα με τον τρόπο ζωής και ήθη, άλλες σταθερές σε ένα μέρος και άλλες αλλού.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,320 μηνύματα.
Βρε αγόρι μου γλυκό, νομίζω πως ξεκινάς από λάθος αφετηρία.
Φυσικά και υποστηρίζουμε τη δημοκρατία.
Η δημοκρατία δίνει στον καθενα το δικαίωμα, να συμμετασχει στη διακυβέρνηση της χώρας, εφόσον δέχεται το σύνταγμα. Έτσι και συ και γω αν θέλουμε, μπορούμε να φτιάξουμε έναν συνδιασμό με πρόγραμμα και να βάλουμε υποψηφιότητα.
Αυτό είναι πολύ σωστό. Μπορεί τα υπάρχοντα κόμματα, να μην μας αντιπροσωπεύουν.
Έτσι θα ζητησουμε την ψήφο των συμπολιτών μας.
Αυτοί έχουν δικαίωμα να επιλέξουν, ανάμεσα σε μας τους μικρούς, σε άλλους, ή σε μεγάλα κόμματα, που συνηθωςέχουν διασυνδέσεις και με διεθνή κομματικές γραμμές . Πχ Η νεα δημοκρατια με τους χριστιανοδημοκρατες της ευρωπης, το πασοκ με τους σοσιαλδημοκράτες κλπ.
Αυτό είναι απόλυτα δημοκρατικό. Αν κάποιος θέλει να στηρίξει εμάς τους μικρούς, είναι χαρά μας, να εμπιστευτεί το πρόγραμμά μας.
Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί αυτό δεν το θεωρείς δημοκρατικό.
Γιατί πολύ απλά αυτά τα μικρά κόμματα που λες μπορεί να αμφισβητούν την ίδια την δημοκρατία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πιστεύει κανένας πως ένα συγκεκριμένο πολίτευμα μπορεί να ταιριάζει στην ψυχοσύνθεση των πολιτών μιας χώρας, ενώ για μια άλλη να μην είναι το κατάλληλο;
Δεν νομίζω να θέλει κανείς τυραννία... Δεν υπάρχουν τόσοι πολλοί μαζοχιστες σε καμία κοινωνία.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,264 μηνύματα.
Γιατί πολύ απλά αυτά τα μικρά κόμματα που λες μπορεί να αμφισβητούν την ίδια την δημοκρατία.
Ψηφίζονται όμως από ένα καθόλου μικρό ποσοστό πολιτών. Αυτό δε σε προβληματίζει για την ουσία και την ποιότητα της ίδιας της δημοκρατίας;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,320 μηνύματα.
Ψηφίζονται όμως από ένα καθόλου μικρό ποσοστό πολιτών. Αυτό δε σε προβληματίζει για την ουσία και την ποιότητα της ίδιας της δημοκρατίας;
Όχι. Γιατί η δημοκρατία έχει την τάση να βελτιώνεται. Οι άλλοι όχι.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.
Πιστεύω πως είναι υποκειμενικό σε μεγάλο βαθμό, τι ταιριάζει από χώρα σε χώρα, ανάλογα με τον τρόπο ζωής και ήθη, άλλες σταθερές σε ένα μέρος και άλλες αλλού.
σε κάποιο σημείο έχεις δίκιο.
Είχαμε κουβεντα περί αυτού με κάποιον και μου φερε παραδειγμα δυο χωρών : Πακιστάν και Κίνα.
Και λέει, πως το Πακιστάν εχει δημοκρατια, αλλά δεν μπορεί να λειτουργησει. Έχουν καθε τόσο εκλογές, έχουν τρομοκρατικά χτυπήματα, έχουν εγκληματικότητα, παρακρατικές ομάδες κλπ. Η Κίνα δεν έχει δημοκρατία, αλλά λειτουργούν όλα <<ρολόι>>.
Ε, εγώ απ τα δυο ακραία συστηματα, θα επέλεγα Πακιστάν.
Καλά, αυτά δεν είναι έτσι στην Ευρωπη, τα παραδείγματα δε στέκουν σε μας, αλλά λέμε τωρα περί δημοκρατικού πολιτευματος
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,320 μηνύματα.
σε κάποιο σημείο έχεις δίκιο.
Είχαμε κουβεντα περί αυτού με κάποιον και μου φερε παραδειγμα δυο χωρών : Πακιστάν και Κίνα.
Και λέει, πως το Πακιστάν εχει δημοκρατια, αλλά δεν μπορεί να λειτουργησει. Έχουν καθε τόσο εκλογές, έχουν τρομοκρατικά χτυπήματα, έχουν εγκληματικότητα, παρακρατικές ομάδες κλπ. Η Κίνα δεν έχει δημοκρατία, αλλά λειτουργούν όλα <<ρολόι>>.
Ε, εγώ απ τα δυο ακραία συστηματα, θα επέλεγα Πακιστάν.
Καλά, αυτά δεν είναι έτσι στην Ευρωπη, τα παραδείγματα δε στέκουν σε μας, αλλά λέμε τωρα περί δημοκρατικού πολιτευματος
Απλά αν δεν είχε δημοκρατία το Πακιστάν, τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα. Κυρίως για τους Πακιστανούς.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.
Γιατί πολύ απλά αυτά τα μικρά κόμματα που λες μπορεί να αμφισβητούν την ίδια την δημοκρατία.
αν εννοείς τους σπαρτιάτες, θα συμφωνήσω, αλλά τυπικά τους επέτρεψαν. Φαίνεται έχουν καλυμένο τον κ@@@ρικο τους. Θα δείξει. Εμείς θα είμαστε σε επιφυλακή. Οι άλλοι μια χαρά είναι. Οι πρασινοι/μωβ πχ τι κακό έχουν;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,320 μηνύματα.
Η Κίνα δεν έχει δημοκρατία, αλλά λειτουργούν όλα <<ρολόι>
Έχμ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αν εννοείς τους σπαρτιάτες, θα συμφωνήσω, αλλά τυπικά τους επέτρεψαν. Φαίνεται έχουν καλυμένο τον κ@@@ρικο τους. Θα δείξει. Εμείς θα είμαστε σε επιφυλακή. Οι άλλοι μια χαρά είναι. Οι πρασινοι/μωβ πχ τι κακό έχουν;
Δεν μίλησα για τους πράσινους. Μια χαρά ξεκάθαρος ήμουν. Νίκη, ΚΚΕ και Ελληνική Λύση απειλούν την δημοκρατία. Οι μωβ ποιοι είναι;
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.
Έχμ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν μίλησα για τους πράσινους. Μια χαρά ξεκάθαρος ήμουν. Νίκη, ΚΚΕ και Ελληνική Λύση απειλούν την δημοκρατία. Οι μωβ ποιοι είναι;
τι λες τωρα! Αν εισαι εναντίον, σε εκτελούν με συνοπτικές διαδικασίες και πολύ οργανωμένα. Λένε, πως την ώρα της εκτελεσης, στεκονται χειρούργοι από πάνω και παίρνουν τα όργανα φρέσκα φρέσκα για μεταμόσχευση! Τι να σου πω, δεν ξέρω! (για Κίνα λέω)
Οι πρασινοι/μωβ είναι υπερ του περιβάλλοντος, ζωόφιλοι και υπερ της ισότητας.
Το ΚΚΕ, γιατί βρε είναι αντιδημοκρατικό; Τον εργαζόμενο υποστηρίζει.
Τη νικη δεν την ξέρω. Ξερω πως είναι <<πατριωτικό>> κόμα, αλλά δεν έχω διαβασει το πλάνο της.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως οι σπαρτιάτες πήραν την πρώτη κίτρινη κάρτα.
Δεν μπορείς φίλε, μόλις έχεις πάρει 241.000 ψήφους να λες <<ευχαριστώ τον βαρυποινίτη που με βοήθησε>>. Θέλεις να το παίξεις καλό παιδί, κράτα λίγο τα προσχήματα. Έτσι, είναι σα να λες : <από πίσω μου κρύβεται ένας βαρυποινίτης, που με στηρίζει. Τη δικαιοσύνη σας τη γράφω κανονικά!>

Γιαυτό παίδες, να έχουμε το νου μας, μην επαναπαύεστε
 
Τελευταία επεξεργασία:

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.

Άνεργος γαρ, προλαβαίνει να πάει σε νησί για σαιζόν και το χειμώνα για ελιές. Θα τον εκπροσωπεί η Ζωή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,264 μηνύματα.
Εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι σε αυτές ειδικά, αλλά και στις προηγούμενες εκλογές, δεν υπάρχει κανένα κόμμα στο 1%, ούτε καν πάνω από 0.5, μέχρι το ΜΕΡΑ25. Τα μικρά κομματίδια καταποντίστηκαν, ακόμη και η ένωση Μπογδάνου-Εμφιετζόγλου, που αποτελούνταν από κόμματα που συμμετείχαν και το Μάιο, αθροιστικά δεν έπιασαν το 1. Μέχρι και η Λατινοπούλου πήγε να τους φτάσει.
1687853697931.png
 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.

Δεξιά βλέπετε τον πρώτο βουλευτή στον κόσμο που μπήκε στην βουλη χωρίς να πάρει ούτε 1 ψήφο.
Αριστερά η Ζωή, που εξασφάλισε ότι θα απολαμβάνει τον καπιταλισμό με τον γκόμενο, ώστε με τα
20.000€/μηνα (κι όχι 15) να πουλάνε αριστερίλα κι επανάσταση στα γίδια που την ψήφισαν.
(και στα γιδια που δεν πήγαν στην κάλπη, όπως εγώ)
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,701 μηνύματα.
Πως αλλάζουν οι καιροί, θυμηθείτε το κλίμα που επικρατούσε το 2020 εναντίον του Κασιδιάρη και η λατρεία που υπάρχει τώρα υπέρ του.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.
Εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι σε αυτές ειδικά, αλλά και στις προηγούμενες εκλογές, δεν υπάρχει κανένα κόμμα στο 1%, ούτε καν πάνω από 0.5, μέχρι το ΜΕΡΑ25. Τα μικρά κομματίδια καταποντίστηκαν, ακόμη και η ένωση Μπογδάνου-Εμφιετζόγλου, που αποτελούνταν από κόμματα που συμμετείχαν και το Μάιο, αθροιστικά δεν έπιασαν το 1. Μέχρι και η Λατινοπούλου πήγε να τους φτάσει.
View attachment 117674
πλάκα πλάκα, υπήρξαν 22 μιση χιλιαδες που την ψήφισαν; Αυτή δεν είναι, που μας έλεγε να ...ξυριστούμε;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,639 μηνύματα.
Ισχύει αυτό Έσπερε. Έβαλε μέσα τον σύντροφό της και τον γυμναστή της. Για το όνομα. 8 βουλευτικές έδρες οι 3 είναι αυτή και οι δικοί της. Και αυτοί είναι αντισυστημικοί που θα σώσουν την Ελλάδα. Η οικογενειοκρατία στο έπακρο.

Αλλά εννοείται κανείς δεν θα ασχοληθεί και με αυτό. Όλοι εδώ μέσα και γενικά είναι απασχολημένοι με τους Σπαρτιάτες. Τα έχουμε λύσει όλα τα προβλήματα μας, πάνε όλα τόσο καλά που ασχολούμαστε με τους πέμπτους με 4.6%
 
Τελευταία επεξεργασία:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

Δεξιά βλέπετε τον πρώτο βουλευτή στον κόσμο που μπήκε στην βουλη χωρίς να πάρει ούτε 1 ψήφο.
Αριστερά η Ζωή, που εξασφάλισε ότι θα απολαμβάνει τον καπιταλισμό με τον γκόμενο, ώστε με τα
20.000€/μηνα (κι όχι 15) να πουλάνε αριστερίλα κι επανάσταση στα γίδια που την ψήφισαν.
(και στα γιδια που δεν πήγαν στην κάλπη, όπως εγώ)
ωραίο το γκομενάκι της πάντως. Σοβαρά, θα της δίνουμε ένα 20 άρι το μήνα; Όχιιιιιι!:russian_roulette:
 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top