Κυβέρνηση Μητσοτάκη

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,890 μηνύματα.
O Στίγκας τι επάγγελμα έκανε πριν μπει στη βουλή; :hmm:
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,593 μηνύματα.
Μακάρι να αληθεύει γιατί παρακράτησε το αστείο.


Οτι εσύ μετά απο όλο αυτό, ακόμα κι αν επιστρέψουν νιώθεις μια σιγουριά, μια ασφάλεια και μια αυτοπεποίθηση για το κόμμα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,158 μηνύματα.
Οτι εσύ μετά απο όλο αυτό, ακόμα κι αν επιστρέψουν νιώθεις μια σιγουριά, μια ασφάλεια και μια αυτοπεποίθηση για το κόμμα.
Για κανένα κόμμα δεν το νοιώθω αυτό. Έχω μία γενικότερη αντικομματική αντίληψη. Δεν πιστεύω στα κόμματα. Απλά αυτό το πράγμα ήταν ξεφτίλα να το βλέπεις. Τέτοια σκηνικά μπορεί να ξαναζήσουμε.

Από εκεί και πέρα έχω πει γιατί ψηφίζω.. γιατί αυτό το "όλοι αποχή" δεν είναι καμμία γροθιά στο σύστημα. Η αποχή των απλών πολιτών σημαίνει αφήνουμε τις εκλογικές διαδικασίες έρμαιο των κομματόσκυλων, βολεμένων κ.λπ. Βούτυρο στο ψωμί τους εν ολίγοις.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,183 μηνύματα.
Οι Σπαρτιάτες, πάντως, δε φαίνεται μέχρι στιγμής να ασκούν τη λεγόμενη τοξική, θορυβώδη αντιπολίτευση της Χρυσής Αυγής, ούτε επίσης χρησιμοποιούν ανάλογη επιθετική ρητορική. Προσπαθούν να επιδείξουν, φαίνεται, έναν στοιχειώδη πολιτικό πολιτισμό, ενδεχομένως ίσως για να μη ρισκάρουν κρατική χρηματοδότηση, ή όντως διαφέρουν ιδεολογικά κατά πολύ με την ΧΑ, σε κομματικό επίπεδο.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,618 μηνύματα.
Μπα οχι καλε τι να τους θέλουμε το χειμωνα τους εποχικους πυροσβέστες και τις προσλήψεις
SmartSelect_20230906_045535_Facebook.jpg
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,593 μηνύματα.
01.jpg



Όταν εχεις αυτές τις εικόνες και άλλες πόσες με φωτιές και τραγωδίες, είναι καθαρά θέμα πολύ χαμηλής νοημοσύνης το να το στηρίζεις.
Εύχομαι όσοι μπορέσετε να φύγετε απο δω, να το καταφέρετε με τη πρώτη ευκαιρία, δεν σας αξίζει να ζείτε ανάμεσα σε τόσο χαζούς ανθρώπους, ούτε να ζείτε απο τύχη.
Η ετεροντροπή ήταν κάποια στάδια πριν στις σκέψεις μου, πλέον είναι μόνο μίσος για αυτή τη συνενοχή και για κάθε συνενοχή στα απανωτά εγκλήματα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,890 μηνύματα.
To πρόβλημα είναι ότι η χώρα προσδιορίζεται από τους κατοίκους της και τις νοοτροπίες τους. Οπότε αν σας φταίει η Ελλάδα σαν αόριστη έννοια, ρίξτε μια ματιά σε αυτό που επιλέγουν οι κάτοικοί της ως τρόπο ζωής.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Όπως ψιθυρίζεται δημοσιογραφικά "φοβόμαστε για το τι θα βρούμε όταν υποχωρήσουν τα νερά".
Δε θα μείνει τίποτα όρθιο με τους άριστους που μπλέξαμε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,318 μηνύματα.
Όπως ψιθυρίζεται δημοσιογραφικά "φοβόμαστε για το τι θα βρούμε όταν υποχωρήσουν τα νερά".
Δε θα μείνει τίποτα όρθιο με τους άριστους που μπλέξαμε.
Θα σου κάνω μια ερώτηση αλλά θα μου απαντήσεις σοβαρά. Θεωρείς ότι αν ήταν στην κυβέρνηση ο ΣΥΡΙΖΑ ή το ΠΑΣΟΚ δεν θα είχαμε τις φωτιές του καλοκαιριού και τις σοβαρές πλημμύρες τώρα;; Θεωρείς ότι δεν θα είχε γίνει τίποτα από όλα αυτά;; Εγώ πάντως θυμάμαι ότι σε αυτό το κράτος σοβαρές πλημμύρες και γενικά καταστροφές γίνονται κάθε χρόνο ανεξάρτητα αν κυβερνούν οι άριστοι ή όχι. Ο λόγος είναι απλός, από το 1974 έως και σήμερα όλοι οι πολιτικοί παίρνουν τα χρήματα του κόσμου μέσω της φορολογίας και αντί να τα κάνουν υποδομές τα κάνουν μίζες. Δεν είναι τυχαίο ότι τα νοσοκομεία, τα σχολεία σε μικρότερο βαθμό, οι δρόμοι και γενικά οι υποδομές είναι σε αισχρό επίπεδο και δεν βελτιώνονται.

Το ότι η ΝΔ δεν τα πήγε καλά στην διαχείρηση των πτερυγίων φέτος είναι γνωστό και δεν το αμφισβητεί κανείς. Ο λόγος είναι ότι δεν προσέλαβε πυροσβέστες, δεν αγόρασε αεροπλάνα/ ελικόπτερα για την κατάσβεση των πυρκαγιών και δεν είχε κάνει αντιπυρικές ζώνες. Σε ότι αφορά τος πλημμύρες αντίστοιχα πράγματα καθώς δεν υπάρχει ισχυρό σύστημα υποδομών ώστε να συγκρατούν το νερό μέσα στις πόλεις, τώρα για την επαρχία είναι πιο σύνθετα τα πράγματα και δεν έσωζαν την κατάσταση μόνο οι υποδομές δεδομένου του τεράστιου όγκου νερού που έριξε. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ναι το είδαμε ότι η κυβέρνηση έχασε την μπάλα φέτος το καλοκαίρι, αλλά μην λες ότι έμπλεξες με άριστους καθώς και εσυ ξέρεις ότι και άλλο κόμμα να ήταν πάνω τα ίδια αποτελέσματα θα είχαμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εντομεταξυ δεν θα μιλήσει ο Κουλής στην ΔΕΘ, τις ανακοινώσεις θα τις κάνει ο κυβερνητικός εκπρόσωπος. Πολλοί πιστεύουν ότι δεν θα πάει καθώς αναμένονται να εξαγγείλει λιγότερες παροχές από το αναμενόμενο.

 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Θα σου κάνω μια ερώτηση αλλά θα μου απαντήσεις σοβαρά. Θεωρείς ότι αν ήταν στην κυβέρνηση ο ΣΥΡΙΖΑ ή το ΠΑΣΟΚ δεν θα είχαμε τις φωτιές του καλοκαιριού και τις σοβαρές πλημμύρες τώρα;;

Με την ίδια λογική και το Μάτι θα είχε συμβεί ανεξαρτήτως Κυβέρνησης, τέτοια πολεοδομική ποντικοπαγίδα που ήταν. Δεν μ'αρέσει να το χρησιμοποιώ ως επιχείρημα, αλλά τι να γίνει; αν δεν μπορούν οι τωρινοί να τα κάνουν καλύτερα και δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ προηγούμενων και τωριnών, τότε κρατούσαμε και τους προηγούμενους.
Θα σου απαντήσω όμως. Ανέκαθεν βιώναμε παρόμοιες εξωφρενικές καταστάσεις, μιας και το ελληνικό κράτος δεν φημίζεται διαχρονικά για την οργάνωσή του. Σε όλη μου τη ζωή, ωστόσο, πρώτη φορά αισθάνομαι μια κατάσταση απόλυτου μπάχαλου και διάλυσης. Ούτε τον καιρό των μνημονίων, ούτε τη δύσκολη τετραετία 2015-19. Πρώτη φορά νιώθω πραγματική ανασφάλεια για την καθημερινότητα. Και θα το κλείσω εδώ, καθώς ειλικρινά με τα πρόσφατα γεγονότα μού έχει χαλάσει η διάθεση τελείως και δεν επιθυμώ να εμπλακώ σε διαδικτυακές διαφωνίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,116 μηνύματα.
Η κυβέρνηση της ΝΔ σας μαθαίνει να κολυμπάτε.
Ναι δεκτό αλλά δεν ξέρω αν το έχεις συνειδητοποιήσει...η κυβέρνηση πήρε 41% μετά από άπειρα λάθη και κακή διαχείρηση πολλών ζητημάτων...κάτι λέει αυτό για μένα πάντως! Επίσης η αριστερά (μαζί με το ΠΑΣΟΚ) διαλύθηκε και δεν ξέρω αν θα μπορέσει να βρει ξανά τα πάνω της...κάτι λέει αυτό ή μήπως όχι;

Τώρα στις αυτοδιοικητικές στις περιφέρειες θα το δείτε όλοι οι περιφερειάρχες θα είναι με την ΝΔ...
Ο μπακογιάννης που ήταν κάκιστος δήμαρχος έχω φίλους μου στο δήμο αθηναίων που θα ψηφίσουν μπακογιάννη γιατί το να ψηφίσουν Ηλιόπουλο του ΣΥΡΙΖΑ τους φαίνεται εφιάλτης...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με την ίδια λογική και το Μάτι θα είχε συμβεί ανεξαρτήτως Κυβέρνησης,
Ναι είχε τόσο αέρα εκείνη τη μέρα που η χωροταξική δομή του Ματιού θα οδηγούσε σε μια τέτοια τραγωδία απλά δεν το έχει καταλάβει όλος ο κόσμος αυτό αλλά το ζήτημα δεν είναι αυτό(δεν έχασε γι αυτό ο ΣΥΡΙΖΑ το 19' και το 23') ...ή μάλλον δεν είναι μόνο αυτό
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,183 μηνύματα.
Ναι δεκτό αλλά δεν ξέρω αν το έχεις συνειδητοποιήσει...η κυβέρνηση πήρε 41% μετά από άπειρα λάθη και κακή διαχείρηση πολλών ζητημάτων...κάτι λέει αυτό για μένα πάντως! Επίσης η αριστερά (μαζί με το ΠΑΣΟΚ) διαλύθηκε και δεν ξέρω αν θα μπορέσει να βρει ξανά τα πάνω της...κάτι λέει αυτό ή μήπως όχι;

Τώρα στις αυτοδιοικητικές στις περιφέρειες θα το δείτε όλοι οι περιφερειάρχες θα είναι με την ΝΔ...
Ο μπακογιάννης που ήταν κάκιστος δήμαρχος έχω φίλους μου στο δήμο αθηναίων που θα ψηφίσουν μπακογιάννη γιατί το να ψηφίσουν Ηλιόπουλο του ΣΥΡΙΖΑ τους φαίνεται εφιάλτης...
Πιστεύω πως η ΝΔ απλούστατα επανεκλέγεται και μάλιστα συντριπτικά, μόνο και μόνο επειδή δε φαίνεται να υπάρχει κάτι καλύτερο ή μη χειρότερο έστω, στον ορίζοντα. Επιπλέον, μοιάζει πως τη περίοδο αυτή και η πλειοψηφία του κόσμου δε ψάχνεται για πειραματισμούς ή κάτι διαφορετικό ως προοπτική διακυβέρνησης.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,116 μηνύματα.
Πιστεύω πως η ΝΔ απλούστατα επανεκλέγεται και μάλιστα συντριπτικά, μόνο και μόνο επειδή δε φαίνεται να υπάρχει κάτι καλύτερο ή μη χειρότερο έστω, στον ορίζοντα.
+ότι η ΝΔ έχει το "κράτος" και την κυβέρνηση με ότι μπορεί να καταλάβει κάποιος εδώ...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,318 μηνύματα.
Με την ίδια λογική και το Μάτι θα είχε συμβεί ανεξαρτήτως Κυβέρνησης, τέτοια πολεοδομική ποντικοπαγίδα που ήταν. Δεν μ'αρέσει να το χρησιμοποιώ ως επιχείρημα, αλλά τι να γίνει; αν δεν μπορούν οι τωρινοί να τα κάνουν καλύτερα και δεν υππάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ προηγούμενων και τωριών, τότε κρατούσαμε και τους προηγούμενους.
Θα σου απαντήσω όμως. Ανέκαθεν βιώναμε παρόμοιες εξωφρενικές καταστάσεις, μιας και το ελληνικό κράτος δεν φημίζεται διαχρονικά για την οργάνωσή του. Σε όλη μου τη ζωή, ωστόσο, πρώτη φορά αισθάνομαι μια κατάσταση απόλυτου μπάχαλου και διάλυσης. Ούτε τον καιρό των μνημονίων, ούτε τη δύσκολη τετραετία 2015-19. Πρώτη φορά νιώθω πραγματική ανασφάλεια για την καθημερινότητα. Και θα το κλείσω εδώ, καθώς ειλικρινά με τα πρόσφατα γεγονότα μού έχει χαλάσει η διάθεση τελείως και δεν επιθυμώ να εμπλακώ σε διαδικτυακές διαφωνίες.

Δεν υπάρχει κάποια διαφωνία συζήτηση κάνουμε και για αυτό είμαστε εδώ. Λογικό να νιώθεις ανασφάλεια καθώς δεν έχουν συμβεί και λίγα την τελευταία περίοδο στην χώρα και θα ήταν παραλογο να έλεγα κάτι το διαφορετικό. Η άποψη μου πάνω στο θέμα είναι ότι πολύ απλά δεν νοιάζονται να αλλάξουν και προτιμούν να κάνουν τα χρήματα μίζες αντί να βοηθήσουν τον πολίτη. Ακόμα και τώρα μετά απο όλα αυτά που έγιναν λίγα πράγματα θα γίνουν ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση και αυτά στην Αττική, η υπόλοιπη χώρα δεν μετράει για τους πολιτικούς δυστυχώς.

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου ότι τα πράγματα τώρα είναι χειρότερα σε σχέση με το 2012-2016 καθώς τότε η χώρα ήταν σε βαθιά ύφεση, η ανεργία έφτανε το 30%, κάθε χρόνο έφευγαν πάνω από 120.000 Έλληνες στο εξωτερικό, έκλειναν μαζικά οι επιχειρήσεις ενώ οι μισθοί άρχιζαν από τα 450€ ή ακόμα πιο κάτω. Από οικονομικής άποψης λοιπόν σίγουρα δεν είμαστε στο χαλί που ειμασταν τότε καθώς από το 2018 και μετά έχει αρχίσει να υπάρχει σημαντική βελτίωση στο θέμα οικονομίας, αν εξαιρέσεις βέβαια τον πληθωρισμό που όντως είναι αγκάθι. Τώρα στο θέμα κοινωνία είμαι μαζί σου και θα σου πω ότι πάμε κάθε χρόνο και χειρότερα, όντως τα νοσοκομεία, ασφάλεια των πολιτών κτλ παραμένουν σε κακό χάλι ενώ από θέμα ανθρωπιάς έχουμε αποτύχει σαν κράτος. Άρα ναι στο θέμα οικονομίας μπορεί η ΝΔ να τα έχει παει καλά, πολύ καλύτερα από το τσίρκο του Σύριζα, όμως στο θέμα κοινωνία και κοινωνικές παροχές δεν έχει πετύχει κάτι.

Όμως δεν θα ήταν τα πράγματα καλύτερα με το Σύριζα και αυτό φάνηκε στις εκλογές οπου ο Σύριζα δεν είχε καν πρόγραμμα και μίλαγε γενικά και αόριστα. Δεν έχετε καταλάβει ότι το 41% της ΝΔ δεν ήρθε επειδή η ΝΔ πέτυχε στα πάντα, ήρθε επειδή δεν υπήρχε αντιπολίτευση με εναλλακτικές προτάσεις. Όταν η μόνη αντιπολίτευση του Σύριζα ήταν το Μητσοτακη γαμ@@ λογικο ο κόσμος να μην τους ψηφίσει και να ρίξει αναγκαστικά ΝΔ και αυτό δεν το λέω εγώ το είπαν όλα το κόμματα της αντιπολίτευσης.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,116 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ πως πρέπει να πέσουν ΠΑΡΑ πολλά λεφτά σε νοσοκομεία-παιδεία κ γενικά στα περιβαλλοντικά φαινόμενα…κ αυτό πρέπει να γίνει ακόμα κ αν πρέπει για ένα διάστημα οι Έλληνες πολίτες να ζοριστούν οικονομικά (δεν λέω να κλείσουμε τράπεζες κλπ)
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,158 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ πως πρέπει να πέσουν ΠΑΡΑ πολλά λεφτά σε νοσοκομεία-παιδεία κ γενικά στα περιβαλλοντικά φαινόμενα…κ αυτό πρέπει να γίνει ακόμα κ αν πρέπει για ένα διάστημα οι Έλληνες πολίτες να ζοριστούν οικονομικά (δεν λέω να κλείσουμε τράπεζες κλπ)
Πρέπει ΠΟΛΛΑ να γίνουν για να γίνουμε χώρα. Μία αποφασισμένη Κυβέρνηση να κινητοποιήσει τον λαό. Για αρχή θεωρώ θα πρέπει να εφαρμοσθεί ο Ρωμαϊκός θεσμός του dictatura (παράδοση από την Σύγκλητο απόλυτη εξουσία για περιορισμένο χρονικό διάστημα σε κάποιον ηγέτη με στόχο να επιλύσει τα προβλήματα) και να μπούμε σε μία φάση στέρησης και εργασίας μέχρι να επιτύχουμε κάτι. Όπως έκανε και ο Στάλιν με τα πενταετή προγράμματα ανάπτυξης από το 1928 ή ο Τσαουσέσκου την δεκαετία του '80 που ναι μεν ο λαός πραγματικά έφτασε στα όρια της ενδείας αλλά όταν το 1989 ο Τσαουσέσκου ανατράπηκε και δολοφονήθηκε σε δίκη παρωδία άφησε πίσω του μία χώρα χωρίς χρέος (αποπλήρωσε μέχρι και το τελευταίο δάνειο που πήρε από την Δύση για να χτίσει βαριά βιομηχανία στην Ρουμανία).

Κάτι αντίστοιχο πρέπει να γίνει και εδώ για να γίνουμε επί τέλους σοβαρή χώρα. Και ας βασανιστούμε για λίγα χρόνια.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,666 μηνύματα.
Η κατάσταση είναι όπως την περίμενα. Έτσι γουστάρω για το 41%. Κανένα οίκτο για τις πυρκαγιές και τις πλημμύρες.

Να μάθετε να κολυμπάτε και να σβήνετε τις φωτιές αλλιώς δεν θα ζήσετε.

Σήμερα ο Πορτοσαλτε ζήτησε παραίτηση Μητσοτάκη.


Φανταστείτε τι θα χε γίνει επί Τσιπρα.

Αλλά με τους κορμορανους της ΝΔ έτσι είναι. Σαν τα σαλιγκάρια βγαίνουν. Που να δείτε όταν ανακοινώσουν την μοιρασιά στο Αιγαίο....
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,318 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ πως πρέπει να πέσουν ΠΑΡΑ πολλά λεφτά σε νοσοκομεία-παιδεία κ γενικά στα περιβαλλοντικά φαινόμενα…κ αυτό πρέπει να γίνει ακόμα κ αν πρέπει για ένα διάστημα οι Έλληνες πολίτες να ζοριστούν οικονομικά (δεν λέω να κλείσουμε τράπεζες κλπ)
Πρώτα πρώτα για εμένα είναι η υγεία και οι υποδομές, η παιδεία αν και με προβλήματα αντέχει ακόμα. Τα νοσοκομεία έχουν άμεση ανάγκη για στήριξη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top