Κυβέρνηση Μητσοτάκη

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,309 μηνύματα.
Λοιπόν, για να τελειώσει λίγο ο "διάλογος" (κάτι που εγώ προσπάθησα να κάνω, άλλοι επιτίθενται), ο καθένας είναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να πράξει όπως θέλει, να κάνει ο,τι θέλει, να πιστέψει όπου θέλει..

Σταματήστε το manipulation, δεν περνάει
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Λοιπόν, για να τελειώσει λίγο ο "διάλογος" (κάτι που εγώ προσπάθησα να κάνω, άλλοι επιτίθενται), ο καθένας είναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να πράξει όπως θέλει, να κάνει ο,τι θέλει, να πιστέψει όπου θέλει..

Σταματήστε το manipulation, δεν περνάει
Συγγνώμη αλλά εμείς συζήτηση κάνουμε ήρεμα και πολιτισμένα, εσύ φωνάζεις και δεν απαντάς με επιχειρήματα πάνω σε αυτά που σε ρωτάμε.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,309 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά εμείς συζήτηση κάνουμε ήρεμα και πολιτισμένα, εσύ φωνάζεις και δεν απαντάς με επιχειρήματα πάνω σε αυτά που σε ρωτάμε.
Φώναξα εγώ; Εγώ σε όλα απάντησα, άφησα κάποιο ερώτημα σου αναπάντητο; Άλλοι ειρωνεύονται και κολλάνε ταμπέλες, ενώ δεν με ξέρετε καν
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Φώναξα εγώ; Εγώ σε όλα απάντησα, άφησα κάποιο ερώτημα σου αναπάντητο; Άλλοι ειρωνεύονται και κολλάνε ταμπέλες, ενώ δεν με ξέρετε καν
Ακόμα περιμένουμε να μας πεις πως θα φτιάξει ο Κασιδιάρης την Αθήνα. Ακόμα περιμένουμε να μας εξηγήσεις τι σχέση έχει ο ναζισμός με την καραντίνα την περίοδο της πανδημίας 💁‍♂️💁‍♂️.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,309 μηνύματα.
Ακόμα περιμένουμε να μας πεις πως θα φτιάξει ο Κασιδιάρης την Αθήνα. Ακόμα περιμένουμε να μας εξηγήσεις τι σχέση έχει ο ναζισμός με την καραντίνα την περίοδο της πανδημίας 💁‍♂️💁‍♂️.
Σου απάντησα, δεν ξέρω τι θα κάνει, ξέρω όμως τι θα κάνει ο Μπακογιάννης αν ξανά βγει .. είναι ένα αδιέξοδο, το βλέπετε όλοι. Δεν είπα ποτέ ότι είναι η λύση στο πρόβλημα!

Επίσης, δεν είπα για ναζισμό στην καραντίνα, δεν αναφέρθηκα καν σε αυτό, είπα για την ελευθερία του ανθρώπου (που σας ενδιαφέρει), η οποία καταπατήθηκε εντελώς με όλα τα οργουελικά μέτρα
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,489 μηνύματα.
Δεν έχω να (σου) προτείνω κάτι. Και δεν θα το έκανα...

Αυτό που με κέντρισε και μιλάω τόση ώρα (περισσότερο αποτρεπτικά...), είναι γιατί πραγματικά θλίβομαι να πιστεύουν κάποιοι ότι η σωτηρία τους/μας βρίσκεται στα χέρια αυτών των ανθρώπων. Με αυτές τις ιδέες και με αυτές τις τακτικές...

Ως εκεί μου επιτρέπω να πω.
Σωτηρία δεν πιστεύουμε από κανέναν. Γιατί η πραγματική σωτηρία πέρα από εθνοφυλετική πρέπει να είναι και οικονομική. Τα περισσότερα σημερινά εθνικιστικά κόμματα (όπως και του Κασιδιάρη) έχουν χλιαρές οικονομικές προτάσεις που δεν διαφέρουν και ιδιαίτερα από τα κεντροαριστερά κόμματα. Καπιταλισμός με φιλολαϊκή παρέμβαση.

Ο εθνικιστικός χώρος χρειάζεται κάτι ριζοσπαστικό και επαναστατικό.

Δεν υπάρχει κάτι όμως. Οπότε ερχόμαστε πάλι στο μηδέν :/. Και εδώ έρχεται ο Κασιδιάρης.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,826 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Σου απάντησα, δεν ξέρω τι θα κάνει, ξέρω όμως τι θα κάνει ο Μπακογιάννης αν ξανά βγει .. είναι ένα αδιέξοδο, το βλέπετε όλοι. Δεν είπα ποτέ ότι είναι η λύση στο πρόβλημα!

Επίσης, δεν είπα για ναζισμό στην καραντίνα, δεν αναφέρθηκα καν σε αυτό, είπα για την ελευθερία του ανθρώπου (που σας ενδιαφέρει), η οποία καταπατήθηκε εντελώς με όλα τα οργουελικά μέτρα
Αρα καταλήγουμε στο γνωστό συμπέρασμα. Οι Έλληνες από τον καναπέ του σπιτιού μας έχουμε άποψη για όλα χωρίς να ξέρουμε το αντικείμενο για το οποίο μιλάμε.

Η καραντίνα ήταν ένα άσχημο αλλά απαραίτητο μέτρο όταν η πανδημία θέριζε κόσμο και τα νοσοκομεία είχαν πλημμυρίσει από ασθενείς. Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι η ανθρώπινη ζωή είναι πιο σημαντική από το να βγαίνω και να πηγαίνω σε clubs ενώ κινδύνευε η ζωή μου. Απλή λογική είναι με την οποία οι Έλληνες έχουν τσακωθεί χρόνια ως λαός.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,233 μηνύματα.
Θα μπω και εγώ στη συζήτηση, καταθέτοντας τις εξής σκέψεις:
αρχικά, η ψήφος είναι μία προσωπική επιλογή του καθενός, που ενδεχομένως να σχετίζεται με την επιλογή του λιγότερου κακού, όπως το εκλαμβάνει ο κάθε άνθρωπος ξεχωριστά. Δε καταλαβαίνω τον λόγο που πχ υπάρχει αποστροφή, και έκδηλη μάλιστα, προς τους δυνητικούς ψηφοφόρους ενός ή πολλών κομμάτων, από τη στιγμή που υφίσταται το δικαίωμα της ίσης ψήφου. Σαν δηλαδή κάποια μερίδα του εκλογικού σώματος να λογίζεται σαν πολίτες β' κατηγορίας. Ξεχνούν όμως πολλοί πως έτσι οδηγείται σταδιακά μεγάλη μερίδα του πληθυσμού στη ριζοσπαστικοποίησή της.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,489 μηνύματα.
Εδώ θα με βρεις σύμφωνη : Κασιδιάρης = 0. Ένα μηδενικό, δηλαδή...

Όσοι δεν θέλετε να παλέψετε για την Πατρίδα σας μπορείτε να γίνετε θεατές στην καταστροφή της. Κάποιοι όμως έχουμε αποφασίσει να μην είμαστε από αυτούς που κάθονται φρόνιμα σε αυτή τη κοινωνία.

Εγώ δεν περιμένω από έναν Κασιδιάρη βέβαια για να δράσω προσωπικά αλλά αυτά είναι άλλη, προσωπική, συζήτηση.

Οι αγνοί μαχητές είναι στους δρόμους, όχι στα κόμματα.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,741 μηνύματα.
Θα μπω και εγώ στη συζήτηση, καταθέτοντας τις εξής σκέψεις:
αρχικά, η ψήφος είναι μία προσωπική επιλογή του καθενός, που ενδεχομένως να σχετίζεται με την επιλογή του λιγότερου κακού, όπως το εκλαμβάνει ο κάθε άνθρωπος ξεχωριστά. Δε καταλαβαίνω τον λόγο που πχ υπάρχει αποστροφή, και έκδηλη μάλιστα, προς τους δυνητικούς ψηφοφόρους ενός ή πολλών κομμάτων, από τη στιγμή που υφίσταται το δικαίωμα της ίσης ψήφου. Σαν δηλαδή κάποια μερίδα του εκλογικού σώματος να λογίζεται σαν πολίτες β' κατηγορίας. Ξεχνούν όμως πολλοί πως έτσι οδηγείται σταδιακά μεγάλη μερίδα του πληθυσμού στη ριζοσπαστικοποίησή του.
Γιατι κάποιοι στη χώρα δεν έχουν ψήφο, οπότε και δεν έχουν φωνή και ρίχοντας τη ψήφο σου σε αυτό το σκουπίδι επηρεάζεις άμεσα τη ζωή τους. Γιαυτό κάποιος πρέπει να εκφράσει κι αυτών τη φωνή
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,233 μηνύματα.
Γιατι κάποιοι στη χώρα δεν έχουν ψήφο, οπότε και δεν έχουν φωνή και ρίχοντας τη ψήφο σου σε αυτό το σκουπίδι επηρεάζεις άμεσα τη ζωή τους. Γιαυτό κάποιος πρέπει να εκφράσει κι αυτών τη φωνή
Μα υπάρχει αντίστοιχα, ανάλογο ποσοστό ανθρώπων, που θα κινηθούν σε εκείνη την κατευθυνση. Δε μπορώ να καταλάβω τη πολεμική αυτή. Η ψήφος δε παύει να είναι προσωπική υπόθεση του κάθε ανθρώπου, όπως και τα κριτήρια που θα τον ωθήσουν στην επιλογή του.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,272 μηνύματα.
Όταν ο Κασιδιάρης προτρέπει κόσμο να βγει στους δρόμους εναντίον της κυβέρνησης, καταλαβαίνεις πως αυτοί θα είναι ή θα γίνουν όχλος...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,489 μηνύματα.
Όταν μια κυβέρνηση οδηγεί ένα Έθνος προς εξαφάνιση τότε ο λαός δεν έχει το δικαίωμα να επαναστατήσει αλλά την υποχρέωση.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,968 μηνύματα.
Σε καταστάσεις ζούγκλας, το πρώτο που θα έκανες θα ήταν να πουλήσεις το κορμί σου για λίγη ασφάλεια. Είναι πάντα πολύ αστείο να βλέπεις τις γυναίκες να κάνουν μαθήματα για την ανηθικότητα της βίας, ενώ όλη η ύπαρξη τους βασίζεται σε ένα οργανωμένο σύστημα βίας.
Ξέρεις δεν πουλάνε όλες οι γυναίκες το κορμί τους για λίγη ασφάλεια σε καταστάσεις ζούγκλας. Κάποιες χορεύουν και το χορό του Ζαλόγγου ή πέφτουν ηρωικά πεσόμενες με τα όπλα στα χέρια.

1694346346309.jpeg
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,826 μηνύματα.
Όσοι δεν θέλετε να παλέψετε για την Πατρίδα σας μπορείτε να γίνετε θεατές στην καταστροφή της. Κάποιοι όμως έχουμε αποφασίσει να μην είμαστε από αυτούς που κάθονται φρόνιμα σε αυτή τη κοινωνία.
Μα για την πατρίδα μας παλεύουμε. Έστω κι έτσι. Αποτρέποντας εσάς που δεν είστε φρόνιμοι και δεν φέρεστε φρόνιμα : με σύνεση...

Για να μην γίνουμε θεατές στην - ολοκληρωτική - καταστροφή της παλεύουμε. Τόση ώρα, τόσες σελίδες...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,489 μηνύματα.
Μα για την πατρίδα μας παλεύουμε. Έστω κι έτσι. Αποτρέποντας εσάς που δεν είστε φρόνιμοι και δεν φέρεστε φρόνιμα : με σύνεση...

Για να μην γίνουμε θεατές στην - ολοκληρωτική - καταστροφή της παλεύουμε. Τόση ώρα, τόσες σελίδες...
Δηλαδή θέλετε να με πείτε πως όλα πάνε καλά και φοβάστε μην φέρει το χειρότερο ο Κασιδιάρης. Δηλαδή τι χειρότερο να σας φέρει ο Κασιδιάρης;

Να σας ξεπουλήσει την εθνική ιστορία; το έκανε ο Τσίπρας και το συνέχισε ο Μητσοτάκης.

Να σας καταστρέψει την ζωή και τα εργατικά δικαιώματα; το έχουν κάνει όλες οι κυβερνήσεις της μεταπολίτευσης (με εξαίρεση την πασοκαρα του Ανδρέα που βελτίωσε μεν την ζωή των πολιτών αλλά μέσω μιας φούσκας δε που έσκασε τώρα και την πληρώνουμε εμείς οι νεώτεροι).

Να σας στερήσει την ελευθερία του Τύπου; σας πρόλαβε ο Μητσοτάκης που έχει οργανώσει ένα δικό του μηντιακό κράτος.

Να διώξει τη νεολαία στο εξωτερικό; το κάνουν διαδοχικά όλοι από τις αρχές του 20ου αιώνα σήμερα.

Να στερήσει την Δικαιοσύνη; Είναι πλήρως ελεγχόμενη εδώ και πολλά χρόνια από την εκάστοτε εκτελεστική εξουσία.

Δηλαδή τι χειρότερο θα πάθετε;
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,826 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,489 μηνύματα.
Τώρα κάνεις ότι δεν ξέρεις ή αστειεύεσαι ;

Για την ταμπακιέρα κουβέντα, έτσι ;
Ρωτάω τι χειρότερο θα πάθεις από αυτά που ανέφερα. Τι έχεις τώρα το τόσο καλό που φοβάσαι μην στο στερήσει ένας Κασιδιάρης και προστατεύετε μάλιστα την Πατρίδα από αυτόν.

Η Κύπρος θα διχοτομηθεί επίσημα, το Αιγαίο θα το χάσουμε, η οικονομία θα συνεχίσει να διαλύεται, οι πόλεις μας θα συνεχίσουν να γίνονται γκέττο των γνωστών αγνώστων αλλά ναι, ευτυχώς που προστατεύουμε την χώρα από τον Κασιδιάρη. Αυτός είναι το πρόβλημα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top