Κυβέρνηση Μητσοτάκη

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,640 μηνύματα.
Αυτός τουλάχιστον έκανε το άλμα και έγινε από ακροδεξιός δεξιός. Κάποιοι αντιθέτως ακροαριστεροί παραμένουν ακροαριστεροί και δεν γίνονται αριστεροί. Παραμένουν ίδιοι. Ελπίζω κάποτε να αλλάξουν. Αλλιώς δεν θα διαφέρουν ιδιαίτερα από τους ακροδεξιούς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,593 μηνύματα.
Το πάγωμα οποιασδήποτε πρωτοβουλίας του Κυρ. Μητσοτάκη να φέρει –όπως έχει υποσχεθεί– ρύθμιση για τον πολιτικό γάμο για τα ομόφυλα ζευγάρια έδειξε ουσιαστικά ο υπουργός Επικρατείας και «αντ’ αυτού» του πρωθυπουργού στη Βουλή, Μ. Βορίδης. Ο τελευταίος (ο οποίος έχει ήδη φροντίσει να δηλώσει ότι είναι «αντίθετος» µε ένα τέτοιο νομοσχέδιο και ότι δεν θα το ψηφίσει) ρωτήθηκε ξανά για το θέμα (ΣΚΑΪ) και απάντησε ότι «αυτό είναι ένα ζήτημα το οποίο το έχει κλείσει ο πρωθυπουργός, υπό την έννοια ότι όταν αποφασίσει εκείνος θα ανοίξει τη συζήτηση», για να υπενθυμίσει ότι «εγώ έχω τοποθετηθεί επί του θέματος αλλά θα πρέπει η συζήτηση να ανοίξει όταν θα αποφασίσει ο πρωθυπουργός να την ανοίξει».
https://www.efsyn.gr/politiki/kyber...o-politikos-gamos-gia-ta-omofyla-zeygaria?amp
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.

Άλλος ένας επικός κουβάς για τις ΝΔκράτισσες αδερφές που βιάστηκαν να ψάξουν ημερομηνίες ελεύθερες στο Δημαρχείο. Μα καλά εγώ νόμιζα πως η ΝΔ είναι ένα κοινωνικά φιλελεύθερο κόμμα. Τι, όχι; :P
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,593 μηνύματα.
Άλλος ένας επικός κουβάς για τις ΝΔκράτισσες αδερφές που βιάστηκαν να ψάξουν ημερομηνίες ελεύθερες στο Δημαρχείο. Μα καλά εγώ νόμιζα πως η ΝΔ είναι ένα κοινωνικά φιλελεύθερο κόμμα. Τι, όχι; :P
Τσάμπα ραφτήκαμε;:pfff:
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Τσάμπα ραφτήκαμε;:pfff:

 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,190 μηνύματα.
Αφού είναι και το νήμα της ΝΔ, κάποιες σκέψεις:

Γενικότερα στον κόσμο, έχει ξεφτίσει και θεωρείται γραφικό το δίπολο αριστερά - δεξιά, τουλάχιστον με την παλαιά έννοια. Οι αριστεροί πλέον έχουν αφήσει κατά μέρους την εργατιά, τον λαϊκό άνθρωπο, τον χαμηλοσυνταξιούχο και εν γένει την πλειονότητα που υποφέρει και έχουν επικεντρωθεί μετά μανίας σε συγκεκριμένες μειονότητες. Τα έχω πει πολλάκις αυτά. Η δεξιά, από την άλλη, αποτίναξε από πάνω της το μοναδικό συμπαθητικό της κομμάτι (τη λαϊκή δεξιά, δηλαδή), εμμένοντας σε οικονομικές και νεοφιλελεύθερες πολιτικές, διώχνοντας από πάνω της, σιγά σιγά, την έννοια του έθνους, της θρησκείας, της παραδοσιακής οικογένειας και αγκαλιάζοντας και αυτή, αργά αλλά σταδιακά, τακτικές democrats. Πλέον η φάση είναι τα culture wars, που εμφανίστηκαν καμιά οχταετία πριν.

Στα του νήματος, η ΝΔ είναι το πιο συστημικό κόμμα εν Ελλάδι. Έχει τις μεγαλύτερες άκρες και έχει δεμένους από παντού μεγαλοπαράγοντες, βλαχοδήμαρχους, πολιτικάντηδες, αξιωματούχους κ.λπ. και ακολουθεί (περισσότερο από κάθε άλλη κυβέρνηση) τη γραμμή της δύσης (και μάλιστα με ζήλο, κάνει και πράγματα που δεν της ζητούνται.) Ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α ακολουθεί κατά πόδας, έχοντας αρχίσει να γίνεται επικίνδυνος ανταγωνιστής, ειδικά τώρα με τον αμερικάνο πρόεδρο. Γι' αυτόν τον λόγο, όσοι απεχθάνονται (όπως κι εγώ) όλα αυτά που προωθούνται από τα συστημικά κόμματα και τη woke ατζέντα, οφείλουν να ψηφίζουν αντισυστημικά. Ειδάλλως, ό,τι και να λένε, όσο και να κοπανιούνται, ουσιαστικά στηρίζουν αυτό εναντίον του οποίου (δηλώνουν πως) μάχονται.

Αυτά τα ολίγα.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,124 μηνύματα.
ΝΔ: Έχει παραγίνει με αυτά τα επικοινωνιακά και τη μεταπολιτική και τα ρεζιλίκια του Κασσελάκη

Meanwhile:
1697152194251.png
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,593 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,318 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,593 μηνύματα.
Άλλος ένας στυγνός εκβιασμός του ξεφτιλισμένου τσαρλατάνου ο οποίος θα βγεί και πάλι να πεί πως παρερμηνεύτηκαν τα λόγια του.

Σκουπιδαριό.


Και δεύτερος εκβιασμός Γεωργιάδη στο Χαλάνδρι: «Αν δεν κερδίσουμε, θα κάνουμε δύσκολη τη ζωή του Ρούσσου»​


https://thepressproject.gr/kai-deft...soume-tha-kanoume-dyskoli-ti-zoi-tou-roussou/
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,158 μηνύματα.
Άλλος ένας στυγνός εκβιασμός του ξεφτιλισμένου τσαρλατάνου ο οποίος θα βγεί και πάλι να πεί πως παρερμηνεύτηκαν τα λόγια του.

Σκουπιδαριό.




https://thepressproject.gr/kai-deft...soume-tha-kanoume-dyskoli-ti-zoi-tou-roussou/

Το βλέπω να μετατρέπεται σε "δεν εννοούσα ότι θα του κάνουμε δύσκολη την ζωή, παρερμηνεύτηκαν σκόπιμα τα λόγια μου, εννοούσα πως θα μας είναι δύσκολη η συνεργασία με τον δήμο Χαλανδρίου".
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,618 μηνύματα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,959 μηνύματα.
Άλλος ένας στυγνός εκβιασμός του ξεφτιλισμένου τσαρλατάνου ο οποίος θα βγεί και πάλι να πεί πως παρερμηνεύτηκαν τα λόγια του.

Σκουπιδαριό.




https://thepressproject.gr/kai-deft...soume-tha-kanoume-dyskoli-ti-zoi-tou-roussou/
Σκουπίδι είναι το άρθρο. Εισαγωγικά βάζουμε στα λόγια όπως ακριβώς τα λέει κάποιος.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,318 μηνύματα.
Το ότι έβαλες μια μελέτη που έκαναν μερικοί breadliners που δεν είναι καν επίσημος οργανισμός λέει πολλά. Αν πιστεύεις ότι η Ελλάδα έχει χαμηλότερη ποιότητα ζωής σε σχέση με τις Βουλγαρία, Ρουμανία, Ουγγαρία τότε μπορείς να πας να ζήσεις σε αυτές τις χώρες ώστε να μας πεις την εμπορία σου. Ναι δεν είμαστε δυτική Ευρώπη σε καμία περίπτωση όμως είμαστε πολύ καλύτερα από τις χώρες που ανέφερα πιο πάνω. Απλά έχεις την τάση να ανεβάζεις στοιχεία από μη επισήμους οργανισμούς μονο και μονο για να κανείς προπαγάνδα.

IMG_1525.jpeg
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,593 μηνύματα.
Σκουπίδι είναι το άρθρο. Εισαγωγικά βάζουμε στα λόγια όπως ακριβώς τα λέει κάποιος.
Για χάρη συντομίας το άρθρο συνόψισε το νόημα της πρότασης. Με την αναγκαία αυτή παρέμβαση σου, όπου φαντάζομαι έγινε για να μην παραπληροφορήσω τον κόσμο, επειδή θα αλλοιώθηκε ανεπανόρθωτα το νόημα, παραθέτω αυτούσιο το τι είπε :

Εάν κερδίσουμε το Χαλάνδρι θα γίνει καλύτερο. Εάν δεν τα καταφέρουμε, γιατί υπάρχει κι αυτό το ενδεχόμενο στη ζωή, θα κάνουμε την ζωή του κυρίου Ρούσσου δύσκολη από εδώ και μπρος.

Εν τέλει δεν χρειάστηκε καν να βγεί ο ίδιος ο Άδωνις να ξεπλύνει τον εαυτό του όπως είχα προβλέψει εξ αρχής. :lol:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,959 μηνύματα.
Για χάρη συντομίας το άρθρο συνόψισε το νόημα της πρότασης. Με την αναγκαία αυτή παρέμβαση σου, όπου φαντάζομαι έγινε για να μην παραπληροφορήσω τον κόσμο, επειδή θα αλλοιώθηκε ανεπανόρθωτα το νόημα, παραθέτω αυτούσιο το τι είπε :
Τα εισαγωγικά δεν έπρεπε να μπουν. Αν ο αρθρογράφος θέλει να κάνει σύνοψη δεν βάζει εισαγωγικά.

Το άρθρο μόνο από τον τίτλο είναι σκουπίδι και δεν μπήκα καν στο κόπο να το διαβάσω. Κρίμα γιατί αυτό το site έγραφε καλά άρθρα παλιά.

Εν τέλει δεν χρειάστηκε καν να βγεί ο ίδιος ο Άδωνις να ξεπλύνει τον εαυτό του όπως είχα προβλέψει εξ αρχής. :lol:
Τα λόγια του είναι αυτά:
«Τώρα λοιπόν, βρήκαμε τον βηματισμό μας και ανεξαρτήτως του αποτελέσματος της Κυριακής, μπορώ να δώσω μια υπόσχεση. Εάν κερδίσουμε το Χαλάνδρι θα γίνει καλύτερο. Εάν δεν τα καταφέρουμε, γιατί υπάρχει κι αυτό το ενδεχόμενο στη ζωή, θα κάνουμε την ζωή του κυρίου Ρούσσου δύσκολη από εδώ και μπρος. Για να μην μπορεί να ταλαιπωρήσει του κατοίκους του Χαλανδρίου. Αν νομίζει ότι ξεμπέρδεψε με εμάς, κάνει πολύ μεγάλο λάθος».

Καταλαβαίνεις ότι οι λίγες λέξεις που παρέλειψες αλλάζουν εντελώς το νόημα; Το νόημα είναι ότι θα κάνει δύσκολη του Ρούσσου από εδώ και εμπρός, για αποφάσεις του που θα ταλαιπωρήσουν τους κάτοικους του Χαλανδρίου.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,593 μηνύματα.
Τα εισαγωγικά δεν έπρεπε να μπουν.
Απο citation perspective, έχεις δίκιο, ωστόσο δεν νομίζω το άρθρο να εστίασε όλη του την εγκυρότητα στον τίτλο. Και προσωπικά δεν θεωρώ την συντόμευση άστοχη.Αν θες να κολλήσουμε στα εισαγωγικά, ας μείνουμε όσο θες, αλλά θεωρώ πως έχουμε πιο σημαντικά πράγματα να εστιάσουμε την προσοχή μας στο συγκεκριμένο άρθρο εν γένει.

Καταλαβαίνεις ότι οι λίγες λέξεις που παρέλειψες αλλάζουν εντελώς το νόημα;
Ειλικρινά οχι, και θέλω να νομίζω πως έχω κάποιες ελάχιστες διανοητικές ικανότητες που μου επιτρέπουν να μπορώ διαχωρίζω το οτι με τον εναν ή τον άλλο τρόπο αυτός ήταν εκβιασμός.
Επομένως θέλω να μου το εξηγήσεις, γιατι κατά τα λεγόμενά σου, κάτι πολύ σοβαρό πρέπει να μου διαφεύγει ώστε να μην βλέπω καμιά διαφορά στις δύο εκφράσεις.
Πρόσεχε όμως, όπως έβαλες στο ζύγι μέχρι και τα εισαγωγικά θέλω να σαι το ίδιο λεπτολόγος και στην δική σου ανάλυση. Δεν κάνουμε θέατρο για να μου εξηγήσεις τι υπονοείται στο κρυμμένο κείμενο. Ξεκάθαρα τι διαβάζεις κατα γράμμα και τι καταλαβαίνεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το νόημα είναι ότι θα κάνει δύσκολη του Ρούσσου από εδώ και εμπρός, για αποφάσεις του που θα ταλαιπωρήσουν τους κάτοικους του Χαλανδρίου.
Οκ τώρα είδα το edit, άστο συνεννοηθήκαμε.
ή μάλλον "συνεννοηθήκαμε". :)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,318 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,618 μηνύματα.
Το ότι έβαλες μια μελέτη που έκαναν μερικοί breadliners που δεν είναι καν επίσημος οργανισμός λέει πολλά. Αν πιστεύεις ότι η Ελλάδα έχει χαμηλότερη ποιότητα ζωής σε σχέση με τις Βουλγαρία, Ρουμανία, Ουγγαρία τότε μπορείς να πας να ζήσεις σε αυτές τις χώρες ώστε να μας πεις την εμπορία σου. Ναι δεν είμαστε δυτική Ευρώπη σε καμία περίπτωση όμως είμαστε πολύ καλύτερα από τις χώρες που ανέφερα πιο πάνω. Απλά έχεις την τάση να ανεβάζεις στοιχεία από μη επισήμους οργανισμούς μονο και μονο για να κανείς προπαγάνδα.

View attachment 123817
Το ότι δεν το ξερεις και το οτι δε σε συμφέρει πολιτικα δε σημαίνει ότι δεν είναι αξιόπιστη μελέτη. Είναι μια μελέτη που δημοσιεύθηκε στο Eurohealth Journal του Βερολίνου. Δημοσιεύθηκε, που σημαίνει ότι έγινε peer review και εγκρίθηκε ως αξιόπιστη. Γιατί λοιπόν θεωρείς ότι την έγραψαν πλεμπαίοι προπαγανδιστές; Και στο κάτω κάτω γιατί σε νοιάζει ποιοι το γράψανε; Τα στοιχεία που την αποτελούν είναι εκεί και μας κοιτάζουν κατάματα αντικειμενικά στο θέμα της υγείας, είναι εγκεκριμενη μελέτη.
SmartSelect_20231014_121310_Chrome.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top