Κυβέρνηση Μητσοτάκη

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,870 μηνύματα.
Τώρα, με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο της κυβέρνησης, καθιερώνεται τεκμαρτό φορολογητέο εισόδημα που ξεκινάει από 11.000 ευρώ και φθάνει στις 14.000 περίπου, κατά περίπτωση. Μικροέμποροι, υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, τεχνίτες, οικοδόμοι, οικονομολόγοι και λογιστές θα κληθούν να πληρώσουν 1.182.4 ευρώ ετήσιο φόρο, ενώ οι νεαροί δικηγόροι, αναλόγως επαγγελματικών κριτηρίων και τόπου ασκήσεως του επαγγέλματος, περί τα 1.752 ευρώ, μαζί με το “τέλος επιτηδεύματος”.

Ο κ. Χατζηδάκης προτείνει ρήτρα διαφυγής για τους δηλωμένους αρρώστους, σπουδαστές, φυλακισμένους και τους ανέργους. Αυτοί θ’ απαλλάσσονται της φορολογίας, αλλά φέρουν το βάρος της αποδείξεως όπως ανήκουν στις αφορολόγητες ομάδες. Ίδωμεν! Οι εργαζόμενοι στην “μαύρη εργασία” (λαθρομετανάστες, ντελιβεράδες κλπ) με μικρότερο φορολογητέο εισόδημα, θα φορολογούνται τεκμαρτώς και μετά θα προσφεύγουν στην αρμόδια υπηρεσία επιλύσεως φοροδιαφορών, που θα τους κάνει έλεγχο, όχι μόνο για την ετησία χρήση, αλλά και για τα περασμένα έτη. Το ίδιο θα ισχύει για επαγγελματίες με μπλοκάκι και για τις εξατομικευμένες υπηρεσίες (ονόματα παραλείπονται). Γραφειοκρατικώς δύσκολο…
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,109 μηνύματα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,931 μηνύματα.

 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,870 μηνύματα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,931 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,870 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,782 μηνύματα.
Τι κοροϊδεύετε καλέ; δεν βλέπετε με νύχια και με δόντια προσπαθεί να βρεί απο κάπου να πιαστεί :lol:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,109 μηνύματα.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,870 μηνύματα.
Το άρθρο επιβεβαιώνει ότι δεν εξαιρούνται και οι μπλοκάκηδες.

Τρελό γέλιο. Ο Κατρούγκαλος μοιάζει γατάκι !

Προφανώς τα εισοδήματα που φορολογούνται με τις διατάξεις περ. στ’ παρ.2 άρθρ. 12 ΚΦΕ απλά μειώνουν το τεκμαρτά προσδιορίζομενο κέρδος, δεν εξαιρούν όμως τον αυτοπασχολούμενο από την υπαγωγή του στο άρθρο 13 του σχεδίου νόμου.
Άρα αν το τεκμαρτό κέρδος προσδιορίζεται (λόγω τριετιών) στα 14,5Κ και τα έσοδα που φορολογούνται με τις διατάξεις περ. στ’ παρ.2 άρθρ. 12 ΚΦΕ είναι 10Κ, τότε για το υπόλοιπο ποσό των 4,5Κ φαίνεται ότι θα υπαχθεί στις διατάξεις του άρθρου 13 και στην κλίμακα με ποσοστό φόρου 22%.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αμάν αμάν

 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,870 μηνύματα.
Το φιλοκυβερνητικό liberal :
Είμαι Δικηγόρος άνω της 20ετίας με έδρα την Ελλάδα και όχι την Κύπρο, τη Μάλτα, τη Βουλγαρία ή άλλη χώρα. Δεν κληρονόμησα γραφείο και δεν είμαι έμμισθος σε κάποια εταιρεία ή δημόσιο οργανισμό, και δεν εισπράττω επιδόματα, ούτε έτυχα επιχορηγήσεων.

Μέχρι στιγμής στην πλατφόρμα mydata έχω ανεβάσει παραστατικά συνολικής αξίας 25.000 ευρώ περίπου, ενώ τα έξοδά μου κυμαίνονται περίπου στα 9.500 ευρώ.
Να σημειώσω ότι βάσει των γραμματίων που υποχρεωτικά κόβει κάθε δικηγόρος για το Δικαστήριο τα έσοδά μου είναι 10.100 ευρώ.

Αυτό σημαίνει ότι οικειοθελώς δηλώνω – εμφανίζω περισσότερα έσοδα από τα ελάχιστα που ορίζει η πολιτεία.
Για το ποσό των 25.000 ευρώ έχει παρακρατηθεί και αποδοθεί Φ.Π.Α. 6.000 ευρώ (25.000 Χ 24%), ενώ για το ποσό των 10.100 ευρώ έχει γίνει παρακράτηση φόρου 15% και προκαταβολή - παρακράτηση των ασφαλιστικών εισφορών μου.


Με βάση το ισχύον φορολογικό πλαίσιο θα έπρεπε να φορολογηθώ για έσοδα – έξοδα, από το 1ο ευρώ (διότι όπως γνωρίζετε δεν υπάρχει αφορολόγητο ποσό) πλέον του τέλους επιτηδεύματος. Δηλαδή φορολογητέο ποσό 15.500 ευρώ + τέλος επιτηδεύματος.
Με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο προβλέπεται να φορολογηθώ για τεκμαρτό εισόδημα 29.960 ευρώ (τεκμήριο Χ 2), διότι τα ακαθάριστα έσοδά μου αναμένεται να είναι υπέρ διπλάσια του μέσου όρου των δηλωθέντων εισοδημάτων του ΚΑΔ των δικηγόρων.

Τι σημαίνει αυτό;

1. Όσο πιο συνεπής θέλεις να είσαι, τόσο πιο πολύ τιμωρείσαι.


Με άλλα λόγια κάποιος που δήλωσε τα εισοδήματά του χωρίς να κρύψει πληρώνει διπλάσιο φόρο από αυτόν που έκρυψε εισοδήματα, αφού αυτός που δεν εμφάνισε εισοδήματα θα φορολογηθεί με το τεκμήριο για 14.980 ευρώ.

2. Δεν λαμβάνονται υπ’ όψη τα έξοδα.

Θέλουν υποτίθεται να περιορίσουν το φαινόμενο να δηλώνονται υπερβολικές δαπάνες από τους ελεύθερους επαγγελματίες, και αποφασίζουν να καταργήσουν την έκπτωση των εξόδων για όλους ανεξαιρέτως.

Στην εποχή τής ψηφιοποίησης και των ηλεκτρονικών μεθόδων που έχει αναπτύξει η ΑΑΔΕ είναι αστείο να ισχυρίζεται η φορολογική διοίκηση ότι δεν μπορεί να διαπιστώσει ποιος φορολογούμενος έχει δηλώσει υπερβολικές δαπάνες.
Ακόμη και εάν δεν μπορούν να βρούν τους παραβάτες, θα μπορούσαν να θεσπίσουν ένα ποσοστό επί του τζίρου και όχι να καταργήσουν όλες τις δαπάνες.


Με βάση τα παραπάνω θα ήθελα ειλικρινά να μου πείτε πώς θα πρέπει να χαρακτηρίσω τον εαυτό μου (το έχω κάνει ήδη) ή πώς θα με χαρακτηρίζατε εσείς; κι εν πάση περιπτώσει θα ήθελα να μου πείτε εάν αυτό είναι φιλελεύθερη πολιτική.
Εγώ γιατί να δουλέψω το νέο έτος, αφού εάν σταματήσω, και καθίσω να λαμβάνω τα επιδόματα δε θα πληρώσω φόρο;
Και εάν δουλέψω, γιατί να δηλώσω κανονικά τα έσοδά μου το νέο έτος;
Γιατί να ζητάω παραστατικά από τους προμηθευτές μου;

Είναι βέβαιο ότι δεν είμαι ο μόνος που βρίσκεται στη θέση αυτή (είτε Δικηγόρος είτε άλλος ελεύθερος επαγγελματίας)
Το παραπάνω νομοσχέδιο είναι ομολογία ανικανότητας, αφού για άλλη μία φορά καταφέρνει να κάνει όλα τα λαμόγια να χαμογελούν και όλους τους συνεπείς να αισθάνονται ανόητοι εις τη νιοστή.

Υ.Γ. 1. Μόνο συνταξιούχοι δικηγόροι θα μείνουν στον κλάδο, αφού θα λαμβάνουν το 100% τής σύνταξης και δεν εμπίπτουν στα τεκμήρια. Επικοινωνεί η κυβέρνηση ότι δήθεν οι συνταξιούχοι ελεύθεροι επαγγελματίες θα φορολογηθούν για τα εισοδήματα που θα δηλώσουν. Άραγε πόση βλακεία χρειάζεται για να πιστέψεις ότι αυτός που σε «έκλεβε» μία ζωή θα σταματήσει να το κάνει όταν βγεί στην σύνταξη;


ΥΓ. 2. Ο ΣΥΡΙΖΑ καταποντίστηκε μόνο στην ιδέα επιστροφής του «νόμου Κατρούγκαλου». Μαντέψτε τι έχει να γίνει με τον «νόμο Χατζηδάκη». Εκτός εάν είναι επιλογή τους να φύγουν από μόνοι τους. Δυστυχώς, τους πίστεψα και τους ψήφισα.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,931 μηνύματα.
Το φιλοκυβερνητικό liberal :

Το τι κλαυθμός κι οδυρμός ακούγεται ιδίως από τους δεξιούς συναδέλφους (μιλάμε,ΕΞΑΛΛΟΙ!) δεν λέγεται. Πολύ αργά για δάκρυα, μικρά μου αθώα.

Έχει ο ΔΣΑ πορεία την Τετάρτη στο Υπ.Οικ. Εγώ θα πίνω φρεντάκο, πάντως. :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,109 μηνύματα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,109 μηνύματα.


Στόχος για το 2024 είναι το πραγματικό ΑΕΠ να φτάσει τα 201 δις € [ 2% ανάπτυξη ] ενώ το ονομαστικό 234 δις €. Αξίζει να πούμε ότι τα 201 δις πραγματικό ΑΕΠ είναι αρκετά χαμηλότερα από το ρεκόρ των 237 δις € που είχε καταγράφει το 2007.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,646 μηνύματα.
FB_IMG_1700575822368.jpg

Ευρώπη μου μεγάλη φτωχομανα
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,870 μηνύματα.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,139 μηνύματα.

Όλα είναι θέμα αντίληψης όπως έχουμε πει πάντως.
Ο αρνητικός ο άνθρωπος το βλέπει ως αύξηση ΦΠΑ, ο θετικός ο ανοιχτός ο έξω καρδιά ως επαναφορά στην κανονικότητα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,024 μηνύματα.
Επίσης σε μια χώρα που το >50% θέλει να γίνει δημόσιοι υπάλληλοι αυξάνουν τους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων και τις συντάξεις. Οδεύουμε προς χρεοκοπία.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,931 μηνύματα.

Όλα είναι θέμα αντίληψης όπως έχουμε πει πάντως.
Ο αρνητικός ο άνθρωπος το βλέπει ως αύξηση ΦΠΑ, ο θετικός ο ανοιχτός ο έξω καρδιά ως επαναφορά στην κανονικότητα.

Εγώ που είμαι έξω καρδιά άνθρωπος, πάντως, ασφαλώς και βλέπω με θετική ματιά την επαναφορά των αυξημένων συντελεστών ΦΠΑ. Μεγαλύτερος ΦΠΑ = περισσότερα φορολογικά έσοδα για το κράτος = περισσότεροι πόροι για τον Μητσοτάκαρο να παράξει έργο. :lol:

Y.Γ. έχουν πλακώσει τα μειλ και τα σμς οι δεξιοί σύμβουλοι κι αντιπρόεδροι του ΔΣΑ για να μη λείψει κανείς μας από την αυριανή πορεία. Εγώ φρεντάκο και ψώνια. :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top