Κώδικες Προγραμματισμού

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
υπαρχει καποιο απλο site το οποιο να εχει παραδειγματακια για να μαθεις μια γλωσσα προγραμματισμου(εστω τα βασικα???)
ΕΝδιαφερομαι για C



αυτο δλδ που θελω ειναι ενα site με κλιμακωτες ασκησεις
π.χ.ασκ.1 να βγαζει η οθονη το μηνυμα hello world
ασκ.2 να βρισκεις το max min απο μια σειρα αριθμων
ασκ.3 να διαβαζεις ξερω 'γω 5 αριθμους και να κανεις γινομενο προσθεση κτλπ
...
...
...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provoker

Νεοφερμένος

Ο Σταυρος Παπαζησης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κατσε να σε φτιαξω !
https://cslibrary.stanford.edu/101/EssentialC.pdf

Οπως επισης απο το Στανφορντ μπορειτε να βρειτε πολυ ωραια tuttorial για Fortran 77,90 .

Οποιος ξεκιναει Με προγραμματισμο θα του συνιστουσα να παιξει λιγο με Fortran 77 για να μπει στο τρυπάκι!

Οσον αφορα τους compiler / editors για να ειστε τρελα καλυμενοι ( επειδη πολλοι free compiler σκαλωνουν) γραψτε τα σε Γυμνο Unix !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Κατσε να σε φτιαξω !
https://cslibrary.stanford.edu/101/EssentialC.pdf

Οπως επισης απο το Στανφορντ μπορειτε να βρειτε πολυ ωραια tuttorial για Fortran 77,90 .

Οποιος ξεκιναει Με προγραμματισμο θα του συνιστουσα να παιξει λιγο με Fortran 77 για να μπει στο τρυπάκι!

Οσον αφορα τους compiler / editors για να ειστε τρελα καλυμενοι ( επειδη πολλοι free compiler σκαλωνουν) γραψτε τα σε Γυμνο Unix !
πολυ ωραιο το αρχειακι.Εχουμε τωρα 2ο εξαμηνο C και δεν μπορουσα να βρω ενα τετοιο βιβλιαρακι με απλες ασκησουλες και αρκετα παραδειγματακια για να εξηγησει κατι παρα λογια.....


Χιλια thanx αυτο για linux που ειπες τι εννοεις(devcpp δεν χρειαζεται)???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
πολυ ωραιο το αρχειακι.Εχουμε τωρα 2ο εξαμηνο C και δεν μπορουσα να βρω ενα τετοιο βιβλιαρακι με απλες ασκησουλες και αρκετα παραδειγματακια για να εξηγησει κατι παρα λογια.....

Χιλια thanx αυτο για linux που ειπες τι εννοεις(devcpp δεν χρειαζεται)???:hmm:

Αν γκουγκλάρεις θα βρείς πολλές ασκήσεις στα ελληνικά και αγγλικά αλλα αν ψάχνεις κατι πιο συγκεκριμένο με καλή επεξηγηση των λύσεων σου προτείνω το C Απο τη Θεωρία στην Εφαρμογή. Έχει 500+ ασκήσεις. Μετά απο αυτό θα μπορεις να λές πως εχεις κάνει μια μικρή εισαγωγή στον προγραμματισμό.

Ψάξε στην βιβλιοθήκη της σχολης σου αν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Αν γκουγκλάρεις θα βρείς πολλές ασκήσεις στα ελληνικά και αγγλικά αλλα αν ψάχνεις κατι πιο συγκεκριμένο με καλή επεξηγηση των λύσεων σου προτείνω το C Απο τη Θεωρία στην Εφαρμογή. Έχει 500+ ασκήσεις. Μετά απο αυτό θα μπορεις να λές πως εχεις κάνει μια μικρή εισαγωγή στον προγραμματισμό.

Ψάξε στην βιβλιοθήκη της σχολης σου αν υπάρχει.

απο την βιβλιοθηκη της σχολης βρηκα 2 αλλα δεν ειναι και τοσο καλα
απο eudoxo πηρα το βιβλκιο που το εγραψαν αυτοι που εκαναν την γλωσαα(στα ελληνικα μεταφρασμενο) αλλα δεν με εχει ικανοποιησει ουτε αυτο αφου δεν εχει πολλες ασκησεις....
Να αγορασω βιβλιο δεν το ψηνω αλλα thanx για την προταση:)
ΘΑ δω παντως τωρα που θα παω Ξανθη αν το εχει(μακαρι)
anyway thanx για την απαντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Λοιπόν να πω κι εγω τη γνώμη μου.
Όσον αφορά τα βιβλία θα πρότεινα κι εγώ με 1000 αυτό που αναφέρει ο πληροφορικάριος το είχα πάρει κι εγώ πρώτο εξάμηνο και είναι πολύ καλό. Το KR που λες εσύ alehunter όπως θα διαπίστωσες μπορεί να είναι πολύ καλό σαν βιβλίο και θα σου χρειαστεί σίγουρα στο μέλλον αλλά δεν μαθαίνεις C από εκεί τα λέει πολύ συμπηκνωμένα και στριφνά και δεν καταλαβαίνεις χριστό.

Για ασκήσεις μπορείς να τσεκάρεις και μερικά υπολογιστικά προβληματάκια του project euler δεν ξεκινούν βέβαια και από hello world αλλά δεν ξέρω και κάτι άλλο :P.

edit: από άποψη πλατφόρμας αν είσαι σε windows DEVcpp ή Codeblocks για IDE, ή αν ψήνεις να ασχοληθείς λίγο και με unix μπορείς να κατεβάσεις πχ Cygwin, να γράφεις τον κώδικα πχ στο notepad και να μεταγλωτίζεις με terminal.
Αν είσαι σε linux ( αν δεν είσαι να βάλεις 8) ) ένας απλός text editor και το terminal αρκούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provoker

Νεοφερμένος

Ο Σταυρος Παπαζησης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
πολυ ωραιο το αρχειακι.Εχουμε τωρα 2ο εξαμηνο C και δεν μπορουσα να βρω ενα τετοιο βιβλιαρακι με απλες ασκησουλες και αρκετα παραδειγματακια για να εξηγησει κατι παρα λογια.....


Χιλια thanx αυτο για linux που ειπες τι εννοεις(devcpp δεν χρειαζεται)???:hmm:

ελεγα για το Unix ( την κονσολα των linux ρε παιδι μου, πως εχουν τα Windows 7 το cmd.exe)

Ενα πολυ συνηθισμενο προβλημα ειναι να γραφεις μια χαρα κωδικα και να μν νιωθει ο compiler !
Ο devcpp ειναι πολυ καλος αλλα οι καλυτεροι compiler ειναι στο Unix και φυσικα το Microsoft Visual c++ ( αλλα ειναι υπο πληρωμη εκτος αν φυσικα το μαυρογιανιασουμε ! χο χο χο !)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ενα πολυ συνηθισμενο προβλημα ειναι να γραφεις μια χαρα κωδικα και να μν νιωθει ο compiler !
Ο devcpp ειναι πολυ καλος αλλα οι καλυτεροι compiler ειναι στο Unix και φυσικα το Microsoft Visual c++ ( αλλα ειναι υπο πληρωμη εκτος αν φυσικα το μαυρογιανιασουμε ! χο χο χο !)

Και ο DEV αν δεν κάνω λάθος gcc έχει από κάτω, όχι ότι δεν τρώει και σκαλώματα βέβαια αλλά δεν νομίζω ότι είναι θέμα compiler αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provoker

Νεοφερμένος

Ο Σταυρος Παπαζησης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν το ξερω αυτο :( !

Αλλα ετσι κιαλλιως Σπανια βγαζουν προβλημα και σκαλωματα οι comp !

Απλα εχω συνηθισει να κανω τις βλακειες μου σε Unix !

Παντως, κοιταχτε ολα τα leaflets/booklets/tuttorials του stanford ειναι πολυ αγαπησιάρικα !

Και οποιος θελει Τπτ για Fortran 77 υπαρχουν ακομα πιο φοβερα και απο ελλαδισταν !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Το KR που λες εσύ alehunter όπως θα διαπίστωσες μπορεί να είναι πολύ καλό σαν βιβλίο και θα σου χρειαστεί σίγουρα στο μέλλον αλλά δεν μαθαίνεις C από εκεί τα λέει πολύ συμπηκνωμένα και στριφνά και δεν καταλαβαίνεις χριστό.
δυστυχώς εχεις δικιο...:(

Για ασκήσεις μπορείς να τσεκάρεις και μερικά υπολογιστικά προβληματάκια του project euler δεν ξεκινούν βέβαια και από hello world αλλά δεν ξέρω και κάτι άλλο :P.
ναι οκ κατι τετοιο και εγω ειχα στο μυαλο μου,τα βασικα βασικα τα ξερω-θεωρητικα- το θεμα ηταν επιτελους να βρω καπου καμια ασκηση να γραψω:)

edit: από άποψη πλατφόρμας αν είσαι σε windows DEVcpp ή Codeblocks για IDE, ή αν ψήνεις να ασχοληθείς λίγο και με unix μπορείς να κατεβάσεις πχ Cygwin, να γράφεις τον κώδικα πχ στο notepad και να μεταγλωτίζεις με terminal.
Αν είσαι σε linux ( αν δεν είσαι να βάλεις 8) ) ένας απλός text editor και το terminal αρκούν.
ναι οκ καταλαβα ειχα πειραματιστει σε java στα ubuntu προηγουμενο εξαμηνο αλλα μιας και σε αυτο που εχω C δινουμε σε devcpp θα πειραματιστω μονο πανω σε αυτο

Ο devcpp ειναι πολυ καλος αλλα οι καλυτεροι compiler ειναι στο Unix και φυσικα το Microsoft Visual c++
για windows και το eclipse ειναι καλο αν και λιγο περιπλοκο στην χρηση
το devcpp αρκετες φορες σκαλωνει στο compile αλλα γενικα ναι,ειναι μια χαρα:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top