Μίκης Θεοδωράκης

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Δηλαδή αν υπήρχε οδός Αδόλφου Χίτλερ, έπρεπε να την κρατήσουμε;

View attachment 86215

Ξέρω κάποιον που θα έλεγε ΝΑΙ
Δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες. Υπάρχουν και περιπτώσεις που όντως εκτοπίζονται ονόματα με έναν άσχημο κατ'εμέ πάντα τρόπο. Ας πούμε γιατί έπρεπε να χαθεί το όνομα της οδού Τσαλδάρη για να γίνει Παύλου Φύσα ; Δεν μπορούσαν να τα κρατήσουν και τα δυο ; Προσωπικά το βλέπω σαν να παίρνεις πίσω ένα δώρο,το οποίο σαφώς είναι κακό από άποψη τρόπων. Έχεις την γνώμη σου, έχω την δική μου, τι να πω.

Στο κάτω κάτω, ονόματα είναι ούτως η άλλως. Εαν και πολλά απο αυτά αρχικά δόθηκαν για να τιμήσουν κάποιον, όπως λες, σε βάθος χρόνου απλά εξυπηρετούν λειτουργικούς σκοπούς. Οπότε στην ουσία ο δευτερεύον σκοπός τους είναι να διατηρούν απλά ιστορικά στοιχεία,όχι να τιμούν πρόσωπα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πείτε μου ένα περιστατικό για το οποίο ο Μεταξάς θεωρείται φασίστας; Ο φασισμός τι ακριβώς πρεσβεύει; Θα ήθελα να μου πείτε τι γνωρίζετε ακριβώς για τον Ιταλικό φασισμό που οι περισσότεροι Έλληνες τον συνδέουν με τον Σταλινισμό, Ναζισμό και Χούντα ό,τι θυμόμαστε χαιρόμαστε.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Πείτε μου ένα περιστατικό για το οποίο ο Μεταξάς θεωρείται φασίστας; Ο φασισμός τι ακριβώς πρεσβεύει; Θα ήθελα να μου πείτε τι γνωρίζετε ακριβώς για τον Ιταλικό φασισμό που οι περισσότεροι Έλληνες τον συνδέουν με τον Σταλινισμό, Ναζισμό και Χούντα ό,τι θυμόμαστε χαιρόμαστε.
Όσες φορές και να το έχω αναλύσει με επιχειρήματα συνεχίζεται το ίδιο τροπάριο. Αρκετοί αριστεροί έχουν παραδεχτεί πως ο Μεταξάς δεν ήτο φασίστας αλλά απολυταρχικός δικτάτορας. Ο Μίκης Θεοδωράκης πράγματι αν και αριστερός με περίεργη πολιτική καριέρα βέβαια δεν είχε αρνητική εικόνα ούτε για τον Μεταξά αλλά ούτε και για την ΕΟΝ της οποίας ήτο μέλος στα νιάτα του. Οι ιστορικοί επίσης δεν χαρακτηρίζουν φασιστικό το καθεστώς Μεταξά.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γιάννη μου το μαντήλι σου, αλλά δεν έχω ακούσει ούτε ΕΝΑΝ Ελληνάρα, να μου πει με απαρίθμηση 1,2,3, ποια στοιχεία θεωρούνται ως Ιταλικός φασισμός ώστε εμείς να τον αποδίδουμε στον Μεταξά, στη Χούντα, σε όποιον βρίζει σκυλομάνες, μιτούδες, το Πασοκ κτλ και γενικά όποιον έχει μια αντίθετη άποψη με την πολιτική ορθότητα. Επίσης ο Ιταλικός φασισμός συνδέεται με τον Σταλινικό κομμουνισμό; Αν ναι σε τι ακριβώς;

Σημείωση: Από το υποχρεωτικό μάθημα Ιστορίας των πανελληνίων, αν θυμάμαι καλά οι cute Iαπωνέζοι (που το παίζουν Κινέζοι σε αφασία) είχαν συμπράξει με τις χώρες Γερμανία και Ιταλία εις βάρος την ανθρωπότητας.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Γιάννη μου το μαντήλι σου, αλλά δεν έχω ακούσει ούτε ΕΝΑΝ Ελληνάρα, να μου πει με απαρίθμηση 1,2,3, ποια στοιχεία θεωρούνται ως Ιταλικός φασισμός ώστε εμείς να τον αποδίδουμε στον Μεταξά, στη Χούντα, σε όποιον βρίζει σκυλομάνες, μιτούδες, το Πασοκ κτλ και γενικά όποιον έχει μια αντίθετη άποψη με την πολιτική ορθότητα. Επίσης ο Ιταλικός φασισμός συνδέεται με τον Σταλινικό κομμουνισμό; Αν ναι σε τι ακριβώς;

Σημείωση: Από το υποχρεωτικό μάθημα Ιστορίας των πανελληνίων, αν θυμάμαι καλά οι cute Iαπωνέζοι (που το παίζουν Κινέζοι σε αφασία) είχαν συμπράξει με τις χώρες Γερμανία και Ιταλία εις βάρος την ανθρωπότητας.

Πλάκα κανεις. Τα χουμε πει χιλιάδες φορες και ειναι αυτονόητα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πλάκα κανεις. Τα χουμε πει χιλιάδες φορες και ειναι αυτονόητα.

Θέλω να πω ότι παίρνουμε μια λέξη που μπορεί να σημαίνει κάτι σε μια εποχή και την κολλάμε παντού χωρίς να είμαι σίγουρος αν ο κόσμος έχει άποψη για το πως χρησιμοποιεί τη λέξη. Εμείς π.χ. θεωρούμε τρομοκρατία τους Ταλιμπάν αλλά αν ρωτήσεις ντόπιους που θέλουν να προσκυνάνε μάρμαρα και να ονειρεύονται πιλάφια πορευόμενοι με το καθεστώς αυτό, θα σου πουν όχι με βάση κάποια επιχειρήματα που εμείς οι 'δημοκράτες' του δυτικού κόσμου αγνοούμε ή βλέπουμε τα πράγματα από άλλη οπτική για τον άνθρωπο και την κοινωνία. Για να μην πάμε τόσο μακρυά, στο δικό μας 'σπίτι' γιατί οι Έλληνες κομμουνιστές δεν δέχονται ότι ο κομμουνισμός ήταν μια στρατιωτική δικτατορία όπου αυτή εφαρμόστηκε με οδυνηρές συνέπειες για αθώους ανθρώπους; Γιατί παίζουμε με τις λέξεις;
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Θέλω να πω ότι παίρνουμε μια λέξη που μπορεί να σημαίνει κάτι σε μια εποχή και την κολλάμε παντού χωρίς να είμαι σίγουρος αν ο κόσμος έχει άποψη για το πως χρησιμοποιεί τη λέξη. Εμείς π.χ. θεωρούμε τρομοκρατία τους Ταλιμπάν αλλά αν ρωτήσεις ντόπιους που θέλουν να προσκυνάνε μάρμαρα και να ονειρεύονται πιλάφια πορευόμενοι με το καθεστώς αυτό, θα σου πουν όχι με βάση κάποια επιχειρήματα που εμείς οι 'δημοκράτες' του δυτικού κόσμου αγνοούμε ή βλέπουμε τα πράγματα από άλλη οπτική για τον άνθρωπο και την κοινωνία. Για να μην πάμε τόσο μακρυά, στο δικό μας 'σπίτι' γιατί οι Έλληνες κομμουνιστές δεν δέχονται ότι ο κομμουνισμός ήταν μια στρατιωτική δικτατορία όπου αυτή εφαρμόστηκε με οδυνηρές συνέπειες για αθώους ανθρώπους; Γιατί παίζουμε με τις λέξεις;


Η λέξη φασισμός έχει μπει σε πολλα λεξικά διαφόρων ευρωπαϊκών γλωσσών για να περιγραφει ενα απολυταρχικό καθεστώς ή προσωπο ακομα και άσχετο με το ιταλικό κίνημα. ΝμΖω μιλαμε για Τ αυτονόητα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
λεξικά = σαπίλα σε πολλές περιπτώσεις.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Τα διαφόρων ειδών φασιστοειδή θέλουν τώρα να οικειοποιηθούν τον Μίκη Θεοδωράκη. Λένε ότι ο Μ.Θ. ήταν εθνικιστής επειδή συμμετείχε στην ακροδεξιά συγκέντρωση "για τη Μακεδονία". Προφανώς ήταν ένα πολιτικό λάθος του Μ.Θ. από υπερβολή πατριωτισμού. Αν ήταν εθνικιστής όπως λένε τα νεοναζάκια, δεν θα ήθελε στο φέρετρό του να μην έχει Ελληνική σημαία. Άλλοι λένε ότι ο Μ.Θ. ήταν εθνικιστής επειδή ήταν μέλος της Μεταξικής φασιστικής οργάνωσης Ε.Ο.Ν. που ήταν οργανωμένη στα πρότυπα της χιτλερικής νεολαίας. Ναι, ο Μ.Θ. ήταν μέλος της Ε.Ο.Ν. στα 12 του χρόνια. Και ο Γλέζος και ο Σάντας και ο παππούς μου στα μαθητικά τους χρόνια ήταν μέλη της Ε.Ο.Ν. πολύ απλά γιατί αυτό ήταν υποχρεωτικό. Ο Μ.Θ. ανήκει σε όλους τους Έλληνες εκτός των φασιστοειδών.

Υ.Γ. Ο όρος "φασιστοειδή" περιλαμβάνει: φασίστες, νεοναζί, παλαιοναζί, φυλακισμένους της Χ.Α., εγκληματίες Κασιδιάρηδες με τους λακέδες τους, τζημερόβλακες, γενικά ακροδεξιούς, αντιεμβολιαστές, νοσταλγούς της χούντας και της γερμανικής κατοχής, ρατσιστές, λάτρεις του Μεταξά, ανόητους άσχετους κομμουνιστοφάγους, κλπ κλπ κλπ. Όλους αυτούς τους έχω ignore.

1633355834703.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Όταν δεν γνωρίζετε ιστορία γιατί μπαίνετε στο κόπο να την δολοφονείτε;

Καταρχάς για να μη μιλάμε με αερολογίες να οι συνεντεύξεις του Θεοδωράκη για τον Μεταξά και την ΕΟΝ για το τι ακριβώς είπε και για να απαντηθεί η ανυπόστατη θέση ότι στην ΕΟΝ ήσαν όλοι καθώς ήτο υποχρεωτικό. Ο Θεοδωράκης ξεκάθαρα δηλώνει πως πήγε εθελοντικά και με τη θέληση του.


Κανένας δεν προσπαθεί να τον παρουσιάσει σαν μη αριστερό. Ηρεμήστε. Ο Θεοδωράκης ήτο αριστερός αλλά τουλάχιστον αυτό δεν τον εμπόδισε από το να αγαπάει τη χώρα του και να έχει μία ήπια εθνική συνείδηση.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Πείτε μου ένα περιστατικό για το οποίο ο Μεταξάς θεωρείται φασίστας; Ο φασισμός τι ακριβώς πρεσβεύει; Θα ήθελα να μου πείτε τι γνωρίζετε ακριβώς για τον Ιταλικό φασισμό που οι περισσότεροι Έλληνες τον συνδέουν με τον Σταλινισμό, Ναζισμό και Χούντα ό,τι θυμόμαστε χαιρόμαστε.
Αν βλέπω σωστά το θεμα εδω ειναι ο Μικης Θεοδωρακης,μηπως να σεβαστουμε το θεμα για την μνημη του;
Να ειστε καλα!
 
Top