Μερεμέτια/Συμβουλές

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 918 μηνύματα.
Επειδή έχω ένα πρόβλημα στο σπίτι, είπα ν ανοίξω ένα θεματάκι, για να αλληλοβοηθιόμαστε, να ανταλλάσουμε ιδέες και γνώσεις. Ελπίζω να υπάρχουν και μηχανικοί ανάμεσά μας.
Λοιπόν, εδώ και τρεις βδομάδες σχεδόν, έχω υγρασία σε τοίχους. Το σπίτι είναι ισόγειο, δίχως υπόγειο και η περιοχή πολύυγρή με υπόγειο νερό που φτάνει και τα 2 μέτρα βάθος. Λόγω των πλυμμηρων υπέθεσα πως ανέβηκε η στάθμη του υπόγειου νερού και μπήκε και σε μας. Το παρατηρώ, το σκουπίζω, αλλά αυτό απλώνεται σε πολλούς εσωτερικούς και εξωτερικούς τοίχους, προς τα πάνω, σε κάποια σημεία έφτασε και 35 εκατοστά ύψος. Άρχισα να επικοινωνώ με εταιρείες, μου ζητάνε τρελλά ποσά, για να έρθουν με μηχανήματα, να βρουν, από πού μπαίνει νερό. Σήμερα και ενώ μετακινούσα πράματα να έρθει αύριο ένας μάστορας, ανακάλυψα πως απ το πλυντηριο, πάνω από το AquaStop πέφτουν σταγονες νερό στο πάτωμα. Ακολούθησα την πορεία και είδα πως μπαίνουν σε μια χαραμάδα, μεταξύ πλακάκι και τοίχο/πλακάκι, που δεν έχει σιλικόνη και από κει, πιθανότατα κατευθύνεται προς το γκρο/μπετό και απλώνεται, υποθέτω.....
Και τώρα φίλοι μου, δώστε μου τις γνώσεις σας: Είναι δυνατό, να απλωθεί το νερό αυτό πάνω στο γκρο/μπετό κατά μήκος των τοίχων σε μια αρκετά μεγάλη απόσταση; Οι τοίχοι είναι κατασκευαμένοι από ένα τούβλο πορώδες, πολύ απορροφητικό.

Λέτε, να ήμουν τόσο τυχερή και να τη γλυτωσω με μια καινούργια βρύση πλυντηρίου, γιατί ο πλυντηριομάστορας είπε πως φταίει η βρύση. Υπολογίστε, ότι αυτή έσταζε ....περίπου ένα μήνα σε ρυθμό,12 σταγόνες το λεπτό. Με έναν σύντομο υπολογισμό βρηκα πως μπαίνουν στη χαραμάδα περίπου 3 λίτρα την ημέρα και επειδή η χαραμάδα ήταν εκεί δίπλα, γιαυτό δεν έκανε λίμνες, γιατί όλο το νερό έμπαινε μέσα. Μια μικρή λιμνούλα είχε, αλλά φανταστείτε, σήμερα την πρόσεξα, δηλ πολύ μικρούλα στη γωνίτσα.
Αύριο έρχεται ένας μάστορας, όχι ο εμπειρογνώμονας, που θελει να χρυσοπληρωθεί. Ξεκινώ με τα εύκολα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top