Μερικές απορίες για την εγκατάσταση διανομής

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Λοιπόν... Μιας και ενδιαφέρομαι για το linux και σκέφτομαι να το εγκαταστήσω, είπα να μάθω κάποια πράγματα πάνω στο setup.

Εντάξει, αν θα έχω full άδειο δίσκο δεν υπάρχει πρόβλημα. Aλλα επειδή θέλω να κρατήσω τουλάχιστον 10 GB data θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να εγκαταστήσω το ubuntu πάνω σε ένα ήδη υπάρχον partition των windows χωρίς να πειράξω τα αλλα... αν ξέρετε εσείς οι ίδιοι ή αν έχετε κάποιο link με οδηγίες θα ήταν πολύ χρήσιμο.


μη φοβάστε να απαντήσετε. ότι και να μου πείτε δεν πρόκειται να το κάνω αυτή τη στιγμή. θα το μελετήσω το θέμα πρώτα. οποτε δεν θα με πάρετε στο λαιμό σας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Αν το partition είναι ntfs ή fat32 δεν μπορείς να εγκαταστήσεις το ubuntu πάνω σε αυτό. Τι άλλο θες να μάθεις για το setup του ubuntu;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Λοιπόν... Διάβασα τις απαντήσεις που δώσατε στον Κρόνο και απλά θέλω μόνο να μου επιβεβαιώσετε οτι κατάλαβα καλά (αν κατάλαβα δλδ...).

Αν έχω ένα partition ελεύθερο και αφορμάριστο, μπορώ να στήσω το ubuntu άνετα, αρκεί το partition να έχει μεγάλο μέγεθος (π.χ. 15GB). Δεν θα επηρεάσουν τα windows και θα μπορώ να επιλέγω τι θέλω να ξεκινήσω. Σωστά;

Α! Και εννοείται backup πρώτα για μην τρέχουμε και δεν φτάνουμε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν έχω ένα partition ελεύθερο και αφορμάριστο, μπορώ να στήσω το ubuntu άνετα, αρκεί το partition να έχει μεγάλο μέγεθος (π.χ. 15GB). Δεν θα επηρεάσουν τα windows και θα μπορώ να επιλέγω τι θέλω να ξεκινήσω. Σωστά;
ακριβως ... προσεξε ... μπορει να γινει καμια μλκ κατα την εγκατασταση και να σου χαλασει το mbr ναι μεν δεν θα πειραχθουν τοτε τα windows. Αν γινει κατι τετοιο τρεξε το cd των xp και μετα fixmbr :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
OK! Thanks! ;)

Μάλλον το επόμενο σαββατοκύριακο θα επιχειρήσω κάτι... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top