Νέα τάξη πραγμάτων

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Το ότι θα έγραφα σε ένα τέτοιο θέμα, ούτε εγώ το περίμενα .

Τώρα εγώ όταν ακούω ανθρώπους νά μιλάνε για νέα τάξη πραγμάτων συνήθως το συνοδεύουν με ένα κάρο θεωρίες συνωμοσίας.

πάμ πάλι απ' την αρχή... στο λεει εδώ καθαρά ο Γιωργάκης.. :happy:

https://www.youtube.com/watch?v=WvSB6rlQ5b4

Παγκόσμια διακυβέρνηση στο λεει καθαρά σε 500 διαφορετικές συνεντεύξεις
στο ίδιο βίντεο στο λεει και ο Βενιζέλος "παγκόσμιας διακυβέρνησης πολιτικής και οικονομικής".
είναι μοντάζ, αποσπάσματα απο ομιλίες ομως δεν εχει παραποιηθεί το νόημα.

οταν λέμε νεα τάξη πραγμάτων εννοούμε ενα σύνολο αλλαγών που έχουν να κάνουν και
με την διακυβέρνηση των χωρών με ένα σύστημα διαφορετικό απο αυτό που ξέραμε μέχρι
σημερα, σε ολα αυτά συμπεριλαμβάνεται και η παγκοσμιοποίηση, η παγκόσμια διαδικασία
ομογενοποίησης τιμών, προϊόντων, απολαβών, τόκων, και κερδών

απο wiki: Παρά τις διαφορετικές ερμηνείες αυτού του όρου, η έμφαση είναι στη συλλογική προσπάθεια εντοπισμού
και κατανόησης παγκόσμιων προβλημάτων που ως τέτοια δεν μπορούν να αντιμετωπισθούν επιτυχώς από τη δράση των
μεμονωμένων κρατών-εθνών.


είναι κάτι που ζητείται χρόνια και δημόσια και απο πολιτικούς δεν στο κρύβουν.. θέλουν να
περάσει ο κόσμος σε ενα νέο σύστημα, τι θεωρίες συνωμοσίας έχεις ακούσει εσύ να το
συνοδεύουν αυτό ρε πουλί μου?

εσύ θέλεις ενα τέτοιο σύστημα παγκόσμιας κεντρικής εξουσίας που.. ποιος θα το διορίζει?
θα είναι σαν της Κινας και θα βγάζει ηγέτες ιαραρχικά? θα κάνουμε εκλογές παγκοσμίου
επιπέδου? στην ουσία ήδη διαφένεται οτι αυτοί που εκλέγει ο λαός δεν κυβερνούν απόλυτα,
είναι σαν front desk και υπάρχουν άλλοι "back office" που πέρνουν τις αποφάσεις.

μας εχουν παρουσιάσει οι πολιτικοί μας σχέδιο εφαρμογής της παγκόσμιας διακυβέρνησης?
στην κίνα πχ 1.3 δις άνθρωποι μπορούν να ψηφίσουν μόνο σε τοπικό επίπεδο, δήμαρχους
και εκπρόσωπους για το κινεζικό κογκρέσο και ολο το υπόλοιπο σύστημα λειτουργεί
ιεραρχικά απο ενα πολιτικό κόμμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
πάμ πάλι απ' την αρχή... στο λεει εδώ καθαρά ο Γιωργάκης.. :happy:


Παγκόσμια διακυβέρνηση στο λεει καθαρά σε 500 διαφορετικές συνεντεύξεις
στο ίδιο βίντεο στο λεει και ο Βενιζέλος "παγκόσμιας διακυβέρνησης πολιτικής και οικονομικής".
είναι μοντάζ, αποσπάσματα απο ομιλίες ομως δεν εχει παραποιηθεί το νόημα.

οταν λέμε νεα τάξη πραγμάτων εννοούμε ενα σύνολο αλλαγών που έχουν να κάνουν και
με την διακυβέρνηση των χωρών με ένα σύστημα διαφορετικό απο αυτό που ξέραμε μέχρι
σημερα, σε ολα αυτά συμπεριλαμβάνεται και η παγκοσμιοποίηση, η παγκόσμια διαδικασία
ομογενοποίησης τιμών, προϊόντων, απολαβών, τόκων, και κερδών

απο wiki: Παρά τις διαφορετικές ερμηνείες αυτού του όρου, η έμφαση είναι στη συλλογική προσπάθεια εντοπισμού
και κατανόησης παγκόσμιων προβλημάτων που ως τέτοια δεν μπορούν να αντιμετωπισθούν επιτυχώς από τη δράση των
μεμονωμένων κρατών-εθνών.


είναι κάτι που ζητείται χρόνια και δημόσια και απο πολιτικούς δεν στο κρύβουν.. θέλουν να
περάσει ο κόσμος σε ενα νέο σύστημα, τι θεωρίες συνωμοσίας έχεις ακούσει εσύ να το
συνοδεύουν αυτό ρε πουλί μου?

εσύ θέλεις ενα τέτοιο σύστημα παγκόσμιας κεντρικής εξουσίας που.. ποιος θα το διορίζει?
θα είναι σαν της Κινας και θα βγάζει ηγέτες ιαραρχικά? θα κάνουμε εκλογές παγκοσμίου
επιπέδου? στην ουσία ήδη διαφένεται οτι αυτοί που εκλέγει ο λαός δεν κυβερνούν απόλυτα,
είναι σαν front desk και υπάρχουν άλλοι "back office" που πέρνουν τις αποφάσεις.

μας εχουν παρουσιάσει οι πολιτικοί μας σχέδιο εφαρμογής της παγκόσμιας διακυβέρνησης?
στην κίνα πχ 1.3 δις άνθρωποι μπορούν να ψηφίσουν μόνο σε τοπικό επίπεδο, δήμαρχους
και εκπρόσωπους για το κινεζικό κογκρέσο και ολο το υπόλοιπο σύστημα λειτουργεί
ιεραρχικά απο ενα πολιτικό κόμμα.
Επειδή μεταπτυχιακό στην παγκόσμια υγεία κάνω, την παγκοσμιοποίηση καί την παγκόσμια διακυβέρνηση την έχω φάει με το κουτάλι αυτές τις μέρες έχω να πω ότι τα πράγματα είναι πολύ περισσότερο πολύπλοκα από "θέλεις ή δε θέλεις θα μου πεις απόψε τα μυστήρια κόψε φτάνει ως εδώ". Οπότε, για να απαντήσω στην ερώτηση σου, δε θεωρώ εφικτό το να εφαρμοστεί απόλυτα παγκόσμια διακυβέρνηση, τουλάχιστον όχι έτσι όπως το παρουσιάζεις.

Επίσης, για το λόγο ότι γνωρίζω ότι οι κυβερνήσεις δεν είναι οι μόνες που έχουν τη δύναμη παίρνουν αποφάσεις, ο ιδιωτικός τομέας είναι επίσης πάρα πολύ ισχυρός, τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο πολύπλοκα.

Το point μου είναι ότι κάπου έλεος Με τίς θεωρίες συνωμοσίας οι οποίες παραειναι τραβηγμένες
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και βέβαια είναι υπαρκτή η ΝΤΠ και τα κίνητρά τους δεν είναι τόσο οικονομικά, όσο να διαλύσουν τα έθνη, τις θρησκείες και τους στρέιτ λευκούς άνδρες. Πάνω από όλα, όμως, και κάτι που αμέλησαν να αναφέρουν οι - αξιοσέβαστοι κατά τα άλλα - προλαλήσαντες είναι ότι κυρίαρχος στόχος της ΝΤΠ είναι το ελληνικό DNA και το ελληνικό φιλότιμο, τα οποία, σε συνδυασμό, αποτελούν το μοναδικό όπλο κατά της ΝΤΠ και φόβο και τρόμο για κάθε νεοταξίτη.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,627 μηνύματα.
Μπα όχι, όλη την Λευκή Φυλή θέλουν να διαλύσουν με αυτά που κάνουν. Για τους Έλληνας μόνον είναι αβάσιμο διότι δεν έχουμε τη δόξα των αρχαίων ημών προγόνων μας. Πιο ποιοτικές υποφυλες της Λευκής σήμερον είναι οι Βόρειοι.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν γίνω moderator στο steki θα κατανοήσετε ενδελεχώς τι σημαίνει νέα τάξη πραγμάτων.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Επειδή μεταπτυχιακό στην παγκόσμια υγεία κάνω, την παγκοσμιοποίηση καί την παγκόσμια διακυβέρνηση την έχω φάει με το κουτάλι αυτές τις μέρες έχω να πω ότι τα πράγματα είναι πολύ περισσότερο πολύπλοκα από "θέλεις ή δε θέλεις θα μου πεις απόψε τα μυστήρια κόψε φτάνει ως εδώ". Οπότε, για να απαντήσω στην ερώτηση σου, δε θεωρώ εφικτό το να εφαρμοστεί απόλυτα παγκόσμια διακυβέρνηση, τουλάχιστον όχι έτσι όπως το παρουσιάζεις.

Επίσης, για το λόγο ότι γνωρίζω ότι οι κυβερνήσεις δεν είναι οι μόνες που έχουν τη δύναμη παίρνουν αποφάσεις, ο ιδιωτικός τομέας είναι επίσης πάρα πολύ ισχυρός, τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο πολύπλοκα.

Το point μου είναι ότι κάπου έλεος Με τίς θεωρίες συνωμοσίας οι οποίες παραειναι τραβηγμένες

οπως το παρουσιάζω εγώ? τι παρουσιάζω εγώ? :bleh:

ρεσι στο λεει καθαρά στο βίντεο και στα Αγγλικά και στα Ελληνικά στην ουσία σε ενα σημείο
βγάζει λόγο στον ΟΗΕ να υποθέσω? ακούγεται λες και εκλιπαρεί ο Γιωργάκης ο πρώην
προθυπουργός μας.

το ζητάει με 1000 διαφορετικούς τρόπους:

1. "διαμόρφωση ενος συστήματος παγκόσμιας διακυβέρνησης"

2. "We need global governance, global financial governance and we need it fast"

3. Η ανακύκλωση της οικονομικής κρίσης μπορεί να αντιμετωπιστεί μόνο μέσα απο μεγάλες αλλαγές
μέσα απο ενα σύστημα παγκόσμιας διακυβέρνησης οικονομικής και πολιτικής.



πέσμου τι σου λέω εγώ δηλαδή? απλά στο πρώτο ποστ απαντάω στο τίτλο του νήματος
λέγοντας οτι: ναι, θεωρώ οτι είναι υπαρκτό ολο αυτό και οτι δική μου άποψη είναι οτι θέλουν
να μας κάνουν κάτι σαν την Βόρεια Κορέα όμως σε παγκόσμιο επίπεδο.

τα υπόλοιπα ορισμοί, νεα τάξη πράγματων, παγκοσμοιοποίηση, κλπ είναι κοινός αποδεκτά
απο Wikipedia και απο online λεξικά που εχουν και αυτά πηγές άντλησης των ετοιμολογιών κλπ.

και μετά αναρωτιέμαι και εγώ σε ενα τέτοιο σύστημα παγκόσμιας κεντρικής εξουσίας ποιος θα το
διορίζει? πως το εννούν ολο αυτό αφού και εσύ εχεις τις ενστάσεις σου και λες οτι λόγω ισχυρου
ιδιωτικού τομέα τα πράγματα είναι πολύπλοκα?

Ασε που σε ενα σημείο που αναφέρεται και στην αντιμετώπισης του global warming. που η κληματική
αλλαγή τι είναι απο μελέτες που εχουν γίνει πολλά χρόνια πρίν? είναι φυσικοί εξέλιξη του
πλανήτη, κύκλοι θερμών και ψυχρών περιόδων, κυκλοι milankovitch ονομάζονται που έχουν
ξανασυμβεί απλά δεν συμφωνούν ολοι οι επιστήμονες με τα στοιχεία που έχουν και κάποιοι πολιτικοί τάσσονται υπέρ μιας μερίδας των επιστημόνων που υποστηρίζουν οτι αντιμετωπίζεται η κλιματική
αλλαγή με μέτρα. :cool:



Πηγές:

Τι πραγματικά είναι η κλιματική αλλαγή video:

https://www.youtube.com/watch?v=3KzkHO8W9lU#t=62m25s


Wikipedia - Παγκοσμιοποίηση

Wikipedia - Νέα τάξη πράγματων (πολιτική ορολογία)

Wikipedia - Μιλουτίν Μιλάνκοβιτς Κλιματολόγος- Μαθηματικός

Wikipedia - Milankovitch Cicles
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top