Οικονομική μετανάστευση στην ΕΕ

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Για Ελλάδα τι έχετε να πείτε; Ψάχνει μια φίλη μου, δεν την ξέρετε, είναι από χωριό. :) Πέρα από την πλάκα, ένας φίλος μου Κινέζος νόμιζε ότι στην Ελλάδα ακόμη φοράμε χλαμύδες και ότι προσεύχομαστε σε δώδεκα θεούς. Δεν είχε ιδέα ότι είμαστε Χριστιανοί. Δηλαδή, οι πληροφορίες για την Ελλάδα σε άλλους λαούς έχουν ξεμείνει στην αρχαία περίοδο. Από την περίοδο των Ρωμαϊων και μετά δεν έχουν ιδέα. :hehe::hehe:
Άντε καλέ, κανένα special event σε κανένα κλαμπάκι θα είχε υπόψιν η κοπέλα... :hehe: .
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,795 μηνύματα.
Kανένα τζιν σε μορφή χλαμύδας δεν υπάρχει; :hehe: Να το συνδυάσω με πέδιλο με άσπρη κάλτσα αλά Κασιδιάρη.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Ωραία είναι να βλέπεις αριστερούς να επιλέγουν τις πιο "δυτικότροπες" χώρες...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Ωραία είναι να βλέπεις αριστερούς να επιλέγουν τις πιο "δυτικότροπες" χώρες...
Κατά βάθος όλοι ξέρουμε ότι όνειρο όλων , δεξιών / αριστερών , είναι μια ζωή στην Βρετανία, Σουηδία, Ελβετία , ΗΠΑ, Καναδά , Αυστραλία και Γερμανία. Μόλις δουν τους μεγάλους μισθούς εκεί πέρα τότε αυτόματα η αριστερά βγαίνει μέσα από την καρδιά τους.😉😉
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Μια ερώτηση προς όσους ξέρουν. Είναι εύκολο να ζεις και να εργάζεται στη Σουηδία και γενικά στη Σκανδιναβία χωρίς να γνωρίζεις τη γλώσσα πάρα μόνο με Αγγλικά?? Θεωρείτε ότι είναι εφικτό η όχι??
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στη Νορβηγία μπορείς να ζήσεις χωρίς να γνωρίζεις τη Νορβηγική γλώσσα.

Ωστόσο, οι εργασιακές ευκαιριες, η προσαρμογή, η κοινωνική αποδοχή κλπ είναι πολύ λιγότερες και αρκετα δύσκολη για κάποιον που δεν μιλάει Νορβηγικά.
Συνήθως ο κόσμος πάει σχολείο/ κάνει μαθήματα 1-2 χρόνια μέχρι να μάθει τη γλώσσα σε βασικό επίπεδο κλπ

Στις περισσότερες χώρες ισχύει αυτό. Το να γνωρίζεις την γλώσσα της χώρας όπου πας επηρεάζει καταλυτικά την διαβίωση σου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
Μια ερώτηση προς όσους ξέρουν. Είναι εύκολο να ζεις και να εργάζεται στη Σουηδία και γενικά στη Σκανδιναβία χωρίς να γνωρίζεις τη γλώσσα πάρα μόνο με Αγγλικά?? Θεωρείτε ότι είναι εφικτό η όχι??
Γενικά Φώτη εξ αρτάται από το τι δουλειά κάνεις πάντα. Όλοι μιλάνε Αγγλικά σε αυτές τις χώρες. Ακόμα και οι γηραιότεροι εν αντιθέσει με εδώ αλλά δεν είναι το νόημα αυτό. Σε δουλειές με καθημερινή επαφή με πολίτες όχι τα αγγλικά δεν είναι αρκετά. Σε δουλειές γραφείου ( στυλ προγραμματιστές και τέτοια ) και με αγγλικά άνετα είσαι.

Εγώ προσωπικά θα μετανάστευα σε χώρα που ήξερα την γλώσσα από πριν. Δεν έχω στόχο να πέσω στα βαθιά με την μια.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Η Ιρλανδία θεωρείται χώρα μεταναστών? Δεν νομίζω να είναι τόσο της "μόδας" στην Ευρώπη, οι περισσότεροι κοιτάνε Αγγλία Γερμανία η Ολλανδία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top