Οι Βοργίες - The Borgias

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Το ανακαλύψαμε τυχαια σε μια επανάληψη επεισοδίου στον ΣΚΑΪ...
Μου κίνησε το ενδιαφέρον και παρακολούθησα ενα επεισόδιο....
Ναι τολμώ να πω εγω που δεν βλέπω τηλεόραση οτι αυτή η σειρά κάτι έχει...;)



Στη σειρά «The Borgias» πρωταγωνιστεί ο βραβευμένος με Όσκαρ Τζέρεμι Άϊρονς στο ρόλο του Ροντρίγκο Βοργία, του πανούργου, παρεμβατικού πατριάρχη της οικογένειας Boργία, που χτίζει μια αυτοκρατορία βασισμένη στη διαφθορά της ιερής καθολικής εκκλησίας και ενορχηστρώνει μία ανηλεή βασιλεία δύναμης και επιδεικτικής σκληρότητας.

Λουκρητία Βοργία

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Μπράβο venividivici. :)

Mας πήγες στον 15ο αιώνα. Στην εποχή που η Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία δεν είχε μόνο δύναμη άνωθεν αλλά ασκούσε επεκτατική πολιτική. Διάλεξες μια εξαιρετική σειρά. Την έχω δει μέχρι το τέλος του δεύτερου κύκλου. Εκεί που ο κοσμικός άρχοντας και πάπας Αλέξανδρος ΣΤ΄ή αλλιώς Ροντρίγκο Βοργίας, πεθαίνει από δηλητηρίαση.
Δεν ξέρω τι πραγματεύεται το τρίτο μέρος. Θα ρίξω μια ματιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πολύ ωραία σειρά, έχω ξεκινήσει να την παρακολουθώ.
Ωραία παραγωγή, πολύ δυνατό σενάριο και ο Jeremy Irons απλά τα σπάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Τα γεγονότα της σειράς είναι ιστορικά έγκυρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Τα γεγονότα της σειράς είναι ιστορικά έγκυρα?
Σε γενικές γραμμές, ναι. Βέβαια η οικογένεια των Βοργίων έχει κατηγορηθεί για διάφορες αιμομικτικές σχέσεις. Στην σειρά δεν το βλέπουμε αυτό. Ίσως όμως ήταν και υπερβολές. Σύγχρονοι ιστορικοί , έχουν αρνηθεί πολλά από τα γεγονότα αυτά και έχουν αποκαταστήσει μέχρι ενός σημείου το όνομα της οικογένειας. Έχει αρκετό ενδιαφέρον. Ρίξε μια ματιά στα πρώτα επεισόδια και βλέπεις. Πάντως απο σκηνικά, κοστούμια και ερμηνείες, είναι πραγματικά εξαιρετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές, ναι. Βέβαια η οικογένεια των Βοργίων έχει κατηγορηθεί για διάφορες αιμομικτικές σχέσεις. Στην σειρά δεν το βλέπουμε αυτό. Ίσως όμως ήταν και υπερβολές. Σύγχρονοι ιστορικοί , έχουν αρνηθεί πολλά από τα γεγονότα αυτά και έχουν αποκαταστήσει μέχρι ενός σημείου το όνομα της οικογένειας. Έχει αρκετό ενδιαφέρον. Ρίξε μια ματιά στα πρώτα επεισόδια και βλέπεις. Πάντως απο σκηνικά, κοστούμια και ερμηνείες, είναι πραγματικά εξαιρετική.

Κάθε πότε το βάζει ο Σκαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Κάθε πότε το βάζει ο Σκαι?
Για ελληνικά κανάλια δεν γνωρίζω. Εγώ το έχω δει σε βρετανικό. Αλλά και στο internet αποφάσισα να τα δω όλα μαζεμένα, γιατί δεν είχα υπομονή :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές, ναι. Βέβαια η οικογένεια των Βοργίων έχει κατηγορηθεί για διάφορες αιμομικτικές σχέσεις. Στην σειρά δεν το βλέπουμε αυτό. Ίσως όμως ήταν και υπερβολές. Σύγχρονοι ιστορικοί , έχουν αρνηθεί πολλά από τα γεγονότα αυτά και έχουν αποκαταστήσει μέχρι ενός σημείου το όνομα της οικογένειας. Έχει αρκετό ενδιαφέρον. Ρίξε μια ματιά στα πρώτα επεισόδια και βλέπεις. Πάντως απο σκηνικά, κοστούμια και ερμηνείες, είναι πραγματικά εξαιρετική.
Θα το δεις κι αυτο στα επόμενα επεισόδια....;)
Σημασια εχει οτι η σειρα αναφερεται σε μια ιδιαιτερη περιοδο της Ιταλίας του 15ου αιώνα με τους Βοργίες τους Μεδίκους που βοηθησαν σημαντικα στην καλλιτεχνικη ζωη και αναπτυξη... για τις ιντριγκες της εποχής για τον Μακιαβέλι κοκ....

Καθε Δευτερα εντεκα και τεταρτο το βραδυ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Για ελληνικά κανάλια δεν γνωρίζω. Εγώ το έχω δει σε βρετανικό. Αλλά και στο internet αποφάσισα να τα δω όλα μαζεμένα, γιατί δεν είχα υπομονή :redface:

Δευτέρα 23:15 το βάζει ο σκαι, τώρα το τσέκαρα. Μάλλον θα το δω στην TV γιατί είναι λίγες οι σεζόν και δεν θέλω να το τελειώσω αμέσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Θα το δεις κι αυτο στα επόμενα επεισόδια....;)
Σημασια εχει οτι η σειρα αναφερεται σε μια ιδιαιτερη περιοδο της Ιταλίας του 15ου αιώνα με τους Βοργίες τους Μεδίκους που βοηθησαν σημαντικα στην καλλιτεχνικη ζωη και αναπτυξη... για τις ιντριγκες της εποχής για τον Μακιαβέλι κοκ....

Καθε Δευτερα εντεκα και τεταρτο το βραδυ....
Στον τρίτο κύκλο? Γιατί μέχρι τον δεύτερο που έχω δει, αντιλήφθηκα μια υποβόσκουσα συμπάθεια του Καίσαρα προς την Λουκρητία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ μέχρι την αρχή του 3ου κύκλου είδα. Μετά την βαρέθηκα. :oops: :P

Παίζει να την συνεχίσω πιο μετάααα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top