• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ονυχομυκητίαση

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ έχω ελαφρώς κίτρινα νύχια, από τη μέση και κάτω, (των χεριων), βέβαια τα είχα βαμμένα μήνες, σπάνια να πάρουν αέρα, δεν ξέρω αν μπορεί να φταιει αυτό.

Δεν βλέπω κάτι τραγικό αλλά καταλαβαίνω ότι κατι έχουν.

Τι να κάνω;

Να πάω σε φαρμακείο να ζητήσω σπρέι; με τρομάζει το ότι κάνουν μήνες να επανέλθουν όπως λέτε
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Πάνε να σ γράψουν συστηματική θεραπεία από το στομα δλδ αντιμυκητιασικα χάπια(φλουκοναζολη).
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Κοίταξε με ένα γρήγορο γκουκλάρισμα λέει ότι με το συνεχές βάψιμο με σκούρα βερνίκια και χωρίς βάση το νύχι αποχρωματίζεται .
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,823 μηνύματα.
Υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνει κάποιος προληπτικά (από ειδικά σαμπουάν μέχρι αλοιφές), ώστε να αποφύγει την ονυχομυκητίαση; Δεν έχω, αλλά βλέπω ότι όσο μεγαλώνει κάποιος αυξάνονται οι πιθανότητες να το πάθει.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνει κάποιος προληπτικά (από ειδικά σαμπουάν μέχρι αλοιφές), ώστε να αποφύγει την ονυχομυκητίαση; Δεν έχω, αλλά βλέπω ότι όσο μεγαλώνει κάποιος αυξάνονται οι πιθανότητες να το πάθει.

Νομίζω προληπτικά μόνο με πολύ καλή προσωπική υγιεινή θα το αποφύγεις. Μόνο μάλλινες ή βαμβακερές κάλτσες, αλλαγή κάθε μέρα. Επίσης, επειδή η υγρασία ευνοεί την ανάπτυξη του μύκητα, όταν βγαίνεις από το ντους, να στεγνώνεις πολύ καλά τα πόδια σου και ειδικά τα σημεία ανάμεσα στα δάχτυλα. Τέλος, αν πηγαίνεις γυμναστήριο η κολυμβητήριο, ούτε για πλάκα να περπατάς ξυπόλητος (πχ στα αποδυτήρια).
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά, ίσως να είναι κ από το βάψιμο, θα το κοιτάξω όμως και σε δερματολόγο/ή παθολόγο
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ παιδιά, ίσως να είναι κ από το βάψιμο, θα το κοιτάξω όμως και σε δερματολόγο/ή παθολόγο
Πήγαινε σε ενα φαρμακείο και υπάρχει ειδικό λαδάκι ,θα τα αφήσεις να ξεκουραστούν για ενα δεκαήμερο παράλληλα θα βαζεις και αυτο και θα δεις ειναι καθαρα απο το βαψιμο και επειδη δεν σου εβαζε την κατάλληλη βαση πριν σου περασει το χρωμα .
Αλλωστε γι αυτο και ειναι το μισο ;)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top