• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,837 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει πού κανει λαθος αυτός ο περιβόητος Φαίδων Βόβολης?
Δεν αναλύουν που έχει λάθος, αλλά υπάρχει αυτό:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Πιστευεις πως αν απαντησεις στις πιο κατω ερωτησεις θα φας μπαν;


Η Volvo ανοιχτη ειναι;

Με ποσα ατομα γινονται οι πτησεις; Ακυρωνονται πτησεις;

Γιατι ειναι κλειστα τα Λυκεια στη Σουηδια;

Τα πανεπιστημια;

Ποσα σχολεία εχουν τηλεκπαιδευση;

Στρεφονται οι επιχειρησεις σε μορφες τηλεργασιας;

Τι ποσοστο εργασιων εκτελειται μηχανοκινητα;

Φορανε μασκες οι Σουηδοι;

Κανουν χειραψιες;

Κρατουνε δυο μετρα αποσταση απο το διπλανο τους.

Αγκαλιαζονται;

Εχουν περιορισει τις κινησεις τους;

Υπαρχει η πιθανοτητα να κλεισουν κι αλλες επιχειρήσεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
high level humour, by akikos :laugh:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,837 μηνύματα.

than97

Νεοφερμένος

Ο than97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Μπα; Η ερωτηση ειναι fake news;
Η Volvo ανοιχτη ειναι;

Με ποσα ατομα γινονται οι πτησεις; Ακυρωνονται πτησεις;

Γιατι ειναι κλειστα τα Λυκεια στη Σουηδια;

Τα πανεπιστημια;

Ποσα σχολεία εχουν τηλεκπαιδευση;

Στρεφονται οι επιχειρησεις σε μορφες τηλεργασιας;

Τι ποσοστο εργασιων εκτελειται μηχανοκινητα;
Πιστευεις πως αν απαντησεις στις πιο κατω ερωτησεις θα φας μπαν;


Η Volvo ανοιχτη ειναι;

Με ποσα ατομα γινονται οι πτησεις; Ακυρωνονται πτησεις;

Γιατι ειναι κλειστα τα Λυκεια στη Σουηδια;

Τα πανεπιστημια;

Ποσα σχολεία εχουν τηλεκπαιδευση;

Στρεφονται οι επιχειρησεις σε μορφες τηλεργασιας;

Τι ποσοστο εργασιων εκτελειται μηχανοκινητα;

Φορανε μασκες οι Σουηδοι;

Κανουν χειραψιες;

Κρατουνε δυο μετρα αποσταση απο το διπλανο τους.

Αγκαλιαζονται;

Εχουν περιορισει τις κινησεις τους;

Υπαρχει η πιθανοτητα να κλεισουν κι αλλες επιχειρήσεις;

In his nationally televised address, Prime Minister Stefan Lofven did not mince words. "The infection is spreading in Sweden. Life, health and jobs are threatened. More people will fall ill, more will have to bid a loved one their last farewell," he said on Sunday. According to data from the World Health Organization (WHO), at least 2,200 people have been infected with COVID-19 as of Tuesday afternoon, and 36 have died. By comparison, in Germany the number of infections has reached 31,200, and 132 people have died. But unlike in Germany and many other EU countries, public life in Sweden has not yet ground to a halt. The center-left governing coalition has, so far, not imposed social restrictions or confined people to their homes. Instead, it has relied on common sense, recommending that people stay at home if possible, refrain from unnecessary travel and restrict social contact with older people. 'This is insane!' Shops and restaurants are still open, EU citizens are still allowed to enter the country and large public events are still taking place, albeit with no more than 500 people. Kindergartens and schools, up to and including ninth grade, are still in session — at least until the upcoming Easter holidays. Not everyone is OK with the relaxed attitude. On Monday, Saskia Pantell, head of the Zionist Federation of Sweden, posted a photo on Twitter showing a stretch of crowded bar and restaurant terraces, with young patrons sitting close together and enjoying the spring sunshine. "This is insane!" she wrote, adding that she was "actually scared of staying in Sweden" during the outbreak.



Πως είναι γενικότερα τα πράγματα στη Σουηδία με το θέμα του κορονοϊού; "Δυστυχώς επικρατεί η λογική που επικρατούσε αρχικά στην Αγγλία και δεν υπάρχει ουσιαστικά κανείς περιορισμός. Μόνο την περασμένη εβδομάδα ανακοίνωσαν πως τα πανεπιστήμια, τα λύκεια και τα γυμνάσια θα είναι κλειστά. Όχι όμως τα σχολεία καθώς δεν ήξεραν που θα αφήσουν τα παιδιά τους. Όλα τα καταστήματα είναι ανοιχτά, εστιατόρια, καφέ, τα πάντα, ότι μπορείς να φανταστείς. Ο κόσμος πάει κανονικά στη δουλειά του και δεν χρησιμοποιούν καμία προφύλαξη. Χθες πήγα στο σούπερ μάρκετ, είχα πάρει μάσκα μαζί μου, γιατί φροντίζω να προσέχω όσο περισσότερο μπορώ, αλλά είδα πως κανείς δεν φορούσε και... ντράπηκα να τη βάλω εγώ". Γιατί θεωρείς πως δεν έχουν πάρει σκληρά μέτρα; "Αυτές είναι οι εντολές του κράτους και οι κάτοικοι εδώ της ακολουθούν πιστά. Ναι μεν θέλουν να προστατεύσουν τους μεγάλους ανθρώπους, πράγμα που δεν το βλέπω να συμβαίνει, και αυτό που καταλαβαίνω είναι πως θέλουν να αρρωστήσει το μεγαλύτερο μέρος". Σαν τη θεωρία πέρι "ανοσίας της αγέλης" που ακολούθησαν αρχικά και στην Αγγλία; "Ναι και τώρα το άλλαξαν και έχουν πάρει μέτρα σκληρά". Θεωρείς πως αυτό γίνεται επειδή είναι μακριά από τις μεσογειακές χώρες που έως τώρα υπάρχει μεγαλύτερο πρόβλημα; "Δεν μπορώ να το ξέρω αυτό είναι μια πολιτική της κυβέρνησης της Σουηδίας γιατί σε αντίθεση στη Νορβηγία και τη Δανία έχουν κλείσει τα σύνορα τους νωρίτερα". Ζώντας εκεί τους τελευταίους μήνες και επειδή έρχεσαι σε επαφή καθημερινά με αρκετούς Σουηδούς βλέπεις κάποια αλλαγή. Εδώ στην Ελλάδα όπως και στις περισσότερες χώρες υπάρχει το σλόγκαν "μένουμε σπίτι"; "Όχι. Αυτό που έχω την αίσθηση είναι πως υπάρχει ένας φόβος στους πολίτες και ατομικά γίνεται μια προσπάθεια απ’ αυτούς ώστε κάπως να προφυλαχθούν". Εσείς εδώ και λίγες μέρες σταματήσατε τις προπονήσεις, υπήρξε ενημέρωση από την ομοσπονδία; "Όχι. Πήρα την πρωτοβουλία εγώ να το προτείνω στη διοίκηση και σε συνεργασία μαζί της βλέποντας πως κάποιες μεγάλες ομάδες στη χώρα όπως η ΑΪΚ, η Γκέντεμποργκ σταμάτησαν και αυτοί αποφασίσαμε να σταματήσουμε και εμείς αρχικά μέχρι τις 31 Απριλίου. Φυσικά οι παίκτες έχουν πάρει ατομικό πρόγραμμα εκγύμνασης καθημερινά το οποίο και ακολουθούν μόνοι τους". Και τι λένε εκεί από την ομοσπονδία για το πρωτάθλημα που ήταν να ξεκινήσει στις αρχές Απρίλη; "Δεν υπάρχει καμία οδηγία. Όποια ομάδα θέλει μπορεί να προπονείται και όποια όχι. Η εκκίνηση του πρωταθλήματος πηγαίνει για δύο μήνες μετά, είναι μια ιδέα αυτή, ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα ώστε να γίνει με κόσμο. Αυτή τη στιγμή επιτρέπεται η διεξαγωγή φιλικών αγώνων αλλά χωρίς κόσμο". Πως και ακόμα δεν έχει γίνει κάτι επίσημο; "Ακόμα δεν μας έχουν ενημερώσει επίσημα για κάτι, ο καθένας κάνει ότι θέλει". Εσύ παρακολουθείς τις εξελίξεις με τον κορονοϊό; "Ναι καθημερινά, έχω φροντίσει να βάλω έναν αποκωδικοποιητή που πιάνω και τα ελληνικά κανάλια, οπότε καθημερινά βλέπω τα νέα, μιλάω με τους δικούς μου στην Καλαμάτα". Πως είναι αυτές οι στιγμές για σένα, μακριά από τους δικούς σου στην Καλαμάτα; "Είναι δύσκολο αυτές τις στιγμές να βρίσκεσαι μακριά από την οικογένεια σου. Είμαι προβληματισμένος γιατί παρακολουθώ τη συμβαίνει στην Ευρώπη και τις μεσογειακές χώρες. Περιμένω και εγώ με αγωνία να δω τις εξελίξεις που θα υπάρξουν και στην Ελλάδα και τη Σουηδία". Έχεις μάθει φυσικά για τους περιορισμούς που υπάρχουν εδώ; "Ναι φυσικά τόσο από την τηλεόραση όσο και με τις συνομιλίες που έχω με τους δικούς μου. Και αυτοί μένουν καθημερινά σπίτι, δεν πάνε πουθενά, ακουλοθώντας πιστά τις οδηγίες. Μάλιστα και εγώ θα ήθελα να πω σε όλους στην Ελλάδα, μείνετε σπίτι, εύχομαι όλα να πάνε καλά και να τελειώσει το συντομότερο αυτή η περιπέτεια".

Ακραία μέτρα δεν υπάρχουν; "Οχι ακόμη. Μπορώ να πω όμως ότι οι οδηγίες τηρούνται. Για παράδειγμα, στο δικό μου ιατρείο οι άνθρωποι από 75 χρόνων και πάνω ακύρωσαν όλα τα ραντεβού της, μένουν μέσα. Τα εμπορικά καταστήματα όμως μένουν ανοιχτά, όπως και τα σούπερ μάρκετ βεβαίως. Δεν έχει κλείσει τίποτα εκτός από τα γυμνάσια, τα λύκεια και τα πανεπιστήμια". Τα δημοτικά; "Οχι, γιατί σκέφτονται ως εξής. Αν κάποια από τα παιδιά έχουν γονείς που εργάζονται στα νοσοκομεία έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να νοσήσουν. Εκτός αυτού, θα χρειαστεί να βρεθούν άνθρωποι να κρατήσουν αυτά τα παιδιά. Αν οι γονείς πάρουν άδεια γι' αυτό το λόγο, το διαθέσιμο προσωπικό στα νοσοκομεία αυτήν την κρίσιμη ώρα θα μειωθεί και αυτό είναι κάτι που δεν επιθυμούν σε καμία περίπτωση". Συμπερασματικά, μήπως είναι λίγο...χαλαρή η αντιμετώπιση από πλευράς πολιτείας; "Εξαρτάται από ποια πλευρά το βλέπει ο καθένας. Είμαι σε θέση να συγκρίνω τις κοινωνίες της Σουηδίας και της Ελλάδας. Στη Σουηδία υπάρχει πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη στις αρχές διαχρονικά. Ετσι το σχέδιο εκτελείται. Γι' αυτό και δεν έχει αποφασιστεί-μέχρι στιγμής τουλάχιστον-η γενική καραντίνα. Από την άλλη πλευρά, πρέπει να σας πω ότι προετοιμάζονται για όλα τα ενδεχόμενα. Και υπάρχει βέβαια και διάσταση απόψεων μεταξύ των ειδικών για την αντιμετώπιση του ιού. Οπότε ναι, θα έλεγα ότι είναι πιο χαλαρή η αντιμετώπιση". Οι αντοχές του συστήματος υγείας είναι ακόμη και στην προηγμένη Σουηδία συγκεκριμένες "Τα καταφέρνουν μέχρι στιγμής" μας πληροφορεί ο Γιώργος, "αλλά υπάρχουν φωνές συναδέλφων ότι ενδεχομένως να προκύψει πρόβλημα αν αυξηθούν τα περιστατικά. Τα νοσοκομεία προετοιμάζονται, κατασκευάζονται ιατρεία σε εξωτερικούς χώρους. Θεσμικά η κυβέρνηση έχει φροντίσει, έχει την άδεια να εφαρμόσει όποιο μέτρο επιθυμεί. Θα τα πω λίγο σχηματικά. Αλλοι έχουν ήδη πυροβολήσει, εδώ έχουν το δάχτυλο στην σκανδάλη. Η μεγαλύτερη ανησυχία έχει να κάνει με την κατάσταση της υγείας του προσωπικού και το αν θα φτάσουν οι ΜΕΘ για όλους. Σε όλη τη χώρα είναι 526". Αρα, μήπως είναι άνθρακες ο θησαυρός του σουηδικού μοντέλου; "Την παρακολουθώ χρόνια αυτήν τη συζήτηση. Θα σας δώσω την προσωπική μου εκτίμηση. Η εικόνα που υπάρχει στο εξωτερικό, άρα και στην Ελλάδα, για το σουηδικό μοντέλο δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Στην ακμή του το σύστημα βρέθηκε από τέλη της δεκαετίας του 50 μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 80. Από εκεί και πέρα δεν ακμάζει, να το πω έτσι. Από το 2010 κιόλας υπήρχαν προβλήματα πρόσβασης στις πρωτοβάθμιες μονάδες υγείας αλλά και στο ζήτημα της αναμονής για προγραμματισμένα ραντεβού. Δεν έχει σταματήσει αυτό 10 χρόνια αργότερα. Η αναμονή μπορεί να κρατήσει από 6 μέχρι 8 εβδομάδες για τακτικά ραντεβού. Ξέρετε που δουλεύει αρκούντως αποτελεσματικά ακόμη το σύστημα; Στα επείγοντα και στις πολύ σοβαρές ασθένειες όπως ο καρκίνος. Αν διαγνώσω, ας πούμε, μία κακοήθεια στο ιατρείο μου, όλα γίνονται πολύ γρήγορα. Σε μία εβδομάδα από τη διάγνωση γίνεται ακόμα και επέμβαση για την αφαίρεση του όγκου. Η ίδια γρήγορη αντίδραση υπάρχει στα τροχαίο και τους σοβαρούς τραυματισμούς εν γένει". Κλείνουμε με μερικές νότες αισιοδοξίας που τόσο έχουμε ανάγκη όλοι μας αυτές τις ώρες "Ξέρετε τι με χαροποιεί αλλά και τι με δυσαρεστεί ταυτόχρονα. Πολλοί Ελληνες γιατροί κάνουν έξοχη δουλειά στη Σουηδία στον τομέα της έρευνας. Με κάνει χαρούμενο να το διαπιστώνω αυτό αλλά με λυπεί ταυτόχρονα η σκέψη ότι αυτοί οι άνθρωποι λείπουν από το ελληνικό σύστημα. Σε ότι αφορά τον κορονοϊό, εγώ είμαι αισιόδοξος, θα πάμε καλά. Δεν έχουμε στοιχεία ότι οδεύουμε να γίνουμε Ιταλία, δεν θέλουμε να υπάρξει κανένας πανικός. Ακόμα και αυτοί που βγαίνουν τηρούν τα μέτρα, τις αποστάσεις, τα πάντα. Πουθενά δεν θα δεις μεγάλες παρέες. Φυσικά υπάρχει έλλειψη στα τεστ, όπως παντού, δεν γίνεται γενικό screaning στον πληθυσμό αλλά προετοιμάζονται για όλα τα ενδεχόμενα. Τα δεδομένα μπορούν να αλλάξουν ανά πάσα στιγμή. Όσο για τους Ελληνες εν Ελλαδι ξέρω ότι θα τα καταφέρουμε όπως πάντα. Μας ταιριάζει μία μαντινάδα που λέγεται στα μέρη μου: Μαύρο γεράκι μ' έμαθε ν' ανοίγω τα φτερά μου/ και του ανέμου η οργή τρέμει το πέταγμά μου". Ευχαριστούμε τον Νίκο Μπελούκμπαση για τη βοήθειά του.


Μάσκες δεν φοράνε, πτήσεις κανονικά, χειραψίες κανονικά,πάρτι κανονικά, όλα κυλούν κανονικά

Ελπίζω να σε κάλυψα...βέβαια εδώ είμαι για να σου μαθαίνω και νέα πράγματα όπως πχ.ποσοστά
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Hoax είναι ο Βόβολης λέμε.Ξυπνήστε ορισμένοι που ότι δείτε το καταπίνετε αμάσητο.
Όσο πιο ακραία γράφει κάποιος σε τέτοιες περιόδους τόσο πιο viral γίνεται και άρα πιο γνωστός.
Νταξ υπάρχουν και κάποια όρια στην ανοησία πχια.
Viral έγινε μέσα σε μερικές ώρες κείμενο που ανάρτησε σε προσωπική του σελίδα στο Facebook ο καρδιολόγος δρ. Φαίδων Βόβολης, εντός του οποίου παρέθετε ατεκμηρίωτες επιστημονικές απόψεις που δημιούργησαν ανασφάλεια στο ευρύ κοινό, τις οποίες καταδίκασε ο Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών.

Συμπέρασμα
Σύμφωνα με τον ΙΣΑ οι εκτιμήσεις του δρ Φαίδωνος Βόβολη που προβλήθηκαν από αρκετές ιστοσελίδες είναι επιστημονικά ατεκμηρίωτες, διαστρεβλώνουν την επιστημονική αλήθεια και είναι καταδικαστέες.

https://www.facebook.com/groups/164648970232732#

Είπαμε σε νορμάλ καταστάσεις και βγαίνουν hoax πόσο μάλλον σε αυτή την πρωτόγνωρη κατάσταση! Λίγη λογική και προσοχή θέλει να μη διασπείρουμε βλακείες.
 

than97

Νεοφερμένος

Ο than97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Hoax είναι ο Βόβολης λέμε.Ξυπνήστε ορισμένοι που ότι δείτε το καταπίνετε αμάσητο.
Όσο πιο ακραία γράφει κάποιος σε τέτοιες περιόδους τόσο πιο viral γίνεται και άρα πιο γνωστός.
Νταξ υπάρχουν και κάποια όρια στην ανοησία πχια.


Είπαμε σε νορμάλ καταστάσεις και βγαίνουν hoax πόσο μάλλον σε αυτή την πρωτόγνωρη κατάσταση! Λίγη λογική και προσοχή θέλει να μη διασπείρουμε βλακείες.
@Averkina έκανες react στο ποστ χωρίς να το διαβάσεις. Μιλάμε για τεράστια οξυδέρκεια...

Το ποιος καταπίνει αμάσητο τι φαίνεται περίτρανα...

@Averkina Με 22 νεκρούς σε 8-10 χιλιάδες κρούσματα δεν κλείνεις καμιά χώρα.

@Averkina Ποια είναι ακριβώς η ατεκμηρίωτη άποψη του Βόβολη ;

Τέλος, πόσος νεκρούς είχε χθες η Ισπανία ; διότι τα ΜΜΕ είπαν για 1000 νεκρούς....ενώ ισχύει κάτι άλλο.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Τέλος, πόσος νεκρούς είχε χθες η Ισπανία ; διότι τα ΜΜΕ είπαν για 1000 νεκρούς....ενώ ισχύει κάτι άλλο.
6922 νεα κρουσματα και 680 νεοι νεκροι.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
@Averkina έκανες react στο ποστ χωρίς να το διαβάσεις. Μιλάμε για τεράστια οξυδέρκεια...

Το ποιος καταπίνει αμάσητο τι φαίνεται περίτρανα...

@Averkina Με 22 νεκρούς σε 8-10 χιλιάδες κρούσματα δεν κλείνεις καμιά χώρα.

@Averkina Ποια είναι ακριβώς η ατεκμηρίωτη άποψη του Βόβολη ;

Τέλος, πόσος νεκρούς είχε χθες η Ισπανία ; διότι τα ΜΜΕ είπαν για 1000 νεκρούς....ενώ ισχύει κάτι άλλο.
Καλώς το παλικάρι!
Και είπα γιατί όλο σε μένα απευθύνεται αυτο το παιδί!
1585148337783.png
 

than97

Νεοφερμένος

Ο than97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
6922 νεα κρουσματα και 680 νεοι νεκροι.

επειδή κάποιοι εδώ μέσα το υιοθέτησαν...ως πρόβατα
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

than97

Νεοφερμένος

Ο than97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Καλώς το παλικάρι!
Και είπα γιατί όλο σε μένα απευθύνεται αυτο το παιδί!
View attachment 68828


Το να έχεις προσωπική άποψη δεν είναι κακό. Το να μην έχεις προσωπική άποψη και να αρκείσαι στο τι είπε ο ένας τι είπε ο άλλος, είναι επικίνδυνο όχι μόνο για σένα, που δείχνεις μια έλλειψη βασικών στοιχείων για την ολοκλήρωσή σου ως ανθρώπινο ον και ως πολίτη αλλά και επικίνδυνο για την κοινωνία, διότι αποτυγχάνει να δημιουργήσει άτομα που θα εκφράζουν άφοβα την άποψή τους και θα συμμετέχουν ενεργά σε αυτήν.
Ειδικά από τη στιγμή που η πληροφορία είναι προέκταση του δείκτη του χεριού μας και με ένα κλικ την έχουμε.
Φιλικά.

ΥΓ : Όταν δεν μπορεί να σε αντιμετωπίσει κάποιος, πάντα θα διαφεύγει σε ταμπέλες. Οπότε και πάλι κάνεις λάθος. Ούτε το όνομά μου έχω κρύψει, ούτε τη δουλειά μου, ούτε την ηλικία μου, ούτε τις πεποιθήσεις μου πολιτικές ή μη.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Εφαρμογή για την Αποστολής SMS στο 13033 από ομάδα φοιτητών του ΠΑΜΑΚ
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
1585152898193.png


Δεν έχει καμία λογική Πορτογαλία, Ισπανία, Γαλλία , Τουρκία να είναι σε σοβαρή κατάσταση και εμείς όχι.

Εφαρμόστε μετρα παιδιά γιατί η πραγματικότητα δεν είναι αυτή που μας παρουσιάζουν είμαστε σε πολύ κακή κατάσταση.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,496 μηνύματα.
Που ανακάλυψες απαγόρευση πτήσεων προς ή από Σουηδία ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αν νοσήσει το 70% της χώρας δεν σημαίνει ότι θα πεθάνει και το 70%.
Επιπλέον όπως παρατηρούμε η θνησιμότητα του ιού είναι μικρή, προσεγγίζει την γρίπη (εφόσον συμπεριλάβουμε και τους ανθρώπους που νοσούν με ήπια ή και καθόλου συμπτώματα).Οπότε είναι αδιανόητο ένα τραγικό lockdown.

Παγκόσμια υπάρχουν χώρες που η οικονομία τρέχει κανονικά . Οι χώρες που είχαν σχέδιο και δεν θέλουν να δουν οικονομική κρίση στη χώρα τους θέτοντας σε άμεσο κίνδυνο εκατοντάδες πολίτες , έπραξαν το σωστό. (Ρωσσία, Κίνα, Ν.Κορέα, Σουηδία, Αμερική μερικές που μου ήρθαν.)

Ότι δεν πεθαίνουν δεν σημαίνει ότι θα ζουν και κανονικά. Μια χώρα θα έχει εκατομμύρια αρρώστους(και χιλιάδες νεκρούς) και θα τρέχουν όλα νεράκι. Δεν ξέρω σε ποιο όνειρο το έχεις δει αυτό πραγματικά.
Όσο για την Αμερική, που λες ότι πήρε την σωστή απόφαση, το είδαμε. Για αυτό άλλαξε ξαφνικά ρότα, όταν είδε τα κρούσματα να πολλαπλασιάζονται κάθε μέρα. Για πότε θα περάσουν την Κίνα ούτε που θα το καταλάβεις.
Πραγματικά για εξήγησέ μας πως θα λειτουργήσει όλο αυτό όταν αυτές οι χώρες θα αναγκαστούν να δώσουν δισεκατομμύρια για να σώσουν τα ασυμμάζευτα, όταν το σύστημα υγείας τους θα κλατάρει και θα τους χρυσοπουλάνε απ' έξω ότι χρειάζονται. Αν μια φορά έχει καταστραφεί η οικονομία τώρα, φαντάσου με μεγαλύτερο ποσοστό κρουσμάτων. Εκ των πραγμάτων θα αναγκαστούν να πάρουν αυστηρότερα μέτρα και όσο το καθυστερούν απλά τα κάνουν χειρότερα.
Ξέρεις κάτι; Είναι πολύ εύκολο να λες ας πεθάνουν πόσοι τυχαίοι άνθρωποι για να σωθεί(που δεν πρόκειται) η οικονομία, αλλά αν μέσα σε αυτούς ήσουν εσύ ή η οικογένειά σου θα ήταν πολύ διαφορετικά. Όταν είναι οι άγνωστοι εύκολα μιλάμε.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
View attachment 68830

Δεν έχει καμία λογική Πορτογαλία, Ισπανία, Γαλλία , Τουρκία να είναι σε σοβαρή κατάσταση και εμείς όχι.

Εφαρμόστε μετρα παιδιά γιατί η πραγματικότητα δεν είναι αυτή που μας παρουσιάζουν είμαστε σε πολύ κακή κατάσταση.


Εννοείται τα εφαρμόζουμε αλλα αποκλείεται η αύξηση να μεινει σταθερή κι απλα καποια στογμη να πεσει ;
Αφου πηραμε μετρα πιο νωρις απο Ιταλια κι Ισπανια.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Εφαρμογή για την Αποστολής SMS στο 13033 από ομάδα φοιτητών του ΠΑΜΑΚ

Δεν βάζουμε application εκτός google play ή αξιόπιστο store!!!!


Βέβαια στο google play αυτή τη στιγμή για να περάσεις εφαρμογή θέλει 7 μέρες. Παρόλα αυτά τα παιδιά ούτε ιστοσελίδα δεν έκαναν για την εφαρμογή. Φαίνεται ερασιτεχνική ομάδα που εκμεταλεύεται το όνομα του ΠΑΜΑΚ.
Due to adjusted work schedules at this time, we are currently experiencing longer than usual review times.
Please expect review times of seven days or longer.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
View attachment 68830

Δεν έχει καμία λογική Πορτογαλία, Ισπανία, Γαλλία , Τουρκία να είναι σε σοβαρή κατάσταση και εμείς όχι.

Εφαρμόστε μετρα παιδιά γιατί η πραγματικότητα δεν είναι αυτή που μας παρουσιάζουν είμαστε σε πολύ κακή κατάσταση.
View attachment 68830



Εφαρμόστε μετρα παιδιά γιατί η πραγματικότητα δεν είναι αυτή που μας παρουσιάζουν είμαστε σε πολύ κακή κατάσταση.
Μιλα, εχεις στοιχεια; Μας κρύβουν νεκρους; Τι εννοείς; Γινε ξεκαθαρος; Σε παρακαλω;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top