Περί πληθυντικού ευγενείας

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Δε μιλάω για φιλικές σχέσεις ούτε θεωρώ οτι ο ενικός σημαίνει οτι είσαι νέος. Τη στιγμή που έχουμε μια τυπική συναναστροφή, πχ σε υπάλληλο, σε οδηγό λεωφορείου, σε ταξιτζή, σε γραμματεία, σε τράπεζα κλπ, δεν πρόκειται ποτέ να γίνουμε φίλοι, κι εφόσον μιλάω στον πληθυντικό, απαιτώ να κρατηθεί ο πληθυντικός.
Μα ούτε εγώ λέω για φιλικές σχέσεις , απλώς θεωρώ ότι δεν το κάνουν από κακή πρόθεση .
Οπότε είσαι κάπως στριμμένη ;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
Έχω μιλήσει σε 40ρα στον πληθυντικό σε τραπεζι και μου λέει κατσουφιασμένη: Δεν είμαι πολλοί. :music2:
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Όταν άρχισαν να με αποκαλούν τα νέα παιδιά στο γραφείο κυρία Αγγελική , έπαθα ΣΟΚ. Για μια δεκαετια δούλευα χωρίς να ελέγχω το χρόνο, ώσπου κάποια στιγμή ξύπνησα και συνηδητοποίησα ότι όλοι γύρω μου είχαν μεγαλώσει άρα και εγώ μαζί τους. Δεν μ'αρέσει ο πληθυντικός, θέλω να με νιώθουν δικό τους άνθρωπο όλοι. Οπότε σε όλους ακόμα και στους 20χρονους επιμένω να με φωνάζουν Αγγελική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paolo1

Νεοφερμένος

Ο paolo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγω δε μπορώ τα αγαπητέ/τη, μιας και αναφέρθηκε μόλις.

Από που κι ως που ειμαι αγαπητός με τον άλλον;

Ή και τα "φίλε μου". Και από γυναίκες εξίσου, όχι μόνο άντρες. Δεν της δινω το δικαίωμα της άλλης αμα δε με έχει έλξει πρώτα να αρχίσει τα φίλε μου και τα αγαπημενε ή αγαπητέ.

Προτιμώ τον πληθυντικό μέχρι να δωσω εγω το οκ να γίνει ενικός και να μεινει ενικός.
Ανοιξε ενα λεξικό να καταλάβεις τη πραγματική σημασία της λεξης (και τη διαφορά του αγαπητού απο τον αγαπημένο) αν δεν την εχεις διδαχθει στο σχολείο !!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α ωραία θα περνούσαμε αν συναντιόμασταν εγώ κι εσύ οπότε! :bleh:
"εγώ κι ΕΣΕΙΣ εννοούσα"
Με εκνευριζει αφάνταστα ο πληθυντικός(αλήθεια αν συναντιομασταν θα μου μιλαγες στον πληθυντικό?...εκτος απο ορισμένες πολύ ειδικές περιπτώσεις....κυκλοφορεί και ενα ανέκδοτο σχετικά με τον πληθυντικό:
Τσακώνονται δυο τύποι και λέει ο ενας: είσαι γαϊδούρι είσαι τομάρι είσαι ενας αλήτης κλπ κλπ..οπότε ο αλλος του απαντάει: Σας παρακαλώ κύριε δεν σας επιτρέπω ....να μου μιλάτε στον πληθυντικό !!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Ανοιξε ενα λεξικό να καταλάβεις τη πραγματική σημασία της λεξης (και τη διαφορά του αγαπητού απο τον αγαπημένο) αν δεν την εχεις διδαχθει στο σχολείο !!!!
Πουθενά στην ανάρτησή μου δεν υπονόησα ότι είναι το ίδιο. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό το ύφος.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Όταν άρχισαν να με αποκαλούν τα νέα παιδιά στο γραφείο κυρία Αγγελική , έπαθα ΣΟΚ. Για μια δεκαετια δούλευα χωρίς να ελέγχω το χρόνο, ώσπου κάποια στιγμή ξύπνησα και συνειδητοποίησα ότι όλοι γύρω μου είχαν μεγαλώσει άρα και εγώ μαζί τους. Δεν μ'αρέσει ο πληθυντικός, θέλω να με νιώθουν δικό τους άνθρωπο όλοι. Οπότε σε όλους ακόμα και στους 20χρονους επιμένω να με φωνάζουν Αγγελική.
 

paolo1

Νεοφερμένος

Ο paolo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Όταν άρχισαν να με αποκαλούν τα νέα παιδιά στο γραφείο κυρία Αγγελική , έπαθα ΣΟΚ. Για μια δεκαετια δούλευα χωρίς να ελέγχω το χρόνο, ώσπου κάποια στιγμή ξύπνησα και συνειδητοποίησα ότι όλοι γύρω μου είχαν μεγαλώσει άρα και εγώ μαζί τους. Δεν μ'αρέσει ο πληθυντικός, θέλω να με νιώθουν δικό τους άνθρωπο όλοι. Οπότε σε όλους ακόμα και στους 20χρονους επιμένω να με φωνάζουν Αγγελική.
Καλα κάνεις !!
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,505 μηνύματα.
Mιλάω πάντα στον πληθυντικό οταν έρχομαι σε επαφή με κάποιον/κάποιαν που δεν γνωρίζω.
Δεν εχει να κάνει με σεβασμό προς το πρόσωπο του συνομιλητή μου ή την ηλικία
(εξάλλου σέβομαι τον άνθρωπο δεν περιμένω τον πληθυντικό για να το δείξω)
απλα κρίνω πως ειναι σωστό για μένα να κρατάω κάποιες αποστάσεις.
Εννοείται βεβαια πως δεν αφήνω κανένα παραθυράκι στην συζήτηση μας ανοιχτό ωστε να μπορέσει να γυρίσει στον ενικό.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,278 μηνύματα.
Εγω που μιλάω στον πληθυντικό μέχρι και σε 15χρονα που δεν γνωρίζω είμαι για τα σίδερα;
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
Και εγώ μιλάω στον πληθυντικό σε άτομα που δεν γνωριζω, ανεξαρτήτου ηλικίας.

Στη δουλειά μου δυσκολεύομαι πολύ στα κορίτσια μου που έρχονται να τους μιλάω στον πληθυντικό. Είναι καταστάσεις που νοσηλεύτρια-γυναίκα μελλοντική μαμά έρχονται αρκετά κοντά, οπότε πάντα το σπάω με ευγένεια και το γυρνάω στον ενικό.
Όπως θέλω να έχουν την άνεση να με φωνάζουν με το μικρό μου και να με πουν ο,τι βλακεια τους κατέβει να νιώθουν άνετα.
 

Wanda

Νεοφερμένος

Η Wanda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Fun fact, ο πεθερός μου, τον πρώτο καιρό που ήμουν με τον άντρα μου, μου μιλούσε στον πληθυντικό. Ήταν 70+ χρονών άνθρωπος κι εγώ 19 και μου έλεγε "Τι κάνετε; Καλά είστε;". Ένιωθα τρελά άβολα, αλλά μου φαινόταν και πολύ αστείο ταυτόχρονα!

Πάντως, όχι, δε θα πάω στον υπάλληλο στην τράπεζα και θα του ζητήσω να μιλάμε στον ενικό, αλλά στην οδοντίατρό μου πχ που έχουμε κοντινές ηλικίες και μου μιλούσε στον πληθυντικό, τη ρώτησα αν είναι οκ να το γυρίσουμε στον ενικό. Και ναι, περιμένω αν κάποιος δε νιώθει άνετα με κάτι, να μου το πει - εξ ου και το θέτω ως ερώτηση και όχι ως απαίτηση. Δεν είμαι πια σε ηλικία να μυρίζω τα νύχια μου.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
Προχές συνειδητοποίησα ένα μέρος που πάντα μιλάω στον πληθυντικό: στο σούπερ μάρκετ αν είναι να ρωτήσω κάποιον/α αν περιμένει στη σειρά για το ταμείο :P
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Προχές συνειδητοποίησα ένα μέρος που πάντα μιλάω στον πληθυντικό: στο σούπερ μάρκετ αν είναι να ρωτήσω κάποιον/α αν περιμένει στη σειρά για το ταμείο :P
Εμένα μου βγαίνει πληθυντικός, αλλά προσπαθώ να το αξιολογώ .

Σήμερα γνώρισα κάποιον και λέω τώρα πως να του μιλήσω και αυτουνού , έχουμε μπλέξει.

Να ξέραμε τι θέλει ο κάθε ένας, να του μιλούσαμε όπως θέλει .
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
Εμένα μου βγαίνει πληθυντικός, αλλά προσπαθώ να το αξιολογώ .

Σήμερα γνώρισα κάποιον και λέω τώρα πως να του μιλήσω και αυτουνού , έχουμε μπλέξει.

Να ξέραμε τι θέλει ο κάθε ένας, να του μιλούσαμε όπως θέλει .
Είναι ανάλογα το χώρο, το πλαίσιο και τις οριζόντιες - κάθετες σχέσεις.
Τελικά κι εγώ το αξιολογώ εκείνη τη στιγμή.
 

paolo1

Νεοφερμένος

Ο paolo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εμένα μου βγαίνει πληθυντικός, αλλά προσπαθώ να το αξιολογώ .

Σήμερα γνώρισα κάποιον και λέω τώρα πως να του μιλήσω και αυτουνού , έχουμε μπλέξει.

Να ξέραμε τι θέλει ο κάθε ένας, να του μιλούσαμε όπως θέλει .
Παντως εχω παρατηρήσει ότι ο πληθυντικός τείνει να εξαφανιστεί στις μέρες μας....οι περισσότεροι απο γιατρους μεχρι δικηγορους και υπαλληλους στις τράπεζες κλπ...
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Ο πληθυντικός σε σώζει από την αμηχανία και την άβολη θέση μιας οικειότητας που δεν είσαι σε θέση ή δε θέλεις να αφήσεις να εξελιχθεί.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Είναι ανάλογα το χώρο, το πλαίσιο και τις οριζόντιες - κάθετες σχέσεις.
Τελικά κι εγώ το αξιολογώ εκείνη τη στιγμή.

Παντως εχω παρατηρήσει ότι ο πληθυντικός τείνει να εξαφανιστεί στις μέρες μας....οι περισσότεροι απο γιατρους μεχρι δικηγορους και υπαλληλους στις τράπεζες κλπ...
Εγώ το πάω βάσει ηλικίας.
Εντάξει δεν λέω για την τράπεζα, λέω για μια επαναλαμβανόμενη επαφή πχ σε χώρο εργασίας.

Τώρα αν ο άλλος είναι χύμα τελείως, καλύτερα ενικός. Μια φορά ήμουν με το σεις και με το σας εγώ, μεγαλύτερος κιόλας, και ο άλλος ήταν σε φάση ''θα @@@ τον τάδε'', ε λέω και εγώ θα μιλάω ενικό. Ο πληθυντικός μας μάρανε :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top