Ποια η στάση σας σχετικά με το κάπνισμα;

Κάπνισμα, ποιά η στάση σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 193)
  • Καπνίζω επειδή το θέλω

    Ψήφοι: 50 25.9%
  • Καπνίζω επειδή δεν μπορώ να το κόψω

    Ψήφοι: 8 4.1%
  • Το κατάφερα και το έκοψα

    Ψήφοι: 18 9.3%
  • Είμαι μονο παθητικός καπνιστής

    Ψήφοι: 117 60.6%

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Πως γίνεται να μην είχατε ποτέ την περίεργια κάποιοι να κπανισετε ένα τσιγάρο; Δεν υπηρξατε ποτέ 14;

Οι συμμαθητές μου από τα 16 άρχισαν να καπνίζουν (εγώ προσωπικά δεν έχω δει 14 χρονο να καπνίζει) .

Παρόλο που έβλεπα παιδιά στο σχολείο να καπνίζουν και στην σχολή , δεν είχα την περιέργεια και δεν κάπνισα ποτέ καθώς το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι.Ξέρω πως κάνει κακό στην υγεία.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.
:smoke:

 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Το να σταματήσω το κάπνισμα νομίζω πως ήταν από τις μεγαλύτερες επιτυχίες στη ζωή μου.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Πάντως δε θα πω ψέματα, από τότε που έκοψα το τσιγάρο έχασα αρκετές πηγές ευχαρίστησης στη ζωή μου. Πολλές φορές υπήρξαν που δεν ήθελα να πάω σε μέρη που πριν μού άρεσαν αφού δε θα μπορούσα να καπνίσω. Υπήρχαν στιγμές στη ζωή μου που μού έλειπε πολύ και η απόλαυση πραγμάτων έπεσε στο μισό. Καφές χωρίς τσιγάρο, τάβλι χωρίς τσιγάρο, αγνάντεμα στη θάλασσα χωρίς τσιγάρο, τσιγάρο μετά το σεξ, διάφορα τέτοια. Αφού έχει υπάρξει φορά που η μαμά μου προσπαθούσε να με πείσει να πάμε κάπου και δεν ήθελα αφού δε θα μπορούσα να καπνίσω και έφτασε στο σημείο να μου πει "ε κάπνισε πια να τελειώνουμε". Ναι έγινα πιο ξενέρωτη από τότε που έκοψα το τσιγάρο. Βέβαια πλέον δεν μπορώ ούτε να το μυρίσω, μού έρχεται εμετός.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι καλά που δεν κάπνιζα ποτέ και δεν έχω συνδέσει όλα αυτά με το τσιγάρο.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Πάντως δε θα πω ψέματα, από τότε που έκοψα το τσιγάρο έχασα αρκετές πηγές ευχαρίστησης στη ζωή μου. Πολλές φορές υπήρξαν που δεν ήθελα να πάω σε μέρη που πριν μού άρεσαν αφού δε θα μπορούσα να καπνίσω. Υπήρχαν στιγμές στη ζωή μου που μού έλειπε πολύ και η απόλαυση πραγμάτων έπεσε στο μισό. Καφές χωρίς τσιγάρο, τάβλι χωρίς τσιγάρο, αγνάντεμα στη θάλασσα χωρίς τσιγάρο, τσιγάρο μετά το σεξ, διάφορα τέτοια. Αφού έχει υπάρξει φορά που η μαμά μου προσπαθούσε να με πείσει να πάμε κάπου και δεν ήθελα αφού δε θα μπορούσα να καπνίσω και έφτασε στο σημείο να μου πει "ε κάπνισε πια να τελειώνουμε". Ναι έγινα πιο ξενέρωτη από τότε που έκοψα το τσιγάρο. Βέβαια πλέον δεν μπορώ ούτε να το μυρίσω, μού έρχεται εμετός.
Επιτέλους και μια αλήθεια από ένα εθισμένο άτομο, γιατί όλοι σου λένε μια ιδέα είναι και μπαρμπούτσαλα !
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν το έχω βάλει ποτέ στο στόμα μου παρότι έχω δύο γονείς καπνιστές και τα τσιγάρα πάντα τα άφηναν φάτσα φόρα μπροστά μου.Δεν ξέρω πως και γιατί έγινε αυτό,αλλά βλέποντας και συμμαθητές μου στα 15-16 να καπνίζουν και να μη μπορούν να πάρουν τα πόδια τους ή να έχουν τον γνωστό τσιγαρόβηχα,όλη η φάση μου δημιούργησε αποστροφή.
Επιπλέον γενικά η ανάσα όσων καπνίζουν μυρίζει τόσο έντονα και πραγματικά δεν υποφέρεται η τσιγαριλα...Ας μη μιλήσω για τη τσιγαριλα στα ρούχα ή στα μαλλιά ή το κιτρίνισμα των τοίχων από το καπνό του τσιγάρου.Γενικα δεν είμαι καθόλου υπέρ όπως καταλαβαίνετε 😂
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
Δεν το έχω βάλει ποτέ στο στόμα μου παρότι έχω δύο γονείς καπνιστές και τα τσιγάρα πάντα τα άφηναν φάτσα φόρα μπροστά μου.Δεν ξέρω πως και γιατί έγινε αυτό,αλλά βλέποντας και συμμαθητές μου στα 15-16 να καπνίζουν και να μη μπορούν να πάρουν τα πόδια τους ή να έχουν τον γνωστό τσιγαρόβηχα,όλη η φάση μου δημιούργησε αποστροφή.
Επιπλέον γενικά η ανάσα όσων καπνίζουν μυρίζει τόσο έντονα και πραγματικά δεν υποφέρεται η τσιγαριλα...Ας μη μιλήσω για τη τσιγαριλα στα ρούχα ή στα μαλλιά ή το κιτρίνισμα των τοίχων από το καπνό του τσιγάρου.Γενικα δεν είμαι καθόλου υπέρ όπως καταλαβαίνετε 😂

Σε αυτή την ηλικία και να έχουν πάθει ζημιά από το τσιγάρο αποκλείεται, σε κάθε περίπτωση αυτό που έχει προτεραιότητα είναι να μην το ξεκινήσεις.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Έχω καπνίσει λίγα τσιγάρα με νικοτίνη και πολύ περισσότερα χωρίς. Επειδή φαντάζομαι αναφερόμαστε μόνο στα πρώτα, θα πω ότι στην αρχή μού είχε φανεί άθλιο, και δεν ξανάκανα για κάνα χρόνο. Τις επόμενες δυο-τρεις φορές μού φαινόταν όλο και πιο ευχάριστο, και άρχισα να καταλαβαίνω γιατί κάποιοι εθίζονται και αυτοματοποιούν αυτή την τελετουργία. Επειδή έβλεπα πως αν συνεχίσω δε θα υπήρχε επιστροφή, δεν ξανάκανα ποτέ, πρέπει να ‘χουν περάσει δυο χρόνια από τότε. Είναι ξεκάθαρα πολύ επικίνδυνη συνήθεια και ανόητη με τη διπλή έννοια, δλδ και δεν έχει νόημα, σκοπό, και είναι χαζή, επιβλαβής στην υγεία και οικονομικά ασύμφορη.

Το χειρότερο για μένα είναι αν καπνίζει κανείς δίπλα μου στην παραλία, ο καύσωνας και η καπνίλα με πνίγουν.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Σε αυτή την ηλικία και να έχουν πάθει ζημιά από το τσιγάρο αποκλείεται, σε κάθε περίπτωση αυτό που έχει προτεραιότητα είναι να μην το ξεκινήσεις.
Δεν ξέρω τι ζημιά μπορεί να έπαθαν,ή όχι,αλλά όντως είχα συμμαθητές στο λύκειο που την πρώτη ειδικά ώρα έβηχαν λόγω τσιγάρου ή μπάφου.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι ζημιά μπορεί να έπαθαν,ή όχι,αλλά όντως είχα συμμαθητές στο λύκειο που την πρώτη ειδικά ώρα έβηχαν λόγω τσιγάρου ή μπάφου.

Γι΄αυτό είπα όποιος δεν έχει καπνίσει να μην το ξεκινήσει καθόλου, από κει και πέρα αν το έχεις μάθει εξαρτάται από προσωπικές περιπτώσεις και μόνο, υπάρχουν και γιατροί για βοήθεια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top