Προγράμματα distance learning

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ ήθελα πολύ να ξεκινήσω ένα πιστοποιητικό για διδασκαλία business english μέσω distance learning αλλά περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί η κατάσταση γιατί θα μπορούσα να το κάνω και face to face τον Αύγουστο. Προς το παρόν με παρακίνησες με το μήνυμα σου να αρχίσω κι εγώ κάποια online courses στο edx :D
Καντο! Δεν παιρνεις πρεφα ποσο γρηγορα περναει η ωρα! Εχω παρει ενα προγραμμα που εχει 5 μαθηματα για να παρεις πιστοποιητικο. Εβγαλα τα 2 και ειμαι στο 3ο τωρα και πιστευω μεχρι αυριο βραδυ να τα εχω τελειωσει ολα. Θα ξεκινησω και αλλα μετα απο αυτα. Εχω βαλει στοχο να βρω δουλεια σε μια απο τις big 4 εταιριες consulting και με βολεψε παρα πολυ αυτη η κατασταση γιατι αλλιως δεν θα καθομουν να διαβασω. Επισης εχω μαθει αρκετα στο excel που δεν γνωριζα και ειναι παρα πολυ χρησιμα και για την δουλεια που κανω τωρα (πχ powerpivot).

Σημείωση συντονιστή: το παρόν μήνυμα προήλθε από το θέμα Προτάσεις για το ''μένουμε σπίτι''
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να σε πάρουν στις big 4. Ένα πτυχίο να έχεις και άνεση να δουλέψεις για ένα 300αρι κάποιο καιρό πάνω κάτω τα μόνα απαραίτητα προσόντα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να σε πάρουν στις big 4. Ένα πτυχίο να έχεις και άνεση να δουλέψεις για ένα 300αρι κάποιο καιρό πάνω κάτω τα μόνα απαραίτητα προσόντα.

(παριστάνω ότι δεν το είδα)

Με πτυχίο Finance, MBA και δεν πέρασα ούτε απέξω, στην Ελλάδα. Το ίδιο κι ο κολλητός μου με τα ίδια ακριβώς πτυχία. Εκτός από ένα ειδικό 8μηνο ή 12μηνο δε θυμάμαι θα σε γελάσω, που του το πηγαίνανε μήνα μήνα, σε μια απο αυτές (δεν θα πω ποια) όπου μετά έληξε η σύμβαση και του είπαν "θα σε εχουμε υποψη" και τον γείωσαν κανονικά.

Αντίθετα γνωστός μου από άσχετες σπουδές (κάτσε να σβήσω το τμήμα) και ατάκα "εγω δεν ξέρω από λογιστική, κάντε μου τις εργασίες εσείς", τον έχωσε η γκόμενά του και μπήκε αέρα πατέρα. (και πάλι δεν θα πω σε ποιά εταιρία, το μαθα κι εγω από κοινό φίλο)

Αν η κοπέλα μείνει εξωτερικό ίσως να τα καταφέρει. Ελλάδα μην τολμήσει, θα βλαστημήσει.


ΥΓ: Μεγάλο σχολείο λένε είναι εκεί μέσα. Μαθαίνεις. Μαθαίνεις αλλά πεθαίνεις για δίφραγκα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να σε πάρουν στις big 4. Ένα πτυχίο να έχεις και άνεση να δουλέψεις για ένα 300αρι κάποιο καιρό πάνω κάτω τα μόνα απαραίτητα προσόντα.
Γιατι νομιζω το αντιθετο; Εκανα 6 αιτησεις, οι 4 για executive assistant οι οποιες ειναι ουσιαστικα ευκολες θεσεις και δεν θελεις πολυ μυαλο για να ανταπεξελθεις στα καθηκοντα. Εφαγα ακυρο στην 1 αιτηση σημερα, ισως να ειμαι overqualified. Εχω κανει και αλλες 2 αιτησεις για consultant. Εχω πτυχιο απο πανεπιστημιο που ανηκει στο τοπ 20-30 παγκοσμιως και μεταπτυχιακο, δουλευω για πανεπιστημιο, εχω εμπειρια στον τομεα της ερευνας για 8-9 χρονια και διαχειριζομαι 5 φορες περισσοτερα projects απο οτι ο μεσος ορος, συν ασχολουμαι με τα οικονομικα του γκρουπ, επιβλεπω 5-7 ατομα ετησιως, διαχειριστηκα μια γραμμη για επειγοντα περιστατικα και επεκτεινα ενα μεγαλο database σε αλλα κεντρα στην υπολοιπη χωρα και στις ΗΠΑ, εχω 5-6 δημοσιευεις στο ονομα μου, κτλ κτλ. Το προβλημα μου ομως ειναι οτι εχω 0 μερες εμπειρια σε consulting. Θα φαω σιγουρα ακυρο, εκτος αν παρω μαθηματα και ισως να βρω και μια part time δουλεια σε σχετικη θεση. Αλλιως η αλλη εναλλακτικη ειναι να κανω αιτησεις ως internal στο πανεπιστημιο και στο νοσοκομειο που εργαζομαι σε κατι σχετικο με consulting & project management και μετα απο 1 χρονο ή 6μηνο να δοκιμασω παλι την τυχη μου. Ή πιο ευκολη λυση βεβαια ειναι γνωρισω κοσμο που δουλευει εκει και να με συστησουν. Δεν ειναι καθολου ευκολο να σε παρουν χωρις προυπηρεσια πιστευω. Εκτος αν μολις βγηκες απο πανεπιστημιο και μπεις σε προγραμμα που εχουν.

Τελος παντων, θα συνεχισω τις προσπαθειες και θα παρω και αλλα μαθηματα. Τωρα εχω παρει της PwC και εχω μπει στην talent list τους. Θα συνεχισω τα μαθηματα οσο ειμαστε σπιτι. Ισως κανω MBA αν δω οτι οι περιορισμοι ηρθαν για να μεινουν.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Γιατι νομιζω το αντιθετο; Εκανα 6 αιτησεις, οι 4 για executive assistant οι οποιες ειναι ουσιαστικα ευκολες θεσεις και δεν θελεις πολυ μυαλο για να ανταπεξελθεις στα καθηκοντα. Εφαγα ακυρο στην 1 αιτηση σημερα, ισως να ειμαι overqualified. Εχω κανει και αλλες 2 αιτησεις για consultant. Εχω πτυχιο απο πανεπιστημιο που ανηκει στο τοπ 20-30 παγκοσμιως και μεταπτυχιακο, δουλευω για πανεπιστημιο, εχω εμπειρια στον τομεα της ερευνας για 8-9 χρονια και διαχειριζομαι 5 φορες περισσοτερα projects απο οτι ο μεσος ορος, συν ασχολουμαι με τα οικονομικα του γκρουπ, επιβλεπω 5-7 ατομα ετησιως, διαχειριστηκα μια γραμμη για επειγοντα περιστατικα και επεκτεινα ενα μεγαλο database σε αλλα κεντρα στην υπολοιπη χωρα και στις ΗΠΑ, κτλ κτλ. Το προβλημα μου ομως ειναι οτι εχω 0 μερες εμπειρια σε consulting. Θα φαω σιγουρα ακυρο, εκτος αν παρω μαθηματα και ισως να βρω και μια part time δουλεια σε σχετικη θεση. Αλλιως η αλλη εναλλακτικη ειναι να κανω αιτησεις ως internal στο πανεπιστημιο και στο νοσοκομειο που εργαζομαι σε κατι σχετικο με consulting & project management και μετα απο 1 χρονο ή 6μηνο να δοκιμασω παλι την τυχη μου. Ή πιο ευκολη λυση βεβαια ειναι γνωρισω κοσμο που δουλευει εκει και να με συστησουν. Δεν ειναι καθολου ευκολο να σε παρουν χωρις προυπηρεσια πιστευω. Εκτος αν μολις βγηκες απο πανεπιστημιο και μπεις σε προγραμμα που εχουν.

Τελος παντων, θα συνεχισω τις προσπαθειες και θα παρω και αλλα μαθηματα. Τωρα εχω παρει της PwC και εχω μπει στην talent list τους. Θα συνεχισω τα μαθηματα οσο ειμαστε σπιτι. Ισως κανω MBA αν δω οτι οι περιορισμοι ηρθαν για να μεινουν.

Αν κάνεις ΜΒΑ και πάρεις οικονομική ειδίκευση δεν ξέρω μηπως σε βοηθήσει και κανένα certification (ACCA κοίταγα εγω ένα φεγγάρι, γιατί στους λογιστές μας αναγνωρίζουν 4 από τα δε θυμάμαι 11-12 μαθήματα της πιστοποίησης)
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά που ξέρω εγώ είναι εξίσου ένα ίδιο παράδειγμα με τον Valder, αλλά δεν ξέρω τον βαθμό του βύσματος (νομίζω απλά σαν reference λειτούργησε), ένα ακόμη που δεν είχε βύσμα. Επίσης, γενικά όπως γνωρίζω στις εταιρείες αυτές κάνουν build up μέσα, για αυτό και ψάχνουν και μικρούς άπειρους χωρίς οικονομικές απαιτήσεις.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αν κάνεις ΜΒΑ και πάρεις οικονομική ειδίκευση δεν ξέρω μηπως σε βοηθήσει και κανένα certification (ACCA κοίταγα εγω ένα φεγγάρι, γιατί στους λογιστές μας αναγνωρίζουν 4 από τα δε θυμάμαι 11-12 μαθήματα της πιστοποίησης)
Θα κοιταξω και για certification. Εχω απειρο χρονο τωρα για διαβασμα! Θα ψαξω να δω αν υπαρχει καποιο σχετικο για healthcare consulting γιατι πιστευω εκει ειμαι πιο κοντα στον τομεα μου. Η μια αιτηση που εκανα για consultant ειναι για διαφθορα. Ισως να εχω ελπιδες γιατι ζητουσανε εμπειρια με audits, ethics regulations και κατι αλλα τετοια. Τα εχω απλα ειναι σε διαφορετικο τομεα. Ελπιζω τουλαχιστον να με καλεσουν για συνεντευξη. Γενικα στην συγκεκριμενη θεση εχω ολα τα προσοντα που ζητανε και προυπηρεσια, απλα ειναι σε διαφορετικο τομεα. Ισως να προτιμησουν κατι διαφορετικο; Γνωριζω 2 ατομα σε μια απο τις 4. Με τον εναν εχω καλες σχεσεις αλλα δεν μπορει να με συστησει γιατι δουλευει για το branch πορτογαλιας. Μπορει να με συστησει εκει φανταζομαι. Με τον αλλο εχω τις χειροτερες σχεσεις και ο τυπος δουλευει στο τοροντο (εκει που θελω να παω) και αν μαθει οτι θελω να παω εκει ειμαι σιγουρη οτι θα κανει οτι περναει απο το χερι του να μη με προσλαβουν. Εχει και υψηλη θεση (manager και πρωην partner). Τον νευριασα παρα πολυ πριν 1 βδομαδα και με εσβησε απο παντου. Ημουν αγχωμενη, σε κατασταση πανικου λογω COVID και καποιων αλλων συγκυριων και εκανα μεγαλη πατατα. Ξερω οτι ο συγκεκριμενος εβαλε 2-3 ατομα μεσα ευκολα και μου ειπε οτι δεν χρειαζομαι ΜΒΑ οταν τον ειχα ρωτησει παλαιοτερα. Θα περιμενω να του φυγει ο θυμος, θα του στειλω και ενα χρονια πολλα στα γεννεθλια του τον Μαιο μαζι με καμια καρτα και ελπιζω να εχει ηρεμισει και να με βοηθησει. Αλλιως μολις ληξει ο περιορισμος μετακινησεων, θα πηγαινω καθε μερα για ποτο στο μπαρ που ειναι διπλα στα γραφεια της εταιριας να γνωρισω κοσμο.
Αυτά που ξέρω εγώ είναι εξίσου ένα ίδιο παράδειγμα με τον Valder, αλλά δεν ξέρω τον βαθμό του βύσματος (νομίζω απλά σαν reference λειτούργησε), ένα ακόμη που δεν είχε βύσμα. Επίσης, γενικά όπως γνωρίζω στις εταιρείες αυτές κάνουν build up μέσα, για αυτό και ψάχνουν και μικρούς άπειρους χωρίς οικονομικές απαιτήσεις.
Το προβλημα ομως ειναι οτι στο τοροντο το κοστος διαβιωσης ειναι παρα πολυ υψηλο. Ζητησα $60-65k για την executive assistant θεση. Δεν την βγαζεις αλλιως αν τα ενοικια ειναι $2k τον μηνα! Ισως επρεπε να ζητησω 50. Αλλα δεν θα μπορουσα να ζησω ανετα με τιποτα. Τα 24 θα εφευγαν στο ενοικιο, αλλα 7 σε φορους, και μενεις με 1580/μηνα. Τα 600 σου φευγουν για ρευμα, τηλ, ιντερνετ, κινητο, ασφαλεια αυτοκινητου και σου μενει μονο 1 χιλιαρικο για τροφιμα, βενζινη, ρουχα, διασκεδαση, ταξιδια, κτλ. Οριακα βγαινεις.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Θα κοιταξω και για certification. Εχω απειρο χρονο τωρα για διαβασμα! Θα ψαξω να δω αν υπαρχει καποιο σχετικο για healthcare consulting γιατι πιστευω εκει ειμαι πιο κοντα στον τομεα μου. Η μια αιτηση που εκανα για consultant ειναι για διαφθορα. Ισως να εχω ελπιδες γιατι ζητουσανε εμπειρια με audits, ethics regulations και κατι αλλα τετοια. Τα εχω απλα ειναι σε διαφορετικο τομεα. Ελπιζω τουλαχιστον να με καλεσουν για συνεντευξη. Γενικα στην συγκεκριμενη θεση εχω ολα τα προσοντα που ζητανε και προυπηρεσια, απλα ειναι σε διαφορετικο τομεα. Ισως να προτιμησουν κατι διαφορετικο; Γνωριζω 2 ατομα σε μια απο τις 4. Με τον εναν εχω καλες σχεσεις αλλα δεν μπορει να με συστησει γιατι δουλευει για το branch πορτογαλιας. Μπορει να με συστησει εκει φανταζομαι. Με τον αλλο εχω τις χειροτερες σχεσεις και ο τυπος δουλευει στο τοροντο (εκει που θελω να παω) και αν μαθει οτι θελω να παω εκει ειμαι σιγουρη οτι θα κανει οτι περναει απο το χερι του να μη με προσλαβουν. Εχει και υψηλη θεση (manager και πρωην partner). Τον νευριασα παρα πολυ πριν 1 βδομαδα και με εσβησε απο παντου. Ημουν αγχωμενη, σε κατασταση πανικου λογω COVID και καποιων αλλων συγκυριων και εκανα μεγαλη πατατα. Ξερω οτι ο συγκεκριμενος εβαλε 2-3 ατομα μεσα ευκολα και μου ειπε οτι δεν χρειαζομαι ΜΒΑ οταν τον ειχα ρωτησει παλαιοτερα. Θα περιμενω να του φυγει ο θυμος, θα του στειλω και ενα χρονια πολλα στα γεννεθλια του τον Μαιο μαζι με καμια καρτα και ελπιζω να εχει ηρεμισει και να με βοηθησει. Αλλιως μολις ληξει ο περιορισμος μετακινησεων, θα πηγαινω καθε μερα για ποτο στο μπαρ που ειναι διπλα στα γραφεια της εταιριας να γνωρισω κοσμο.

Α δεν είμαι ο μόνος που έχω χάσει ανθρώπους για ρεφρενς έτσι δηλαδή*... Θενκς ρε συ, μπορώ να κοιμηθώ λίγο πιο ήσυχα απόψε.

*Εχω καταφέρει να εκνευρίσω ονόματα βαρβάτα. Ψηλά, πολύ πολύ ψηλά. Απο μαλακία μου. Και με διέγραψαν. Θα μπορούσα να είμαι εξωτερικό και να μαι αστέρι τώρα. Η νευρικότητα πληρώνεται, το ξέρω κι εγω. Δεν μπορώ να σου πω τι θα κάνεις, εγω δεν έχω μουτρα πάντως να παω να το μαζέψω και δε νομίζω ότι έχω και κέφι ίσως πλέον.

Ότι κι αν κάνεις, από την καρδιά μου σου εύχομαι να πετύχεις σε όλα.:)
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
@Valder Δεν εισαι ο μονος σιγουρα. Εχω κανει πολλα χοντρα και παντα ανοιγω το στομα μου πριν σκεφτω και τα λεω και χυμα. Αν εχω πολλα νευρα σταζω χολη. Δεν θελω ομως να ειμαι μαλωμενη οποτε θα επιδιωξω να επικοινωνησω αλλη μια φορα μαζι του για να ζητησω συγγνωμη. Του ζητησα ηδη αλλα δεν την δεχτηκε, οποτε θα περιμενω να ηρεμισει. Υποψιαζομαι οτι ο ηλιθιος ο φιλος του που τον εκανε να αγορασει κατι edible weed αηδιες, τον εκαναν να φερθει ετσι. Εφαγε ενα μικροσκοπικο κομματι οταν τα πηρε, ημουν και εγω παρουσα, αλλα ειπε οτι δεν ενιωσε διαφορα και υποψιαζομαι οτι θα τα εφαγε ολα μαζι την επομενη μερα και θα του την βαρεσε. Δεν γινεται να εισαι την μια μερα ενταξει και μεσα σε 24 ωρες να λες ασυναρτησιες. Νευριασα και του τα εχωσα και νευριασε και αυτος και εγινε χαμος. Δεν εχουμε μιλησει εδω και 6 μερες παρολο που μιλουσαμε σχεδον καθημερινα πριν. Γενικα τοσο χαλια δεν τα εχω κανει με αλλους.

Στην χειροτερη, θα ζητησω συστατικη επιστολη απο εναν θειο μου που ειναι CEO σε τεραστιο κρατικο οργανισμο στο εξωτερικο και συναναστρεφεται συνεχεια με πρωθυπουργους και πολιτικους. Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε βυσμα, αλλα αυτη τη φορα θα το κανω. Λογικα θα συναναστρεφεται με consultants οποτε ισως με βοηθησει.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,487 μηνύματα.
Ξερει κανενας αν αξίζει το elearning του εκπα ή το workearly?

Σκεφτόμουν να παρακολουθήσω κατι απο coursera επίσης, ενδεχομένως κάποιο specialization σε Healthcare, biomedical data analysis και machine learning/νευρωνικα

Έχετε εμπειρία σε κάποιο απο τα 3 και ειδικά σε κάποιο από τα 2 πρωτα τα ελληνικα;
 

Guest 220514

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρακολουθώ ένα του εκπα τώρα και έχω να πω ότι για τα λεφτα που δίνω είναι λίγο τρας η όλη εμπειρία. Η πλατφόρμα είναι απαρχαιωμένη και πολύ βαρετή στην πλοήγηση, ενώ ορισμένες φορές αποδεικνύεται και τελείως δυσλειτουργική. Το εκπαιδευτικό υλικό φαίνεται πολύ πρόχειρο και είναι σαν να το ξεπετάξαν σε κάτι δευτερόλεπτα. Οι καθηγητές θεωρητικά ενδιαφέρονται και είναι στην διάθεση σου για ο,τι θέμα έχεις αλλά πιο γρήγορα παίρνεις απάντηση από το γκουγκλ.
Ένα θετικό είναι ότι μερικά προγράμματα περιλαμβάνουν capstone project, αλλά αναμένω να δω αυτό πως είναι.
Πάντως εν συνόλω για τα ίδια λεφτά νομίζω μπορείς να βρεις και καλύτερα στολίδια για το βιογραφικό…

βέβαια τα παραπάνω αφορούν μόνο σ´ενα πρόγραμμα του εκπα αλλά θεωρώ ότι προϊδεάζουν και για τα υπόλοιπα
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,487 μηνύματα.
Παρακολουθώ ένα του εκπα τώρα και έχω να πω ότι για τα λεφτα που δίνω είναι λίγο τρας η όλη εμπειρία. Η πλατφόρμα είναι απαρχαιωμένη και πολύ βαρετή στην πλοήγηση, ενώ ορισμένες φορές αποδεικνύεται και τελείως δυσλειτουργική. Το εκπαιδευτικό υλικό φαίνεται πολύ πρόχειρο και είναι σαν να το ξεπετάξαν σε κάτι δευτερόλεπτα. Οι καθηγητές θεωρητικά ενδιαφέρονται και είναι στην διάθεση σου για ο,τι θέμα έχεις αλλά πιο γρήγορα παίρνεις απάντηση από το γκουγκλ.
Ένα θετικό είναι ότι μερικά προγράμματα περιλαμβάνουν capstone project, αλλά αναμένω να δω αυτό πως είναι.
Πάντως εν συνόλω για τα ίδια λεφτά νομίζω μπορείς να βρεις και καλύτερα στολίδια για το βιογραφικό…

βέβαια τα παραπάνω αφορούν μόνο σ´ενα πρόγραμμα του εκπα αλλά θεωρώ ότι προϊδεάζουν και για τα υπόλοιπα
Σαν περιεχόμενο τα μαθήματα δηλαδή τι έχουν, δεν αξίζει αυτα που μαθαινεις; Οταν λες πρόχειρα;

Ποιο πρόγραμμα κανεις, πάνω σε τι;

Άλλες πλατφόρμες να αξιζουν εννοεις udemy, coursera?
 

Guest 220514

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σαν περιεχόμενο τα μαθήματα δηλαδή τι έχουν, δεν αξίζει αυτα που μαθαινεις; Οταν λες πρόχειρα;

Ποιο πρόγραμμα κανεις, πάνω σε τι;

Άλλες πλατφόρμες να αξιζουν εννοεις udemy, coursera?
Χελλλοο
Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη για το πρόγραμμα, μιας και έχω παρακολουθήσει μόλις δυο μαθήματα από τα 8 αλλά ως τώρα δεν αξίζει τα λεφτα του
Λοιπόν αυτ που κάνω εγώ είναι πάνω στο business analytics. Μαθαίνω αρκετά εξειδικευμένα πραγματακια αλλά μέχρι στιγμης οχι τίποτα που δεν εχω βρει και δωρεάν στο διαδίκτυο. σε γενικές γραμμές το περιεχόμενο είναι ελλιπές και σχετικά όχι τόσο ποιοτικό και επικαιροποιημένο. Για παράδειγμα, σε ένα μαθημα κάναμε εξελ και ο καθηγητής χρησιμοποιούσε μια απαρχαιωμένη έκδοση του για να διδάξει συναρτήσεις που δεν χρησιμοποιούνται σήμερα η έχουν αντικατασταθεί από άλλες κλπ
Σχετικά με το e-learning ειδικότερα, στην αρχή κάθε μαθήματος σου στέλνουν ένα pdf που καλύπτει όλη την ύλη και από εκεί και έπειτα αναρτώνται κάθε εβδομάδα πρόσθετο υλικό και ασκήσεις για κάθε διδακτική ενότητα που πρέπει να συμπληρώσεις. Η πλατφόρμα έχει ενα αρχαίο design και αρκετά links δεν συχνα δεν λειτουργούν καν.
Επιπλέον, ο, τι έχω μελετήσει εγώ ως τώρα είναι υπό τη μορφή κειμένου. Το υλικό είναι λίγο ανοργάνωτο και τσαπατσούλικο σαν να έκαναν κοπι πειστ από το Βικιπαίδεια ένα πραγμα και δεν θυμίζει ακαδημαϊκό επίπεδο για εκπα. Δεν υπάρχει κάποιο βιντεάκι η μινι διάλεξη, κάποια διαδραστική άσκηση, κάτι τέλος πάντων που θα έκανε την όλη εμπειρία λίγο πιο ευχάριστη… οι καθηγητές επισης εκπέμπουν τόσο αρνητικά βαιμπς που δεν τολμαω να τους πλησιάσω.
Για τα υπόλοιπα που ρωτας, ναι έχω καλυτερες εμπειριες από αλλά μέσα. Για το analytics συγκεκριμένα, εμένα μου αρέσει το datacamp, είναι περισσότερο εκσυγχρονισμένη και interactive πλατφόρμα απ τις άλλες, παρέχει πολλά courses, πληρωνεις μεν μια συνδρομή αλλά τα αξίζει τα λεφτά του θεωρώ. Επίσης η γνώση είναι πιο εκλαϊκευμένη και προσιτή.
Από το coursera έχω παρακολουθήσει μερικά μαθήματα, κάποια ήταν οκ καποια όχι τόσο οκ, γενικά είναι πολλοί οι φορείς και τα πανεπιστήμια εκεί οπότε η ποιότητα εξαρτάται από το εκάστοτε πρόγραμμα.συνηθως παρέχει εκτός από έντυπο υλικό και βιντεάκια και διαδραστικές ασκήσεις
Για το udemy δεν έχω άποψη και με απωθεί πολύ βασικα αυτό που κάνουν με τις εκπτώσεις συνέχεια
είναι στυλ coursera και υπάρχει επίσης μεγάλη προσφορά όποτε θέλει ψάξιμο…
Βέβαια του εκπα είναι επιμορφωτικο προγράμμα-σεμινάριο πανεπιστημίου και περιεχει αυστηρότερα deadlines και βαθμολόγηση, ενώ τα courses και λοιπά πιστοποιητικά είναι πιο flexible και δεν μπορείς να αποτύχεις κάπως.

πάνω κάτω όλα αξίζουν για την έξτρα πιστοποίηση αλλά αν η μάθηση είναι αυτο σκοπός πρώτα κοίταξε τι μπορεισ να βρεις δωρεάν στο διαδίκτυο
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,487 μηνύματα.
Χελλλοο
Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη για το πρόγραμμα, μιας και έχω παρακολουθήσει μόλις δυο μαθήματα από τα 8 αλλά ως τώρα δεν αξίζει τα λεφτα του
Λοιπόν αυτ που κάνω εγώ είναι πάνω στο business analytics. Μαθαίνω αρκετά εξειδικευμένα πραγματακια αλλά μέχρι στιγμης οχι τίποτα που δεν εχω βρει και δωρεάν στο διαδίκτυο. σε γενικές γραμμές το περιεχόμενο είναι ελλιπές και σχετικά όχι τόσο ποιοτικό και επικαιροποιημένο. Για παράδειγμα, σε ένα μαθημα κάναμε εξελ και ο καθηγητής χρησιμοποιούσε μια απαρχαιωμένη έκδοση του για να διδάξει συναρτήσεις που δεν χρησιμοποιούνται σήμερα η έχουν αντικατασταθεί από άλλες κλπ
Σχετικά με το e-learning ειδικότερα, στην αρχή κάθε μαθήματος σου στέλνουν ένα pdf που καλύπτει όλη την ύλη και από εκεί και έπειτα αναρτώνται κάθε εβδομάδα πρόσθετο υλικό και ασκήσεις για κάθε διδακτική ενότητα που πρέπει να συμπληρώσεις. Η πλατφόρμα έχει ενα αρχαίο design και αρκετά links δεν συχνα δεν λειτουργούν καν.
Επιπλέον, ο, τι έχω μελετήσει εγώ ως τώρα είναι υπό τη μορφή κειμένου. Το υλικό είναι λίγο ανοργάνωτο και τσαπατσούλικο σαν να έκαναν κοπι πειστ από το Βικιπαίδεια ένα πραγμα και δεν θυμίζει ακαδημαϊκό επίπεδο για εκπα. Δεν υπάρχει κάποιο βιντεάκι η μινι διάλεξη, κάποια διαδραστική άσκηση, κάτι τέλος πάντων που θα έκανε την όλη εμπειρία λίγο πιο ευχάριστη… οι καθηγητές επισης εκπέμπουν τόσο αρνητικά βαιμπς που δεν τολμαω να τους πλησιάσω.
Για τα υπόλοιπα που ρωτας, ναι έχω καλυτερες εμπειριες από αλλά μέσα. Για το analytics συγκεκριμένα, εμένα μου αρέσει το datacamp, είναι περισσότερο εκσυγχρονισμένη και interactive πλατφόρμα απ τις άλλες, παρέχει πολλά courses, πληρωνεις μεν μια συνδρομή αλλά τα αξίζει τα λεφτά του θεωρώ. Επίσης η γνώση είναι πιο εκλαϊκευμένη και προσιτή.
Από το coursera έχω παρακολουθήσει μερικά μαθήματα, κάποια ήταν οκ καποια όχι τόσο οκ, γενικά είναι πολλοί οι φορείς και τα πανεπιστήμια εκεί οπότε η ποιότητα εξαρτάται από το εκάστοτε πρόγραμμα.συνηθως παρέχει εκτός από έντυπο υλικό και βιντεάκια και διαδραστικές ασκήσεις
Για το udemy δεν έχω άποψη και με απωθεί πολύ βασικα αυτό που κάνουν με τις εκπτώσεις συνέχεια
είναι στυλ coursera και υπάρχει επίσης μεγάλη προσφορά όποτε θέλει ψάξιμο…
Βέβαια του εκπα είναι επιμορφωτικο προγράμμα-σεμινάριο πανεπιστημίου και περιεχει αυστηρότερα deadlines και βαθμολόγηση, ενώ τα courses και λοιπά πιστοποιητικά είναι πιο flexible και δεν μπορείς να αποτύχεις κάπως.

πάνω κάτω όλα αξίζουν για την έξτρα πιστοποίηση αλλά αν η μάθηση είναι αυτο σκοπός πρώτα κοίταξε τι μπορεισ να βρεις δωρεάν στο διαδίκτυο
οπότε λες δεν αξιζει τα 300-400€ που κοστιζει στο εκπα το προγραμμα, μετριο..
Μηπως τυχον από workearly εχεις καθολου εικονα; ειτε εσυ ειτε απο γνωστους σου;
 

Guest 220514

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χμμ ναι θα ελεγα είναι μέτριο προς κακο ποιοτικά σαν σεμινάριο. Τα ήξερα αυτά βασικα πριν το ξεκινήσω. Περισσότερο με έπεισε μια φιλη που μου είπε είχε περισσοτερα interviews με το σεμινάριο και δεν ήθελα να παρακολουθήσω κάτι ξενόγλωσσο so…

Για το workearly δεν έχω εικόνα, αλλά βλέπω πρόκειται για startup και δεν βρίσκω πολλα reviews όποτε αυτό μου φαίνεται λίγο 🚩
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,487 μηνύματα.
Χμμ ναι θα ελεγα είναι μέτριο προς κακο ποιοτικά σαν σεμινάριο. Τα ήξερα αυτά βασικα πριν το ξεκινήσω. Περισσότερο με έπεισε μια φιλη που μου είπε είχε περισσοτερα interviews με το σεμινάριο και δεν ήθελα να παρακολουθήσω κάτι ξενόγλωσσο so…

Για το workearly δεν έχω εικόνα, αλλά βλέπω πρόκειται για startup και δεν βρίσκω πολλα reviews όποτε αυτό μου φαίνεται λίγο 🚩
εγω δεν εχω θεμα με το ξενογλωσσο γιαυτο σκεφτομαι σοβαρα το coursera
ελεγα για εκπα λογω πανεπιστημιου αλλά αν δεν αξιζει και τοσο σαν περιεχομενο και οργανωση δεδομενου οτι κοστιζει τοσο, εχω αμφιβολιες πλεον

για workearly οταν το πρωτοδιαβασα οτι υπαρχει, μου κεντρισε το ενδιαφερον
ωστοσο οσο το ψαχνω τοσο κατι δεν μου κολλαει σα να μπαζει απο καπου
στο insomnia αν δεις λενε οτι μεσα τα βιντεο που παρεχουν σαν διδασκαλια ειναι ετοιμο υλικο απο Udemy παρμενα και σου πετανε και μερικα προχειρα pdf και αυτο ειναι, βεβαια δεν ξερω κατα ποσο ισχυει οντως (γιατι μεσω email με διαβεβαιωνουν για το αντιθετο οτι δεν ειναι ετσι και οτι ειναι λασπη λογω ανταγωνισμου), ομως ολα αυτα σε φρεναρουν λιγο απο το να δωσεις τοσα λεφτα σε κατι αμφιβολο. Απο ελληνικα courses ημουν μεταξυ εκπα και workearly αλλά πλεον σκεφτομαι σοβαρα να επιλεξω κατευθειαν μονο coursera εν ολιγοις λογω αξιοπιστιας σε αυτα που διαβαζω.
 

Guest 220514

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χμμ ναι είναι ίσως πιο σειφ επιλογή συγκριτικά. Πάντως, ο τι και να επιλεξεις φρόντισε να κοιτας τα refund policies στην χειρότερη να μπορείς να υπαναχωρήσεις και να πάρεις τα χρήματα σου πίσω...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Για τα υπόλοιπα που ρωτας, ναι έχω καλυτερες εμπειριες από αλλά μέσα. Για το analytics συγκεκριμένα, εμένα μου αρέσει το datacamp, είναι περισσότερο εκσυγχρονισμένη και interactive πλατφόρμα απ τις άλλες, παρέχει πολλά courses, πληρωνεις μεν μια συνδρομή αλλά τα αξίζει τα λεφτά του θεωρώ. Επίσης η γνώση είναι πιο εκλαϊκευμένη και προσιτή.

Από το coursera έχω παρακολουθήσει μερικά μαθήματα, κάποια ήταν οκ καποια όχι τόσο οκ, γενικά είναι πολλοί οι φορείς και τα πανεπιστήμια εκεί οπότε η ποιότητα εξαρτάται από το εκάστοτε πρόγραμμα.συνηθως παρέχει εκτός από έντυπο υλικό και βιντεάκια και διαδραστικές ασκήσεις
Για το udemy δεν έχω άποψη και με απωθεί πολύ βασικα αυτό που κάνουν με τις εκπτώσεις συνέχεια
είναι στυλ coursera και υπάρχει επίσης μεγάλη προσφορά όποτε θέλει ψάξιμο…
Βέβαια του εκπα είναι επιμορφωτικο προγράμμα-σεμινάριο πανεπιστημίου και περιεχει αυστηρότερα deadlines και βαθμολόγηση, ενώ τα courses και λοιπά πιστοποιητικά είναι πιο flexible και δεν μπορείς να αποτύχεις κάπως.

πάνω κάτω όλα αξίζουν για την έξτρα πιστοποίηση αλλά αν η μάθηση είναι αυτο σκοπός πρώτα κοίταξε τι μπορεισ να βρεις δωρεάν στο διαδίκτυο

Επειδή ασχολούμαι και εγώ με την coursera, συμφωνώ σε όσα λες. Γενικά είμαι ικανοποιημένος αλλά ίσως επειδή ασχολούμαι με πιο mathematical-oriented μαθήματα: περισσότερα αρνητικά άδικα σχόλια και χαμηλή συμμετοχή επειδή οι περισσότεροι θέλουν λύσεις έτοιμες, αν κρίνω από αυτά που διαβάζω στις συζητήσεις του φόρουμ του κάθε μαθήματος. Κάποια πανεπιστήμια μπορεί να μην παρέχουν ποιοτικά μαθήματα αλλά πολλές φορές μέσα από μια πρώτη εικόνα, δεν βγάζεις συμπέρασμα. Κάτι τέτοιο έπαθα με το Πανεπιστήμιο της Μινεσότα όπου πλέον νιώθω υπεράνω προσδοκιών ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα.

Kάτι που με νευριάζει είναι ότι αρκετοί αναφέρουν ότι πιθανόν κάποιο ερώτημα σε διαγώνισμα να είναι λάθος ή να μην δέχεται σωστή απάντηση ενώ δεν ισχύει και έτσι αμαυρώνουν την εικόνα του μαθήματος. Το έχω δει πολλές φορές να συμβαίνει.

Θεωρώ ότι αν κάποιος δεν έχει καλό Πανεπιστημιακό υπόβαθρο δεν θα μπορέσει να ανταποκριθεί εύκολα στις απαιτήσεις των μαθημάτων. Σε κάποια μαθήματα/κατευθύνσεις που έχω ολοκληρώσει διαπίστωσα ότι οι σημειώσεις είναι οι ίδιες με το συμβατικό εξαμηνιαίο μάθημα. Κανένα μάθημα δεν είναι για αρχάριο άσχετα τι προτείνεται από την πλατφόρμα. Αυτό φαίνεται ότι πολλά πράγματα διδάσκονται ως "περιληπτική" μορφή καθώς ο καθηγητής δίνει μεγαλύτερη έμφαση στην ανάπτυξη της δεξιότητας.

Προσωπικά επιλέγω μαθήματα με βάση τα εξής στοιχεία:
  • σύγχρονη διαδραστική πλατφόρμα
  • αποφυγή ανάγνωσης διαφανιών ή μόνο αυτή η μέθοδος
  • μαθήματα που έχουν καλό promo ακόμη και στο facebook (π.χ. Πανεπιστήμιο Illinois at Urbana-Champaign, John-Hopkins University, Columbia University)
  • μαθήματα που απλά ενισχύουν το υπάρχον υπόβαθρο: δεν θέλω να ανοίξω μέτωπα με άγνωστα αντικείμενα
  • μαθήματα χωρίς μαζική (αρνητική) συμμετοχή
Η επικαιροποίηση για κάποιες επιστήμες είναι μια σχετική άποψη. Συνήθως οι διάφορες μοντέρνες κατευθύνσεις δεν είναι σωστά σχεδιασμένες και δεν ξέρω αν όντως αναπτύσσουν την δεξιότητα καθώς ο μοντερνισμός δεν είναι πάντα επαγγελματικά ή ακαδημαϊκά δοκιμασμένος.

ΥΓ. Αποφεύγω να επιλέγω μαθήματα ή κατευθύνσεις που οι ακαδημαϊκοί συντονιστές είναι υπάλληλοι της Google ή γενικά εταιριών.

Τα Πανεπιστήμια που παρέχουν δύσκολα προγράμματα σπουδών σύντομης εκπαίδευσης (bootcamps) είναι κυρίως το John-Hopkins, Imperial University και Columbia University.

Προσωπικά έκανα ένα Bootcamp (ταχύρυθμη εκπαίδευση) Μαθηματικής Στατιστικής για την Επιστήμη Δεδομένων και νιώθω...άλλος άνθρωπος με βάση αυτά που έμαθα τόσα χρόνια στο συμβατικό Πανεπιστήμιο, πολλά εξ' αυτών με λάθος τρόπο και με πολλές πεταμένες ώρες (λόγω καταλήψεων, ανωριμότητας, κούρασης, ακατάλληλου καθηγητή κτλ). :) Εννοείται ότι για πολλά quizzes αναγκάστηκα μέχρι και σε ερευνητικές δημοσιεύσεις Στατιστικής ή Γραμμικής Άλγεβρας να κοιτάξω για να βρω την απάντηση μετά από κάποιες μαθηματικές πράξεις. Άξιζε τον κόπο και τον χρόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 220514

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά έκανα ένα Bootcamp (ταχύρυθμη εκπαίδευση) Μαθηματικής Στατιστικής για την Επιστήμη Δεδομένων και νιώθω...άλλος άνθρωπος με βάση αυτά που έμαθα τόσα χρόνια στο συμβατικό Πανεπιστήμιο, πολλά εξ' αυτών με λάθος τρόπο και με πολλές πεταμένες ώρες (λόγω καταλήψεων, ανωριμότητας, κούρασης, ακατάλληλου καθηγητή κτλ). :) Εννοείται ότι για πολλά quizzes αναγκάστηκα μέχρι και σε ερευνητικές δημοσιεύσεις Στατιστικής ή Γραμμικής Άλγεβρας να κοιτάξω για να βρω την απάντηση μετά από κάποιες μαθηματικές πράξεις. Άξιζε τον κόπο και τον χρόνο.
[/QUOTE]

Αααα τι ωραία! Θα με ενδιέφερε κι εμένα να κάνω κάτι τέτοιο, γιατί προς το παρόν μαθαίνω τα μαθηματικά που μου χρειάζονται λίγο μπακαλιστικα κααααι βασικά κρατάω μόνο ό,τι μου είναι πρακτικό και νιώθω λίγο μειονεκτικά...
Απλά, κλαίω όποτε έχω να κάνω μαθηματικά.
Αν βρεις κάτι για αρχάριους enlighten me αλλά εδώ που τα λέμε τι θα με κάνουν τα courses εγώ ιδιαίτερα χρειάζομαι :'(
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Αααα τι ωραία! Θα με ενδιέφερε κι εμένα να κάνω κάτι τέτοιο, γιατί προς το παρόν μαθαίνω τα μαθηματικά που μου χρειάζονται λίγο μπακαλιστικα κααααι βασικά κρατάω μόνο ό,τι μου είναι πρακτικό και νιώθω λίγο μειονεκτικά...
Απλά, κλαίω όποτε έχω να κάνω μαθηματικά.
Αν βρεις κάτι για αρχάριους enlighten me αλλά εδώ που τα λέμε τι θα με κάνουν τα courses εγώ ιδιαίτερα χρειάζομαι :'(

Θα μπορούσες να κοιτάξεις τις κατευθύνσεις της Οικονομικής Σχολής Gies από το Πανεπιστήμιο του Illinois at Urbana Champaign. To κάθε αμερικάνικο Πανεπιστήμιο συνήθως προμοτάρει την αντίστοιχει κατεύθυνση σε δική του ιστοσελίδα με αναφορά στην coursera για περαιτέρω συμμετοχή. Για παράδειγμα,


Κάνε αναζήτηση με βάση το κάθε αμερικάνικο Πανεπιστήμιο που υποστηρίζει η coursera ώστε να δεις τι είναι κοντά στο αντικείμενό σου. Για να μάθεις μαθηματικά ή τελοσπάντων να τα φρεσκάρεις πάρε κάποιο μάθημα Λογισμού, από το Πανεπιστήμιο Colorado Boulder. Εκτός από τον κλάδο του Machine Learning και του Finance που απαιτεί γερά μαθηματικά, τα άλλα μαθήματα δεν είναι και τόσο δύσκολα.

Τα καλά Πανεπιστήμια συνήθως παρέχουν εξεζητημένες κατευθύνσεις ή απαιτητικά μαθήματα γιατί απευθύνονται κυρίως σε επαγγελματίες στελέχη. Όσο καλό είναι το Πανεπιστήμιο στις διεθνείς κατατάξεις τόσο ανεβαίνει και η δυσκολία των θεμάτων καθώς μέσα από αυτές τις πλατφόρμες διαφημίζονται. Για παράδειγμα το Τμήμα Δημόσιας Υγείας της Ιατρικής Σχολής Bloomberg του Πανεπ.John-Hopkins είναι τοπ παγκοσμίως σε θέματα βιοστατιστικής και ανάλυσης (βιο)-ιατρικών δεδομένων και των μαθηματικών που σχετίζονται με την επιστήμη δεδομένων, βιοπληροφορική, νευροπληροφορική κτλ. Αυτό σημαίνει ότι σε μαθηματικά και προγραμματισμό απαιτούν καλό υπόβαθρο.

Δεν είναι μαθήματα εισαγωγικού χαρακτήρα με τον αργό ρυθμό διδασκαλίας του Πανεπιστημίου αλλά μαθήματα ενίσχυση ή αλλαγής επαγγελματικής καριέρας όπως συνηθίζεται στον δυτικό κόσμο σε κάθε ηλικία. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να ξεκινάνε από μια εισαγωγή αλλά το επίπεδο ανεβαίνει απότομα και συνήθως τις λεπτομέριες τις αναφέρουν με ειδικές σημειώσεις ή επιπλέον links για τον ενδιαφερόμενο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top