Πρόβλημα μετά την λύση μισθωτηρίου

katia_krk

Νεοφερμένος

Η katia_krk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα και ελπίζω να με βοηθήσετε!! Είχα ενοικιασει ένα διαμέρισμα το οποίο ήταν πλήρως επιπλωμένο. Χρειάστηκε να φύγω από ρο σπίτι (για προσωπικούς λόγους) και έκανα λύση. Φεύγοντας η κυρία που είχε το σπίτι μου είπε ότι μια κουρτίνα είχε σκιστεί όπως και ένα χαλάκι. Εγώ της είπα ότι μπορώ να πάω να της πάρω κουρτίνες και χαλάκι και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και θα το αντικαταστήσει η ίδια. Λίγες μέρες αφού έγινε η λύση μίσθωσης μου στέλνει μήνυμα λέγοντας μου ότι αν δεν της δώσω 200€ θα με πάει δικαστικώς. Η ερώτηση μου είναι η εξής: από την στιγμή που στο μισθωτήριο δεν υπήρχε κουβέντα για έπιπλα,δεν υπάρχει καμία λίστα που να έχω δει με έπιπλα ούτε χάλια ούτε κουρτίνες, μπορεί όντως να με πάει δικαστικώς; τι μπορώ να κανω;
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Τα 200€ για κάτι ψωροκουρτίνες και ένα χαλάκι; :confused:
Μήπως είχε να κάνει με καμιά εγγύηση; Αλλά την εγγύηση τη δίνεις εξαρχής.
Καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος από τους δικηγόρους του φόρουμ αν ξέρουν κάτι παραπάνω.
@Lasher άμα ξέρεις τίποτα για αυτά τα θέματα.
Μήπως έκανες λύση πριν τον συμφωνημένο χρόνο του συμβολαίου και για αυτό προσπαθεί η κυρά να πάρει λεφτά και το κυνηγάει, και όχι για τα έπιπλα;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα και ελπίζω να με βοηθήσετε!! Είχα ενοικιασει ένα διαμέρισμα το οποίο ήταν πλήρως επιπλωμένο. Χρειάστηκε να φύγω από ρο σπίτι (για προσωπικούς λόγους) και έκανα λύση. Φεύγοντας η κυρία που είχε το σπίτι μου είπε ότι μια κουρτίνα είχε σκιστεί όπως και ένα χαλάκι. Εγώ της είπα ότι μπορώ να πάω να της πάρω κουρτίνες και χαλάκι και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και θα το αντικαταστήσει η ίδια. Λίγες μέρες αφού έγινε η λύση μίσθωσης μου στέλνει μήνυμα λέγοντας μου ότι αν δεν της δώσω 200€ θα με πάει δικαστικώς. Η ερώτηση μου είναι η εξής: από την στιγμή που στο μισθωτήριο δεν υπήρχε κουβέντα για έπιπλα,δεν υπάρχει καμία λίστα που να έχω δει με έπιπλα ούτε χάλια ούτε κουρτίνες, μπορεί όντως να με πάει δικαστικώς; τι μπορώ να κανω;
αν στο συμβολαιο δεν αναφερεται τιποτα για επιπλα τοτε οχι δεν μπορει να σου κανει τιποτα για τα επιπλα
Ωστοσο αυτο που μαλλον εννοει και μπορει να κανει δεν ειναι για τα επιπλα, αλλά για τη ληξη του μισθωτηριου συμβολαιου νωριτερα επειδη κανονικα ειναι για 3 χρονια ασχετως του αν αναγραφει συντομοτερο διαστημα πανω. Αν το θελει και το κυνηγησει, μονο και μονο σαν αντιποινα επειδη τσιτωθηκε για τα 200€ για να σε φοβεριξει, θα μπορουσε να διεκδικησει τα ενοικια εως και τα 3 χρονια. Καλυτερα να τα βρεις μαζι της και να στα κρατησει απο την εγγυηση, αλλιως συμβουλεψου δικηγορο αμεσα
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.
Δε μπορει να της κανει τίποτα πρακτικά αναφορικά με τα μισθώματα ως την τριετία εκτός αν θέλει να κατσει να το βλέπει άδειο ως την τριετία. Πρέπει να αποδειξει οτι δεν το νοικιασε σε άλλον για το διάστημα από την ωρα που έφυγε η κοπέλα μέχρι τη λήξη της τριετίας.

Δεν μπορει δηλαδη ΚΑΙ να της παρει τα υπόλοιπα ενοικια, όσα μενουν εστω, αλλα ΚΑΙ να το νοικιασει σε επόμενο ενοικιαστή αυριο πρωί.

Και δικαστικα να την παει, γνωρίζουμε πως θα πάει όλο αυτό χρονικά, τραβάει.


Αν η εγγύηση σου επεστράφη, έδωσες τα κλειδιά και έκανες και λύση στην ΑΑΔΕ, τέλος.


Το χαλάκι και η κουρτίνα

α) ούτε κομμάτι του ακινήτου είναι (πχ πόρτα, παράθυρο) ώστε να αποτελούν μέρος του και να έκανε η κοπέλα ζημιά (δηλαδή ΟΥΤΕ απο την εγγύηση θεωρητικά μπορεί να κρατήσει μέρος)

β) ούτε μπορει να ξέρει κανείς το χαλάκι και η κουρτίνα (άνευ μνείας στο αρχικό μισθωτήριο πχ) ως κινητό πράγμα δεν ειναι της κοπέλας και να τα σκισε η ίδια οπως θεωρούσε σωστό.

Εγω στη θέση σου ΔΕΝ θα ξανασυζητούσα τίποτα στο τηλέφωνο και πριν κλείσω την κλήση, θα ζητούσα (για να την εχω στο χέρι) να μου στειλει γραπτως το αίτημά της για τα 200 ευρώ ΚΑΙ την αιτιολογία οτι προκειται για χαλάκι και κουρτίνα,

....και ΑΦΟΥ θα λάμβανα αυτη ή οποιαδήποτε γραπτή επικοινωνία, απειλή οτιδήποτε (ακομα και το μηνυμα που σου στειλε, δεν το σβήνεις), θα τα κρατούσα σε αρχείο προληπτικά και θα έκοβα καθε επικοινωνια μαζι της.

Γιατι αν πας και της δώσεις τα 200 σημερα, αυριο μπορει να πει "α ξερεις ειδα και σπασμενο καπακι λεκάνης, δώσμου αλλα 200 μη σε πάω στα δικαστηρια". Να σε αρμέγει επειδη εισαι μικρή και θα φοβηθείς.

Θα παει να βαλει δικηγορο που θα θελει αμοιβή, εξοδα παράστασης, παράβολα κλπ, για 200 ευρώ, κι ενα κωλόχαλο και μια κουρτίνα;

Ας σε πάει, αν ειναι ετσι ακριβώς όπως τα λες, θα γινει ο περίγελος της Ελλάδας.


ΥΓ: Μιλάω ΜΟΝΟ ως ιδιοκτήτης ακινήτων από την όποια εμπειρία μου. Επιφυλάσσομαι εαν εχω πει τυχόν κατι λάθος να αποδεχτώ πολύ ευχαρίστως διορθώσεις απ' όσους διαβάζουν. ΔΕΝ είμαι ομως δικηγόρος. Κρατήστε επιφυλάξεις, ρωτήστε ΚΑΙ τους επαγγελματίες δικηγόρους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Δε μπορει να της κανει τίποτα πρακτικά αναφορικά με τα μισθώματα ως την τριετία εκτός αν θέλει να κατσει να το βλέπει άδειο ως την τριετία. Πρέπει να αποδειξει οτι δεν το νοικιασε σε άλλον για το διάστημα από την ωρα που έφυγε η κοπέλα μέχρι τη λήξη της τριετίας.

Δεν μπορει δηλαδη ΚΑΙ να της παρει τα υπόλοιπα ενοικια, όσα μενουν εστω, αλλα ΚΑΙ να το νοικιασει σε επόμενο ενοικιαστή αυριο πρωί.

Και δικαστικα να την παει, γνωρίζουμε πως θα πάει όλο αυτό χρονικά, τραβάει.


Αν η εγγύηση σου επεστράφη, έδωσες τα κλειδιά και έκανες και λύση στην ΑΑΔΕ, τέλος.


Το χαλάκι και η κουρτίνα

α) ούτε κομμάτι του ακινήτου είναι (πχ πόρτα, παράθυρο) ώστε να αποτελούν μέρος του και να έκανε η κοπέλα ζημιά (δηλαδή ΟΥΤΕ απο την εγγύηση θεωρητικά μπορεί να κρατήσει μέρος)

β) ούτε μπορει να ξέρει κανείς το χαλάκι και η κουρτίνα (άνευ μνείας στο αρχικό μισθωτήριο πχ) ως κινητό πράγμα δεν ειναι της κοπέλας και να τα σκισε η ίδια οπως θεωρούσε σωστό.

Εγω στη θέση σου ΔΕΝ θα ξανασυζητούσα τίποτα στο τηλέφωνο και πριν κλείσω την κλήση, θα ζητούσα (για να την εχω στο χέρι) να μου στειλει γραπτως το αίτημά της για τα 200 ευρώ ΚΑΙ την αιτιολογία οτι προκειται για χαλάκι και κουρτίνα,

....και ΑΦΟΥ θα λάμβανα αυτη ή οποιαδήποτε γραπτή επικοινωνία, απειλή οτιδήποτε (ακομα και το μηνυμα που σου στειλε, δεν το σβήνεις), θα τα κρατούσα σε αρχείο προληπτικά και θα έκοβα καθε επικοινωνια μαζι της.

Γιατι αν πας και της δώσεις τα 200 σημερα, αυριο μπορει να πει "α ξερεις ειδα και σπασμενο καπακι λεκάνης, δώσμου αλλα 200 μη σε πάω στα δικαστηρια". Να σε αρμέγει επειδη εισαι μικρή και θα φοβηθείς.

Θα παει να βαλει δικηγορο που θα θελει αμοιβή, εξοδα παράστασης, παράβολα κλπ, για 200 ευρώ, κι ενα κωλόχαλο και μια κουρτίνα;

Ας σε πάει, αν ειναι ετσι ακριβώς όπως τα λες, θα γινει ο περίγελος της Ελλάδας.


ΥΓ: Μιλάω ΜΟΝΟ ως ιδιοκτήτης ακινήτων από την όποια εμπειρία μου. Επιφυλάσσομαι εαν εχω πει τυχόν κατι λάθος να αποδεχτώ πολύ ευχαρίστως διορθώσεις απ' όσους διαβάζουν. ΔΕΝ είμαι ομως δικηγόρος. Κρατήστε επιφυλάξεις, ρωτήστε ΚΑΙ τους επαγγελματίες δικηγόρους.
αν η κοπελα εφυγε στο χρονο ας πουμε, μιλαμε για 24 μηνες ενοικια που απομενουν, περιπου 8μιση χιλιαρικα. Κανείς δεν της εγγυαται πως θα βρεθει νεος ενοικιαστης συντομα. Μπορει να θελει τα 8μιση και να τα κυνηγησει δικαστικως και αν το παει μεχρι τελους θα τα παρει λογικα, απλά ναι μεχρι τοτε θα μενει ανοικιαστο το σπιτι. Πιο πολυ το λεει για φοβερα υποθετω, αλλά νομικη υποσταση εχει, ρισκο υπαρχει και απο τις δυό πλευρες. Δεν ειναι να παιζεις με αυτα και να μπλοφαρεις, ειναι πολλα τα λεφτα και τα δικαστηρια ψυχοφθορα. Ας μιλησει με δικηγορο πρωτα
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.
αν η κοπελα εφυγε στο χρονο ας πουμε, μιλαμε για 24 μηνες ενοικια που απομενουν, περιπου 8μιση χιλιαρικα.
Πως βγήκαν τα 8μισι χιλιαρικα; Αφου δε μας έδωσε μισθώματα, ούτε υπολοιπόμενες διάρκειες. Μπορει να ναι και παραπανω, μπορει να ναι και παρακατω.

Κανείς δεν της εγγυαται πως θα βρεθει νεος ενοικιαστης συντομα. Μπορει να θελει τα 8μιση και να τα κυνηγησει δικαστικως και αν το παει μεχρι τελους θα τα παρει λογικα, απλά ναι μεχρι τοτε θα μενει ανοικιαστο το σπιτι.
Βρε και 1 ευρώ να ειναι μεχρι το τελος της μισθωσης τα υπολοιπα ενοικια μπορει παντα να τα διεκδικησει και με κερδος και με ζημια και με οτι θέλει, έτσι για το γουστο της και να το βλεπει και αδειο κι απ όλα.

Και κανονικα με τη διαφορά στην προσφορά και ζήτηση, δε θα μεινει ανοικιαστο, αλλα και να μεινει οκ ναι μπορει να συμβει, είναι μια πιθανότητα. Της την επεσήμανα κι αυτή.

Ας μιλησει με δικηγορο πρωτα
Της είπα εγω να μη μιλήσει; Ισα ισα με εντονα γράμματα το πρότεινα κι όλας.

Δεν της ειπα να το παίξει yolo. Της ειπα τα ενδεχόμενα, της ειπα τι θα έκανα ΕΓΩ σαν Βαλ, και τέλος της συστησα να παει σε δικηγόρο.

Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να κάνεις.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Δεν είναι όλα τα μισθωτήρια 3 χρόνων. Κι εγώ έτσι νόμιζα, αλλά υπάρχουν εξαιρέσεις αν πχ είσαι σε εξοχικό σπίτι ή αν είσαι δάσκαλος και το νοικιάζεις όσο διδάσκεις σε ένα μέρος.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: H διάρκεια της μίσθωσης της δευτερεύουσας ή εξοχικής κατοικίας καθορίζεται ελεύθερα από τους συμβαλλόμενους. Δεν είναι υποχρεωτική η τριετής μίσθωση.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/41459...n-ypografei-to-idiwtiko-symfwnhtiko-misowsews
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Αν σε πάει δικαστικώς, θα της φύγουν πολύ περισσότερα από 200 ευρώ.

Εγώ τρέχω ακόμα με ενοικιαστή καταστήματος που σταμάτησε να πληρώνει και εξαφανίστηκε.
170 το εξώδικο
550 η διαταγή πληρωμής
και περιμένω...την έξωση μέχρι το τέλος του μήνα (ελπίζω να μην έχει έξτρα χρέωση) και μετά...
πληρώνω τον κλειδαρά παρουσία δικαστικού επιμελητή και αλλάζω τις κλειδαριές σε ρολά ασφαλείας (το υπολογίζω καμιά 200άρα)
αν τώρα θέλω να ζητήσω κατάσχεση από τραπεζικό λογαριασμό της κυρίας-μη-χέσω, πρέπει να πληρώσω στο δικαστικό επιμελητή άλλα 50 ευρώ την παράσταση σε κάθε τράπεζα + 50 ευρώ την κοινοποίηση (άρα το λιγότερο 100 ευρώ).

μπροστά στη χασούρα άλλων, ένα χαλάκι και μια κουρτίνα είναι απολύτως τίποτα, όχι μόνο δεν την πληρώνεις αλλά της ρίχνεις και ένα βρισήδι που σε ενοχλεί.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.
Αν σε πάει δικαστικώς, θα της φύγουν πολύ περισσότερα από 200 ευρώ.

Εγώ τρέχω ακόμα με ενοικιαστή καταστήματος που σταμάτησε να πληρώνει και εξαφανίστηκε.
...

αν τώρα θέλω να ζητήσω κατάσχεση από τραπεζικό λογαριασμό της κυρίας-μη-χέσω, πρέπει να πληρώσω στο δικαστικό επιμελητή άλλα 50 ευρώ την παράσταση σε κάθε τράπεζα + 50 ευρώ την κοινοποίηση (άρα το λιγότερο 100 ευρώ).
Κι αν δεν χρωστάει η νοικιάρα σου σε καναν ΟΑΕΕ/ΙΚΑ κλπ δημόσιο.

Θα τρέξεις εσυ να εκκινήσεις νομική διαδικασία, και θα ρθει να πει το κράτος "me first".

Καλή δύναμη, ξέρω ακριβώς τι περνάς.

μπροστά στη χασούρα άλλων, ένα χαλάκι και μια κουρτίνα είναι απολύτως τίποτα, όχι μόνο δεν την πληρώνεις αλλά της ρίχνεις και ένα βρισήδι που σε ενοχλεί.


Τιποτα, τη βρηκε μικρή εδω στην ιδωτικη μισθωση και θέλει να της παρει τα 200, σου λεει "αμα μου τα δωσει της τα πήρα".
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top