Πρόταση για ελληνικό web hosting provider και domain registrar

johnpapa33

Νεοφερμένος

Ο johnpapa33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.

Ψάχνω για αξιόπιστο, οικονομικό και ελληνικό web hosting provider και domain registrar.

Έχω φτιάξει ένα σχετικά μικρό site με custom framework και θέλω να ξεκινήσω για αρχή με ελληνικό web hosting provider επειδή ο βασικότερος λόγος είναι ότι έχω ελάχιστη εμπειρία σε εταιρείες hosting και επειδή ίσως χρειαστώ υποστήριξη, θα ήταν πιο εύκολο να συνεννοηθώ.

Τα βασικά χαρακτηριστικά που θα ήθελα να έχει είναι τα εξής:
  • php 8+
  • mysql
  • ssl
  • cron
  • unmetered traffic
  • email
  • υποστήριξη TLD πέρα από τα κλασικά (.gr, .com, .net…), όπως (.tv, .news, .ly...)
Για αρχή θα ήθελα κάτι σχετικά απλό και φθηνό για να εξοικειωθώ λίγο. Σε μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα βρήκα μερικούς και μάλλον κλίνω προς το papaki.gr ή easy.gr.

Ποια είναι η γνώμη σας, τι θα μου προτείνατε και γιατί;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
To domain registar είναι διαφορετικό από το web hosting. Domain registar χρησιμοποίησε όποιο θέλεις. Καλύτερα ελληνικό για φορολογικούς λόγους. Προσωπικά χρησιμοποιω το papai.

web hosting μην μπλέκεις με shared servers και unmetered traffic και μην νομίζεις ότι στους ελληνικούς server θα έχεις σοβαρή υποστήριξη. SSL είναι τζάμπα (lets encrypt).

Για web hosting προτείνω:
1) Το linode: cloud servers. Έχει πακέτα που αρχίζουν με 5 δολλάρια. Πολύ καλή υποστήριξη. 2 χρόνια έχει πέσει μόνο μια φορά και είχα άμεση ενημέρωση ανά μισή ωρα το progress της αποκατάστασης. Έχει backup υπηρεσία με 1 δολλαριο και όχι βλακεία και να κάνεις επαναφέρεις τα δεδομένα όπως ήταν την προηγούμενη μέρα, 1 εβδομάδα πριν, 1 μήνα πριν ή σε custom ημερομηνία.

Κρύβεις την ip σου με το cloudflare.

Email χρησιμοποίησε κάποια υπηρεσία γιατί υπάρχει τρύπα ασφαλείας αν το χρησιμοποιήσεις στον ιδού server με hosting. Κοίταξε το aws για τέτοιες υπηρεσίες.



2)
To herocu: Ιδανικό αν κάνεις WebApp με κάποιο framework. (React, Anglular κ.λπ.). Λίγο δύσχρηστο αν κάνεις κάτι με Wordpress. Δεν ασχολείσαι καθόλου με το configuration του server. Κάνεις το κώδικα local και μέσω git ενημερώνεις το server στο production.
 

johnpapa33

Νεοφερμένος

Ο johnpapa33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
To domain registar είναι διαφορετικό από το web hosting. Domain registar χρησιμοποίησε όποιο θέλεις. Καλύτερα ελληνικό για φορολογικούς λόγους. Προσωπικά χρησιμοποιω το papai.

web hosting μην μπλέκεις με shared servers και unmetered traffic και μην νομίζεις ότι στους ελληνικούς server θα έχεις σοβαρή υποστήριξη. SSL είναι τζάμπα (lets encrypt).

Για web hosting προτείνω:
1) Το linode: cloud servers. Έχει πακέτα που αρχίζουν με 5 δολλάρια. Πολύ καλή υποστήριξη. 2 χρόνια έχει πέσει μόνο μια φορά και είχα άμεση ενημέρωση ανά μισή ωρα το progress της αποκατάστασης. Έχει backup υπηρεσία με 1 δολλαριο και όχι βλακεία και να κάνεις επαναφέρεις τα δεδομένα όπως ήταν την προηγούμενη μέρα, 1 εβδομάδα πριν, 1 μήνα πριν ή σε custom ημερομηνία.

Κρύβεις την ip σου με το cloudflare.

Email χρησιμοποίησε κάποια υπηρεσία γιατί υπάρχει τρύπα ασφαλείας αν το χρησιμοποιήσεις στον ιδού server με hosting. Κοίταξε το aws για τέτοιες υπηρεσίες.



2)
To herocu: Ιδανικό αν κάνεις WebApp με κάποιο framework. (React, Anglular κ.λπ.). Λίγο δύσχρηστο αν κάνεις κάτι με Wordpress. Δεν ασχολείσαι καθόλου με το configuration του server. Κάνεις το κώδικα local και μέσω git ενημερώνεις το server στο production.
Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση και τη βοήθεια σου :thanku:

Και εγώ περίπου έτσι το σκεφτόμουν να το κάνω είτε με linode είτε με digitalocean είτε με οποιοδήποτε άλλο με συμφέρει καλύτερα αλλά στο μέλλον αυτό.

Για αρχή θα ήθελα να ξεκινήσω με κάποιο "παραδοσιακό" και πιο "ετοιματζίδικο" web hosting και κατά προτίμηση ελληνικό και αργότερα θα πάω σε κάποιο cloud hosting.

Σκέφτομαι να ξεκινήσω με κάποιο βασικό semi-dedicated πακέτο για να εξοικειωθώ λίγο τους πρώτους μήνες. Σε αυτή την περίπτωση ποια θα πρότεινες με βάση τα χαρακτηριστικά που θέλω;

PS να προσθέσω ότι θα χρειαστώ και apache web server
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top