Πως προχωράει η επιστημονική έρευνα για τη μακροβιότητα;

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Κάποιος διάσημος μελλοντολόγος είχε πει πως τα άτομα που θα είναι ζωντανά μέχρι το 2050 θα έχουν την ευκαιρία να ζήσουν για πάντα! Ετσι και βρεθεί το χάπι της αντιγήρανσης θα είναι μια κολοσσιαία προσφορά της επιστήμης και της κοινωνίας προς τον άνθρωπο. Σκεφτείτε το λίγο. Σκεφτείτε τις πιθανότητες. Οι γονείς σας μπορεί να είναι και οι τελευταίοι που θα αποδημίσουν ης κύριον. Ισως γι αυτό περνάμε τις δοκιμασίες που περνάμε. Σε ποντίκια νομίζω τα έχουν καταφέρει ήδη οι επιστήμονες.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Για φαντάσου να πετύχει!
Ο υπερ-πληθυσμός της Γης θα έφτανε πού; Η έλλειψη επιπλέον φυσικών πόρων θα ήταν τρομακτική. Οι ισορροπίες θα έπαυαν να υπάρχουν. Οι οικονομίες των κρατών θα κατέρρεαν καθώς δεν θα μπορούσαν να συντηρήσουν τόσους συνταξιούχους. Η κοινωνία θα βυθιζόταν στη βία και στο πλάτσικο. Μικροί πόλεμοι θα ήταν η αρχή, μέχρι ένας μεγάλος να επαναφέρει την ανθρωπότητα μετά από πολλά χρόνια στη σημερινή κατάσταση ισορροπίας.


1711111435221.png
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Για φαντάσου να πετύχει!
Ο υπερ-πληθυσμός της Γης θα έφτανε πού; Η έλλειψη επιπλέον φυσικών πόρων θα ήταν τρομακτική. Οι ισορροπίες θα έπαυαν να υπάρχουν. Οι οικονομίες των κρατών θα κατέρρεαν καθώς δεν θα μπορούσαν να συντηρήσουν τόσους συνταξιούχους. Η κοινωνία θα βυθιζόταν στη βία και στο πλάτσικο. Μικροί πόλεμοι θα ήταν η αρχή, μέχρι ένας μεγάλος να επαναφέρει την ανθρωπότητα μετά από πολλά χρόνια στη σημερινή κατάσταση ισορροπίας.



Θέτεις νομίζω επι τάπητος τα αρνητικά του όλου εγχειρήματος. Νομίζω οτι με έναν καλό σχεδιασμό και κάποιες μικρές θυσίες μπορεί να πετύχει αυτό το όνειρο. Ισως οι άνθρωποι θα μπορούσαμε να καταναλώνουμε πιο λίγο. Να αποικήσουμε και άλλους πλανήτες. Κάθε ζευγάρι να μην κάνει πάνω από 1-2 παιδιά.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,734 μηνύματα.
Και πάλι θα πεθαίναμε κάποια στιγμή. Δεν μπορείς να ελέγξεις τίποτα, μπορεί να τύχει κυριολεκτικά το οτιδήποτε. Άλλωστε, οι περισσότεροι άνθρωποι δεν πεθαίνουν λόγω γήρατος αλλά εξαιτίας άλλων παραγόντων. Πάρε το πιο απλό, πόσοι άνθρωποι πεθαίνουν κάθε στιγμή εξαιτίας των οδικών δυστυχημάτων;
Εκτός αυτού, κάπου 0,0000000000.....0000001% του πληθυσμού θα μποορούσε να αγοράσει ένα τέτοιο μαγικό χαπάκι. Οπότε και πάλι όλοι θα πέθαιναν κάποια στιγμή, είναι κάτι αναπόφευκτο.
 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Σκεφτείτε το λίγο. Σκεφτείτε τις πιθανότητες. Οι γονείς σας μπορεί να είναι και οι τελευταίοι που θα αποδημίσουν ης κύριον. Ισως γι αυτό περνάμε τις δοκιμασίες που περνάμε
Τις περνάμε για να αποδημήσουμε όλοι για να ζήσει με όλο τον πλανήτη δικό του για πάντα χωρίς να φοβάται (μεχρι να αυτοκτονήσει) ο Μπιλάρας και μια χουφτα ψυχάκιες παμπλουτοι φιλοι του.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Γιατί να θέλει κάποιος να ζήσει για πάντα;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,034 μηνύματα.
Γιατί να θέλει κάποιος να ζήσει για πάντα;

Θα bingeάρω ότι κυκλοφορεί στο Νετφλιξ και άλλες πλατφόρμες με την ησυχία μου.
Θα ταξιδέψω με τη Χάρλευ σε όλο τον κόσμο έχοντας ένα σακίδιο μονάχα στην πλάτη
Θα υιοθετήσω ένα σωρό ζωάκια που αλλιώς θα έμεναν στο δρόμο
Θα κάνω ένα σωρό χόμπι και θα διαβάσω ένα σωρό βιβλία χωρίς να αγωνιώ οτι ο χρόνος μου ειναι πεπερασμένος.
Θα αγαπώ χωρίς να στενοχωριέμαι ότι χάνω τη ζωή μου με λάθος άτομα.
Θα μπορώ να θαυμάζω τις ομορφιές της φύσης για πάντα.
Θα γνωρίσω πολλά άτομα ακόμα.
Θα δω τον αποικισμό του διαστήματος και ίσως να μπορέσω να ειμαι μέρος του, αντι να πεθανω εγκλωβισμένος σε τούτον δω τον πλανήτη.

...και πολλά άλλα ακόμα. So why the fuck not? I'm in forever! I don't wanna die!
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Γιατί να θέλει κάποιος να ζήσει για πάντα;
Και μόνο που το σκέφτομαι βαριέμαι.. Εκτός και αν διατηρούσα όλη την ενέργεια που έχω τώρα. Ταξίδια, ταξίδια, ταξίδια, βιβλία, βιβλία, ενδιαφέροντες άνθρωποι
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Κάποια στιγμή θα επιτύχουμε τη βιολογική αθανασία και καλό θα ήταν να υπάρχει σαν επιλογή, αν βαρεθείς απλά αυτοκτονείς. Τώρα δεν υπάρχει εναλλακτική, ξέρεις ότι θα γίνεις χώμα θες δεν θες.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Και πάλι θα πεθαίναμε κάποια στιγμή. Δεν μπορείς να ελέγξεις τίποτα, μπορεί να τύχει κυριολεκτικά το οτιδήποτε. Άλλωστε, οι περισσότεροι άνθρωποι δεν πεθαίνουν λόγω γήρατος αλλά εξαιτίας άλλων παραγόντων. Πάρε το πιο απλό, πόσοι άνθρωποι πεθαίνουν κάθε στιγμή εξαιτίας των οδικών δυστυχημάτων;
Εκτός αυτού, κάπου 0,0000000000.....0000001% του πληθυσμού θα μποορούσε να αγοράσει ένα τέτοιο μαγικό χαπάκι. Οπότε και πάλι όλοι θα πέθαιναν κάποια στιγμή, είναι κάτι αναπόφευκτο.

Νομίζω οτι οι περισσότεροι άνθρωποι φεύγουν από εγκεφαλικό ή καρδιά.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Τις περνάμε για να αποδημήσουμε όλοι για να ζήσει με όλο τον πλανήτη δικό του για πάντα χωρίς να φοβάται (μεχρι να αυτοκτονήσει) ο Μπιλάρας και μια χουφτα ψυχάκιες παμπλουτοι φιλοι του.

Ποιός είναι ο Μπιλάρας?
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,734 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,252 μηνύματα.
Δεν νομίζω να είναι καν εφικτό με παραδοσιακές μεθόδους τύπου ένα απλό χάπι. Και δεν χρειάζεται και κατ'εμέ. Εαν αυξηθεί το προσδόκιμο ζωής ακόμα και 10 ή 20 με 30 χρόνια που λέει ο λόγος, είναι ένα τεράστιο επίτευγμα απο μόνο του. Εννοείται υπό την προϋπόθεση οτι και οι όποιες age-related ασθένειες θα μετατοπιστούν επίσης ηλικιακά κατά 20 με 30 χρόνια.

Ωστόσο μέσα στα επόμενα 100 με 150 χρόνια πιστεύω οτι ίσως θα είναι εφικτό να μεταφορτώσει κανείς δεδομένα απο την ζωή ενός ατόμου σε μια AI και να τον κάνει κάτι σαν ψηλο-animate ας πούμε from the dead. Ζούμε ήδη στην εποχή που ένας υπερ-υπολογιστής έχει φτάσει την υπολογιστική ικανότητα του εγκεφάλου, οπότε ποτέ δεν ξέρεις.
 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top