Πώς κλείνεις ραντεβού με γιατρό;

Karli♡

Νεοφερμένος

Η Karli♡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας, οί βασικές ερωτήσεις μου είναι:
•Tι χρειάζεται να πω σε μια τηλεφωνική κλήση για να κλείσω ραντεβού με γιατρό;
•Τι χαρτία χρειάζεται να έχω;
•Μπορώ να ζητήσω συγκεκριμένη εξέταση από την πρώτη συνάντηση; π.χ.εξέταση αίματος ;




Ευχαριστώ όποιον έχει τον χρόνο να απαντήσει!

💖

(Είμαι 18 και δεν έχω δώσει σημασία πριν για την διαδικάσια και δεν θέλω να αγχώσω τους δικούς μου τώρα, για αυτό ρωτάω εδώ)
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,055 μηνύματα.
Λες το όνομά σου και κανονίζεις ραντεβού, συνήθως με μια γραμματέα. Πιθανόν να σε ρωτήσει αν έχει επισκεφθεί ξανά το γιατρό αυτό και τι πρόβλημα έχεις. Αν έχεις βιβλιάριο καλό είναι να το έχεις μαζί σου. Οπωσδήποτε πρέπει να ξέρεις το ΑΜΚΑ σου γιατί φάρμακα και εξετάσεις το θέλουν οπωσδήποτε. Φυσικά μπορείς να του ζητήσεις να σου γράψει ότι εξέταση θέλεις.

1633527619833.png
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Μπαίνεις στο doctoranytime.gr, ψάχνεις την ειδικότητα του (ιδιωτικου) γιατρού που θέλεις, βλεπεις αξιολογήσεις και κριτικές ώστε να επιλέξεις ανάμεσα σε τόσους στην περιοχή σου, κανεις εγγραφή και συνδέεσαι και πατάς στα δεξιά "κλεισε ραντεβού ". Σου βγάζει διαθέσιμες ημέρες και ώρες, επιλέγεις και πατάς επιβεβαίωση αφου πρωτα συμπληρώσεις τα βασικά (όνομα, αν έχεις πυρετο, κορωνοιο κλπ, και κανένα τυχόν σχόλιο αμα θες, εγω παντα βαζω ώστε να ξερει απο πριν για την περίπτωση μου τι περίπου αφορά).

Εκει το μόνο που χρειάζεσαι είναι το αμκα (οχι χαρτι, απλα του το λες προφορικως) και να έχεις κάρτα ή μετρητά για να πληρώσεις. Ολα πλεον γίνονται ηλεκτρονικά με το αμκα μόνο (ουτε βιβλιάρια ουτε τπτ).
 

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Μπαίνεις στο doctoranytime.gr, ψάχνεις την ειδικότητα του (ιδιωτικου) γιατρού που θέλεις, βλεπεις αξιολογήσεις και κριτικές ώστε να επιλέξεις ανάμεσα σε τόσους στην περιοχή σου, κανεις εγγραφή και συνδέεσαι και πατάς στα δεξιά "κλεισε ραντεβού ".
Για να δεις το βιογραφικό του γιατρού καλό είναι. Μέχρι εκεί. Κατά τ' άλλα οι αξιολογήσεις φιλτράρονται, γι' αυτό και όλοι εκεί μέσα έχουν άριστες αξιολογήσεις και επίσης αν κλείσεις ραντεβού μέσω της συγκεκριμένης πλατφόρμας, συνήθως πληρώνεις 5-10€ ακριβότερα από το να κλείσεις ραντεβού απευθείας με τον γιατρό.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Για να δεις το βιογραφικό του γιατρού καλό είναι. Μέχρι εκεί. Κατά τ' άλλα οι αξιολογήσεις φιλτράρονται, γι' αυτό και όλοι εκεί μέσα έχουν άριστες αξιολογήσεις και επίσης αν κλείσεις ραντεβού μέσω της συγκεκριμένης πλατφόρμας, συνήθως πληρώνεις 5-10€ ακριβότερα από το να κλείσεις ραντεβού απευθείας με τον γιατρό.
Έχω κλείσει σε αρκετούς γιατρούς από εκεί μέσα και πάντα έμεινα ικανοποιημένος από την επιλογή που έκανα, κατόπιν της έρευνας με αξιολογήσεις, κριτικές, διαβάζοντας βιογραφικά κλπ. Αν μη τι άλλο σίγουρα είναι πολύ καλύτερα έτσι από το να πας στην τύχη ή στο γνωστό "ξέρω έναν που πήγε η ξαδέρφη μου". Οι τιμές στα ίδια επίπεδα πάντα ήταν, τυπική επίσκεψη, συνταγογράφηση κλπ. Για μεγάλη πόλη βολεύει άπειρα, τώρα σε χωριό κλπ όχι.
 

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Από την στιγμή που δεν είναι αξιόπιστες αξιολογήσεις, και πάλι είναι σαν να πηγαίνεις στην τύχη. Πολλές μάλιστα είναι λες και διαφημίζουν προϊόν telemarketing. Μόνο από το βιογραφικό ή από τις google αξιολογήσεις μπορείς να καταλάβεις ορισμένα πράγματα, αφού εκεί δεν κόβονται τα αρνητικά σχόλια. Όσο για τις τιμές, δεν δουλεύει τσάμπα το doctoranytime, παίρνει προμήθειες, οι οποίες καλώς ή κακώς μετακυλίονται στον ασθενή. Οι περισσότεροι γιατροί που έχω επισκεφτεί, μου έχουν επισημάνει ότι δεν με συμφέρει να κλείνω ραντεβού μέσω της πλατφόρμας, γιατί μου βγαίνει ακριβότερα. Και σίγουρα όχι επειδή φοβούνται μην τυχόν και δεν μείνω ικανοποιημένος και αφήσω αρνητική αξιολόγηση, γιατί απλούστατα και να το κάνω δεν δημοσιευτεί ποτέ στο site. Ούτε και για να μην κόψουν απόδειξη, αφού η πλειοψηφία δεν κόβει είτε έτσι είτε αλλιώς. Σίγουρα από το τίποτα κάτι είναι, αλλά γενικά έχω πολύ αρνητική άποψη (και εμπειρία) από το doctoranytime.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Από την στιγμή που δεν είναι αξιόπιστες αξιολογήσεις, και πάλι είναι σαν να πηγαίνεις στην τύχη. Μόνο από το βιογραφικό ή από τις google αξιολογήσεις μπορείς να καταλάβεις ορισμένα πράγματα, αφού εκεί δεν κόβονται τα αρνητικά σχόλια. Όσο για τις τιμές, δεν δουλεύει τσάμπα το doctoranytime, παίρνει προμήθειες, οι οποίες μετακυλίονται στον ασθενή. Όποτε έχω επισκεφθεί γιατρό, μου έχει επισημάνει ότι δεν με συμφέρει να κλείνω ραντεβού μέσω της πλατφόρμας, γιατί μου βγαίνει ακριβότερα. Και σίγουρα δεν το λέει για τυχόν αρνητική αξιολόγηση που ενδεχομένως πάρει, γιατί απλούστατα δεν φανεί ποτέ στο site. Ούτε λόγω απόδειξης, αφού δεν δίνουν απόδειξη είτε έτσι είτε αλλιώς. Σίγουρα από το τίποτα κάτι είναι, αλλά γενικά έχω πολύ αρνητική άποψη (και εμπειρία) από το doctoranytime.
Πάντα μου κόβουνε αποδείξεις όλοι δεν ξέρω τι φάση, ίσως είναι η πόλη που εισαι ή πεφτεις σε περιεργους τι να πω. Εγω εχω αντιθετως πολυ καλη εμπειρια απο το doctoranytime και μαλιστα ειναι ο,τι πιο ευκολο και γρηγορο να κλεισεις ραντεβου, βλεποντας τι παιζει με τον καθε γιατρο (και σε βιογραφικο και σε αξιολογησεις). Ισα ισα οι αξιολογησεις στις ειδικοτητες που ψαχνω εγω ειναι καθοριστικες δλδ δεν ειναι σε ολους καλες και πολλες, οπότε αυτος που εχει πχ 70 ή 120 σε πληθος και μεσο ορο 4.5 και πανω ε τι στο καλο λες σαυτον θα παω καλος θα ναι, απο τη στιγμη που συγκριτικα οι υπολοιποι της ειδικοτητας ειτε εχουν λιγοτερες ειτε με χαμηλοτερη βαθμολογια. Εχω δει και αρνητικες κριτικες, πιο σπανια βεβαια, αλλα υπαρχουν. Πώς ξερεις ότι οντως φιλτραρονται και δεν βαζουν τις αρνητικες;
 

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Από ιδία πείρα το διαπίστωσα και επίσης το είδα να το αναφέρουν πολλοί άλλοι στις google αξιολογήσεις του doctoranytime, οπότε πρόκειται περί τακτικής και όχι για κάτι τυχαίο. Τα πράγματα είναι προφανή. Καμία πλατφόρμα δεν θα κάψει εύκολα τον πελάτη της (σ.σ. οι πελάτες δεν είμαστε εμείς, αλλά οι γιατροί εν προκειμένω), εκτός ίσως από τρανταχτές περιπτώσεις. Αυτό ισχύει και για το e-food, κλπ. Περνάνε κάποιες λίγες αρνητικές αξιολογήσεις -έτσι για το ξεκάρφωμα- και οι άλλες κόβονται. Παντού τα ίδια γίνονται. Αν είσαι λίγο παρατηρητικός και το ψάξεις, θα καταλάβεις πολλά. Μόνο το booking μπορώ να πω πως είναι σωστό απέναντι και στις δύο πλευρές.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top